AKTUÁLNĚ
Blog dalid 26.09. 18:45

716 GRIDIRON Slávka Jindry – Week 2

Buffalo Bills 31, Miami Dolphins 28


Ve druhém weeku získali Bills cenné vítězství v Miami. Utkání se hrálo v děštivém počasí a bylo na půlhodinu přerušeno kvůli riziku zasažení bleskem. Pro nás fanoušky u televizí přinesla bouře další diskomfort, když na část první půle vypadla elektrika pro přenosová zařízení televizní stanice CBS a my zůstali odkázáni na písemné zpravodajství z utkání. Oba týmy nastupovaly do zápasu nekompletní a oba týmy také během zápasu připsaly některé důležité hráče na marodku. Ve vyrovnaném utkání, ve kterém obě ofenzívy přehrávaly obrany soupeře, měli nakonec navrch hráči Buffala. Na výhru se nadřeli, ale šli za ní s větší vervou než domácí.


Před utkáním:

Miami Dolphins loni začali sezónu 0-7, ale končili ji úspěšně a kouč Flores mohl být spokojen. Tým se zlepšoval a v arsenálu měl řadu vysokých picků na draftu. Dolphins byli mimořádně aktivní ve free agency a nabrali kvalitní hráče také v draftu. Ostrou sezónu ale začali s quarterbackem veteránem Ryan Fitzpatrickem (vysoko draftovaný mladý QB Tua Tagovailoa se dostane na hřiště později) a také prohrou na Foxboro s týmem New England Patriots. Poměrně vyrovnané utkání bylo rozhodnuto 3 intercepcemi Fitzpatricka a také tím, že Dolphins nebyli schopni zastavit běhovou hru Patriots.Tým Bills začal sezónu domácí výhrou nad NY Jets.

Na Hard Rock Stadium bylo vpuštěno 11 tisíc diváků.

Průběh zápasu:

Bills začali hodně sebevědomě. Prosazovali se ale proti očekávání hlavně pasovou hrou. Napomohla tomu trochu náhoda, během nenápadného souboje se zranila jedna z největším opor Dolphins v zadních řadách defenzívy – DB Byron Jones. Náhradník Nik Needham ho nebyl schopen plnohodnotně nahradit ani náhodou.V páté minutě se po deseti hrách dostala ofenzíva Bills do redzóny a QB Josh Allen našel FB/TE Reggie Gilliama. Pro hráče to byl první touchdown v NFL kariéře. Po zápasu řekl: „Byl to úžasný pocit, obával jsem se, že k něčemu takovému nikdy ani nedojde, že se do ligy nikdy nedostanu. A teď jsem tady a v druhém weeku jsem skóroval touchdown.“Na konci čtvrtiny Dolphins vyrovnali. K posunu po hřišti vesměs využívali také pasovou hru a cílili pochopitelně na prostor strážený linebackery AJ Kleinem a Tyrel Dodsonem, v zápolí se snažili prosadit přes weak side stráženou CB Levi Wallacem. Navzdory slušnému výkonu Wallace se jim to dost dařilo. Někteří hráči Miami byli k neudržení. Zejména pak TE Mike Gesicki a WR DeVante Parker. Bills pravidelně na pokrytí těchto hráčů poskytovali výpomoc, ale často neúspěšně. Na konci první čtvrtiny to ale byl CB Tre White, který se nechal v souboji porazit a WR Parker přes něj vyrovnal na 7-7 (PaT).Během televizního výpadku údajně proběhla jedna z nejkrásnějších akcí utkání a Bills tříminutový drive přes hřiště zakončili pasem QB Allena na WR Stefon Diggse. 14-7 (PaT) pro Bills. Pozn. akci už jsem viděl nahranou přes mobil a zveřejnil jsem ji na česko-slovenských facebookových stránkách Buffalo Bills. Do přestávky ještě oba týmy skórovaly po FG.


Bills odcházeli do šaten s vedením 17-10. Jenže druhý poločas se vůbec nevyvíjel tak, jak jsme si představovali. Zatímco jsme doufali, že Bills postupně přejdou na běhovou hru, soupeře unaví vysokým tempem v no-huddle ofenzívě a že defenzíva konečně donutí QB Ryan Fitzpatricka k chybám v odvážně nadesignovaných hrách OC Chan Gaileyho, football opět ukázal, jak umí být nevyzpytatelný. A dvojnásob to platí na začátku sezóny, protože týmy se mění, dokonce i hráči se vyvíjí a my, my zůstáváme chtě nechtě ve vleku předchozích sezón a v první řadě té poslední. No a trojnásob to platí, pokud se přidá nějaká force majorní situace. Na stadiónu střídavě bylo parno jako v prádelně deset minut po vyvářce a střídavě hustě lilo. A pak technici naměřili, že ve vymezeném okruhu kolem stadiónu zuří hromobití a blekobití, takže se na cirka půlhodinku přestalo hrát. A když se začalo, hrálo se podle not Dolphins.

Drivům Bills chyběla šťáva, ta jako by odešla s bouřkou a Dolphins deset minut před koncem otočili skóre. Halfbackové Myles Gaskin a Matt Breida pronikali účinně přes první val billské obrany, která nebyla schopna zhustit box, aby nedala příležitost hrát pasy na střední a delší vzdálenost Fitzpatrickovi. Billská obrana jednou donutila soupeře do úspěšném drivu pouze skórova FG, ale podruhé už tlak nevydržela, chybovala, zbytečně také faulovala a soupeř přes zkrácené hřiště došel RB Jordan Howardem pro vedení o tři body 17-20.No, pak se bouře vrátila, ale tentokrát v podání billské ofenzívy. Josh Allen a spol. prošli dvakrát hřiště v drivech dlouhých přes 70 yardů a způsob, jakým tak učinili, má v posledních dvou dekádách buffalského footballu jen těžko nalezitelné srovnání.

Při prvním touchdownu hrozilo stržení Josh Allena, ale mladý quarterback Bills situaci ustál a našel v end-zóně WR Gabriel Davise, nováčka z letošního draftu, pro kterého to byl první TD NFL-kariéry. Při druhém touchdownu, který měl mimochodem jen 5 her, předvedl Josh Allen nádherné pasy nejprve na WR Stefon Diggse a pak dlouhý touchdownový pas na WR John Browna. 31-20 (PaTy).Bills pak pohlídali konec zápasu.


Ofenzíva:

Výborný výkon ofenzívy. Safety Micah Hyde po utkání řekl: „Dneska nás zvedla ofenzíva, moc se nám líbilo co dokázali. My jsme nebyli schopni slézt ze hřiště, ale naše ofenzíva nás podržela.“

QB Josh Allen ukázal velký progres v citu pro přihrávku. Několikrát sice cíl netrefil a pravidelně hráče podhazuje, ale dokázal dvakrát po sobě překonat hranici 300 yardů, což samo o sobě je vynikající. Navíc, tentokrát pokořil hranici 400 yardů, přesně 417 yardů. Netvrdím už nyní, že je stejně dobrým quarterbackem jako byl Joe Bledsoe, ale mohl by být, pokud se stále ještě bude zlepšovat. A pro Buffalo je takový quarterback naprosto ideální. Končí totiž doba pocket passerů a začíná fascinující éra mobilních, rychlých a atleticky vyspělých quarterbacků, kteří jsou sice schopni odehrát dobré míče z kapsy, ale především se o sebe umí postarat mimo kapsu, v play-action dokáží z velmi obtížných pozic nacházet své receivery a také zároveň fungují jako duální hrozba. Myslím, že Buffalo Bills přesně takového quarterbacka našli a mají. Bezpochyby najdeme v prakticky každé herní kategorii hráče, který dovednostně překoná Allena, ale v kombinaci všech dohromady začíná Allen skutečně nejen připomínat kvalitního franchise quarterbacka, on jím už pravděpodobně je. Ke zmíněnému pak je potřeba připočíst příkladnou bojovnost, velkou odolnost a vůdčí schopnosti.


O ofenzívní lajně tentokrát nemohu moc referovat. Jednak kvůli výpadku proudu, vůbec netuším, co se tam dělo, a druhak kvůli tomu, že trenéři lajnu soustavně měnili. Po zápasu kouč McDermott řekl, že to nebylo z důvodu výkonů na hřišti, ale že se spíše dolaďuje ideální stav, protože pro to nebyl čas kvůli chybějícím přípravným utkáním.


Běhová hra mě trochu zklamala. Doufal jsem, že bude naprosto dominantní. RB Singletary a Moss nicméně předvedli několik dobrých runů. Když už mluvím o Mossovi, musím se přiznat, že pro mne osobně zatím trochu zůstává za očekáváním. Pravidelně si vybírá stopu na první signální a okno se velice rychle uzavírá. Bude potřebovat trochu trpělivosti. Je jasné, že nechce zůstat na místě, aby si nepřipsal běh pro ztrátu, ale některé výběry hraničily se zbrklostí.


Receiving corp si zaslouží extra pochvalu. Stefon Diggs nachytal výrazně více yardů než celá ofenzíva Vikings v Indy. Některé catche byly prostě famózní. Synergie Allen-Brown je už hotovou věcí. WR Cole Beasley je neudržitelný. To je kluk s permanentní separací. Pokaždé se nabízí, pokaždé se umí uvolnit. A WR Gabriel Davis? No, ukazuje se, že tentokrát byl výběr wide receiverů v draftu úžasný, protože Davis by podle mne mohl být v jiných letech klidně hráčem do prvního kola. Je rychlý, přesný a má šikovné ruce. Jeho dive-catch pro touchdown byl parádní. O TE/FB Gilliamovi jsem se už zmiňoval, mrzí mě, že nedostává prostor po zemi, možná se to ale změní. TE Knox utrpěl otřes mozku, v utkání si připsal jediný catch, ale pro 36 yardů. A také ukázal odporný drop.


Rád bych ještě zmínil skvělou práci ofenzívního koordinátora Brian Dabolla. Je odvážný, svým hráčům bezmezně věří a má bezbřehou fantazii. Asi bude brzy kandidátem na nějaké uvolněné místo hlavního kouče u týmu NFL.


Nejlepší hráč: QB Josh Allen


Defenzíva:

Bez linebackerů Edmundse a Milana to haprovalo. Možnost, že by Dolphins nahráli proti Bills v sestavě s Edmundsem a Milanem 28 bodů, vidím jako krajně nepravděpodobnou. Záskoky pracovaly v různých variantách a formacích. Žádná nebyla úspěšná. Defenzíva fungovala dobře většinou při zhuštění ve vlastní red-zóně, nebo přímo na gólové lajně, kdy měli billští play-makeři blízko ke hře. Tyrel Dodson se hodně snažil a při množství her, které se odehrávaly v jeho těsné blízkosti, byl i hodně produktivní. Odehrál 99% snapů a ještě 30% snapů spectýmu. To je asi důvod, proč mi jeho výkon připadal obstojný. LB AJ Klein odehrál prakticky stejný objem snapů v defenzívě i ve spectýmu. Vůbec se mi na hřišti nelíbil. Netvrdím, že to byl propadák, ale myslím, že bychom potřebovali jiného hráče.Defenzívní lajna hrála dobře, Fitzpatrick byl schopen odhazovat velice rychle, protože jeho receiveři dokázali nacházet bezproblémově spolehlivé separace a navíc: když se Fitzpatrickovi daří, patří ke špičkovým quarterbackům. 17 snapů si odehrál také nováček AJ Epenesa. 


Nejlepší hráč:DE Mario Addison


Week 3 – Los Angeles Rams @ Buffalo Bills


Co uvidíme?

Do Buffala přijíždí LA Rams. Utkají se dva dosud neporažené týmy. Je to první utkání Bills v letošní sezóně se soupeřem z národní konference. V Buffalu se bude hrát znovu bez diváků.

Bills jsou 2-0 dva roky po sobě, což se jim naposledy podařilo v 90-tých letech.


Do Buffala přijede velice silný tým, který se před dvěma lety dostal do SuperBowlu. Důležitou roli v ofenzívě soupeře bude hrát WR Robert Woods, kterého si v sezóně 2013 vybrali v druhém kole draftu Buffalo Bills. Vynikající wide receiver, jeden z nejlépe blokujících skill-pozičních hráčů v lize, podepsal s Rams novou pětiletou smlouvu.

Bohužel píši preview už ve středu a zatím nevím, jak to bude vypadat se sestavami obou týmů. Na obou stranách má řada hráčů zdravotní problémy a hráči netrénují, nebo trénují s omezeními.LA Rams:Netrénovali: RB Cam Akers a OL Joe Notebroom

S omezeními trénovali: DB Darious Williams, RB Malcoml BrownBills:

Netrénovali: TE Dawson Knox, RB Zack Moss, LB Del’Shawn Phillips

S omezeními trénovali: LB Tremaine Edmunds, QB Jake Fromm, LB Matt Milano, DT Ed Oliver, CB Taron Johnson, WR John Brown


Možné klíče k výhře:

1) Střed billské O-line si bude muset umět poradit s DT Aaron Donaldem. Zatím ani nevíme, jak bude střed O-line vypadat, jistým článkem je pouze Centr Mitch Morse, o guardech zatím nemáme ani páru. V minulém utkání s hráči kouč McDermott hodně šíboval. Donalda se patrně nepodaří úplně zastavit, ale mělo by stačit, pokud ho hráči zpomalí, aby QB Allen dostal dost času se vypařit dost daleko v play-action, nebo aby stačil rychle rozehrát hráčům, kteří si budou muset v rekordně krátkém času obstarat separaci nebo alespoň výhodu do soubojů.

2) V uplynulém weeku Bills nepokryli účinně TE Dolphins Mike Gesickiho. Tento týden je čeká obdobná výzva: přijede Tyler Higbee. 


3) LA Rams mají vynikající běhovou hru. Zisky soupeře v 1.downech běhovou hrou budou patrně klíčové pro úspěšné či naopak neúspěšné progrese soupeřových drivů. Ze stejného důvodu bude potřeba mít vlastní účinnou běhovou hru, o kterou se bude moci Allen opřít v případě, že nedostane prostor a čas pro kvalitní pasovou hru.


Hrát se začne v neděli v 19 hod. našeho času. Hlavním rozhodčím bude Alex Kemp (plus jeho parta).Zápas bude přenášet FOX. Mírným favoritem jsou Bills (ESPN Bills 53,4% na výhru)


Můj tip: Bills 27, Rams 26

Slávek Jindra

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku