AKTUÁLNĚ
Blog dalid 22.11. 15:57

GRIDIRON Slávka Jindry – Week 10/11

Week 10

Buffalo Bills 30, Arizona Cardinals 32


Motto: "Euforie a Agonie mají v Buffalu permanentky. Na football a lední hokej chodí obě rády. Jen ta druhá zůstává s ostatními fanoušky do úplného konce."


Buffalo Bills se vrací z arizonské pouště s prázdnou, poté co si v napínavém závěru s trojitým zvratem ve vývoji skóre nechali vyrvat z rukou jisté vítězství. Upravili tím svou průběžnou sezónní zápasovou bilanci na 7-3. Bills nadále setrvávají na prvním místě své divize, ale jejich pronásledovatelé byli úspěšní, takže se situace v divizi začíná dramatizovat. Miami Dolphins přehráli v utkání dvou rookie quarterbacků (Tua a Justin Herbert) LA Chargers a New England Patriots si doma poradili s Baltimore Ravens. V tomto weeku neprohráli ani New York Jets.


1. Bills 7-3 (play-offs 74,6%, Wdivize 55,8%)

2. Dolphins 6-3 (play-offs 65,4%, Wdivize 38,9%)

3. Patriots 4-5 (play-offs 15,5%, Wdivize 5,3%)

4. Jets 0-9 (bez šance)


NFL připustila, že pokud by řádná sezóna zasáhla výrazněji do termínů naplánovaných pro zápasy play-offs, mohla by rozšířit počet postupujících z původně plánovaných 14 na celkových 16. V rozehrané sezóně by to byl velký zásah do pravidel soutěžního řádu a já vůbec nejsem příznivcem takové změny. Ostatně, nelíbí se mi ani rozšíření z 12 účastníků na 14. Je to záležitost na dlouhou diskuzi, ale pro mne je to devalvační prvek řádné sezóny.


V každém případě je to tak, že Patriots se určitě po cenné výhře vrací zpátky do hry o postup. Další zaváhání si ale nesmí dovolit, protože na desátém místě ztrácejí na silnou šestičlennou skupinu 6-3 týmů hodně. 


Průběh zápasu:


Buffalo má spíše silnější tým než Arizona, billská ofenzíva ale udělala z utkání zbytečné drama a billská defenzíva navíc připustila, aby drama mělo špatný konec.


Bylo slunečno, teplo, hlavním rozhodčím byl Craig Wrolstad a hrálo se na přírodní trávě, na které to Bills nejde tak dobře jako na f-turfu.


Bills vstoupili do zápasu s velkým sebevědomím a brzy se jim podařilo na hřišti vytvořit nad soupeřem převahu na obou stranách míče. V prvním drivu zápasu donutili Cardinals dobrou obranou k FG, když se vyznamenal defenzívní back Dane Jackson. Z následující drivu se Bills ujali vedení, v red-zóně soupeře předvedli krásnou trikovou hrou, při níž WR Isaiah McKenzie přihrál QB Josh Allenovi, který klamavkou na pylon přelstil obránce a seběhl si pro touchdown, 7-3 pro Bills. Obránci na obou stranách už do konce poločasu nepřipustili skórování touchdownem. Blíže k tomu ale měli hráči Cardinals, kteří jednou promarnili 3 downy těsně před gólovou lajnou. Billská ofenzíva oproti tomu dala spectýmu v čele s place kickerem pořádně zabrat, když ve třech případech pokaždé posunula jeho kariérní maximum. Kicker Tyler Bass ani jednou nenechal tým na holičkách. Poprvé se štěstím proměnil 54-yardový kick o tyč, pak ale spolehlivě trefil 55 yardů a nakonec dal i ze vzdálenosti 58 yardů. Bills odcházeli do šaten za příznivého stavu 16-9.


Po poločasových úpravách se nezačalo tam, kde se skončilo. První drive Bills nevyšel a museli poprvé v utkání puntovat. Obrana se ale hned nato předvedla a zajistila pro tým turnover. NB Taron Johnson tackloval RB Drakea pro ztrátu míče a CB Dane Jackson míč pohotově přikryl. Bills soupeře rychle potrestala a krátký drive zakončil QB Josh Allen na vynikajícího WR Cole Beasleyho. 23-9 pro Bills a osud utkání pomalu ale jistě přestával být na vážkách. 

Ve vývoji hry ale mezitím došlo k posunu. Obrana Cardinals už zcela vygumovala běhovou hru Bills a mohla se plně soustředit na zatím velice produktivní hru pasovou. Ofenzíva Cardinals zkvalitnila svou hru a hráči přestali chybovat. Naplno rozbalila vlastní běhovou hru, QB Kyler Murray využíval každé příhodné chvíle a dokázal svou mimořádnou pohyblivostí a rychlostí obránce Bills zaskočit. 

V následujících pěti drivech Bills končili třikrát puntem (přičemž jeden punt byl dlouhý 12 yardů, takže ho můžeme směle označit jako turnover) a dvakrát intercepcí. Výpadky v útoku Bills můžeme bez zaváhání brát jako kolaps běhové hry a přetížení Allena v pasové hře. Ve skutečnosti měl Allen namále i v několika dalších případech, kdy jeho pasy mohly skončit intercepcí, ale nestalo se tomu tak. Vyústěním bezzubého běhové snažení se tedy stal snadno predikovatelný útok vzduchem, na který se hráči Arizony dobře připravovali, jak pozičně tak i početně. Bills dokonce nevyužili dalšího turnoveru, který jim zajistila jejich defenzíva (intercepce, S Jordan Poyer). Vyjma této chyby ale také ofenzíva Arizony udeřila, dodaly jí kuráž úspěchy vlastní defenzívy. Cardinals zaskórovali 17 bodů bez billské odezvy a ještě před koncem třetí čtvrtiny se poprvé dostali do vedení. Bills se dlouho nedokázali bodově prosadit, ale v samotném závěru zápasu zmobilizovali síly a vedeni quarterbackem Allenem vedli drive za výhrou. 34 sekund před koncem utkání QB Josh Allen nádherně našel v end-zóně WR Stefon Diggse, který míč úžasně chytil a tím pečetil výhru Bills.

Zbývající půlminuta se dohrávala z nutnosti. V poslední možné hře odvrátil QB Murray sack během k sajdlajně a z poloviny hřiště nasměroval míč do end-zóny Bills. Na hail Mary si nejlépe vyskočil geniální WR DeAndre Hopkins a nehledě na to, že byl dobře strážen triem Hyde-Poyer-White, rozlomil billské pečetě a všechna billská srdce. Kam až moje paměť sahá, nepamatuji horší prohru.

Ofenzíva:

V první půli její dobré jméno zachraňoval jeden šablona-drive a potom vynikající place kicker nováček Tyler Bass, který se na kopy rozbíhal ze středového loga. Běhová hra byla tak tragická, že bylo útrpno se na ni dívat. Co naplat, že Allen atakoval znovu 300-yardovou hranici. Totální kolaps ofenzívy mezi třetí a čtvrtou částí hry byl hlavním důvodem prohry. A tento kolaps byl způsoben absencí efektivní běhové hry. A tato absence byla zapříčiněna mizernou prácí O-line v impaktu a špatným výkonem obou running backů. Bylo by nesmyslné hodit prohru na defenzívu a neubránění jedné hail-Murray. Pokud by ofenzíva hrála i po navýšení skóre na 23-9 dostatečně dynamicky a soustředěně, stejně jako jsme to mohli vidět v utkání proti Seahawks, Bills by neprohráli. Naopak, pravděpodobné je, že by zápas skončil bodovým rozdílem několika držení míče. V inkriminované době uhráli Bills méně prvních downů, než Cardinals drivů pro body. A tomu se říká herní kolaps.


Quarterback

Víme, co Josh dokáže. Rád bych se vyhnul zaběhlým klišé typu ´měl to těžké´, ale pravda je taková, že to měl těžké. Vůbec se nemohl spolehnout na běhovou hru a to ne kvůli tomu, že by hrála špatně, ale spíše kvůli tomu, že pokud vůbec budeme zmiňovat její existenci, byla jednoduše otřesná. Allenovi tak zbývala jediná varianta, spolehnout se na sebe a uhrát dost hrdinských míčů, v útěku před passrushem nebo v běhové hře po vlastních (Allen uhrál 38 yardů, running backové kumulovaně 35 yardů). Naštěstí tu před děravým středem o-liny (která zase dostane všechna ocenění světa za svůj brilantní výkon) fungovalo jako dobře namazané soukolí trojice vynikajících wide receiverů (Diggs, Beasley a Brown). Allen musel všechny míče odehrát přes ně, neměl jinou variantu. Není divu, že polevil v efektivitě. I tak dokázal skvělé věci. Nenechal se ani jednou sackovat a v samotném závěru zápasu vedl rozhodující a úspěšný drive na výhru. Celý drive byl výborný, ale poslední touchdownový pas na Diggse byl doslova úžasný. 34 sekund před koncem utkání předal odpovědnost do rukou obrany. A předávka měla hodnotu: čas 34 sekund, 4 body náskoku (takže na vyrovnání nestačil FG) a jeden timeout Cardinals, shrnuto a podtrženo - pravděpodobnost výhry 96,8%. 

Nejde o to, že Allen celý zápas unikal jako Zorro, že opět atakoval hranici 300 yardů a že byl jedinou výkonnou silou v běhové hře, on se přes všechny překážky a protivenství postaral o výhru týmu. Máme spoustu důvodů těšit se na další utkání, tím hlavním je, že billským quarterbackem bude Josh Allen.


O-line

Jasně, jasně a stokrát jasně. O-line bude zase vychvalována až do nebes. Slízne smetanu vysokého bodování na PFF a nám všem to má otevřit oči, nastavit optiku správného pohledu na věc. Mně je úplně U PRDELE, jaký hodnocení hráči v O-line dostanou od PFF, všechno potřebný vidím na zeleným. A pokud hrají průměrně, nebudu psát, že hrají dobře jen kvůli tomu, že mají dobré hodnocení v PFF. 

O-line odehrála celé utkání ve složení: Dawkins-Boettger-Feliciano-Winters-Williams. Zatím ještě nenastoupil uschopněný centr Mitch Morse. 

Oba krajní tacklové si odehráli své, velice dobře hráli hlavně v protekci. Slušně v pasové hře ale hrál i střed a poskytoval Allenovi dostatečný čas pro odhoz. Při bližším pozorování ale zjistíme, že Allen se pod tlak dostával poměrně často a tlak na něj přicházel nejkratší cestou, tedy středem O-line. A pak tady máme zbytečné penalty. A jako zcela bez příkras: až začnou rozhodčí trestat všechna billská provinění, to teprve bude mazec. Jak může billské o-line projít bez potrestání tolik holdingů a roughing FM?

V impaktu běhové hry prokazuje billská o-line opakovaně sterilitu. Dvě čapnutí RB Mosse ještě před LoS jdou na vrub hráčům středu se vším všudy. Nulová nebo občas mínusová podpora je demoralizující. Nezbývá, než věřit, že Bobby Johnson billskou o-line během 14 dní srovná. No, moc šancí tomu nedávám, protože když tu byl naposledy před deseti lety s D´Alessandrisem, moc se mu to nedařilo. Naopak - přesně ta samá situace, totální mantinelismus (výborná protekce, prachmizerný impakt). Historie se znovu opakuje, nic víc.


RB/FB

Ty vole, to je jako co, ty vole? My nemáme prvního a druhýho running backa. My máme zato rovnou dva třetí, kteří se měrou stejnou dělí o ten průšvih. Jako fakt 11 běhů pro 35 yardů? Arizona hrála čistě, ale i tak nám dala 40 yardů v penaltových postizích, což je o 5 yardů víc, než se podařilo naběhat billským running backům za celý zápas. 

Já trochu přeháním, samozřejmě vím o kvalitách obou running backů, jen jsem frustrovaný, že se Bills běhová hra až tak moc nedaří, což ale zároveň neznamená, že bych si přál aby se vrátily doby, kdy na ní stála celá ofenzíva. Neexistuje ale horší down než 2 pro 10.


WR/TE

TE vynechávám, Dawson Knox nemá dobrou formu, v ničem co na hřišti dělá. Když porovnám hodnoty penalt, které na něj byly odflagovány a promáchnutých bloků na straně jedné a dvou catchů pro celkem 18 yardů na straně druhé, vychází mi, že by se Bills vyplatilo hrát v deseti. A Lee Smith se taky moc nepředvedl, když se dostal na hřiště. Jedničkou je pro mne Tyler Kroft a ten byl na černé covidové listině.

WR odehráli výborný zápas. Cole Beasley vždy se separací, John Brown nepolapitelný a Stefon Diggs elitní receiver. Zklamáním byl Gabe Davis, ale jen co se týče chytání, protože blokoval velice dobře.


Nejlepší hráč:

WR Cole Beasley


Defenzíva:


Povolila 32 bodů, neubránila běhovou hru Cardinals a k dovršení všeho, připustila zázrak v posledních sekundách zápasu. Ve druhé polovině zápasu působila občas zmateně a vyčerpaně. Mezi pozitiva patří dva vyprodukované turnovery a dvě ubráněné red-zóny.


DL

Špatný den ve službě. Defenzívní tacklové - slabota, slabota, slabota. Ohavný výkon v běhové obraně. RB Drake naběhal 100 yardů, RB Edmonds 7 yardů v průměru na běh, 61 yardů přidal QB Murray. A spousta toho prošla právě středem.

Defenzívní endové - žádný sack, Murray jim unikal a unikal. Celé utkání stejný obrázek. Hejno slípek za kvočnou. A pokud už ho mohli sejmout, dočkali jsme se misstacklu. 


LB 

Slušný výkon. Velice dobře hrál znovu LB AJ Klein. Jeden sack a vysoká produkce. Rychle, tvrdě a dobře pozičně hrál také LB Tremaine Edmunds. Bylo na nich, aby zastavovali dynamickou běhovou hru Cardinals a většinou se jim to dařilo, ačkoliv to na první pohled vypadalo, že se nechali ze hry vyřadit bloky. Je potřeba vše vnímat tak, že dělají ve dvou lidech objemnou práci. Není divu, že jsou oba nejproduktivnějšími hráči obrany.


Secondary

Tu bych býval byl vychválil, kdyby.... 

Těžko jim něco vyčítat, k tomu už jsem si vybral jiné. Velmi se mi líbil výkon CB Dane Jacksona. Objektivně výborný zápas odehrál konečně také NB Taron Johnson a z toho mám úplně největší radost. 

Po předchozím utkání jsem do nebe vychválil billské duo safeties, Micah Hyde a Jordan Poyer. SS Poyer byl znovu nejlepším hráčem defenzívy podle mého názoru, ale kvůli neubráněné hail Mary to s chválou nechci přehánět. K závěrečné pasáži ještě dovětek: Podobná akce, jakou jsme viděli od Cardinals, se často nevidí. Nebo jinak: nestává se často, že by dopadla pro útočící tým úspěšně. Nehodlám to hledat ve statistikách, ale odhadoval bych, že desetiprocentní úspěšnost je možná ještě za hranou reálna (ono, tu statistiku hodně kazí Aaron Rodgers). Až po utkání vyšlo najevo, že Cardinals se takto provedená hra "nepovedla", protože záměr byl úplně jiný. QB Murray hodil míč jinak a jinam než měl, takže v jeho případě skutečně šlo o přihrávku typu: "Haló, je tam někdo, slyšíte mě?". Ačkoliv se tedy technicky nejednalo o hail Mary, protože to nebyla poslední hra utkání, logicky to hail Mary byla, protože to mohla být poslední hra a jednalo se evidentně o pas "nazdařbůh-co nejdál-třeba tam někdo bude". Čili to hail Mary zkrátka byla. 

K provedení podobné hry potřebuje tým hráče s konkrétními herními dovednostmi. Hráči v náběhu se musí včas dostat do end-zóny nebo na její hranici, quarterback musí být mobilní, aby jim dal ve scramblu dost času. A musí mít dost síly, aby míč dohodil. Kyler Murray to předvedl dokonale, o tom není pochyb. Ještě o malinko lépe ale svou úlohu zvládl WR DeAndre Hopkins. Z pozice hráčů v obraně jsou karty rozdány obdobně, jen mají v ruce všechny trumfy a pokud hru neuhrají, je to výpověď více o nich, než o útočícím soupeři. Hráči billského passrushe mohli Murrayho dostihnout a bez milosti sackovat. To se nestalo. A k hráčům v zápolí: Pokud bych si mohl vybrat kolik hráčů bude Hopkinse strážit, rozhodl bych se pro tři. Určitě by tam nebyl nikdo z výborných catcherů billské ofenzívy, protože ti by mohli v obranné činnosti faulovat. A to si Bills nemohli dovolit. A pokud bych si mohl vybrat, kdo to z obrany bude, vybral bych takto: Dva nejzkušenější a nejzodpovědnější hráči defenzívy, Micah Hyde a Jordan Poyer. A chtěl bych tam mít nejlepšího billského cornerbacka, Tre´Davious Whita. Všichni tři tam byli. Není, co řešit. Jsem otrávený, ale neposeru se z toho.


Nejlepší hráč:

NB Taron Johnson


Spectým


Spectým musíme rozdělit ve stylu každý pes jiná ves. Return a coverage tým jsou z vesnice Průměrňákov. Z Úžasňákova je kicker Tyler Bass, který krok za krokem přepisoval své osobní rekordy (jeden z FG by byl trefa ze 70 yd). No a z vísky Neserpíčov je punter Corey Bojorquez, který alespoň prokázal dostatečnou sebereflexi, když se po 12-yardovém odkopu bleskově chytil za hlavu.


Ohlédnutí za Week 1-10


Hitparáda zápasů


1. Week 9, vs. Seattle Seahawks

Nejpovedenější utkání za působení kouče McDermotta v Buffalu. A jedno z nejpovedenějších utkání minimálně posledních dvou dekád. Fanoušci Bills si konečně mohli užít věci, které po dobu celé jedné fanouškovské generace záviděli ostatním. Dominantní představení billské vzdušné ofenzívy a skvělý výkon mladého billského quarterbacka, který předčil zkušeného Russell Wilsona.


2. Week 4, @ Las Vegas Raiders

Dramatická bitva s konferenčním rivalem na jeho půdě se změnila na přesvědčivou výhru díky chirurgicky přesnému výkonu billské ofenzívy a to navzdory zraněnému ramenu quarterbacka Josh Allena.


3. Week 3, vs. Los Angeles Rams

Bills nastupovali k utkání sice jako neporaženi, nicméně odborníci poukazovali na chabou úroveň jejich dosavadních soupeřů. Bills si vytvořili v průběhu utkání 25-bodový náskok, o který laxní hrou přišli a před koncem utkání prohrávali. 15 sekund do konce utkání rozhodl o výhře Bills Josh Allen pasem na tight enda Tyler Krofta.


4. Week 2, @ Miami Dolphins

Je fajn, že Bills jeli na Floridu hned ve druhém weeku. Bylo zřejmé, že delfíni opět zažijí sezónu, ve které se budou chtít vyrovnat savcům, ale skončí jako obyčejné ryby. Bills si s nima poradili i přes oslabenou defenzívu. QB Josh Allen naházel poprvé v kariéře přes 400 yardů a 4 touchdowny. Ve zpětném zrcátku se tahle výhra jeví stále cennější a cennější.


5. Week 8, vs New England Patriots

Tříhlavá saň, Kraft-Belichick-Brady, už má jen dvě hlavy, ale je stále nebezpečná, ačkoliv už skoro nelétá, jen běhá po zemi. První výhra McDermotta v pozici hlavního kouče nad Bill Belichickem se nerodila snadno. Osudový protivník dvou posledních dekád měl blízko k výhře nebo alespoň remíze po šedesáti minutách, ale quarterback Cam Newton chtěl těsně před koncem utkání ukázat, že už sice není Superman, ale ještě stále je s ním pokrevně spřízněn. Defenzívní tackle Justin Zimmer, skromný chlapec z malého města, mu to rozmluvil.


6. Week 1, vs New York Jets

Vstup do sezóny se Bills povedl. Tři touchdowny do poločasu na mátožného soupeře stačily. Fanoušci Bills se dočkali chladivého balzámu na trýznivou otázky: Jak bude šlapat spolupráce na ose Josh Allen - Stefon Diggs a dokáže ofenzívní koordinátor Brian Daboll ukočírovat vysokooktanovou, hustě natlakovanou ofenzívu?


7. Week 7, @ New York Jets

Bills se potřebovali oklepat ze dvou proher v řadě. V téhle sezóně k tomu slouží Gang green jako ideální boxovací pytel pro nenáročné začátečníky. Unikátní představení pro milovníky field goalů rozhodl nováček kicker Tyler Bass šesti úspěšnými pokusy z osmi. Bills ani jednou nepuntovali, neskórovali touchdown a vyhráli. Na podobné utkání si mohl zajít naposledy Franklin Roosevelt.


8. Week 6, vs Kansas City Chiefs

K Niagaře přijela zase jiná atrakce - obhájce titulu mistrů světa. Chvilku to vypadalo nadějně, ale pak se Bills nechali rozebrat roboticky přesnou běhovou hrou na drobné, samostatně nefunkční součástky a ani to nebolelo. Výrobní linka určená v Buffalu k rozborce kansaské defenzívy zůstala z větší míry nefunkční.


9. Week 5, @ Tennessee Titans

Bills do poslední chvíle netušili kde budou hrát, kdy budou hrát a s kým budou hrát. Oslabení, nepřipravení a unavení Bills narazili na odpočinutého, vyléčeného a skvěle připravného rivala, u kterého NFL benevolentně přehlížela porušování pravidel spojených s probíhající pandemií Covidu-19 a celé divadlo bylo ještě umocněno vytvořením obrazu uštvaného nashvillského obětního beránka, který se vzepřel samolibým uslintaným buffalským řezníkům.


10. Week 10, @ Arizona Cardinals

Bills jeli pře bye pro win. Prohospodařili náskok v době, kdy stačilo zaházet rakev hlínou. Připustili dobrovolně zbytečné drama, ve kterém nicméně Allen, Beasley, Diggs a spol zajistili výhru. Soupeř ze země škorpiónu a hadů nás nečekaně uštknul a jeho quarterback si teď chce nechat zaregistrovat značku na Hail Murray. To bolí, ale v únoru by to bolelo víc.


Hodnocení (průběžné, week 1-10) týmu


Ofenzíva


Razím heslo, že nejvíce posílí úspěšný tým, který zůstane beze změn pohromadě. To je přesně případ Bills. Žádné dramatické změny. Skutečně výrazné posily jsou dvě. Do O-line přišel Daryl Williams a na wideout přišel top wide receiver Stefon Diggs. Součástí individuálních schopností a kvalit obou hráčů je mimořádně vysoká míra adaptability. Další posily přišly už jen z draftu a ty se postupně zapracovávají, výkony jsou dobré a progres uspokojující.

Z hlediska získaných yardů jsou Bills s průměrem 376,5 yd na 10.místě v lize. Potěšující skutečností je, že se Bills daří konvertovat třetí downy pro zisk nových sérií (50% - dělené 2.místo v lize). Bills jsou také téměř nejméně puntující tým v lize (2.místo v lize). Průměrně Bills zaskórují 27,2 bodu na zápas a to stačí na 11.místo v lize (loni patřili s 19,6 body do desítky nejhorších týmů v lize). V red-zóně ale mají td-úspěšnost 62,5% a to je sotva průměrné v rámci ligy. Bills mají nevyváženou pasovou a běhovou hru a to ve všech směrech. Běží v průměru jen 24,7x za zápas, hází 37x za zápas. V předchozích 18 sezónách byl poměr vždy menší nebo spíše opačný. Z hlediska počtu získaných yardů běhovou hrou jsou na tom Bills dokonce velice špatně s 97,6 yd průměrně za zápas (29.místo vlize). Oproti loňsku je to pokles o více než 30 yardů. Zároveň to ale jasně dokládá přeorientování týmu na pasovou hru, 4.místo v lize s průměrem 278,9 yd, což představuje meziroční nárůst více než 70 yardů. Bills mají 25,3 kompletací na zápas (8.místo v lize) a také vysoké procento kompletací (68,38% - 5.místo v lize, více než 10% meziročního nárůstu) a to vše svědčí o velkém výkonnostním růstu quarterbacka Josh Allena. Ofenzíva ztratí míč průměrně 1,3x za zápas a to stačí na dělené 19.místo v lize.

Bills hrají tři ze čtyř her v 11 personnelu a to je skoro nejvíce v celé lize (2.místo v lize). Runnig backa a tight enda ale využívají častěji pro blokování pasové hry, než pro prosazení hry běhové. V pasové hře pak používají zpravidla dva wide receivery do náběhu a jen jednoho pro blokování. 

Druhým, marginálním, obsazením je 10, což je vzhledem ke kvalitě wide receiverů logické (18%, 2.místo v lize). Téměř 60% rozehrávky jde ze shotgunu a čtyři z pěti shotgun rozehrávek pokračují vzduchem. 


Známkování ofenzívy


Pozice QB, známka A-

Do známky zahrnuji také mezisezónní zlepšení, které je u Allena fantastické. Bills mají v Allenovi velkou oporu. Je bojovný a soutěživý. V těžkých chvílích umí ukrotit emoce do té míry, že neovlivňují negativně jeho výkon. Když jde do tuhého, má tah na touchdown. Spoluhráči mu důvěřují, fanoušci si ho oblíbili a on si oblíbil Buffalo. Ofenzívní koordinátor Brian Daboll s jeho nabídkou dovedností umí dobře pracovat.


Pozice RB, FB, známka D+

Bills nyní na klasického fullbacka nehrají. Běhová hra byla upozaděna a součástí rozhodnutí je určitě i to, že Bills mají momentálně k dispozici lepší herní materiál pro pasovou hru. Je zřejmé, že existují minimálně dvě polehčující okolnosti pro billské running backy: špatná práce o-line v impaktu a předvídatelnost ve volbě běhové hry. S horšícím se počasím bude akcent na kvalitu běhové hry stoupat všude tam, kde se nehraje pod střechou, fixace problémů by měla být ústředním motivem během 14denní přestávky.


Pozice WR, známka A+

Jedna z nejúdernějších útočných jednotek v celé lize. Stefon Diggs je definicí rozdílu mezi vynikajícím a elitním receiverem. S 906 nachytanými yardy je druhý v celé lize. Cole Beasley má 642 yardů (17. místo v lize) a patří k nejlepším slot receiverům napříč NFL. John Brown má navzdory absencím nachytáno 386 yardů (60.místo v lize) a typově vhodně doplňuje skupinu receiverů. Pro speciální účely a herní situace mají Bills dále k dispozici další vhodné hráče.


Pozice TE, známka C-

Bills nehrají často pro-TE obsazení, kromě GL silových situací, takže je na hřišti jen Dawson Knox nebo Tyler Kroft. Pozice je pro mne spíše zklamáním, její důležitost klesá s mírou uplatnění a míra uplatnění klesá s mírou efektivity, která je ovlivněna poklesem výkonnosti hlavně u Knoxe, což může mít souvislost se zdravotními obtížemi. V průběhu sezóny se jedničkou stal spíše Kroft, který je na tom ale zdravotně obdobně jako Knox. U obou hráčů je tedy nejdůležitější, aby se dali zdravotně dohromady.


Pozice OL-T, známka B+

Oba hráči LT Dawkins a RT Williams hrají na svých pozicích stabilně a vedou si výborně v protekci a velmi slušně v impaktu. Z pohledu nezasvěceného se může zdát, že mají občas výpadky, ale s ohledem na to, že neznáme podrobně herní plány a záměry, těžko můžeme míru jejich provinění v příslušných situacích objektivně posoudit.


Pozice OL-interior, známka D

Bills mají k dispozici velmi dobré hráče na tyto pozice, pokud jsou ale zdraví. A to oni nejsou. V nejsilnější sestavě ještě nenastoupili. Bills se rozloučili s nově podepsaným G Quinton Spainem a vynuceně hledali ideální složení. Doufejme, že po přestávce nastoupí sestava Feliciano-Morce-Ford a bude finálním úspěšným řešením.


Jak si vedou nováčci?


RB Zach Moss (3.kolo) - Zpočátku se rozkoukával, zápasil také se zraněním a byl asi zklamáním pro většinu fanoušků, z objektivního hlediska se ale zřejmě stal trochu obětí celkového úpadku billské běhové hry. V posledních zápasech přebírá větší porci běhů než sophomorní running back Singletary a odehrává úspěšnější hry. Neztrácí míče ale občas prováhá správnou chvíli. Jeho chvíle určitě ještě přijdou.


WR Gabriel Davis (4.kolo) - Letošní draft se vyznačoval značným převisem kvality na pozici wr. Dostalo se na všechny zájemce a tak došlo k tomu, že talent prvního kola, Davis, skončil až ve čtvrtém kole a zůstal pro Bills. Davis měl výbornou přípravu, impozantní vstup do sezóny a nyní prochází obdobím výkonnostní stagnace. V těžké konkurenci nedostává tolik příležitostí, takže jsou chyby (dropy a nedůslednosti končící intercepcí) hodně vidět. Allen pak má dost velký výběr jiných cílů, na které se může momentálně více spolehnout. I tak si myslím, že Davis je trefa do černého.


QB Jake Fromm (5.kolo) - Ticho po pěšině.


WR Isaiah Hodgins (6.kolo) - Po dobré přípravě zatím nedostal v těžké konkurenci prostor.


Defenzíva


Nezažívá tak úspěšné období jako v předcházejících sezónách. Důvodů poklesu výkonnosti oproti loňsku může být hned několik. Několik důvodů může mít dokonce snadno definovatelný původ: například těžší schedule (loni kupříkladu Bills hráli proti NFC-East a letos hrají proti NFC-West, Titans loni s Mariottou letos s Tannehillem atd.), hráčské změny - odchody (LB Alexander, DE Lawson, DE Jordan Phillips), otp-out (Star Lotulelei), zranění (LB Matt Milano, CB Levi Wallace). A pak to jsou osobní poklesy herní formy, třeba NB Taron Johnson, DE Trent Murphy, MLB Tremaine Edmunds... Tyto poklesy jsou často zapříčiněny zdravotními obtížemi a často také změnou spoluhráčů, která se odrazí v poklesu hladiny koheze, synergie nebo chcete-li týmového ducha. To je občas způsobeno tím, že nově příchozí hráči, nehledě na to, jak nákladné a kvalitní to jsou posily, nemusí tým nutně posílit a občas je to způsobeno třeba stárnutím hráčům a vývoji jejich výkonnosti na sinusoidním grafu, čímž chci konkrétně říci, že jeden hráč může v jedné sezóně hrát na All-pro úrovni a v další sezóně může být zralý na vyřazení z týmu. A tak může jeho forma soustavně kolísat, aniž bychom konkrétně znali, v čem je problém. Ve skutečnosti ten problém totiž známe a umíme ho dobře popsat: Hráči jsou lidé z masa a kostí, trápí je spousta životních problémů, jsou konforntováni s řadou těžkých i skvělých životních momentů, prochází všemi cykly včetně konjunktur, stagnací, krizí i oživení. Tyhle problémy řeší za chodu a s pomocí nebo často naopak i ignorancí svých vlastních spoluhráčů. Pro nás jsou jen statistickým údajem (často umocněným stupidním fantasy footballem) a pokud se v oscilaci od svých statik vychýlí příliš, máme tendenci hledat snadné vysvětlení a rázné řešení. To je také ten hlavní důvod, proč post úspěšných hlavních koučů v NFL může zastávat jen hrstka vyvolených. Ten kouč, který bere ohledy na mínění fanoušků, brzy skončí mezi nimi. Defenzívní koordinátor Leslie Frazier je zkušený harcovník a obrana se zlepší. Důvod k optimismu do příštích šesti utkání a do zápasů play-offs mi dává i skutečnost, že hlavní kouč Sean McDermott je defenzívně laděný specialista, který si bude umět v důležitých momentech vědět rady.


Bills povolí v průměru za zápas 373,7 yd (20.místo v lize). Loni to bylo o 70 yardů méně. Na jednu hru povolí v průměru 5,8 yardu (dělené 22.místo v lize). Konverzi třetího downu Bills povolí v 46,49% případů (23.místo v lize). Kritickou herní situací je běhová obrana, Bills povolí průměrně za zápas 135 yardů (25.místo v lize). Ještě větším problémem pak ale je, že Bills povolí v průměru 5,5 yardu na první down. Celkově ale Buffalo povolí 26,5 bodu na zápas (18.místo v lize), což není v přímé korelaci s bilancí 7-3. Pokud se soupeř dostane do red-zóny, v 62,5% si dojde pro TD (17.místo v lize). Bills hrají prakticky výhradně (95%) v postavení 4-2-1-4. Nickelback je tedy starterem a extrémně důležitým hráčem. 

V posledních dvou utkáních se hra defenzívy prokazatelně změnila. Částečně k tomu asi přispěla adjustace na týmy s velice mobilními quarterbacky (Wilson a Murray), mnohem spíš to ale bude znamenat, že hry hlásí někdo jiný. Jsem přesvědčený, že defenzívní hry teď během utkání vybírá McDermott, anebo výběr her Frazier s McDermottem konzultuje a ten do výběru hodně zasahuje. Hra se zásadním způsobem změnila, je méně čitelná pro ofenzívy, vyžaduje velkou univerzálnost všech hráčů, protože po hráčí secondary je požadován passrush a naopak po hráčích d-line je občas požadována práce v hlubším zápolí. 

Nejožehavějším problémem je počet misstacklů. V této disciplíně patří Bills do pětice (trojice) nejhorších týmů v celé lize.

Celkově o defenzívu nemám moc obav, jsem optimistický v přesvědčení, že se zvedne. Už jen z toho důvodu, že hráči jako AJ Klein umí najít v novém systému dobré a smysluplné uplatnění a hráči jako Taron Johnson v něm umí nalézt loňskou formu.


Známkování defenzívy


Pozice DT - známka D+

Pokud v defenzívě někam byly směrovány investice, byla to právě defenzívní lajna, DT včetně. Osobně jsem hrou DT zklamaný, nejhorší je pak domino efekt, který zkresluje výkonnost i dalších řad, zejména linebackerů. Týká se to hlavně běhové obrany. Pokud hráč na míči není zpomalen na středu defenzívními tackly, v plné rychlosti je obtížnější ho tacklovat.


Pozice DE - známka C+

Střídavě oblačno. Občas mě navnadí velmi dobrým výkonem a jindy mě zklamou tím, že soupeřova quarterbacka ani nevystraší. Vyrovnanost výkonů by určitě jednotce pomohla k lepšímu hodnocení a týmu pochopitelně k lepším výsledkům.


Pozice LB a NB - známka C

V tomto případě jsem přesunul nickelbacka do zálohy, protože je to v případě Bills mnohem logičtější. Nechci být příkrý. Ve skupině jsou hráči, kteří bojují více sami se sebou než se soupeřem. Potýkají se se zraněními (Milano, Edmunds), s adaptací do herního systému (AJ Klein) i s nestálou formou při přechodu k většímu hernímu času (T.Johnson). Na hřišti se to projevuje všelijak, od zpomalení reakcí, poziční selhání až po umrtvující množství misstacklů. Posuďte sami: Matt Milano (22,2%), Tre Edmunds (12%), Tyrel Dodson (16%). Úplným rekordmanem byl AJ Klein, ale ten se v posledních dvou utkáních doslova zázračně zlepšil, takže je nyní na 18,5%. 

Dramaticky se zlepšil také Taron Johnson (8,8%), který mi to snad všechno dělal naschvál (loni jsem o něm prohlásil, že má doslova smrtící účinnost tacklingu). Tuhle pozici se vyplatí bedlivě sledovat, protože půjde hodně nahoru (doufám).


Pozice DB - známka B-

Většinou hasí průšvihy, které se dostaly k nim. Vzhledem k tomu, že pokaždé patří k jasně nejvýkonnějším hráčům z hlediska tacklů, znamená to, že je těch průšvihů požehnaně. Také tady se potýkají s občasnou marodkou. Hlavně pozice defenzívního becka na weak side je zakletá a jakmile se nějaký hráč uchytí, rychle se zraní a musí ho jiný nahradit. Pokud by ale byl Levi Wallace ok, situace by byla vyřešena.


Jak si vedou nováčci?


DL AJ Epenesa (2.kolo)

Zatím nedostává moc prostoru. Určitě se to ale zlepší. Bills investovali do DL hodně peněz a pokud si mají trenéři vybrat, jestli postavit balík peněz v osobě zkušeného hráče, nebo draftovanou nezkušenost, není divné, že dají přednost jistotě. Epenesa ale dostane ještě dost příležitostí. Paradoxně mu možná trochu uškodilo, že se z něho trenéři snažili vymačkat absolutní verzatilitu na úkor konkrétní specializace. Jeho výrok: "Snažím se cítit se dobře v situacích, ve kterých se necítím dobře", má nyní trochu nežádoucí konotace. Ty situace nastávají skoro pokaždé, kdy se Epenesa dostane na hřiště a není to v řadách spectýmu.


CB Dane Jackson (7.kolo)

Dostal se do základní sestavy v posledním utkání s Arizonou a hrál dobře. Vlastně, hrál velice dobře. Nenováčkovsky dobře. Uvidíme jak dál, není vyloučeno, že zabojuje o stálé místo v sestavě a v tom případku by to byl draftovní majstrštyk. Už takhle je dobrou zprávou, že v případě výpadku je schopen zaskočit, aniž by se obrana zhroutila.


Speciální tým


Suma sumárum můžeme být s výkony spectýmu veskrze spokojeni. Pokrytí returnů je na vysoké úrovni a Bills patří ke špičce v lize. Returny v podání Bills jsou nebezpečné a přináší vlastní ofenzívě vysoce nadstandardní výchozí pozice. Punter a kicker bojují s nevyrovnaností výkonů. U kickera je to pochopitelné, protože hraje první sezónu v NFL, u puntera je to jev trvalý, na který si bohužel musíme začít zvykat.


Pozice PR/KR - známka A

Andre Roberts je nefalšovaná, ryzí hvězda. Zatím je na 3.místě v lize, co se týče hodnocení kickoff returnů (a co do počtu získaných yardů, 581 yd, 2.místo v lize). V punt returnech je hodnocen jako dělený pátý nejlepší v lize.


Pozice PK - známka B

Trojice působí nyní už sehraně. Nováček K Tyler Bass získává na sebevědomí. Začátek neměl povedený, ale nyní je to mnohem lepší. Jeho výsledky (úspěšnost 76%) zatím stačí jen na 30.místo v lize, ale progres je cítit i jen z toho, že jsou na něj kladeny stále vyšší a vyšší požadavky. Například ve statistice úspěšnosti z 50+ yardů je už na děleném 17.místě s 66,7%.

Bass zahrával nejvíce FG v celé lize (25) a proměnil z nich 19.


Pozice P, LS - známka C+

Punter Corey Bojorquez průměrně odehraje míč 49,1 yd, což stačí na 4.místo v lize. Ve vlastní red-zóně ale soupeř začíná hrát jen ve 40% případů, což je 15.místo v lize. Bojorquez má jeden z nejdelších hangtimů v lize, ale občas odkop přežene (4 v TB) a nebo pokazí (12 yd). Bojorquez drží momentálně rekord v lize s nejdelším puntem (72 yd). Week 11 - bye


V jedenáctém weeku budou Bills odpočívat, ale program NFL je pochopitelně našlapaný a sledovat můžeme hned několik velice zajímavých zápasů, z nichž některé mohou ovlivnit také billské ambice na postup do play-offs potažmo na výhru v divizi AFC East.


Houston Texans (2-7) @ New England Patriots (4-5)

Budeme určitě přát Texans, kteří jsou mimo hru o postup. Oproti tomu Patriots ještě chovají naději na postup. Ostatně, i pokud by byla bilance opačná, určitě bychom přáli každému proti Patriots, že? 

Miami Dolphins (6-3) @ Denver Broncos (3-6)

Pokud Dolphins v Coloradu vyhrají, dotáhnou se na Bills. Bills zůstanou díky výhře ze vzájemného zápasu první, ale souboj v divizi začne mít podobu rovinového dostihu nozdry a nozdry. Navíc, pokud se podíváme trochu podrobněji na obtížnost dalších utkání do konce sezóny, Dolphins mají lehčí rozpis. Pozitivní věcí ale zároveň je, že také Bills mají (čistě teoreticky) horší část sezóny za sebou (Bills .509, Dolphins .477). Hodilo by se, pokud by Dolphins v Denveru zakolísali.

Tennessee Titans (6-3) @ Baltimore Ravens (6-3)

Tohle bude velice zajímavý a důležitý zápas pro oba týmy. Bills s Titans prohráli, takže by bylo fajn, pokud by v utkání uspěli Ravens. 

Green Bay Packers (7-2) @ Indianapolis Colts (6-3)

V souboji zkušených harcovníků, Rodgers vs Rivers, budeme přát spíše týmu z národní konference. Pro jistotu.

Kansas City Chiefs (8-1) @ Las Vegas Raiders (6-3)

Výhra Chiefs by pro Bills mohla být výhodná, ale jinak by bylo zajímavé, pokud by Chiefs v lize našli protivníka, který by s nimi dvakrát zametl.

Philadelphia Eagles 3-5-1 @ Cleveland Browns (6-3)

Další mimořádně zajímavý zápas. Přát budeme Eagles.

V ostatních utkáních si můžeme přát podle gusta, na Bills by to nemělo mít vliv z hlediska vývoje bojů o play-offs.

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • dilino
  25. listopadu 2020 23:53

  Skvelé čítanie, ďakujem Slávku. Bills som dlho fandil len preto, lebo sú z menšieho mesta, futbalovo ma neuputali. To sa zmenilo kvôli viacerým okolnostiam: naozaj kvalitný front-office, ktorý v krátkom čase spravil z Bills rešpektovanu značku. Kvalitná pasova offense pod Allenovym vedením. No a v neposlednom rade tvoje a Vontae Mackove príspevky. Budem držať palce v ďalších zápasoch!

 • OMAHA2
  25. listopadu 2020 19:39

  Vyborne citanie. Bills mam celkom v oblube, ako vsetky francizy ktore vznikli 1960 kedze vtedy som sa narodil aj ja. 😊
  S Diggsom vam to vyslo ohromne 👍Suhlasim ze 14 do PO je privela a 16 to uz je zhovadilost 😨

 • Krusnohor
  25. listopadu 2020 01:29

  Tvoje rozbory jsou prostě fenomenální, normálně ty situace vidím. Díky moc, přestože nejsem zrovna Váš fanda, (ale jsem anti B&B)