AKTUÁLNĚ
Blog dalid 25.10. 08:01

716 GRIDIRON Slávka Jindry – Week 6

Week 6


Kansas City Chiefs 26, Buffalo Bills 17


Zápas šestého weeku se odehrál před stále ještě prázdnými ochozy The Bills Stadium v Orchard Parku. Do města zavítali obhájci titulu Kansas City Chiefs. Oba týmy v předchozím weeku svá utkání prohrály a potřebovaly se rychle vrátit na vítěznou vlnu. To se podařilo týmu Chiefs, který ukázal vysokou kvalitu navzdory hustému dešti a s tápajícími Bills si poradil. Zůstává v dobré výchozí pozici pro boj o první příčku v AFC a zasloužený bye během wild card games.

Bills prohráli dvakrát v řadě za sebou, ale žádné zlé emanace tu nejsou žádoucí. Chiefs nebyli ideálním soupeřem pro návrat do vítězného normálu, mají kádr prošpikovaný ryzí kvalitou, ve hře jsou výborně organizováni a skvěle koučováni.

V NFL není nikdy žádný tým kompletně dobudován a každý má slabinu. To platí i pro Chiefs. Jen těch slabin mají zřetelně méně než jiné týmy, a pak mají několik výjimečně kvalitních hráčů a mezi nimi hraje prim quarterback Patrick Mahomes. Sérii dvou nepovedených zápasů tedy tvoří prohry se silnými týmy, Titans a Chiefs.

Bills nadále zůstávají v čele divize AFC East s aktuální zápasovou bilancí 4-2. Na druhé místo se dostali Dolphins, kteří mají 3 výhry a 3 prohry. Odsunuli Patriots s bilancí 2-3 (mimochodem, Pats mají v říjnu negativní bilanci poprvé od sezóny 2002). Poslední jsou beznadějně NY Jets s tristní bilancí 0-6.

Pro Bills to znamená, že jejich postupové šance podle TR klesly na 56% a jejich celkový výsledek po 17. weeku je projektován na 8,8 výher a 7,2 proher. 

Buffalo nyní čekají dva divizní zápasy. Nejprve pojede do New Jersey k utkání s Jets a to je ideální soupeř, aby se výsledkově dokázalo srovnat. No a pak přijedou do Buffala hráči New England Patriots. Veledůležitý zápas můje být klíčem k rozšifrování tajenky se jménem vítěze divize v sezóně 2020.Před utkáním:


No, obecně vzato má fanouškovská billská obec mnoho ascendentů vytvářejících minimálně dekádu traumatizující prostředí. Součástí léčby je postupné vytváření lepší nálady, vítězné nálady. V Buffalu má tento ozdravný proces pokaždé nějaké jméno. Rok co rok. S příchodem dua McDermott-Beane této snaze společně říkáme už čtvrtým rokem: "Důvěřuj procesu". Ascendenti trvale udržují tým těsně pod vrcholem bezedné jámy (jejich typickými představiteli jsou například permanentní hnípalové Jeremy White a Mike Schopp ze sportovního rádio WGR550), většina ostatních přijala za své fakt, že současný tým nenese na svých ramenou břímě neúspěchů a selhání předchozích hráčských generací. Tato většina se srotila pod dalším výstižným heslem: "Tým s play-off kalibrem." Já jsem uvázl někde mezi. To říkám na rovinu. Nepřikláním se k tomu, že existuje v Buffalu nějaké tajemné stigma, stojící za neúspěchy sportovních týmů, ale zároveň jsem si dobře vědom, že vytvořit dlouhodobě vítěznou atmosféru je fuška. A jsem přesvědčen, že čím je tým větší a známější, tím rychleji je schopen se vyléčit, navzdory tomu, že se pohybuje v přísně rovnostářském prostředí omezených rozpočtů a striktních pravidel stejných pro všechny.


Tým Bills potřeboval po prvním letošním selhání impuls a energii mu nemohl dopřát plný stadión. 

V diskuzích s fanoušky (názory fanoušků z diskuzních fór, myslím, že si všichni poopravili během utkání názor) převládalo mínění, že by bylo požehnáním shůry, pokud by pršelo, protože by tím utrpěla brilantní pasová hra Mahomese a hlavně, hlavní kouč Chiefs by nikdy nezasadil těžiště své ofenzívy do výhradní běhové hry.


A protože footballový Bůh Bills vroucně miluje, tak se také stalo.

a) HC Andy Reid postavil hru ofenzívy na běhové hře.

b) HC Sean McDermott postavil účinný herní plán

c) lilo jako z konve po celou dobu zápasu


Průběh zápasu:


Celé utkání hustě lilo. 

Od začátku utkání byla rozdílovým faktorem hra ofenzívních lajn. O-line Chiefs hrála přesně, velmi razantně v impaktu běhové hry, a tvrdě prosazovala běhový prostor pro své hráče s míčem, v pasové hře byla protekce poskytovaná QB Mahomesovi velmi slušná. O-line Bills hrála velmi nečistě v protekci (po celou dobu zápasu nám ale rozhodčí nastavovali vlídnou tvář a netrestali ani některé holdingy či facemasky, které byly hodně za čarou shovívavosti) a v impaktu běhové hry zcela propadala. Nevyznamenali se ani running backové Bills a na druhé straně míče se nedokázali dostatečně prosadit hráči billské d-line.


Jako první se ale dostali k bodům Bills, ještě v první čtvrtině Tyler Bass proměnil FG. Pak už se ke slovu dostali hosté, kteří začali systematickým tlakem v běhové hře získávat prostor, své drivy dvakrát zakončili pasy QB Mahomese na TE Travis Kelceho. Po prvním TD Kelceho se Bills ještě jednou, naposledy v utkání, dostali do vedení, když drive navázaný ze 13 her dotáhli do touchdownu (skóroval WR Stefon Diggs po 4yd přihrávce). Ke konci poločasu měli Bills možnost opět vyrovnat, OLB AJ Klein si vynutil fumble na silném TE Kelcem, ale z velké vzdálenosti (52yd) PK Bass poslal míč daleko od pravé tyče. Do šaten se odcházelo za stavu 13-10 pro Chiefs.


Druhý poločas se stal jednoznačnou záležitostí. Jen za druhý poločas byli Chiefs na míči déle než Bills během celého utkání. Bills se zcela soustředili na zamezení velkých her prostřednictvím pasového útoku Chiefs, což se jim většinou úspěšně dařilo, ale zároveň to znamenalo tak významné oslabení boxu a odtržení posil ze secondary od víka boxu, že každé prolomení d-line představovalo postačující zisky pro RB soupeře, v první řadě nováčka RB Clyde Edwards-Helaireho, který si udělal osobní rekord ziskem 161 yd. 

Chiefs odskočili ve své druhém drivu na rozdíl dvou skórování, když osmiminutový drive završil 13-yardovým během RB Darrel Williams.

Převaha soupeře byla obrovská, ale rozdíl ve skóre zůstával hratelný. V poslední části hry Chiefs nakrátko polevili v defenzívě a Bills je účinně potrestali. Krásný drive korunovali touchdownem Cole Beasleho (pas pro 8yd), čímž upravili stav na 23-17.

V následujícím drivu billský DL Justin Zimmer vyrazill míč z rukou RB Edwards-Helaireho a rozhodnutím ve hře bylo fumble, míč pro Bills na kansasské 31. Z opakovačky bylo ale evidentní, že dojde k revokaci rozhodnutí a míč zůstane hostům. Kdyby..... tak možná. Každopádně by to nebylo spravedlivé. Chiefs si nezasloužili prohrát. Ale ještě více si Bills za svůj výkon nezasloužili vyhrát.


V závěru se Bills ještě snažili zabojovat, ale výsledkem byl riskantní pas QB Allen na WR Beasleyho zachycený DB Sorensenem.


Ofenzíva:


Proti letos nejsilnějšímu soupeři se ofenzíva nedokázala prosadit. Allenovi se do sestavy vrátil WR John Brown, ale nepřipsal si žádnou kompletaci a hlavně si od něj Chiefs nenechali nahnat strach. Celkově ofenzíva získala jen 206 yardů, což je opravdu mizerný počin. V úspěšných drivech se o zbytek yardů postarali rozhodčí, na jejich přízeň si tentokrát skutečně nemůžeme stěžovat. Na jednu hru Bills uhráli průměrně 4,1 yardu. 


O-line

Další rozpačitý výkon. Původně jsem tu chtěl vyčerpávajícím způsobem rozpitvat kauzu quarda Quinton Spaina, ale je to už zbytečné, během týdne ho Bills propustili. Jediný, kdo si podle mého zaslouží absolutorium, je centr Mitch Morse. Střed je občas schopen vylomit prostor pro běhy, ale oba tacklové jsou zatím v podpoře běhové hry nepoužitelní. Nejvíce yardů opět naběhal billský quarterback, přesně polovinu (42 yd) zisku celého týmu. A to je v první řadě vizitka ofenzívní lajny, protože řada běhů byla přesně designována. V protekci ale O-line znovu obstála, nepovolila sack a pokud se quarterback dostal pod tlak, bylo to občas jeho vlastní vinou. Ke konci utkání se zranil Cody Ford, to nám ještě chybělo. Nechci házet vše na některého konkrétního hráče, ale projít zbytek sezóny s RG Brian Wintersem se mi vážně nechce.


RB

Nehodlám se jich už zastávat. Devin Singletary měl dostat míč častěji, ale nedivím se tomu, že se tak nedělo, několik příležitostí k průniku minul a nebyl garancí slušných zisků a Bills nutně potřebovali dobrý výkon při prvním downu, aby se vyhnuli tlaku. To se nedělo. A pokud potřebujete nutně uhrát 3+ yardu, nemá cenu míč hrát po zemi přes Singletaryho, protože je tu logicky 50%ní šance, že to neuhraje. Spíše ještě větší, když jeho nejdelší zisk po zemi byl 10 yardů. Singletary není schopen do mezery udeřit pořádnou silou.

RB Zach Moss - to snad nechám bez komentáře. 5 her, 5 zoufalství. Minimálně dvakrát za to nemohl, ale rozebírat každou jeho hru tady asi nebudu. Dostal míč a stál s ním v backfieldu jako na zastávce tramvaje, asi tak.

Není divu, že se šuškalo o zájmu Bills o služby halfbacka L.Bella (dal přednost roční smlouvě s Chiefs, ale do utkání ještě nesměl nastoupit). 


Receiveři plus TE

Bylo mokro, QB Allen byl nepřesný. WR Diggs byl dobře hlídán, WR Beasley byl často volný, ale míč se k němu nedostal. Jinak ale slabota, obrana Chiefs si billské receivery vesměs rozebírala dobře a hlavně Diggse hlídala pozorně.


QB

Utkání se Allenovi nepovedlo. Netvrdím, že to byl nějaký otřesný výkon, ale určitě nejhorší v letošní sezóně. Srovnání s Mahomesem (225 yd, 2 TD, 0 INT) vyznívá nelichotivě - Allen (122 yd, 2 TD, 1 INT), počasí měli oba stejné, protekci slušnou, Mahomes možná o stupínek lepší, tlak secondary v pasové obraně srovnatelný. Jedinou zřetelnou výhodou Mahomese bylo to, že se mohl spolehnout na běhovou hru. A to musíme určitě brát v potaz.

Allen hrál velmi odhodlaně, v nadesignovaných hrách obětavě, byl snaživý, pracovitý a bojovný.

Na druhou stranu byl hodně nepřesný, roztěkaný, vrátil se k chybám na fundamentální bázi. Několikrát přehlédl volného receivera, svým neverbálním projevem přispěl k snadné predikovatelnosti ofenzívních her, ztrácel přehled o vývoji hry v zápolí soupeře. V některých fázích hry nápadně připomínal sám sebe ze sezóny 2018. Ačkoliv, to je možná až příkré hodnocení, protože v některých jiných hrách ukázal řadu svých pozitivních vlastností. Shrnuto: nehledě na rozsáhlé diskuze na toto téma mezi fanoušky, u mne nezavdal žádnou příčinu k tomu, abych pochyboval o jeho mezisezónním zlepšení. Zkrátka, v prvních čtyřech utkáních jen nasadil laťku hodně vysoko. V dalších zápasech bude určitě lepší.


Nejlepší hráč:

WR Stefon Diggs


Defenzíva:


Původně jsem chtěl začít tím, že zase neměla den. To by ale nebyla pravda. Předpokládám, že většina defenzívních úkolů, tak jak byly definovány a jak jsem je jako fanoušek v televizi vnímal, byly splněny. Většina. A to je ten problém.


Obecný plán pro hru obrany zněl: Za každou cenu se vyvarovat připuštění velkých her nad hlavou. Mahomes a receiveři soupeře jsou natolik nebezpeční, že by byli schopni zápas rozhodnout vzduchem. Pokud donutíme hrát soupeře po zemi, dokážeme ho udržet v rozumných mezích a v utkání nebude moc bodů. 


Tato část plánu vyšla dobře. Hlavním problémem celého utkání se tak stala enormně vysoká efektivita běhové hry Chiefs. A to po celou dobu zápasu.

K pasové hře jen tolik, že Patrick Mahomes překonal rekord legendárního Dan Marina, když mety 90 TD dosáhl během 37 utkání (oproti 40 utkání Marina). Házel v podstatě na jistotu 21/26 pro 225 yardu. Dvakrát využil výškové převahy a mimořádné pohyblivosti TE Kelceho pro důležité touchdowny.


Poprvé od okamžiku, kdy Mahomes nastoupil do zápasu v dresu Kansasu, dosáhla běhová hra hranice 200 yardů. Chiefs běželi s míčem celkem 46x a to je nejvíce za dobu osmiletého působení kouče Andy Reida u týmu. Celkem 245 yardů. Není to poprvé, co defenzíva vedená Sean McDermottem a Leslie Frazierem dostala po zemi pekelně naloženo. 


DL

Trenéři provedli posuny v sestavě, nově jsme mohli v sezóně na hřišti vidět DE Brian Coxe a DT Justin Zimmera. Celkově se DL znovu nevyznamenala. O-line Chiefs si s nimi věděla rady, ve dvou drivech druhého poločasu je dokonce úplně válcovala. Drobné chyby soupeřovy ofenzívy se podařilo potrestat DE Mario Addisonovi a právě DT Justin Zimmerovi. Zimmer si připsal 6 solotacklů a slušným výkonem si asi řekl o zařazení do sestavy i pro příští utkání.

Zachytávat průniky running backů se billské DL ale dařilo jen pohříchu. Moc jsem toho nestačil usledovat, ale jedním jsem si jistý: pokud se na hřišti objevil DT Ed Oliver, byl tam úplně zbytečně, možná je to kvůli zranění kolena.


LB

AJ Klein odehrál svůj zatím nejlepší zápas v billském dresu a měl pár vážně hezkých momentů. Zároveň ale musím otevřeně napsat, že pokud bychom na jeho místě měli elitního, nebo alespoň opravdu kvalitního, záložníka, Chiefs by nemohli hrát svoji hru. Já to nechci zase celé rozmazávat, protože to začíná zavánět mou zaujatostí vůči Kleinovi, ale on není pro obranu posila, není ani náhrada a bohužel nefunguje ani jako nouzová záplata. Na slabší týmy to asi bude stačit, ale kvalitnější ofenzívy ho pokaždé rozcupují.

MLB Tre Edmunds bojuje se zraněními, jak jsem se dočetl. Hrál lépe než minule a to mi stačí. Mně to stačí, bohužel na ubránění Chiefs to v utkání stačit nemohlo. Edmunds měl ale k bránění obrovský prostor, dělal co mohl. Za mne pochvala.

NB Taron Johnson hrál pěťák v záloze. A hrál slušně. Myslím, že spousta výčitek a od fanoušků i nadávek funguje tak trochu jako setrvačník nebo perpetum mobile. V reálu to bylo trochu jiné. Johnson měl vysokou produktivitu, problémem bylo, že se k tacklům proti runnerům nedostával dost vysoko, protože měl za úkol plnit obranné úkoly v coverage.


Secondary

Své úkoly si splnila. Alespoň si to myslím. Jejich zadání mohlo zní také jinak a mohlo být ambicióznější. To bohužel jako fanoušek nevím. CB Tre White uhlídal WR Tyreek Hilla. Jeho protějšek CB Josh Norman podal obstojný výkon navzdory obecné kritice. Je ale škoda, že Levi Wallace je zraněný a možná ještě větší škoda je, že se pro opt-out rozhodl EJ Gaines. Ten nám chybí.

Defenzívě jsou vytýkána dvě zbytečná dohrání soupeře za lajnou (White a tuším Poyer). Neřeším, defenzíva hrála jinak velice čistě.


Nejlepší hráč:

DB Tre´Davious White


Spectým


Hráli s Chiefs fifty-fifty. Kicker Bass nedal FG z 52 yd. Neřeším, z téhle vzdálenosti při hustém dešti to asi není sranda. 

Punter Corey Bojorquez kopal už zase fajn. Returny a pokrytí fajn.


Week 7 - Buffalo Bills @ New York Jets


Co uvidíme? 


Tak Bills dvakrát po sobě prohráli a potřebují proti asi nejslabšímu týmu NFL za každou cenu vyhrát. Celí v bílém nastoupí Bills konečně podle sezónního rozpisu v neděli od 18 hodin na stadiónu MetLife Stadium v New Jersey proti domácím NY Jets.


Na co se těšit?


Jedná se divizního soupeře, takže zápas je dvojnásob důležitý. Po zranění se do sestavy Jets asi vrátí Allenův vrstevník z draftu QB Sam Darnold.

Předpokládám, že uvidíme znovu v sestavě soupeře našeho loňského running backa, živoucí legendu, Frank Gora.

Jets mají sice milión picků v draftech příštích dvou let, ale zároveň mají hodně vypleněnou sestavu, takže doufejme, že si billský tým na obou stranách míče napraví notně pošramocenou reputaci.

Soupeř určitě nebude postrádat motivaci do utkání. Všichni hráči hrají o své budoucí kontrakty a hlavní kouč Adam Gase hraje o bytí a nebytí. Nevím kolik unese trpělivost GM Joe Douglase a jaká je dohoda mezi ním a hlavním koučem. Nicméně pochybuji, že součástí dohody bude odehrát nejhorší sezónu v historii NY Jets. Gang Green je na neúspěchy navyklý, ale pokud by si měli připsat perfektní mínusovou sezónu, Gase by to asi neustál. Zabrat proti rozkolísaným Bills je pro Jets dobrá příležitost.


Zranění:


Jets: spíše nenastoupí OL Alex Lewis a výborný kicker Sam Ficken

zbytek zraněných spíše nastoupí.

Bills: nenastoupí: LB Tyrel Dodson, TE Dawson Knox,

spíše ne: OL Cody Ford, WR John Brown, CB Josh Norman

spíše ano: CB Cam Lewis, LB Matt Milano, CB Tre’Davious White


Co udělat pro výhru?


1) Ve fanouškovské obci panuje nálada, jako by Bills už zápas vyhráli a jako by ani nemohli prohrát. Samozřejmě, že mohou prohrát.... proč by nemohli prohrát? Jets nepotřebují mít lepší tým (ten ani nemají), úplně jim postačí být o trochu lepší v tomto konkrétním utkání. Dokonce ani to ne.... mohou být o trochu horší, ale získat více bodů. Jasně, že se to nestane. Pokud neudělají dramaticky hloupé chyby koučové Bills a slušný výkon odvede QB Josh Allen, Bills vyhrají. 


2) Jednotlivé individuální chyby hráčů by neměli výhru ohrozit, ale pokud by rozdíl v turnoverech byl výrazně v billský neprospěch, průšvih by visel ve vzduchu. Odpovědnost za míč je tedy stěžejním úkolem pro všechny hráče. Bacha na obranu Gregg Williamse, tu z doby jeho působení v Buffalu dobře známe. Chybí v ní známé tváře? Nevadí, dopředu se můžeme spolehnout na to, že bude hrát velice agresívně.


3) Blitz! Blitz! Blitz!

Pravidelná dávka blitzu a nečitelná zónová obrana udělají své. Darnold se s tím nedokáže vyrovnat. Otázkou není zda, ale kdy a kolikrát....

A pokud bude hrát Joe Flacco?

Platí v tom případě Vice versa....blitzovat jako šafránem!


4) Běhová hra Jets není tou, jaké mají k dispozici Titans nebo Chiefs. Tak si s ní poraďte. Není potřeba se při tacklování snažit o vynucení fumblu, úplně postačí, pokud tackly budou čistě a spolehlivě provedeny. Výsledek se dostaví sám.


5) Hlavně Jets nepodcenit v žádné fázi zápasu a za žádného stavu. Zaváhání s Jets si Bills jednoduše nemohou a ani nesmí dovolit.


Hrát se začne v neděli v 18,00 hod. našeho času. Hlavním rozhodčím bude zase můj neoblíbený Carl Cheffers.

Zápas bude přenášet CBS. Favoritem jsou Bills (ESPN Bills 74,6% na výhru).


Můj tip: Bills 27, Jets 17

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku