AKTUÁLNĚ
Blog dalid 17.09. 17:54

716 GRIDIRON Slávka Jindry

Úvod do rubriky

Začala footballová sezóna NFL. Náš admin, duše stránek Sabres.cz, Viki a já jsme se dohodli, že by pro vás mohlo být zajímavé se jednou týdně ohlédnout za předchozím zápasem Buffalo Bills a zároveň se natěšit na utkání následující. Pravidelnost a obsahové množství budou v tomto případě závislé nikoliv na mé ochotě (já bych vám nejraději o Bills, ale také o Sabres, psal od rána do večera), ale budou v přímé korelaci k mému zdraví.Obsahem článků budou mé subjektivní dojmy. Pokud uvedu statistické údaje, spíše tak udělám, abych podtrhl myšlenku (ostatně, čísla nelžou), nebo vás pobavil. Články o výkonech hráčů, průběhu utkání, rozhovory, běžné statistické údaje – to vše si můžete v dnešní době hravě najít na internetu. Takže jde spíše o zábavu, při které jeden fanoušek popisuje ostatním to, co všichni viděli a mnoho dalších, povolanějších, to zhodnotilo a popsalo za něj.No, a hlavně se nenaštvěte, pokud budu mít na velkou spoustu věcí úplně jiný názor než většina z vás.

Week 1 – New York Jets 17, Buffalo Bills 27

Před utkáním

Oba týmy vstupovaly do sezóny za stejných podmínek ale ve zcela odlišné kondici. Probíhající pandemie koronaviru a v menší míře také momentálně sociálně výbušné prostředí významným způsobem zasáhly do přípravy týmů na novou sezónu. V porovnání s ostatními týmy NFL právě na tom, zdá se, vydělal tým Bills. Z loňského týmu se mu navrací 88% snapů (mínus snapy Star Lotuleleie – nechce se mi to počítat). Oba týmy mají mnoho společného. Jsou ve stejném stádiu přestavby a ve stejném roce instalace mladého quarterbacka. Stabilizují obranu a staví nový útok. Nerad bych se tady pouštěl do předčasného soudu, ale tím podobnost končí – ve všech procesech jsou zatím mnohem úspěšnější v Buffalu.


Před sezónou změnil stánek Bills jméno. Plná chronologie názvů stadiónu(ů) Bills je nyní: Civic Stadium – War Memorial Stadium (alias Rockpile), což byl starý stadión, který sloužil Bills ještě před postavením stadiónu nového. Rich Stadium – Ralph Wilson Stadium – New Era Field – The Bills Stadium (stadión v části Orchard Park). Během minimálně prvních dvou utkání nebudou v ochozech žádní diváci. Do zápasu šli v pozici favoritů domácí. Jets ztratili některé důležité hráče: CJ Mosley, střední linebacker, se po promaroděné sezóně rozhodl pro opt-out. Safety a zároveň nejlepší hráč Jets, J.Adams, přestoupil do Seattlu. Z ofenzívy zmizel například vynikající wide receiver Robby Anderson. Těch ztrát ovšem zaznamenali Jets více. V každém případě se díry v sestavě nepodařilo Zeleným zalátat a z hlediska posunů v týmech to byl mezi Jets a Bills asi nejmarkantnější předsezónní rozdíl. Bills řadu důležitých hráčů nahradili adekvátní kvalitou a několika stejně důležitým hráčům prodloužili smlouvy.

Průběh zápasu celkově

Domácí vstoupili do zápasu mnohem lépe na obou stranách míče. Defenzíva nedovolila útoku Jets. Pravidelně odesílala sestavu Jets zpátky za side-linu po odehrání 3 snapů. Počty downů soupeře v prvních 5 drivech: 3 – 3 – 3 – 5 – 3. Oproti tomu ofenzíva Bills si vedla velice zdatně. Klíčovou roli v tom hrála O-line v protekci, poskytující dost času na rozehrávku pasovou hrou. Quarterback Josh Allen poměrně snadno nacházel cíle v zápolí Jets a špatně fungující secondary Jets nebyla schopna v nedůsledné coveragi udržet rychlé receivery Bills. Drivy nestály na běhové hře (kromě běhů QB Allena), nýbrž na úspěšné pasové hře v dobrém tempu, výborné dynamice a úspěšném progresu. Všechny drivy Bills se probily do red-zóny. A skončily ziskem bodů:V šesté minutě Bills použili silovou formaci a O-line postavili z osmi hráčů. Josh Allen si v bootlegu vycházkovým tempem doběhl pro vedení 7-0 (PaT).

V jedenácté minutě dostal QB Josh Allen minutu času na to, aby se spojil s rookie running backem Zach Mossem v end-zóně, 14-0 (PaT). 23. minuta – Josh Brown využil kolapsu secondary Jets 17yd-pass, 21-0 (PaT). A nebo skončily fumblem Josh Allena. Josh Allen po utkání uvedl: „Snažili jsme se dostat míč do rukou našich play-makerů hluboko v zápolí soupeře, aby se postarali o zbytek, ale ještě stále bylo potřeba dostat nějak míč do end-zóny. A při tom jsme zahodili fůru bodů. Cítím se za to osobně zodpovědný.“


Soupeř do poločasu snížil z FG. Ve druhé půli se úspěšné drivy Bills neproměnily v body kvůli chybám při realizaci FG. Soupeř odpověděl snížením náskoku na 21-10, a to díky starému známému Jamison Crowderovi (67-yd touchdown), kterého Bills nebyli schopni pokrýt už loni. V té době obraně Bills už chyběli ILB Tremaine Edmunds a OLB Matt Milano.Bills ale překvapení nepřipustili a zápas a vývoj skóre drželi pod kontrolou (2 x FG z krátké vzdálenosti).

Ofenzíva:

Narazila na odhodlaného ale slabého soupeře. Defenzívní koordinátor a bývalý hlavní kouč Bills, Greg Williams znovu ukázal, že je mistrem v zastavování běhové hry. Naše tailbacky Devin Singletaryho a Zach Mosse totálně vygumoval. Běhová hra se dařila pouze při qb-draw, ale upřímně vzato: při pasové hrozbě a riziku velkých zisků vzduchem plus stávajících pravidlech totální ochrany passera, kdy se obrana v podstatě nesmí quarterbacka ani dotknout, je možnost úspěšně zabránit běhům qb mizivá. Jets hráli lichého špióna, ale efekt byl takový, že jim jeden hráč zálohy pravidelně zoufale chyběl v coverage.

Pasová hra se Bills dařila náramně. Josh Allen si připsal první zápas s 300+ yardy vzduchem. Poslední takový v dresu Bills zaznamenal v řádné hrací době QB Kyle Orton v sezóně 2014.O-line hrála v sestavě: LT Dion Dawkins – LG Quinton Spain – C Mitch Morse – RG Cody Ford – RT Daryl WilliamsHrála výborně v protekci a mizerně v impaktu běhové hry.Bills se 8x dostali do red-zóny, také díky 31 prvním downům. To je nejpřesvědčivější výkon ofenzívy Bills od existence GamePassu. Trio receiverů John Brown – Cole Beasley – Stefon Diggs nebyl soupeř schopen účinně udržet.

Nejlepší hráč: QB Josh Allen (s výhradou dvou fumblů, nosí míč jako servírka pivo na tácu) (I McCoy by mu mohl jeho „ochranu“ balonu závidět… pozn. Viktora)

Defenzíva:

Přesvědčivý výkon frontu. Rychlá rotace kvalitních DL činila ofenzívnímu play-callorovi Jets Adam Gasovi značné problémy. Bills si připsali 3 sacky pro ztrátu 13 yardů a zajistili 2 turnovery. Intercepci zachytil LB Matt Milano po trýznivě hloupém hodu QB Sam Darnolda (být fanouškem Jets a tohle vidět ve třetím roce Darnolda v NFL, tak mě okamžitě raní mrtvice), forced fumble SS Jordan Poyer, pokryto pohotovým DE Jerry Hughes.Po zraněních dvou hráčů zálohy (MLB Edmunds a WSOLB Matt Milano) se nakrátko hra Bills v defenzíva rozpadla. OLB AJ Klein a MLB Tyrel Dodson měli problémy zachytit tempo zápasu. Situaci ale McDermott s Frazierem postupně stabilizovali. A Mike Dodson, kterého Bills vzali jako volného nedraftovaného agenta, dokonce předvedl solidní výkon a několik výborných tacklů.Secondary hrála výborně, jednou ji frnknul WR Crowder, ale na obranu secondary je potřeba říci, že v té době právě sanovala výpadek v záloze po odchodu dvou zmíněných hráčů.

Nejlepší hráč: DE Matt Milano

Spectým:

Spectým hrál v kompletu dobře. Puntera Bojorqueze, na kterého mám lehkou alergii, nemohu hodnotit, protože odkopával jen jednou za celý zápas. Skvělý výkon předvedl returner Andre Roberts – výběr místa, jistota catche, čtení pozice, zrychlení, cuty a dodge – prostě paráda, po dlouhé době mají Bills v této roli opravdovou hvězdu. Trochu přemotivovaný byl rookie place kicker Tyler Bass. Na jeho účet jdou dva neproměněné field goaly. Je v tom trochu nevinně, protože první z obou kopů prokazatelně skončil mezi posty, ale rozhodčí určili, že míč konstrukci minul. Bohužel nebylo možné výrok ve hře challengovat, protože při nákopu Basse šel míč nad postem brankové konstrukce a v takovém případě se nedá rozhodnutí zpětně revokovat. Z výkonu Basse bych nedělal velkou vědu, ze 7 kopů (připočteme-li PaTy) se netrefil de facto jen jednou, takže není co řešit. Zatím.

Statistické zajímavosti:

  • Bills měli míč v držení 41:16 a to je druhý nejdelší čas v historii billského footballu (ten nejlepší je 42:53 z roku 1989 také z utkání proti Jets)
  • Bills uhráli 31 prvních downů a vyrovnali tím svůj historicky nejlepší výkon z roku 2012
  • Stefon Diggs ve svém debutním utkání uhrál 86 yardů z 8 zachycení míče. Loni v žádném utkání v dresu Vikings takový výkon nepředvedl. A ve své kariéře žádnou sezónu takovým výkonem ani nezačal

Buffalo Bills @ Miami Dolphins – preview

K druhému utkání sezóny zajíždějí Bills na Floridu k diviznímu rivalovi z Miami. Dolphins v prvním weeku prohráli na Foxboro s New England Patriots. Utkání jsem pozorně sledoval a mělo pro mne velice překvapivý průběh. Favorizoval jsem spíše Miami, ale rozdílovým faktorem utkání byly dva prvky: Bill Belichick překaučoval Brian Florese a Cam Newton přehrál Ryan Fitzpatricka. V utkání, které bylo vyrovnané a mohlo skončit i obráceným skóre rozhodla běhová hra New England Patriots, kterou po celou dobu utkání nedokázali Phins zastavit. Belichick rezignoval na pasovou hru a soustředil se výhradně na rush. A po zemi Patriots hráli bezchybně, soupeře deklasovali. Postupně hráče soupeře unavili a donutili k chybám.

Co uvidíme?

V Miami přijde na utkání 13 tisíc diváků. Existuje vtip, nebo spíše nadsázka, že je to vlastně dostatek lístků, protože Dolphins ani více fanoušků nemají. Bude zajímavé sledovat bývalého quarterbacka Bills ve službách Dolphins, Ryan Fitzpatricka. Mám ho velice rád, ale doufám, že jeho osobní statistika vs. Bills zůstane mínusová (zatím 4 utkání proti Bills prohrál a 3 vyhrál). Ofenzívním koordinátorem Dolphins je bývalý hlavní kouč Bills Chan Gailey. Také pro něj mám velkou slabost ale dnes mu nepřeji nic dobrého. V defenzívní lajně proti Bills bude hrát bývalý hráč Buffala Shaq Lawson (v týdnu se několikrát pochvalně vyjádřil na adresu našeho mladého quarterbacka). Hodně jsem zvědavý na posilu obrany LB Kyle van Noye, který přišel na jih z NE Patriots.

Klíče k výhře:

Margin takeaways a giveaways musí být v náš prospěch. Čím větší bude, tím lépe. Fumblů se musí vyvarovat running backové a také Josh Allen, pokud se rozhodne situaci řešit po vlastních. A do ztrát musíme započítat také případné neproměněné FG Basse. Neproměněný FG má stejnou hodnotu jako intercepce za půlkou a větší než fumble v red-zóně soupeře. Napomoci by nám mohl QB Fitzpatrick, který pravidelně pod tlakem chybuje a tým potápí riskantními pasy (minule 3 intercepce). Naopak, vynikající secondary soupeře nesmí dostat šanci nakrmit tým Dolphins zisky.


Běhová hra musí fungovat. Jets byli těžkým oříškem, ale Phins mají prostupnější obranu. Je jisté, že během týdne zapracovali na zlepšení, ale to by nemělo Bills zastavit v postupu po zemi. RB Devin Singletary a RB Zach Moss by si měli v součtu připsat rozhodující zisky billské ofenzívy. Patriots nadělili Dolphins 217 yardů a na zisku postavili svoji výhru. Brian Daboll bude mít těžkého soupeře, duo Flores-Boyer. Nicméně doufám, že se Billský rush rozhodujícím způsobem prosadí.


Výpadek defenzívních záložníků Edmunds-Milano je děsivý. Těsně před začátkem sezóny jsem řekl: „Síla Bills spočívá v tom, že za každým starterem stojí kvalitní backup a za backupem ještě rotace a za rotací kvalita v PS. Jsou tři hráči, za které nemáme náhradu: QB Josh Allen, MLB Tremaine Edmunds a OLB Matt Milano.“ A ouha, week 1 a dva posledně jmenovaní se z kategorie day-to-day nemocných přesouvají do úvah IR hráči.


Jedním z nejdůležitějších klíčů k výhře nad Miami tedy bude, zda se podaří zmíněné dva hráče v defenzívě alespoň částečně nahradit. Nikoliv z hlediska play-makerů, k tomu nedojde skoro určitě, ale alespoň z hlediska plnění si základních povinností hráčů zálohy. AJ Klein dostane patrně za úkol udržet TE Mike Gesickiho. Vážně? Už teď se mi to nezdá jako dobrý nápad.

Defenzívní lajna Bills musí zabrat. Je mi líto, ale cesta musí vést přes nováčky letošního draftu, levého tackla Austin Jacksona a přes pravého guarda Solomon Kindleyho. Tlak musí být výrazný a bez blitzu, každé oslabení zápolí může být znát, hlavně pokud by nastoupil WR DeVante Parker.

QB Josh Allen musí být opatrný v rozhodnutích. Za dlouhé držení míče by ho mohli potrestat defenzívní endové Shaq Lawson nebo Kyle van Noy a za předčasný odhoz nabušená secondary v čele s DB Xavien Howardem.A to by mělo stačit k výhře. Bills mají lepší tým, ve vyšším stádiu přestavby na obou stranách míče. Rozhodne se ale na hřišti.

Rozhodčími budou Jerome Boger – hlavní, (Carl Paganelli, Patrick Holt, Rusty Baynes, Joe Blubaugh, Chad Hill, Tony Steratore, Roddy Ames a Ross Smith)

Hrát se začne v 19 hod. našeho času. Zápas bude přenášet CBS. Favoritem jsou Bills (např. podle ESPN Bills 65,3% na výhru)

Můj tip: Bills 30, Dolphins 24

Autor: Slávek Jindra

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku