AKTUÁLNĚ
Blog dalid 01.11. 13:40

716 GRIDIRON Slávka Jindry – Week 7

Week 7

Buffalo Bills 18, New York Jets 10

Kvůli zápasu sedmého weeku přeletěli Buffalo Bills stát New York a v sousedním New Jersey, v East Rutherfordu, na stadiónu MetLife Stadium svedli bitvu s divizními rivaly New York Jets. V nesnadném utkání, které se nevyvíjelo od začátku podle jejich představ, ukázali větší kvalitu všech tří složek týmu a odvezli si velice cenné vítězství. Je to celkově pátá výhra v této sezóně a Bills se s bilancí 5-2 usalašili v čele východní divize AFC.


V sedmém weeku ještě bostonský tým New England Patriots prohrál na domácím hřišti s týmem z národní, SF 49-ers a Miami Dolphins si užívali bye. S ohledem na vývoj sezóny v rámci americké konference nemusí být od věci dopředu předpokládat, že z naší divizi postoupí (nehledě na rozšíření počtu wild card týmů ze dvou na tři) možná pouze vítěz divize. Jaká je podle TR pravděpodobnost výhry v divizi pro jednotlivé týmy nyní?

Buffalo 60,6%, Miami 23,6%, New England 15,8%, NY Jets 0,0% Bill čeká v příštím weeku další divizní soupeř, tým New England Patriots, ale o tom až v preview osmého weeku.


Průběh zápasu:

Do hry vstoupil proti Bills velice odhodlaný a dobře motivovaný soupeř. Ze dvou naprojektovaných drivů se Jets podařilo v obou případech skórovat a šli do vedení 10-0. Bills záhy upravili hru defenzívy a to mělo blahodárný vliv na obraz celého utkání. Z deseti billských drivů v ofenzívě skončily všechny minimálně na jetských 35 yardech. Jediným problémem pro tým v utkání byla neschopnost územní zisky a výraznou převahu ve hře překonvertovat v zisk bodů. Bills skóre posouvali ve svůj prospěch jen velice pomalým tempem, pomocí field gólů. Mladý kicker Tyler Bass jich odkopal celkem 8, z nichž úspěšný byl v šesti případech. Ještě do poločasu se Bills podařilo snížit na 10-9.V druhé půli se dařilo billské defenzívě úplně vymazat soupeře, když mu povolila jen 4 yardy celkově. Ofenzíva měla ale nadále problém s pohybem v red-zóně Jets a s proměňováním třetích downů celkově. Skóre rostlo sice v billský prospěch, ale úměrně těmto problémům pomalu.


Až do posledního drivu soupeře bylo tedy o co hrát. Bills ale byli důslední a pozorní, takže jim výhra neproklouzla mezi prsty. Jets podali žalostný výkon především v ofenzívě, takže značně ulehčili Bills úlohu vrátit se na vítěznou notu po dvou předchozích prohrách. Abychom našli v historii NFL zápas, ve kterém se vítězem stal tým, který ani jednou nepuntoval, ani jednou neskóroval touchdown a přesto vyhrál pouze díky FG, musíme se vrátit až do doby, kdy Adolf Hitler začínal s Wehrmachtem vojenské tažení na východ do tehdejšího Sovětského Svazu.


Ofenzíva:

Těžko říct, jak výkon ofenzívy ohodnotit. Asi jako dostačující. Bills měli strašnou efektivitu při proměňování třetích downů, což se projevovalo zejména ve zhuštěném prostoru při dobývání end-zóny. Uhráli jen 3 třetí downy z 11. Neschopnost ofenzívy zajistit větší bodování byla frustrující, ale není potřeba vyvozovat žádné závěry. Williamsova defenzíva hrála před vlastní gólovou lajnou hodně dobře. Navíc, Bills se skórovat touchdown reálně podařilo, ale akce byla vrácena zpátky kvůli illegal formation, kterou jsme zase, opět, znovu, kromě rozhodčích, kteří ani nespecifikovali, kterého hráče se to týkalo, neviděli. U rozhodnutí je nadále uvedeno: unnamed, takže se ani nic nedozvíme. Billská ofenzíva uhrála celkově přes 400 yardů a QB Josh Allen si připsal další zápas s 300+ yardy.


O-line mu poskytovala solidní protekci. Při absenci G Cody Forda nastoupil G Ike Boettger a měl plné ruce práce, aby zachytil tempo zápasu. Kritika poukazovala na to, že utrpěla hra celého interioru, ale já nic takového neviděl. Running backové zlepšili své výkony v přímé souvislosti s kvalitou jetské obrany, která byla po většinu utkání mimo vlastní red-zónu hodně prostupná. Zisky si připsali nejen v běhové hře, ale také v pasových run-like hrách. Mezi receivery hrál prim WR Cole Beasley.


Nejlepší hráč: WR Cole Beasley


Defenzíva:

Zasloužila se rozhodující měrou o výhru týmu. Po druhém skórování Jets prošla defenzíva rychlou adjustací a výsledný efekt byl okamžitý. Bills se posunuli výše k LoS a doplnili variantního hráče pro fake-blitz. V následujících 23 hrách uhráli Jets pouhých 25 yardů. Za 16 her druhého poločasu si Jets připsali jen 4 yardy a to je nejméně v jednom poločasu za 40 let historie Jets..


O-line Jets hraje celou sezónu špatně a tentokrát byla snad ještě horší než v prvním utkání, kdy bychom mohli kvůli absenci přípravných zápasů asi přimhouřit oko. Defenzívní lajna Bills excelovala a pěkných momentů jsem si všiml u každého z hráčů Bills, kteří se na hřišti objevili. Nejlepší výkon za poslední dvě-tři sezóny si připsal DE Jerry Hughes.Do zálohy se vrátil LB Matt Milano, odehrál třetinu snapů.


Secondary řešila výpadky v sestavě, nastoupil nováček CB Dane Jackson a uvedl se dobře. Navíc si připsal intercepci, která byla z herního (nikoliv strategického) hlediska obratem ve vývoji utkání.


Nejlepší hráč: DE Jerry Hughes


Spectým

Velmi dobrý zápas zažil R Andre Roberts.

Nejdůležitější částí spectýmu ovšem byl kicking team, který zažil rušné odpoledne. Byl hodně vytěžovaný. Vzdálenosti neproměněných FG: 45 yardů, 37 yardů

Vzdálenosti proměněných FG: 53 yardů, 48 yardů, 46 yardů, 37 yardů, 29 yardů, 40 yardů


Week 8 – New England Patriots @ Buffalo Bills

Co uvidíme, na co se těšit a čeho se obávat?


Do Buffala přijedou po roce New England Patriots, po dvě dekády bezkonkurenční vládci východní divize americké konference. A přijedou, alespoň doufáme, předávat žezlo a korunu novému vládci divize – týmu Buffalo Bills.


Oba týmy jsou v odlišném postavení. Buffalo Bills mají bilanci 5-2, New England Patriots 2-4. V souvislosti s Bills se hovoří jako o průlomové sezóně, ve které by tým ze západního New Yorku chtěl po čtvrtstoletí vyhrát divizi, hostit a vyhrát utkání předkola (wild card game) a případně postoupit co nejdále v play-offs. Oproti tomu u Patriots tu máme poměrně nepřehlednou situaci, vpravdě skoro těžko uvěřitelnou, nahrávající spekulacím o tom, že i tak extrémně soutěživý kouč jako je Bill Belichick, může být souhrou okolností, více i méně předvídatelných, vmanipulován do prachobyčejného tankovacího módu. Může to tak být, ale nutně nemusí.


Pro oba týmy je totiž právě tento zápas hraniční, určitým bodem zlomu ve vývoji sezóny. Výhra by pro Bills znamenala hodně: na Patriots by získali patrně rozhodující náskok a udrželi by si odstup od nebezpečných a stále se zlepšujících Dolphins. Pro Patriots by výhra byla také významná – reálně by je vracela do hry o postup z divize.


V prvním případě je to jasné. Bills by při výhře stáli na bilanci 6-2 a Patriots by měli bilanci 2-5. Ve footballu se může za polovinu sezóny korouhvička vrtkavého štěstí pořádně pootočit, mohou přijít zranění klíčových hráčů a herní kolapsy, nicméně za normálních, jaksi přirozených, okolností, by tento náskok měl Bills postačovat, aby si odstup od Patriots udrželi až do konce soutěže. Navíc, dá se předpokládat, že Patriots by se už úplně odkopali a přiznali by sezónní porážku tím, že by se zbavili některých finančních přítěžků, na kterých by mohli ještě vydělat. Jinými slovy, spustili by naplno přestavbu (asi by zobchodovali hráče, o které by byl okamžitý zájem – například CB Stephon Gilmora).


Letos by stavěli na pozici quarterbacka spíše mladého Jarrett Stidhama, vytrpěli by si pár uštěpačných pošklebků a rádoby vtipných komentářů od fanoušků jako jsem já a mohli by směle vyhlížet příští sezónu, ve které by se jim mohli vrátit hráči, kteří se letos rozhodli pro opt-out, přišli by mladí hráči z draftu, kterým by nechyběla na začátku sezóny dlouhá a důkladná příprava, se slušným cap prostorem by si mohli dovolit pár slušných nákupů ve FA a hlavně – mohli by si začít pracovat na novém mladém quarterbackovi, který by měl být budoucností týmu pro následující minimálně dekádu. To dává naprostou logiku a pro fanoušky Patriots tu není jediný důvod, proč jakkoliv litovat odchodu Tom Bradyho a nehledět s velkým optimismem dopředu. Generálním manažerem a hlavním koučem zůstává Bill Belichick.


Ve druhém případě už to všechno tak dopředu nalinkované není. Pokud Patriots v neděli uspějí a z Orchard Parku si odvezou výhru, situaci v divizi to pořádně zašmodrchá. A to i v případě, že budeme předpokládat postup jediného týmu z divize – vítěze. Mrkněme se na tuto variantu podrobněji. Bills by měli bilanci 5-3 a Patriots 3-4. Při předpokladu, že Patriots, pokud porazili Bills v Buffalu, porazí je i doma, tu máme rázem bilanci úplně odlišnou: Bills 5-4 a Patriots 4-4. Ale můžeme směle pokračovat dále.


Patriots ještě nehráli dvě utkání s nejslabším týmem ligy, NY Jets. Netvrdím, že to bude snadné, ale v rámci této fikce můžeme předpokládat, že je dvakrát porazí. Oproti tomu, Bills ještě například čekají dvě utkání s týmy, které porazily Patriots: silný tým Seattle Seahawks a uzdravující se tým SF 49-ers. S oběma týmy Bills mohou prohrát. Takovou variantu nemůžeme nepřijmout jako pozoruhodně reálnou a rázem by se obraz divize zcela změnil: Bills 5-6, Patriots 6-4. Dalo by se pokračovat.


Navíc, zcela tu opomíjím dalšího divizního soupeře, tým Dolphins. My zatím nevíme, jestli změna na pozici quarterbacka bude mít příznivý či naopak devastující vliv na okamžitou herní výkonnost týmu v rámci této sezóny. V každém případě udělali Dolphins krok správným směrem, pokud jsou přesvědčeni o tom, že Tua je připraven, aby mohl do NFL zápasu už nastoupit. A to i za cenu toho, že by měli letošní sezónu z hlediska případného boje o postup odpískat. Rozhodli se pro širší obraz s hlubším zájmem.


Bills tedy nutně potřebují vyhrát. Ale nejen kvůli aktuální zápasové bilanci. I tady existuje mnohem hlubší úvaha. Generační úvaha o pomíjivosti úspěchu, o neodkladné a všudypřítomné síle footballových cyklů a její fatální férovosti vůči fanouškům všech týmů. Jedna celá bostonská generace fanoušků (tedy 20 let) nezná a nepamatuje si nic jiného než bezpomínečný úspěch a jedna celá buffalská generace fanoušků nezná a nepamatuje si nic jiného než zaručené prohry a příkoří.


MOJE GENERACE fanoušků Bills prahne po tom, aby se emoce otočily. Pokud někdo fandí Buffalu pět deset let, tohle mu nic neříká, stojí mimo, neví o čem je řeč a nechápe to. Možná si myslí že ano, ale ve skutečnosti ne. Ani ZBLA netuší, o čem je řeč, protože přirozeným footballovým prostředím ve skutečnosti je stav, kdy v Buffalu se hraje skvělý football a v Bostonu se hraje tužka. TO je NORMÁLNÍ stav. A tam se vše zase musí vrátit. Vlak se musí vrátit na koleje, bostonští si musí ochutnat hořkého pelyňku a buffalští si musí vychutnat úspěch. Tak je to přirozené.


Pokud má všechno proběhnout tak, abychom si to užili, je potřeba zažít tu situaci „starý král je mrtev, nechť žije nový“. A ta nastane tuto neděli. A to jedině za předpokladu, že Bills vyhrají. A všechny debilní kecy o tom, že tohle je jen jedno ze 16 utkání, jsou směšné, protože postrádají esenci věrohodnosti. Billská fanouškovská obec nestojí na fanoušcích, kteří pár let diskutují o Bills na sociálních sítích, nýbrž na těch, pro které se fandění Bills stalo životním stylem. Právě kvůli nim a jejich srdceryvným výlevům v rádiu Kim Pegulová rozhodla tým zachovat v západním New Yorku. A tito fanoušci si zaslouží předání trůnu se všemi nezbytnými formalitami. Tou první a ústřední formalitou je výhra v nedělní bitvě.


Zranění:

Patriots:

Jsou to zprávy z pátka, částečně ze soboty a prodávám, jak jsem nakoupil. Takže změny jsou vyhrazeny a spíše v kompetenci trenérů a lékařů než mé.

Nebudou hrát: DT Carl Davis, WR N’Keal Harry, WR Julian Edelman, OL Justin Herron a CB Stephon Gilmore

Spíše budou hrát:

DB Kyle Dugger, LB Shilique Calhoun, DT Lawrence Guy, RB Damien Harris, CB JC Jackson, TE Dalton Keene, OL Shaq Mason, DE John Simon, OL Joe Thuney

Bills:

Nebudou hrát: OL Cody Ford, CB Josh Norman, CB Cam Lewis

A pak je to složitější, protože Bills si vytáhli do týmu DT Brandin Bryanta, takže nebude hrát buď DT Quinton Jefferson nebo DT Vernon Butler. Pokud by nehráli oba, znamenalo by to, že nastoupí DT Harrison Phillips. Otevřený případ je FS Micah Hyde, který si při tvrdém zákroku na helmu sám způsobil otřes mozku. Do sestavy se vrací CB Levi Wallace.


Co udělat pro výhru?


1) Jestli existuje kouč, který umí své protivníky překvapit, je to právě Bill Belichick. Neudělá to tak, že by jen vystihl slabinu soupeře, on je schopen najít silnou stránku vlastního týmu a tu postavit proti slabému místu protivníka. Dělá to tak roky.

Belichick je vynikající odborník a možná dokonce génius, ale ani on není kouzelník. A z jeho letošního týmu vážně nejde strach. Větší obavy jdou z jeho renomé, než z týmu samotného. Zkusme si probrat jeho možnosti v ofenzívě z hlediska obsazení (personnel) a pak se podíváme na defenzívu. V obou případech zkusíme zhodnotit billskou odezvu a možnosti protihry.

V uplynulých sezónách stála ofenzíva Patriots převážně na pasové hře a pro Belichicka bylo typické, že měl v obsazení útoku specifika, kterými soupeře překvapoval a přehrával je. Co se týče Buffala, Belichick pravidelně ničil Bills třináctkovou hrou. Měl na to výborné předpoklady. Kvalitní TE i extra kvalitní quarterback.Letos to nepřipadá v úvahu. Viděl jsem všechny zápasy Patriots a myslím, že ani běžný personnel 11 nebo 12 nebude pro hru Patriots v neděli běžný. Patriots chybí kvalita na pozici wide receiverů. Letos mají na svém kontě za všechny zápasy pouze jeden touchdown, což je nejméně v celé lize. Pokud vezmu trio WR Patriots starterů: Byrd-Meyers-Olszewski(Slater) a porovnám ho s triem billských backupů Davis-McKenzie-Roberts, vychází mi billská formace jako výrazně kvalitnější. O billských starterech Diggs-Brown-Beasley nemluvě.

Z tohoto důvodu se Belichick bude snažit najít odlišnou cestu a pojede běhovou hru se vším všudy, takže tomu přizpůsobí i obsazení.

A bude hrát něco hodně neortodoxního. Určitě s plným backfieldem. Předpokládám, že se dočkáme 21, asi i 22 a možná se dočkáme i 32. V případě 32 se pak dostáváme na hranici vnímání toho, jak je obsazení definováno, protože stejně dobře bychom mohli použít i termín p12. Podle mého ale ne v případě Belichickovy hry. Ve dvanáctce se dva tailbackové v podstatě stávají slot receivery, což tady nemusí nutně nastat a Belichick je použije pro prosazení běhové hry (jednoho hráče na průlom a druhého pro finální clonění). S termínem 32 tedy nemusíme mít problémy.Určitě uvidíme 21, což ale nemusí být v neděli vzácností ani z billské strany, jen s tím rozdílem, že Bills budou hrát jistě hlavně Split Back a Patriots udeří i v Strong I.


Jakou mají Bills protihru?

Špatná zpráva je, že Bills protihru nemají. Pokud nastoupí Harris-White-Burkhead, reálně je Bills neudrží v žádném z uvedených obsazení. Patriots se budou umět prosadit běhovou hrou, budou vázat dlouhé drivy, budou se snažit držet míč a budou usilovat o nízké zápasové skóre. Navíc, stále je nutné hlídat Newtona, aby se nevydal po vlastních.


Řešením pro Bills je risknout spolehnutí se na současnou pasovou impotenci QB Newtona, vytáhnout hráče ze secondary dopředu do posíleného boxu, hru zálohy doplnit o dalšího podsaditějšího linebackera a obětovat coverage. Zaměřit se výhradně na běhovou obranu. Jednoho LB pak postavit krátký na gap od frontu pro zamezení průsaku středem.


S čím příjde Belichick v defenzívě netuším. V každém případě mě počínání jeho obrany v utkání s 49-ers doslova rozesmálo. Belichickovi chybí kvalita a tu nenahradí žádnými kouzly v obranných schématech. Do nebe vynášená secondary je ok, ale zbytek nestojí ani za mák. Posilování frontu na úkor zálohy působí podivně až směšně, protože Belichick během zápasových adjustací v zoufalosti přešel z 3-4 postupně až na 6-1 a Bentleymu vymáchal hubu ve sračkách. Pokud run přešel přes front, získal už rovnou 5+ yardů. Pokud Belichick uklouzne opět do vyklizení zálohy kvůli většímu tlaku na quarterbacka, vykope si mělký hrob a Bills je krutě spráskají a naloží jim o hodně více než 49-ers. Neumím si představit, že by měli patriotský nickell a Jennings nebo Bentley soupeřit ve slotu s Beasleym. Secondary bude mít dost práce s Brownem a Diggsem, kterého budou muset minimálně zdvojit. Belichick bude hrát 3-4 a spolehne se na to, že tlak frontu na billskou O-line bude dostatečný. Postaví silnou obranu slotu a nepřipustí velké zisky přes wide-outy. Přesně na to hráčský materiál má.


2) Bills mají za úkol se v ofenzívě opřít o vyvážený útok vzduchem i po zemi s akcentem na kratší pasovou hru a běhovou hru (plus pasovou run-like hru) vyváženě po stranách i středem. Očekáváme kvalitní práci running backů a zlepšení impaktu běhové hry billské O-line po návratu Jon Feliciana. Defenzíva musí přednostně zničit běhovou hru Patriots i za cenu ztrát v pasové obraně.


Spectým nesmí fatálně chybovat. Konkrétně tím mám na mysli, že nesmí prohrát ztrátami míče celý zápas. Začít psát novou kapitolu musí také hlavní kouč Bills Sean McDermott. Zatím stál na opačné straně hřiště proti Belichickovi v roli HC šestkrát a pokaždé odešel poražen.Hrát se začne v neděli v 19,00 hod. našeho času. Očekává se velice větrno. Hlavním rozhodčím bude Clete Blakeman.Zápas bude přenášet CBS. Favoritem jsou Bills (ESPN Chiefs 58,8% na výhru).


Můj tip a poznámka:

Není to tak, že bych neměl rád tým New England Patriots. Nic takového mi, prosím, nepodsouvejte. Ale nemám rád fanoušky Patriots. Převážně ty bostonské. Ale k srdci mi nepřirostli ani ti čeští (jsou výjimky: Ondra Horák, Luk123 atd.). Znám jediného fanouška z Česka, který Patriots fandil už dávno do příchodu Belichicka (zdravím do Liberce, Honzíku, tebe i kluky) a ten zůstal skromný, příjemný a ačkoliv si mě často dobírá, zůstal laskavý). Jinak všichni přišli k hotovýmu. Nevadí mi na nich, že si vybrali aktuálně nejlepší tým s nejlepším majitelem, nejlepším koučem, nejlepším quarterbackem. To je jejich věc a jejich rozhodnutí, které respektuji. Vadí mi, že stejný respekt oni nemají nikdy k nám, jsou jízliví, arogantní, povýšení a samolibí. Výsadní postavení jejich týmu v nich probouzí pocity výsadního postavení i jich osobně. Mají pocit, že jsou něco víc, než jsme my, fanoušci jiných týmu. Že tak nějak lépe football chápou, že mu i lépe rozumí. Je načase jim dát pořádnou lekci. Fanoušci Patriots, nejste ani o píď lepší, ani nejmenším omylem, ani nejmenší náhodou, teď to pocítíte, pojďte si v neděli pro to!


Můj tip:

Patriots 20, Bills 25


Slávek Jindra

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • Zictory
    1. listopadu 2020 21:53

    Gratulace k výhře. Cam už není co býval a už nikdy nebude...musíme po sezóně hledat nového QB.

  • Zictory
    1. listopadu 2020 20:28

    Ale jo hezký článek :-D