AKTUÁLNĚ
Blog dalid 18.10. 17:49

716 GRIDIRON Slávka Jindry – Week 5

Week 5

Buffalo Bills 16, Tennessee Titans 42

Zápas pátého weeku odehráli Buffalo Bills podruhé za sebou venku. Tentokrát zavítali po roce na stadión Nissan Stadium v Nashvillu. V ochozech pohodlně našlo své místo 8.400 fanoušků, zabírajících povolených 12% kapacity stadiónu.


Hráči Buffalo Bills zápas nezvládli podle svých a jistě ani našich představ a houževnatému, dobře připravenému, soupeři podlehli vysoko 16-42.

V AFC zůstali už pouze 2 neporažené celky (Steelers a právě Titans), Buffalo Bills klesli na .800, nicméně zůstali nadále v čele divize AFC East se zápasovou bilancí 4 výher a jediné prohry. 


Pravděpodobnost, že Bills postoupí do play-offs klesla na 61% při projektovaném výsledku 9,4 výher proti 6,6 proher. No, uvidíme, je to jedno utkání, které navíc provázela řada nestandardních, řekl bych až unikátních (pokud se chci za každou cenu vyhnout peprnějšímu výrazu) okolností. 

Vyrovnaná vzájemná utkání posledních let převážili hráči Bills pokaždé na svou stranu a od sezóny 2012 nezažili pocit hořkosti z porážky. 


Bills mají silný tým, dobře rozjeli sezónu, Titans jsou oblíbeným soupeřem v nesnázích…..o to vše byla prohra hořčí. Ale znovu připomínám, je to jedna prohra a je potřeba se připravit zodpovědně na další zápas, sezóna pokračuje dál. Do Buffala přijedou mistři světa, obhájci titulu, tým Kansas City Chiefs.

Před utkáním:

Teprve podruhé za 70 let se hrálo v NFL „Tuesday Night Football“. Footballové divadlo pro celou Ameriku ale pro nás postarší středoevropany – nevítaný diskomfort.


Jasně, máme tady tuhle Covid-19 situaci. Není pro nikoho novinkou, že to co se dělo před utkáním, jsme ještě nezažili. Neříkám nic objevného, jen si to trochu zrekapitulujeme a podíváme se na to z příslušného úhlu (pravda, toho mého).


Utkání mělo být unikátní komparací dvou zatím neznámých hodnot. Střetnout se měly dva týmy, z nichž jeden měl kratší odpočinek, ale mohl tréhovat v plné tenzi a druhý měl delší odpočinek ale neměl možnost organizovaně fyzicky trénovat. Tak tahle komparace vzala rychle za své, možná se výsledek někdy dozvíme, ale určitě to nebude z tohoto zápasu.

V první řadě stáli Bills před nutností se připravovat na dvě utkání naráz. Na dva soupeře, kteří hrají oba zcela odlišným způsobem, mají jiný herní projev a staví své výkony na úplně jiných herních hodnotách. Zajdu-li dál, řeknu dokonce, že (vyjma kvality týmů, které jsou srovnatelné) stojí na protipólech.Více než polovinu týdne netušili, který soupeř je čeká, kdy je tento soupeř čeká a nakonec vlastně ani nevěděli až do zápasového dopoledne, zda se utkání vůbec uskuteční.


Přesto se vytvořil obraz vysoce favorizovaných Bills a na tento papouškovací mechanismus naskočili úplně všichni. Skvělým příkladem jsem já sám: před sezónou jsem tipoval, že s Titans prohrajeme, ale nyní jsem podlehl fakticky neopodstatněnému tlaku okolí a svůj tip jsem dodatečně zrevidoval. Ale proč? Nebyl k tomu jediný důvod, bylo to přesně naopak, měli jsme všechny důvody pro tipování Titans. Kromě jediného – Bills zatím pokaždé v nové sezóně našli cestu k výhře i za cenu překonání těžkých překážek.Mike Vrabel má stoprocentní bilanci v zápasech, do nichž jde s delším než 10 denním odpočinkem, to předesílám.


Vytvořil se a soustavně přiživoval mýtus, že Titans překonali statečně nezměrně obtížné období vymírání národů a jediným mohykánem ze starterů, který právě není na listině covidových obětí, je QB Ryan Tannehill, takže půjdou do utkání s Bills s doslova vypleněnou sestavou. A navíc jsou v situaci, kdy hráči jsou odříznuti od světa, jejich dresy byly spáleny, smí jen posilovat doma v obýváku na karimatce a neviděli se tak dlouho, že už asi i zapomněli, kdo se jak jmenuje a na jaké pozici hraje. Tohle byl obraz Titans v médiích, byl pravidelně přikrmován (a trochu jsem si teď v silné nadsázce přidal i já, omlouvám se za to). Myslím to jinak pochopitelně vážně, ale nedá mi to, abych nezavtipkoval.


Skutečnost byla odlišná.Veřejným tajemstvím bylo prakticky po celou dobu karantény, že Titans absolvují dostatečné objemy společných příprav (jen mimo oficiální tréninkové prostory). A tyhle záležitosti fungují v NFL už přesně jedno století pokaždé podle stejného musteru. Ano, můžete podvádět podle libosti, nás to nezajímá…. ale nesmíte se nechat chytit. Nikdo z nás vás nebude kontrolovat a nebude vám dělat pakárnu, ale jsou tací, kteří to mohou udělat. Jsou to naši společní nepřátelé, protože ničí příznivý obraz NFL na veřejnosti a okrádají nás tak o peníze, ale i tak vás budeme muset potrestat, abychom zachovali zdání nestrannosti a sportovní objektivity v rámci NFL. Titans přišli do zápasu výborně připraveni a to po důkladné a dlouhé kolektivní přípravě.Ano sestava Titans utrpěla, ale to samé můžeme konstatovat i o sestavě Bills. Mohli bychom to rozebrat po jednotlivých jménech ale úplně postačí, když zůstaneme u čísel: Titans 2 signifikantní ztráty v ofenzívě a 2 v defenzívě, Bills 1 signifikantní ztráta v ofenzívě a 3 v defenzívě.Komentátory soustavně opakovaná mantra, že vidíme footballový zázrak skoro srovnatelný se vznikem života na naší planetě mi připadal nejapný.Žádný zázrak to nebyl. 


Průběh zápasu:

Já netuším jak vy, ale osobně dávám přednost popisování zápasů, ve kterých Bills vyhráli. Ale slíbil jsem, že napíši i o utkáních, na které by měli všichni co nejrychleji zapomenout, natož aby o nich vznikl zápis, takže tak učiním. S velkou nevolí, to dá rozum.Na začátku prvního drivu hodil Josh Allen (hodil lehce za WR Andre Robertse, ten míč načechral) intercepci (zachytil DB Butler) a o chvíli později přehrál WR AJ Brown našeho defenzívního backa Josh Normana v end-zóně. Nic moc začátek.

Titans vyrukovali s hodně fyzickou hrou a od samého začátku začali Bills fyzicky přehrávat. To se stalo bohužel trendem pro celé utkání.

Billská ofenzíva hrála ale prozatím nadále s velkým sebevědomím, které načerpala v předchozích zápasech.


Brzy se ale projevila jedna slabina – Bills se mohli spoléhat skoro výhradně na pasovou hru, protože běhová hra byla impotentní. Pokusy se nesly ve znamení pravé strany naší O-liny, levá zůstávala, z pro mne málo pochopitelných důvodů, skoro nevyužita. Naše ofenzíva se v průběhu zápasu stala jednodimenzionální a lehce predikovatelnou.Prozatím se ale zápas nevyvíjel úplně špatně. QB Allen přes WR Diggse, WR Davise a WR Robertse došel do red-zóny a sweep WR Isaiah McKenzieho přinesl vyrovnání. Bills se v utkání nikdy nedostali do vedení a tohle byl okamžik, kdy bylo naposledy vyrovnané skóre.


Bills začali v defenzívě tápat a fyzicky propadat, jakmile se k tomu přidali i orientační výpadky v zónové obraně, rozjetého a dychtivého soupeře už se nedařilo zastavit. Derrick Henry skóroval z krátkého běhu 14-7.


Druhou čtvrtinu a konec prvního poločasu zvládli lépe hlavně trenéři Titans. Bills sice snížili FG Tyler Basse, ale bezmocnost billské defenzívy předvedl 10-yardovým scramblem Tannehill pro TD. Poločasové skóre bylo 21-10 pro soupeře. Nic nehratelného, pokud by se změnil obrazy hry.

Dobrý začátek billské defenzívy vzal brzy za své. Fyzická dominance Titans se v druhé půli začala projevovat naprosto markantně. Vyústila v dlouhý řetězec vynucených i nevynucených individuálních i kolektivních chyb Bills. Nezasvěcení (a někteří zasvěcení ale emoce krotící lidé) komentovali zápas tak, že Bills nepoznávají a že předvedli netypické utkání.


No, já nevím, já Bills poznával velice dobře. Jen těch chyb bylo vážně až moc. Největší chyby dělali trenéři (předpokládám, že ale i tak dělali, co mohli), chybovat začala ofenzíva (QB Josh Allen začal v určité fázi připomínat loňského až předloňského quarterbacka, který věří více svým nohám než rukám), receiveři dropovali jak jen to šlo, RB Devin Singletary váhal, O-line byla slabá v impaktu běhové hry, defenzíva měla úplné blackouty, passrush neexistoval, linebackeři hlídali jen střed a prostor na číslech a za čísly neexistoval, secondary neuměla zkrátit prostor mezi sebou a hráči zálohy, hráči špatně a nedůsledně tacklovali, na obou stranách míče se to hemžilo spoustou vynucených i zbytečných penalt (2.půle: Bills 8, Titans 1), pokrytí ve spectýmu vázlo, chyboval náš returner a k tomu všemu se řadou nepřesností až evidentních omylů přidali také rozhodčí vedení Carlem Scheffersem (až doteď jsem si myslel, že znám pravidla obstojně, ale letos už jsem si poupravil mínění o tom co je DPI, FF, a nyní čerstvě také illegal shift = vážně ho někdo viděl?, o přešlapu Tannehilla v garbage time nemluvě).


Ani tak ale zápas nemusel být hned ztracen. Bills se dostali na dostřel, další turnovery jim ale srazily vaz. Těžko se vyhrává, pokud je rozdíl v takeaways a giveaways v poměru 0:3, a v reboundu hráč returnuje 2 intercepce pro celkově 97 yardů pro dva skoropick-sixy. 


Bills zažili i řadu světlých momentů, o tom se ale zmíním v komentářích o jednotlivých složkách týmu. Konec zápasu už nic neřešil, na hřiště se dostal také QB Matt Barkley.


Teď se pustím do jednotlivých složek týmu. Trochu kritiky zazní, ale nehodlám se z jedné prohry posrat a tým rozcupovat. 

Bills mají odehráno 5 utkání a z toho 3 venku. Bilance 4-1 je fajn a při vší kritice je trochu fanouškovské pokory ode mne namístě. Takže nehodlám nic přehánět. 


Ofenzíva:

Letos jsme zažili ve čtyřech zápasech lepší podívanou. O-line je hodně chválena, ale myslím, že tentokrát se výrazněji projevilo, proč na ní mouchy vidím já. O-line hraje vynalézavě a důrazně v protekci, pokud ji chybí efektivita, je doplněna o výborné bloky backfieldu a o zbytek se postará prvotřídní mobilita billského quarterbacka. Čili protekce je dobrá, doufám, že jsem se tak vyjádřil dostatečně explicitně. Oproti tomu v impaktu běhové hry hraje billská ofenzívní lajna hůře, vlastně jsem přesvědčen, že špatně, a stojí za tím vysvětlení toho, proč s jednotlivými hráči trenéři stále šoupají ze strany na stranu, eventuálně, proč je třeba posadí na lavičku. Teď nemyslím konkrétně Spaina. Běhová hra byla bezzubá, umožňovala soupeři se přestat bát větších zisků a přesunout síly k lepšímu hlídání billských receiverů. Stalo se, že Diggs byl na hřišti hlídán třemi hráči. Netvrdím, že neefektivní běhová hra je nutně způsobena jen O-line, horší dny si vybírají i hráči z backfieldu.


Malé zisky dosahovali všichni až na výjimky. Občas i malé zisky stačily na zisk nové série downů, to byl případ TB TJ Yeldona, který posloužil dobře při dobývání asi tří krátkých třetích downů, chytil 22-yd pas pro TD a připsal velkou hru (pokud by nefumbloval, byl by pro mne nejlepším hráčem ofenzívy). Běhová hra se musí zlepšit a neměl by za tím stát QB Josh Allen. Nevyváženost ofenzívy může mít i v dalších zápasech fatální následky. RB Devin Singletary – ještě jsem nedostal sestřih jeho her a na celý zápas se kvůli němu koukat nehodlám. Nevím, jestli přehlížel prostor a nebo ho neměl k dispozici. Udělal bych soud bez důkazů, ale průměr 2,3 yd na běh je málo a není pro posun po hřišti řešitelný ani jako teoretická matematická úloha, natož aby to bylo hratelné v reálném footballu.

WR. Stála na nich ofenzívní snaha Bills. Podali dobré výkony.

QB Allen přes ně hodně tlačil a tam někde se vše trochu zacyklilo, ne-li zašmodrchalo. On na ně tlačil, časování a pohyb hráčů tentokrát hrály trochu v neprospěch receiverů a měli jsme z toho nekompletní pasy, dropy a teče na intercepce. Nedělal bych z toho ale vědu, billští wide receiveři patří k nejlepším v lize a v průběhu sezóny to ještě mnohokrát potvrdí.

Horší efektivita bývá přičítána absenci John Browna. Nerozporuji to. Jeho rychlost a sehranost s Allenem jsme postrádali. Nemíním ale přistoupit na to, že WR corp bude hrát skvěle jen pokud Diggs-Beasley-Brown budou všichni k dispozici.Naházené yardy neřeším, protože se prohrálo. Diggs se ale dostal opět přes century a Beasley zkompletoval všech šest přihrávek, přičemž první na něj šla až ve druhé půli.


TE – vynechávám, Knox fajn kompletace a nepěkný drop-tadymáš.

QB – Po výkonech, které zatím letos předváděl, by nebylo fér si na něm smlsnout. Mám ho rád, když jsem viděl, jak si na konci zápasu šel s každým na sidelajně podat ruku, měl jsem na krajíčku. Kritikou a soupisem všeho, co se mu v tomto zápase nepovedlo, bych mohl popsat několik stránek. Nedonutíte mě k tomu.


Nejlepší hráč: WR Cole Beasley


Defenzíva:

Zase neměla den. 6x RZ = 6x TD? To jako fakt? Proboha….

Jenže, starty 4-td drivů Titans: BUF 12, BUF 16, BUF 18, BUF 30 – potřebuje to komentář? Nevím, jaké dostali úkoly kluci v D-lině. A to myslím vážně, protože Tackly a Endy budu muset hodnotit odděleně. Tackly, jak jsem koukal, vůbec nezajímal Tannehill a soustředili se výhradně na RB Henryho. Takže já nevím, jestli je mám pochválit nebo pohanět. V každém případě ale Endové hráli nedostatečně. QB soupeře Tannehill hrál dobře, pozorně, rychle, přesně a hlavně……úplně v klidu.


Tlak na něj prakticky neexistoval. Nechci jmenovat všechny hráče, kteří na něj ten tlak nevyvíjeli, ale úplně nejvíc na něj nevyvíjel tlak DE Jerry Hughes. Ten mě zklamal více než dost. A protože neexistoval tlak, receiveři si nabíhali, jak chtěli a měli dost času na účinnou separaci, protože za těchto okolností by je neudržel asi nikdo. Jenže nechci na ně házet všechno, protože tohle je jen start domino efektu. Linebackerové. Hráli jsme na dva hráče zálohy. Oba vnitřní. No ty vole, to byl mazec. ILB Tyrel Dodson. Bývám podezírán, že nemám Dodsona rád. Přesný opak je pravda, mám ho velice rád. Mám rád všechny hráče Bills (i ty kterým se nedaří).


Pro Dodsona mám navíc slabost, protože mám radost, když se do týmu dostane kvalitní hráč, kterého jsme nemuseli vysoko draftovat. A Dodsona jsme si vybrali jako nedraftovaného volného hráče v minulé sezóně. S mezipřestávkou je od té doby Bill. Jenže….Bills hrají na 2 LB. DVA LINEBACKERY. Oba musí být vynikající. Silní, rychlí, dymamičtí, rozhodní, pozičně vyspělí. Musí to být hráči s talentem prvního kola. A je jedno, jestli jsme si je vybrali v prvním kole nebo později. Tremaine Edmunds a Matt Milano mají oba talent hráčů prvního kola. A skvěle se doplňují. Edmunds to hlídá v běhové hře, Milano uhlídá každého. I TE. Zjednodušeně. Tyrel Dodson opět uhrál dobrý zápas.

Dokonce velmi solidní na nedraftovaného hráče, herně nepropadal a zaslouží pochvalu. Na tuhle pozici, pokud nezměníme obranný systém, potřebujeme LEPŠÍHO hráče než je Dodson. To je skutečnost. Navíc, ve formě nehrál ani Tre Edmunds.Secondary.Já se hodně zastávám NB Taron Johnsona. Je mi líto, ale musím se trochu krotit. Je to další zápas, který se mu nevyvedl. Objem práce, který na něj vyzbyl, byl takového rozsahu, že si s tím nedokázal poradit. Nakonec to dopadlo tak, že nebyl schopen být užitečný a propadal ve všech soubojích a chyby dělal ve vážně fundamentálních věcech, ve kterých dříve naopak exceloval. Nechci mu křivdit, protože možná hraje se zraněním, které ho limituje, ale pokud jeho výkonnost nepůjde dramaticky nahoru, bude potřeba se zamyslet nad tím, zda ho opravdu stavět. Dost průšvihů šlo v tomto utkání za ním.


LCB Josh Norman – o dost horší než proti Raiders, ale zatím bych se soudy počkal. Vím, že ho někteří fanoušci už postavili ke zdi, ale dejme mu čas.RCB Cam Lewis nemohl plně nahradit CB Tre Whita, ale vyčítat mu nic nemůžeme.


Nejlepší hráč: SS Jordan Poyer


Spectým

Vysloužil si rechničku. 

Returner Andre Roberts se až moc snažil týmu pomoci zrovna když měl kritický den. Punter Corey Bojorquez kopal bezva, délka i hang time na jedničku a ještě tackloval. Bass ok. Pokrytí při returnech slabota.


Week 6 – Kansas City Chiefs @ Buffalo Bills

Co uvidíme? 

V pondělí bychom měli v rámci Monday Night Football vidět od 23,00 hodin našeho času odložené původní Thursday Night Football. 

Do Buffala zavítají Kansas City Chiefs – úřadující mistři světa. Chiefs jsou po Raiders druhým týmem ze západní divize americké konference, se kterým se Bills letos potkávají. Mají bilanci 4-1, stejnou jako Bills. A stejně jako Bills také v uplynulém weeku prohráli (nestačili na Raiders).

Očekává se lítý boj ve snaze obou týmů nahodit jízdu vykolejeného vlaku zpátky na koleje.


Na co se těšit?

Jeden prime time byl vystřídán druhým. Na utkání se znovu bude dívat celá Amerika. Bills v posledních dvou vzájemných domácích zápasech byli lepším týmem, ale pokaždé se dokázali sami porazit. Bills, a to je zajímavé, nastoupí celí v modrém.


Do Buffala přijede možná nejlepší quarterback současnosti Patrick Mahomes, kterého jsme si mohli v roce 2017 vzít v prvním kole z desátého místa sami, ale přepustili jsme ho Chiefs. Kolem Mahomese ještě jedna zajímavost: quarterbacka se dotklo to, že v počítačové hře z letoška je ve statistice síla ruky u QB Josh Allena maximum 99, přičemž on sám má méně. Na sociálních sítích to po svém okomentoval a nepřímo tak vyzval Allena k poměření sil. Bylo by zajímavé sledovat měření sil.


V týmu Chiefs je také WR Sammy Watkins. Podle údajů, které mám aktuálně k dispozici, je ale veden mezi zraněnými hráči v kategorii doubtful. 

Na stadiónu Bills Stadium se bude hrát opět bez fanoušků, ale pokud by mohli zaplnit ochozy, vsadím se, že velká spousta by měla na sobě Watkinsův dres s číslem 14. Jen by měli jméno Watkins zakryté a se jménem Stefon Diggs.


V týdnu se týmy „přetahovaly“ o služby running backa Le´Veon Bella, vylitého z NY Jets a excentrický hráč se nakonec rozhodl pro Kansas. V akci ho ale ještě neuvidíme. Zato uvidíme jednoho z nejrychlejších hráčů světa – Tyreek Hilla.


Zranění: Oba týmy mají kupu zraněných, ale do důležitého pátečních tréninku naplno nezasáhlo na obou stranách jen několik hráčů. V potaz tu pochopitelně neberu hráče přeřazené do IR (v Bills kupříkladu Levi Wallace).


Za Chiefs určitě nenastoupí pravolevý guard Kelechi Osemele a jak už jsem zmínil prve, s největší pravděpodobností ani WR Sammy Watkins. 

V týmu Bills jsou ohroženy starty: CB Tre´Davius Whita, OL Quinton Spaina, LB Matt Milana, LB Tremaine Edmundse a TE Dawson Knoxe. Kromě Knoxe ale všichni v pátek trénovali (White, Edmunds a Spain s omezeními). Novou zprávou je, že TE Knox určitě nenastoupí.

Otazníky pro Bills:

1) Pro ofenzívu: Podaří se otestovat secondary, ale vyhnout se strong safetymu Tyrann Mathieuovi?Bude fungovat roztažení hřiště rychlým WR John Brown i za cenu toho, že by fungoval jen jako návnada?Bude cílem pasů WR Cole Beaslyho už od začátku zápasu?Vynutí si konečně na obraně soupeře billská O-line kvalitní bloky pro běhovou hru?Bude hrát rookie Zach Moss a ukáže nám, proč si pro něj Bills šli do třetího kola draftu? Nebo nastoupí TJ Yeldon?


Uvidíme quarterbacka Josh Allena ve formě z prvních čtyř utkání této sezóny? Jak moc ho nyní trápí a limituje zranění ramene a projeví se to výrazněji během zápasu?Řekne si TE Tyler Kroft při absenci Knoxe svým dobrým výkonem o post jedničky v depthu?Nebude RB Devin Singletary chybovat kvůli nervozitě z horšího výkonu v utkání proti Titans? Nebude to Bills stát nějaký zbytečný turnover při snaze o prodloužení hry?

Uvidíme hodně zbytečných penalt?


2) Pro defenzívu:Vzpamatuje se passrush? Nebo hráči jen přikrmí úvahy o tom, že jsou jako d-line nejvíce předraženou a v poměru cena-výkon také nejméně výkonnou částí celého týmu?Stoupne výkon Tre Edmundse, pokud se mu na hřiště vrátí parťák Milano? A když už jsme u Milana, dokáže si poradit s dalším Tight Endem – Travis Kelcem?Bude se dařit zpomalení rychlíka Tyreek Hilla na pětce? A kdo ho bude hlídat, až se zóna nevyhnutelně promění ke konci každé hry na m2m?Zlepší se s příchodem OLB Matt Milana také výkon NB Taron Johnsona? Bude zase tím nelítostným a přesným tacklerem jako v předchozích sezónách?Jak se bude dařit bránit red-zónu?Bude SS Jordan Poyer znovu nejproduktivnějším hráčem Bills?Neulehčí Bills práci Mahomesovi zbytečnými blitzy? Bude billská defenzíva rozhodující složkou v otázce poměru toxic plays?


3) Pro spectým:Je jasné, že těžko spectým může utkání vyhrát ale může ho poměrně snadno prohrát? Zlepší se pokrytí returnů? Dočkáme se touchdownu Robertse v reakci na minulý fumble?Hrát se začne v pondělí ve 23,00 hod. našeho času. Hlavním rozhodčím bude absolvent Harvardu, advokát, Ronald Torbert.Zápas bude přenášet FOX. Favoritem jsou Chiefs (ESPN Chiefs 67,5% na výhru).


Můj tip: Chiefs 36, Bills 32

Slávek Jindra

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku