AKTUÁLNĚ
Blog dalid 29.11. 11:07

GRIDIRON Slávka Jindry – Week 11/12

Week 11 - bye


Vážení fanoušci Buffalo Sabres a Buffalo Bills, NFL vstupuje do druhé fáze řádné hrací sezóny. Tým z Buffala čeká mnoho těžkých soubojů a některé budou klíčové nejen z hlediska výhodnosti postavení v případných bojích play-offs, ale budou velice důležité hlavně kvůli tomu, aby se Buffalo Bills do zmíněných bojů vůbec dostali.


V NFL není nic předem rozhodnuto a papírové předpoklady, prognózy, statistiky a bůhví co ještě, to vše je každou neděli znehodnoceno vstupem obou týmů na hřiště, kde se může stát cokoliv. První premisou je, že každé utkání je jiné, takže se stejným soupeřem můžete jednou hodně prohrát anebo vyhrát, aniž by to dávalo na první pohled smysl, ale zároveň jsou všecha utkání stejná, alespoň v tom ohledu, že se žádný soupeř neporazí sám (to se občas jen tak hloupě říká). Bills si budou muset výhry perně vybojovat Budou potřebovat sportovní formu, zdraví a psychickou pohodu. Tyhle tři věci se vzájemně cyklí a tím se násobí jejich efekt. Nic víc Bills nepotřebují, herní kvality a talentu mají tolik jako málokterý tým v NFL.


V jedenáctém weeku jsme sice Buffalo Bills neviděli, ale i tak se toho stalo hodně zajímavého a k vidění bylo spousta kvalitního footballu. Nás pochopitelně nejvíce zajímá, co se odehrávalo v divizi AFC East a americké konferenci. Nejprve a podrobněji se podíváme na dění v divizi. Hráli všichni tři rivalové Bills.


New York Jets opět prohráli, a to se soupeřem, se kterým se v následujícím weeku utkají Bills, Los Angeles Chargers. Výsledek 34-28 naprosto neodpovídá dění na hřišti. Chargers přehráli Gang green na celé čáře. Pokud se podíváme na rozpis Jets do konce sezóny (vs Dolphins, vs Raiders, @ Seahawks, @ Rams, vs Browns, @ Patriots), zelenobílí nebudou kýženou výhru získávat snadno. Ve spojitosti s Jets se hovoří o re-bootování nebo dokonce tankování, no budiž, určitě ale nechtějí dohrát sezónu 0-16. Pokud si někdo pamatujete Jets před koncem tisíciletí, možná si vybavujete spor mezi hlavním koučem Pete Carrollem a tehdejším majitelem Leon Hessem. Hess Carrolla vyhodil a na jeho místo angažoval Rich Kotita. Kotite pak po dvě sezóny všechny bavil svými přihlouplými obličeji za sklíčky brýlí. Kotite byl nadaný mim, ale prachmizerný hlavní kouč a ve druhé sezóně byl odvolán, Jets skončili sezónu s nejhorší bilancí ve své historii, 1-15 (v několika utkáních nastoupil na pozici QB také billský Frank Reich). Letos mají Jets našlápnuto k tomu, aby pod koučem Adam Gasem přepisovali čtvrtstoletí starou týmovou historii. Bude zajímavé sledovat, jestli majitelé nechají kouče Gase vyráchat se v beznaději až do konce.


Miami Dolphins prohráli v Denveru s Broncos 13-20. Utkání jsem viděl a mám k němu pár postřehů. Quarterback domácích Drew Lock hrál velice špatně, ale ve srovnání s nováčkem QB Tua Tagovailouou (dále jen Tua) působil jako hotový HoF. Tua nebyl schopen postavit jediný slušný drive, touchdown získal téměř zdarma po dalším vynikajícím zásahu vlastní defenzívy. Za celý zápas získal jen 84 yardů, nechal se šestkrát sackovat, na hřišti působil zatoulaně, nešťastně, hloupě a zmateně. Pokud ho porovnáme s ostatními quarterbacky z jeho draft-ročníku Joe Burrowem a Justin Herbertem, nevychází ze srovnání právě dobře. Je potřeba ale přihlédnout k mnoha polehčujícím okolnostem: je to nováček a má právo na chyby, byl zraněný a návrat do herní praxe spojený se změnou herní úrovně (college vs profootball) není snadný, je levák a zvyknout si na to musí pochopitelně i spoluhráči (ti hlavně), po 3 výhrách v řadě byl až příliš silně konfrontován s očekáváním dalších úspěchů, výhry byly postaveny na extrémně nevyvážených základech: přinášely je defenzíva a spectým, přenos odpovědnosti za výsledek na ofenzívu, potažmo na něj osobně, byl až příliš zavazující.... atd.

Miami čekají další soupeři v tomto pořadí: @Jets, vs Bengals, vs Chiefs, vs Patriots, @ Raiders, @ Bills. Můj odhad je, že Miami Dolphins skončí sezónu s bilancí 8-8 nebo 9-7 a že to nebude stačit na postup do play-offs, ale třeba i jen o fous. Divizi doufejme vyhrají Bills, takže se Dolphins budou ucházet o jednu ze tří divokých karet. Jejich každé utkání je nyní konferenční, tedy důležité, zápas proti Raiders je zároveň soubojem s dalším adeptem na postup do Wild Card Game, může být klíčovým.


New England Patriots prohráli v Houstonu s Texans 20-27. Zápas jsem pozorně sledoval. Odborníci z řad fanoušků Patriots (FP) předvídali průběh s takovou vehemencí a takovou přesvědčivostí, že jsme měli podlehnout dojmu, že jsou v utkání favority ne kvůli tomu, že poslední dvě utkání vyhráli (po těžkém a vyrovnaném boji přetlačili nakonec dlouho lepší a kvalitněji hrající tým New York Jets po zbytečných hrubých chybách náhradního quarterbacka, v přívalové vodě deštného monzunu, ve které by se utopila kachna, přeprali Baltimore Ravens), ale kvůli tomu, že mají lepší tým než Houston Texans. Reálný poměr sil obou týmů jsme měli možnost vidět. Všichni FP opěvovali ofenzívní lajnu Patriots a ta se stala nejméně výkonnou herní jednotkou celého utkání. V táboře FP probíhaly po celý týden ostré spory, zda se běhovému útoku podaří atakovat hranici 300 naběhaných yardů, či zda zůstanou těsně pod touto hranicí. Realita? 84 yardů a příšerný výkon O-line v impaktu běhové hry. Od začátku si passrush a blitz vyklovával rushery na LoS a O-line k tomu bezmocně přihlížela v naprosté neschopnosti je odblokovat. Houston se na obranu běhové hry Pats soustředil a úplně ignoroval pasovou hru Newtona. FP tedy se vši drzostí a pro ně typickou arogancí prohlásili, že jejich O-line nehrála špatně, protože poskytovala Newtonovi velmi slušnou protekci. Realita? Newton měl všechen čas světa a úplně volné hráče pokaždé, kdy se Houston soustředil na běhovou obranu, jakmile Texans hrozilo zrychlení hry a vyšší frekvence bodování prostřednictvím pasové hry Pats, zaměřili síly na zničení Newtonovy protekce a také toho prakticky pokaždé dosáhli. Na jednotlivých hrách je záměr defenzívy vždy velmi snadno vypozorovatelný. O-line Patriots tedy pro úplnost nefungovala v klíčových momentech dobře ani v protekci. Nedokázala čelit tlaku, nebyla schopna uhlídat ani zdvojené hráče, poskytovala čas vysokým defenzívním hráčům blokovat hody, nekapírovala opožděné blitzy, jednoduše hrála blbě a FP byli ještě spokojeni (wr Byrd nachytal 139 yd, protože ho nikdo nehlídal). Bezva, k tomu není co dodat. Pro změnu v defenzívě jsme pak byli svědky selhání další oslavované elitní jednotky Patriots - secondary. Pochopitelně víme, že passrush je něco, co zní Patriots jako něco známého a familiárního z minulosti, ale už si nedokáží vybavit, co to je a k čemu se to dříve používalo. QB Watson si dělal, co potřeboval a málokdy využil všechen čas, který mu byli Patriots ochotni benevolentně poskytnout. Belichick stáhl hráče do coverage, ale obrana nebyla schopna využít početní výhody a Watson nemilosrdně nacházel své cíle. Zhuštění obrany mu nedělalo problémy, což dokládají také 3 TD ze čtyř pobytů v red-zóně Patriots. Patriotská secondary tak zažila perný den navzdory tomu, že se do ní vrátil ex-billský CB Stephon Gilmore (on sám ale hrál velice dobře).

Suma sumárum: Patriots stojí na bilanci 4-6 a čeká je několik těžkých zápasů. Matematika je vynalézavá věda, takže fanouškům poskytuje řešení z hlediska postupu do play-offs. Jak také jinak, matematicky jsou z postupových bojů vyřazeni zatím jen Jets. Dvojnásob tu ale platí, že si Patriots nemohou dovolit další selhání. Budou to mít hodně těžké, posuďte sami: vs Cardinals, @ Chargers, @ Rams, @ Dolphins, vs Bills, vs Jets. Můj odhad je, že Patriots skončí s bilancí 7-9, v nejlepším případě 8-8, a to jim na postup do play-offs stačit nebude.


Week 12 - Los Angeles Chargers @ Buffalo Bills


Na co se můžeme těšit?


Do dvanáctého weeku se vrací odpočinutí Bills a doufejme, že je prohra z Arizony psychicky nepoznamenala. Potěšitelné je, že kouč McDermott umí po bye hráče dobře připravit a namotivovat, jeho bilance je zatím v po-bye zápasech příznivá 3-0. Do Buffala přijedou hráči Los Angeles Chargers (bývalí San Diego Chargers). K Niagarským vodopádům se navrací některé nám známé tváře. Hlavním koučem je bývalý billský prozatímní hlavní kouč a ofenzívní koordinátor ze sezóny 2016 Anthony Lynn. Druhým quarterbackem týmu je Tyrod Taylor, který v Buffalu odehrál tři sezóny a v té poslední dovedl tým do play-offs po 17 letech. Chargers mají zatím zápasovou bilanci 3-7, ale tým herně stojí výše. V obecné rovině je problémem, že zatím nedokáže vytěžit hráčskou kvalitu a nesporný talent na dno v rozhodujících okamžicích zápasů a pravidelně nechtěně nachází cestu k prohře (občas dost vynalézavě). Tímto navázal na tradici spojenou i s týmem působícím už v San Diegu. V Chargers ale najdeme úžasné hráče ve všech složkách. Ofenzívu povede do bitvy nováček QB Justin Herbert. Obrovský talent má našlápnuto k překonání nováčkovského rekordu NFL v počtu TD za sezónu (zatím Mayfield 27), už jich má na svém kontě 22. Pokud by wide receiver Keenan Allen hrál v některém z mediálně protěžovaných týmů, měli bychom permanentně na paletě, že Allen je v super top společnosti hráčů na této pozici. Po zranění se vrací vynikající running back Austin Ekeler a možná se poprvé po návratu představí už v Buffalu. Do sestavy se vrací také OL Bryan Bulaga. V defenzívě Chargers uvidíme třeba hvězdného DE Joey Bosu.


Absence a marodka (stav z pátku)


Chargers

nebude hrát: CB Casey Hayward, DE Melvin Ingram, DE Uchenna Nwosu

spíše bude hrát: RB Austin Ekeler, RB Kalen Ballage


Bills

nebude hrát: WR John Brown (kotník) OL Cody Ford (kotník, koleno = konec sezóny)


Čeho si všímat ve hře?


Bills postaví opět novou verzi O-line, v níž oba tacklové jsou jasní (L=Dawkins, R=Williams), ale střed kolem centra Morse může vypadat všelijak (patrně Feliciano-Morse-Winters, nebo Boettger-Morse-Feliciano). Sledujte pozorně, zda billský střed dokáže vydupat prostor pro billskou běhovou hru středem a zda toho RB Zach Moss a RB Devin Singletary dokáží patřičně využít. Dále pak: kudy přesně povede cesta Bosy na billského quarterbacka? Bude mu stát v cestě OL Daryl Williams? A jak si s tím billský hráč poradí?


Odborná sportovní veřejnost očekává přestřelku. QB Allen bude postrádat WR John Browna, se kterým si dobře rozumí a který pro něj roztahuje hřiště. Bills mají dost šikovných wide receiverů, ale bude ztráta Browna citelná? Proces nahrazování Browna bude velice zajímavé sledovat. Defenzívního koordinátora Gus Bradleye dobře známe z Jaguars. Důsledně hraje zónovou obranu a šetří blitzem. Může si to s ohledem na kvalitu d-line dovolit. Bude mu ale chybět DE Melvin Ingram a můžeme být zvědaví, zda defenzívní formuli upraví. WR Cole Beasley bude hledat separaci obtížněji a hlavně déle, my ovšem víme, že ji najde pokaždé, otázka zní: bude čas poskytnutý protekcí Allenovi stačit? Další otázka je: jakým způsobem budou Chargers hlídat WR Stefon Diggse? Zdvojí ho?


Billská defenzíva bude mít plné ruce práce. QB Herbert je stejně urostlý a odolný jako Josh Allen. V prvních zápasech vypadal jako Allen v první sezóně, v dalších zápasech začal připomínat Allena z druhé sezóny a nyní jde jeho herní progres takovým tempem, že se herně Allenovi v podstatě vyrovná. Je to skutečnost nebo chiméra. Neviděl jsem všechna utkání Chargers, takže to nemohu posoudit. Věřím ale billskému defenzívnímu koučingu a jsem přesvědčený, že nováčkovi nedarují ani píď hřiště zadarmo. Důležité bude, jak se podaří ubránit WR Allena, kterého umí Herbert najít i v důsledném krytu. Kdo se toho ujme? Bude to osobka od CB Tre White?

Jak významná bude běhová ofenzíva Chargers? Je možné, že Bills si nebudou umět poradit s kvalitní, vabalancovanou ofenzívou (třetí nejvýkonnější v NFL) Chargers? Navzdory výsledkům nepůsobí O-line Chargers nepřekonatelně a Bills umí udeřit nekompromisním, brutálním blitzem. Řada billských hráčů patří v této činnosti k elitě: S Jordan Poyer, NB Taron Johnson...nebo třeba se mi líbí v této roli LB AJ Klein.

Jak velký tlak bude mít billská d-line a jak si povedou hráči na výkonnostním vzestupu (NB Taron Johnson, LB Tremaine Edmunds a LB AJ Klein)?

To vše bude velkým tahákem zápasu.Utkání začne v neděli od 19 hodin našeho času. Má být polojasno, teplota kolem 10°C. Rozhodovat by měl syn Stan Kempa (bývalého vynikajícího rozhodčího NFL), Alex Kemp, se svou ekipou. Bills obléknou retro dresy a helmy.

Favoritem jsou Bills (ESPN 73,4 na výhru Bills).


Můj tip: Chargers 33, Bills 34

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku