AKTUÁLNĚ
Blog dalid 06.12. 18:58

GRIDIRON Slávka Jindry – Week 12/13

Week 12

Los Angeles Chargers 17, Buffalo Bills 27


Ve dvanáctém weeku si Bills doma poradili s týmem LA Chargers ze západní divize americké konference. Nesnadné utkání, do kterého vstupovali po bye-weeku jako favorité, zvládli a upravili svou dosavadní zápasovou bilanci na 8 výher a 3 prohry. Udrželi se v čele své divizi a to navzdory úspěchům svých divizních rivalů. Miami Dolphins postavili na pozici quarterbacka zkušeného ex-billského Ryan Fitzpatricka a přehráli New York Jets. Zůstávají o jeden zápas v závěsu za Bills. Oproti tomu Jets hrají mrzutou sezónu nejen kvůli tomu, že mají trýznivě mizernou bilanci (0-11), ale hlavně kvůli skutečnosti, že zatím nemají úplně jasnou koncepci přestavby týmu a možná si ani nejsou jisti tím, že opravdu stojí o Sam Darnolda coby quarterbacka budoucnosti a o Adam Gase jako hlavního kouče. Nezávidím fanouškům Jets, nicméně jsou to zelenobílé problémy a starosti. New England Patriots si vyšlápli v domácím prostředí na zraněného Kyler Murrayho a těsně porazili Arizonu Cardinals. Přečetl jsem si pár článků bostonských fanoušků a poslechl podcasty - všechny spojuje rezonance velkého optimismus ohledně postupu Patriots do play-offs.


1. Bills 8-3 (play-offs 87,5%, Wdivize 73,9%)

2. Dolphins 7-4 (play-offs 57,5%, Wdivize 23,4%)

3. Patriots 5-6 (play-offs 9,9%, Wdivize 2,7%)

4. Jets 0-11 (bez šance)


Průběh zápasu:


Bills šli do utkání jako favorité a to po právu. Chargers mají kvalitní tým, který ale není schopen odehrát kvalitně celých 60 minut a velká diskrepance je i ve výkonnosti jednotlivých složek týmu. Chargers tak navazují na tradici týmu, který ještě sídlil v San Diegu. Pokaždé najdou s neutuchající vynalézavostí způsob, jakým prohrají vyrovnaný nebo dokonce vyhraný zápas. Střídavě se nedaří ofenzívě nebo defenzívě. A pokud se utkání povede oběma složkám, ještě stále je tu spectým, který si letos vyhradil právo na velkovýrobu průserů. Pokud se týmu nedaří výsledkově tímto způsobem a přidá se k tomu ještě kupříkladu nedisciplinovanost, nebývá od věci zaměřit pozornost na výkony trenérů. Nechci dělat předčasné závěry, protože tak dobře tým Chargers nesleduji, ale myslím, že koučing Chargers je slabý. A byl povážlivě slabý také v utkání s Buffalem. Bills mají zase trochu odlišný problém. Jsou schopni soupeře přehrát, obrazně řečeno ho srazí k zemi. Dokonce mu stlučou rakev a položí ho do ní, úplně stačí přikrýt rakev víkem a zatlouct ho tlustými hřeby. A právě to jim nejde. Náskok lehkovážně prohospodaří, protože trochu povolí na obou stranách míče. V Arizoně se jim to vymstilo a moc nechybělo ani v dalších utkáních, v tom proti Chargers nevyjímaje. Buffalo má nyní druhou nejhorší defenzívu z hlediska povolených bodů v druhých polovinách utkání.


Počasí bylo znovu překvapivě příjemné, slunečno (v tuto dobu občas bývá v Buffalu po kolena sněhu), teplota kolem 10°C, hlavním rozhodčím byl Alex Kemp. Když se zmiňuji o rozhodčích, asi bude správné, když sem zároveň umístím poznámku zhuba tohoto znění: rozhodčí předvedli mátožný výkon, jedinou pozitivní věcí je, že chybovali na obě strany. Došlo to tak daleko, že si na ně postěžovali také komentátoři CBS. No, a když už se zmiňuji o komentátorech, tak Greg Gumbel a Rich Gannon se teda zrovna taky extra nepředvedli a chybovali možná stejně často jako rozhodčí. Bills hráli v bílém a retro helmách, Chargers ve svých color-rush dresech.


Bills vstoupili do zápasu velice sebevědomě. Obrana začínala po výhře Bills v losu, hru rychle otočila a z prvního drivu se Bills ujali vedení, když z vlastní poloviny přihrál QB Josh Allen do náběhu těsně před end-zónou WR Stefon Diggsovi a ten byl faulován. Hra pokračovala ze soupeřových 5 yardů a Allen přesným pasem na volného TE Dawson Knoxe výhodu rychle zužitkoval. Chargers odpověděli záhy. Bezmála šest minut dlouhý drive skončil pasovým touchdownem WR Keenan Allena. QB soupeře Justin Herbert hrál s velkým přehledem, jako by ani nebyl letošním nováčkem NFL. Postupně se ale začínal dostávat pod velký tlak billského defenzívního frontu a dostával kratší čas na řešení situací. I tak se mu dařilo nepanikařit, odhazoval včas, ale ten mu Bills zkrátili na úplné minimum. Herbert nechyboval zásadním způsobem, jeho pasová hra ale postrádala přesnost a to se stalo příčinou velkého množství dropů. Spectým soupeře předcházela pověst (statisticky podložená), že ve správnou chvíli umí vlastnímu týmu pořádně zatopit. První důkaz přinesli Chargers hned po svém prvním zaskórování, jejich kicker Badgley neproměnil PaT, takže Bills byli o bod vepředu (6-7). Až do konce poločasu už Bills svému rivalovi nic nedovolili. Obrana hrála velmi pozorně, ve třech drivech se Chargers propracovali nejdále na půlku hřiště a pak byli nuceni odkopávat. Bills se do druhého touchdownu prosadili ve svém celkově třetím drivu. Drive byl vystavěna na RB Devin Singletarym, ve druhé sérii pomohl soupeř faulem na billského quarterbacka, finále drivu bylo parádní ukázkou velké vynalézavosti ofenzívního koordinátora Brian Dabolla. Triková hra obnášela náběh WR Cole Beasleyho za strong side QB Josh Allena, jeho přihrávku Beasleymu a Beasleyho dopředný pas na úplně volného nehlídaného WR Gabriel Davise v end-zóně Chargers. Ještě než se šlo o poločasu do kabin, Bills přidali 3 body za FG. Při dobývání red-zóny si Josh Allen nalehl na nohu a všem nám zatrnulo, když se těžko zvedal ze země. Na jednu hru nastoupil QB Matt Barkley, ale velký úspěch z toho nebyl. Pravá strana O-line měla asi nějaký šum v komunikaci, protože tackle hlídal pravou stranu a guard levou. Tím pádem vydláždili volnou cestu nejlepšímu hráči Chargers, DE Joey Bosovi. Vinou penalt se Bills ocitli až na dokopové hranici, ale PK Tyler Bass si věděl rady. Poločas 6-17 pro Bills.


Druhý poločas začali Bills na míči a nemilosrdně protivníka zvalchovali. Returner Andre Roberts donesl míč až skoro na půlku a pak Bills šli systematicky (občas s pomocí penalt nepozorných a nečistě hrajících Chargers) až k end-zóně. QB Josh Allen 3-yardový během na pylon posunul skóre na rozdíl 18 bodů (6-24). O utkání bylo fakticky rozhodnuto, ale jak už jsem zmínil výše, Bills dávají přednost tomu, aby si fanoušci užívali naplno dramatických momentů. A o ty rázem nebyla nouze. V následujícím drivu hráli obránci Bills tak nevšímavě a nedůrazně, že by nebyli schopni úspěšně zastavit ani taxík. Soupeř snížil touchdownem a přidal dvoubodovou konverzi. Skóre 14-24. Následovaly čtyři hororové drivy Bills, z nichž ten, který skončil puntem, byl nejzdařilejší. Ostatní tři završili Bills okázalými turnovery. Nejprve fumbloval running back Singletary, pak fumbloval quarterback Josh Allen a když už se Allen rozjel, přidal pro velký zájem ještě ukázkovou intercepci "šup tam, třeba to chytne někdo v bílým", ve stylu "Allen2018". Ve stejnou dobu ale udělala rozhodný krok vpřed billská defenzíva a velkou kvalitou soupeři nedovolila spustit bodové dožínky. Chargers vytěžili jeden FG za tři body, ale víc nic. Bills naopak vygenerovali dva turnovery, když udrželi čtvrtý down Chargers pro jeden yard na vlastní pětadvacítce a pak přidali čistokrevný turnover díky Tre´Davious Whitovi, který nachytal intercepcí jinak opatrného quarterbacka Justin Herberta. Obrana pak ještě utržila lehký knock out po 55-yardové přihrávce do klubka billských hráčů, kterou zachytil WR Ty Johnson. Čas vzápětí vypršel. Cenná výhra. Napříč ligou jsem poslouchám, jak Bills vyhráli v nehezkém utkání. Mně se utkání líbilo. Kromě nacpaných ochozů mělo všechno, co má mít. Tečka. Šmytec.


Ofenzíva:

O-line nastoupila poprvé ve složení Dawkins-Winters-Morse-Feliciano-Williams. Dominantní silou soupeře byl DL Joey Bosa, který byl spolehlivě nejlepším hráčem utkání a na toho billská o-line nestačila. To je ovšem jeden hráč, všichni ostatní obránci LA výkonnostně za Bosou zaostávali a Bills si s nimi uměli poradit. O-line měla občas výpadky zasluhující zakroucení hlavou, takže uvidíme, jaké budou reakce trenérů a jak se to odrazí ve složení o-line nadále. Trochu s nadsázkou můžeme říci, že ve druhé polovině zápasu už Chargers nemohli nad Bills vyhrát, pokud by se ovšem Bills chybami, nepozorností a občas nedisciplinovaností nerozhodli sami prohrát. To se nestalo. 


Bills uhráli 332 yardů a z toho dobrou polovinu po zemi. O síle běhové hry svědčí i to, že z ní vytěžili 11 prvních downů. RB Devin Singletary (82 yardů, průměr 7,5yd/běh) a RB Zach Moss (59 yardů, 6,6yd/běh) přidali ještě 29 yardů po přihrávkách a vedli si výborně. Nebýt toho, že Singletary fumbloval, byl by pro mne velkým kandidátem na nejlepšího hráče ofenzívy. QB Josh Allen odehrál slušné utkání, za které asi nesklidí mnoho chvály kvůli několika hodům, které byly riskantní, ale z mého pohledu nasměroval tým k výhře, když zcela oportunisticky využíval dvou podstatných faktorů: velmi slušné běhové hry a znovu podivuhodně vynalézavého play-callingu OC Brian Dabolla. Receiverům chyběl zraněný John Brown, kterému trenéři poskytnou delší dobu na zotavení, ale Bills mají letos výbornou kvalitu i v případech absencí jednotlivých hráčů. Zaskočil WR Gabriel Davis (79 yardů, TD) s úžasným catchem pro 44 yardů a náběhem do nestráženého prostoru end-zóny při trickové hře, při níž se stal passerem kolega WR Cole Beasley. TE Dawson Knox skóroval svůj první touchdown v sezóně.


Nejlepší hráč:

WR Cole Beasley


Defenzíva:


Defenzíva se nyní zlepšuje zápas od zápasu. Je to progres zřejmý a evidentní. Pokud hodnotíme výkony obrany, nesmíme být ve vleku dojmů starých tři-čtyři zápasy, protože tohle je JINÁ obrana. Problémem je, že nezasvěcené mohou selhání (například Hail Mary) utvrzovat v tom, že obrana nemá loňskou kvalitu. To ale nemusí být nutně pravda. Bills mají letos těžší soupeře s kvalitnějšími quarterbacky. Nástup defenzívy je pozvolnější, ale s probíhající sezónou prokazatelný. Jinými slovy: defenzíva začíná šlapat. Jednotlivé kusy do sebe zapadají, hráči nachází své role, noví hráči začínají přináležet do systému a starší hráči ukazují svou dřívější kvalitu. S tím, jak uvadá zpočátku sezóny brilantní hra ofenzívy, protože na ni soupeři zkrátka našli vakcínu, stoupají přirozeně i nároky na billskou defenzívu, aby participovala na výhrách týmu svou zlepšenou hrou. A přesně to se děje. Obrana umí přitlačit na pilu, když je to potřeba. Billská defenzíva vyprodukovala v posledních čtvrtinách 10 turnoverů a to je dělený nejlepší výsledek v celé lize. QB Justin Herbert odehrál svůj nejméně povedený zápas v sezóně. Byl donucen odhazovat rychle a často nepřesně. V podcastech jsem také slyšel permanentně omýlané: běhová hra Chargers roznese Bills, neboť Bills mají špatnou běhovou obranu. To je ale úplné nepochopení problematiky. Pokud Bills chtějí zastavit běhovou hru soupeře a jsou ochotni obětovat něco ze své pasové defenzívy, umí to udělat zcela bezpečně. Proti Chargers to nebylo potřeba, o dobrý výsledek se postaral zlepšený tackling. Výsledek 76 yardů Chargers po zemi, což dává při 24 pokusech průmě 3,2 yardu na běh. Dost solidní výkon na to, že musím každý podcast poslouchat, jak je běhová defenzíva Bills děravá. Celková běhová defenzíva Bills je opravdu špatná (25.místo - 129,6 yd/zápas), ale ta situační patří k úplně nejlepším v celé lize. A ve skutečnosti je právě situační běhová defenzíva tím hlavním, nejdůležitějším měřítkem při posuzování efektivity. Jsem přesvědčený, že se na ni Bills mohou v této fázi sezóny začít spoléhat a to nehledě na komentátory v podcastech, kteří zůstávají ve vleku dojmů ze starších utkání a kteří omýlají dokola dávno neaktuální mantry.


Defenzívní lajna odehrála výborné utkání (o DE Jerry Hughesovi jsem dlouho uvažoval jako o nejlepším hráči billské defenzívy). Minimalizovala dopad Austina Ekelera coby running backa (44 yardů) a permanentně tlačila na nováčka quarterbacka Herberta. Rychlá rotace hráčů d-line spolu s proměnlivým časováním blitzů ze zálohy a zápolí přinášely Herbertovi spoustu problémů, se kterými se během zápasu neuměl efektivně vypořádat. Hráči billské d-line hráli buď dobře, nebo střídavě dobře-hůře (například Ed Oliver sice dostal dva tresty bezprostředně za sebou, ale pak přinesl pro tým strip sack). Podobně to měl i nováček AJ Epenesa, který se při absenci DE Trent Murphyho dostal do hry a svou rychlostí dělal soupeři problémy. V záloze opět zářil AJ Klein. Zpočátku se nechal několikrát obehrát, ale pak začal na hřišti úplně excelovat. Secondary hrála velmi solidně, CB Tre White vrátil týmu míč v důležitý moment. Dopad hry klíčových receiverů Chargers se podařilo v citlivých situacích minimalizovat.


Nejlepší hráč:

NB AJ Klein


Spectým

Odehrál dobrý zápas. 


Week 13

Buffalo Bills @ San Francisco 49ers


V soubojích s týmy z národní konference si Bills zatím počínají dobře. Dvě utkání vyhráli (Seattle, LA Rams) a jednu výhru si nechali vyškubnout z rukou (Arizona). V tomto weeku kapitolu uzavřou zápasem se San Francisco 49-ers. Hrát se bude v pondělní dohrávce (MNF). 49-ers nemohou hrát v domácím prostředí, takže se domluvili s divizním rivalem Arizonou Cardinals, že následující dvě domácí utkání odehrají na jeho stadiónu State Farm v Glendale. V Santa Clara County byly vyhlášeny restrikce ve spojitosti s probíhající pandemií Covid-19 a ty byly namířeny také proti pořádání sportovních událostí.

Bills čeká tým, který se ani zdaleka ještě nevzdal pomyšlení na účast v bojích play-offs. V uplynulém weeku vyhrál nad Los Angeles Rams a momentálně mu to ale s bilancí 5-6 stačí v našlapané a vyrovnané divizi až na poslední místo. 


Můžeme se těšit na tým, který v uplynulé sezóně reprezentoval národní ligu v Super Bowlu. V letošní sezóně stíhá tým generálního manažera John Lynche a hlavního kouče Kyle Shanahana jedna rána za druhou v podobě mnoha hráčských absencí. Jenže nyní to vypadá, že s návratem některých hráčů zpátky do sestavy se 49ers oklepávají a dostávají se postupně do herní pohody. I při neúčasti tří veledůležitých hráčů: QB Jimmy Garoppola, TE George Kittllea a DL Nick Bosy víme, že Bills narazí na mraky dalších velice kvalitních hráčů. Quarterbackem bude Nick Mullens, útok se bude opírat o running backa Raheem Mosterta, rychlé wide receivery Deebo Samuela a nováčka Brandon Aiyuka. V defenzívě uvidíme CB Jason Verretta, LB Fred Warnera, FS Jimmie Warda třeba také DB Richard Shermana. K vidění bude řada velmi zajímavých matchupů. Kromě dlouhodobě nemocných/zraněných hráčů, mohou Bills nastoupit kompletní. V nočních zápasech mají zatím Bills letos bilanci 0-2. Jen tři kouči Bills mají zatím 60 a více odkoučovaných zápasů na svém kontě (Lou Saban, Chuck Knox a Marv Levy), Sean McDermott se stane čtvrtým na billské sidelajně.


Hrát se bude z pondělí na úterý od čtvrt na tři v noci našeho času, utkání budou přenášet ESPN a ABC. Opět se tedy bude hrát na přírodní trávě, mělo by být jasno, teplota kolem 20°C. Hlavním rozhodčím bude středoškolský profesor sociálních věd Tony Corrente. Favoritem utkání jsou 49ers (podle ESPN 55,4% na výhru SF).


Můj tip:

Bills 27, 49ers 24

Sdílejte na sociálních sítích

dalid

Go Bills

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku