AKTUÁLNĚ
Blog dalid 04.10. 08:06

716 GRIDIRON Slávka Jindry – Week 3

Week 3

Los Angeles Rams 32, Buffalo Bills 35

Ve třetím weeku si Bills připsali třetí výhru v řadě. Tentokrát byl jejich rivalem tým ze západního pobřeží a západní divize národní konference LA Rams. Měl být testem pro billskou defenzívu i ofenzívu, ale utkání se stalo v první řadě důkladným testem pro oběhový krevní systém drtivé většiny fanoušků Buffala.

Podle prestižního sázkového serveru TR jsou postupové šance Bills do play-offs zvýšeny o 6% na nadějných 68%. To je ovšem hra čísel, protože o postupu se bude rozhodovat na hřišti. A jak je sportovní štěstí vrtkavé, o tom jsme se mohli přesvědčit právě tuto neděli. Existují totiž i mnohé jiné statistické údaje: například že Buffalo Bills doma nikdy neztratili utkání, ve kterém by vyhrávali o 21+ bodů, nebo třeba že LA/St.Louis Rams nikdy neotočili utkání, ve kterém by prohrávali o 25+ bodů. Moc nechybělo a v neděli k tomu došlo.

Konec dobrý, všechno dobré.

Bills se usadili na čele divize AFC East a minimálně 2 weeky tam také zůstanou.

Před utkáním:

V Buffalu se opět hrálo bez diváků. A opět to byla velká škoda. Do sestavy Bills se vrátili obránci, linebackeři Edmunds a Milano, mo a my jsme logicky předpokládali, že výkon obrany bude znamenitý. Do města se měl vrátit oblíbený hráč fanoušků Bills wide receiver Robert Woods, který prodloužil v týdnu před nedělí smlouvu s LA Rams. Bylo příjemné se dozvědět, že mu to připomněli jeho bývalí spoluhráči z Buffala, kteří tu už také sportovně neslouží, bývalý QB Bills EJ Manuel (ten je momentálně bez angažmá) a bývalý další wide receiver Bills Marquise Goodwin.

Také měli přijet soupeři, kteří si před nedávnem vyzkoušeli, jaké je to hrát v SuperBowlu. Tým soupeře je prošpikovaný kvalitou a má kvalitu a věhlas také na sidelajně. Kromě jiných jsme měli slíbeno uvidět v akci QB Jared Goffa, raubíře DL Aaron Donalda a nepřekonatelného CB Jalen Ramseyho, který si párkrát dost nevybíravě vyjádřil o kvalitách billského QB Allena.

Do Buffala se chystal tým s bilancí 2-0 a ve weeku 3 bylo už jen jedno další utkání (Chiefs proti Ravens), ve kterém měly síly poměřit dosud nepokořené celky.

V týdnu si pozvali Josh Allena do médií a snažili se ho trochu usadit. V jednom interview mu moderátor řekl: "Dobrá zpráva je, že jste vaší zásluhou 2-0. Špatná zpráva je, že jste vyhráli nad Jets a Dolphins. Co se stane, až narazíte na nějaký skutečný NFL tým?"

K tomu existuje můj poměrně jednoduchý komentář: nehledě na momentální formu týmů v NFL je každé vítěžství neobyčejně cenné a z pochopitelných důvodů je pak výhra nad divizním soupeřem důležitější než výhra nad konferenčním soupeřem a až na konci řetězce je výhra na mimokonferenčním soupeřem. A je jedno, že tím týmem je opěvované uskupení z Los Angeles.

Průběh zápasu:

Na stránkách internetových periodik, v diskuzích fanoušků.... no, abych to zkrátil - prostě všude, se dočítám, že Bills vyhráli díky tomu, že jim rozhodčí darovali na konci utkání DPI.

Naprostá hovadina.

To je hra, kterou zcela odmítám hrát. Ze zásady nepřistupuji na zkondenzování 60 minut čisté hry, desítek rozhodnutí rozhodčích (horších, lepších i fatálně mizerných), strategických i taktických trenérských šachů, skvělých i prachbídných výkonů stovky hráčů v bezmála dvou stovkách her do jednoho rozhodcovského callu, který jen neměl být defenzívní pass interferencí nýbrž illegal contactem (i v tom případě by Bills dostali automaticky první down, byť v jiném spotu a já nepochybuji, že by si došli pro vítězný touchdown).

Do předesílám pro vysvětlení raději hned na samotném začátku.

Bills vyhráli kvůli tomu, že si vybudovali výbornou hrou výrazný náskok, o který přišli poklesem soustředění a laxností, čímž nakopli soupeře a sami měli problém se do zápasu vrátit.

Hned zpočátku Rams nedali FG a něco mi říkalo, že dnes asi mít štěstí nebudou. To se potvrdilo záhy. Bills hráli velice agresivně na obou stranách míče. Defenzíva rychle rozebírala soupeře a pokrytí hráčů Rams bylo vynikající. Billská ofenzíva pak bez rezistence chodila přes hřiště, jak se jí zachtělo. Kvalitativní rozdíl mezi oběma týmy byl v tomto utkání markantní. V sedmé minutě třetí čtvrtiny byl rozdíl ve skóre 25 bodů (28-3). Utkání bylo technicky vzato rozhodnuto, ale protože existuje pravidlo, že se hraje šedesát minut čistého času, mělo se dále pokračovat. A v tom byl ten zádrhel.

Obrana začala hrát soft, okamžitě pustila jeden zdarma touchdown. Defenzívu Rams morálně posílilo několik výborných úspěchů proti billské ofenzívě, která nepochopitelně také polevila a nežádoucí drama bylo na světě.

Rams zaskórovaly 29 bodů v řadě a urvali na svou stranu vedení v utkání o 4 body. Tato diference stavěla billskou ofenzívu před nutnost v posledním drivu zaskórovat touchdown.

Za rovné čtyři minuty, během 11 her, Bills přemašírovali 75 yardů a QB Josh Allen si přihrávkou do end-zóny na TE Tyler Krofta vysloužil přezdívku spasitel. Je to další zářez na pažbě čtvrtoquarterové zbraně, byť hovořit o comebacku Allena poté, co tým ztratil náskok 25 bodů mi připadá absurdní.

Ofenzíva:

Já ani nevím, jak mám začít. S pochvalou. Za dlouhá léta jsem si tak odvykl billskou ofenzívu chválit, že ani nevím, jak se to dělá. Chybí mi k tomu elementární návyky a důvěra a odvaha. Jediné, co mi nechybí, je chuť. A pak....je to zkrátka povinnost.

Jinak ale zažívám beze zbytku příběh mile překvapeného rodiče navrátivšího se z rodičáku. Jdete do školy víte, že váš ufrněný, líný, neochotný a evidentně hloupý (bože, po kom ten kluk je?) syn asi jen těžko bude předmětem pochval. A hned si vás také odchytne u vchodu ředitel a říká vám: "Rád bych si s vámi promluvil o vašem synovi..." a vy jen rezignovaně pokývete hlavou: "Domluvím mu, omluvíme se vše, přidá ve všech předmětech, uhradím to - chcete hotovost, stačí karta, mohu peníze převést na účet...?" A ředitel řekne: "Ale vůbec ne, váš syn dostane vyznamenání. Byl tu požár a váš syn vytáhl z ohně dva hasiče, kteří by bez jeho pohotového zásahu uhořeli, také složil školní hymnu, je to opravdu nadaný skladatel, v šachovém turnaji skončil těsně druhý, bylo mu líto finalisty, který před turnajem přišel o rodiče, učí se báječně - vždyť vede doučovací kroužek pro méně chápavé spolužáky...."

A vy máte chuť zařvat: "KDO? O kom to mluvíme? Můj syn je ten spratek z poslední lavice vpravo, rozumíme si, že? Takže vypněte tu kameru...."

QB Josh Allen hrál výborně. Výkony od začátku sezóny: 300+ yd, 400+ yd, 300+ yd. Jeho jméno je přetřásáno v souvislosti s kandidáctvím na MVP sezóny 2020... zatím. (Tak nějak vede Wilson ze SeaSea). Rozhodně už jednu cenu Allen má - stal se ofenzívním hráčem měsíce pro AFC. A je k tomu důvod: naházel 10 touchdownů při jedné intercepci, která ani nebyla intercepcí (tu z ní udělali dodatečně rozhodčí), passer rating má 124,8.

Hráči na skill pozicích předvedli velice dobrý výkon. RB Devin Singletary měl průměr 5,5 yardu na pokus a TJ Yeldon (zastoupil zraněného Mosse), byl ještě o malinko efektivnější s 6 yardy na pokus ( běžel ovšem jen třikrát). Běhová hra ale byla solidní, jen není tolik vytěžována, protože se daří hra pasová.

Konečně mají Bills také nějaké úspěchy tight endů mimo blokovací schéma. TD Lee Smithe a 2 TD Tyler Krofta potěšily.

Skupina wide receiverů je kapitolou sama pro sebe. Bills v ní mají momentálně jednu z nejúdernějších jednotek v celé lize. Úžasný výkon podal tentokrát WR Cole Beasley. Hned za ním byl WR Gabriel Davis (4 catche při 4 cíleních). WR Stefon Diggs byl strážen pečlivě, i tak se ale jednou prosadil v end-zóně přes CB Jalen Ramseyho.

Jediným slabším místem je momentálně O-line, což je alarmující vzhledem k tomu, že vedení učinilo veškeré nezbytné kroky k tomu, aby před sezónou solidní stav zmrazilo, případně lehce vylepšilo.

Vzhledem k tomu, že proti interním lajnmanům nastupoval Aaron Donald, který si nehodlal cestu prodlužovat přes krajní tackly, nespokojenost panovala hlavně se středem O-line. G Quinton Spain je nyní mimo sestavu, snad dočasně. Vlevo ho zastupuje patrně G Cody Ford. A za něj zaskakuje G Brian Winters. Během utkání jsem v tom měl vážně dost zmatek. Doufám, že se vše blíží k návratu G Jon Feliciana do sestavy. Prozatím se musíme spokojit se slovy OC Brian Dabolla: "Bylo to rozhodnutí pro tento konkrétní zápas. Máme k dispozici skupinu hráčů, se kterou pracujeme a hledáme ideální formaci. Všem hráčům plně důvěřujeme..."

Nejlepší hráč:

WR Cole Beasley

Defenzíva:

Povolila 32 bodů. Hraje se na body.

Povolila 478 yardů. Potřebujete přejít hřiště, abyste měli body.

Povolila 28 prvních downů. Potřebujete získávat nové série, abyste mohli získávat yardy.

A to jsou špatné výsledky. Hodně špatné. Také na tohle nejsem uvyklý.

Zpravidla to byla právě defenzíva, která nás držela nad vodou. Letos ambiciózní cíle měly sahat někam do top trojky v celé lize. Zatím tomu nic nenasvědčuje. V povolených bodech (25,7 bodu na zápas) jsou Bills na 16.místě v lize. V povolených yardech (380,7 yd) jsou Bills na 21.místě v lize. V povolených prvních downech (23,7 downu) jsou Bills na 19.místě v lize.

Nehodlám se v tom pitvat. Občas je to tak, že pokud se jedné části týmu daří, druhá část mírně povolí.

Bills hráli v prakticky kompletní sestavě (stále ale ještě bez CB Josh Normana - uvidíme, zda se vůbec prokouše do základní jedenáctky).

V druhém poločasu jsem zažil krátké děsivé deja-vu. Rams začali tak úspěšně tlačit v běhové hře, že jsem si vzpomněl na utkání proti Saints, ve kterém soupeř šel po zemi více než dvacetkrát v nepřetržité řadě. Bills chyběla síla, koheze a gap-integrace. V jedné chvíli připomínali stádo zmatených muflonů, roztroušených po skaliskách, mezi kterými si oběť vyhledává zkušený dravý orel.

Abych ale všechno uvedl na pravou míru: hráči zasluhují obrovskou pochvalu za většinu zápasu, kritika se týká inkriminovaných 23 minut druhého poločasu, ve kterých dostala kolaps a málem zapříčinila kolaps nás, fanoušků.

V tu chvíli nefungovalo nic. A nejhoršími hráči byli ti, kteří jsou zpravidla těmi nejlepšími.

V běhové obraně nám chybí a bude chybět DT Star Lotulelei. Bez debat.

A celkově nám velice chybí DE/LB Lorenzo Alexander. Pro svou rychlost, přesnost tacklingu, vidění hry, tlak na qb, přehled v coverage, zkušenosti....mohl bych dlouho pokračovat, protože Alexander nám v první řadě chybí pro svou unikátní univerzálnost. A v každé činnosti byl výborný. Absence takového hráče logicky musí být citelná. Alexander byl hráčem, který když si splnil své poziční povinnosti, dokázal si na hřišti najít uplatnění při pomoci ostatním. Letos mi na hřišti moc chybí.

Nejlepší hráč:

SS Jordan Poyer

Week 4 - Buffalo Bills @ Las Vegas Raiders

Co uvidíme?

Poprvé v klubové historii zajíždí Buffalo Bills do Nevady k utkání s týmem z Las Vegas. Do této Mekky herního průmyslu a metropolole zábavy přesídlil tým z Oaklandu - Raiders.

Las Vegas Raiders jsou prvým soupeřem Bills v této sezóně ze západní americké divize.

Raiders mají pozitivní bilanci se dvěma výhrami a jednou prohrou, kterou utržili minulý week od New England Patriots.

Na co se těšit?

V případě Raiders platí dvojnásob, že je škoda, když na stadión nemohou fanoušci kvůli probíhající pandemii. Nově postavený Allegiant Stadium vypadá krásně.

Koučem Raiders je legendární Jon Gruden.

V týmu Raiders nastupují bývalí hráči Bills, WR Zay Jones a OL Richie Incognito.


Možné klíče k výhře:

1) Raiders jsou schopni napodobit úspěšnou běhovou hru, se kterou se proti Bills vytáhli v uplynulém weeku Rams. Rams mají RB Darrell Hendersona, který napáchal velké škody a Raiders mají také velice schopného running backa - Josh Jacobse. Bills pouští na běhový pokus 4,6 yardu a to je zatím velké zklamání, stačí to na 19.místo v lize. Jak si Bills poradí s běhovou hrou, od toho se bude odvíjet kompletní úspěch či neúspěch billské defenzívy.

2) Ofenzíva Bills musí být vyvážená. Účinné zbraně Bills jsou v této sezóně plně roztažená sestava wide outu do lajn a hluboko do zápolí soupeřů. I za cenu toho, že by hráči Bills sloužili výhradně k odlákání hráčů z boxu. Velké penzum práce by pak měli obstarat naši RB. Posuzovat sílu běhové obrany Raiders je obtížné, protože ji minule zatížili Patriots 250 yd, takže je při třech utkáních statistika zkreslující. Na druhou stranu je to jen další důvod, proč jejich běhovou obranu pořádně otestovat.

3) Stabilizovat O-line. Bylo jen otázkou času, kdy liga najde vakcínu proti úspěšné hře QB Bills Josh Allena. Údajně je na světě. Allen má své oblíbené únikové koridory a pokud je nemá k dispozici, jeho výkon vadne. Zatím víme jen to, že pokud roluje do slabé strany jeho statistiky se markantně horší. Zesílit protekci z weak side bude tedy přednostním cílem O-line, o které znovu netušíme, v jakém složení nastoupí.

Hrát se začne v neděli v 22.25 hod. našeho času. Hlavním rozhodčím bude Land Clark, který je nováčkem mezi hlavními (dříve působil v partě Adrian Hilla), od dubna letošního roku byl povýšen na hlavního.

Zápas bude přenášet CBS. Šance na výhru jsou vyrovnané (ESPN Bills 50,2% na výhru).

Můj tip: Bills 27, Raiders 20

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku