AKTUÁLNĚ
Blog TomPetri19 22.01. 11:52

Příprava na Draft 2021 - NCAA a její rozdělení

NCAANational Collegiate Athletic Association – je hlavička veškerého sportovního dění na amerických vysokých školách a univerzitách. Nespadá pod ní jenom námi oblíbený fotbal, ale velké popularitě se těší i basketbal, baseball nebo lakros či gymnastika. Ale fotbal je hlavní důvod, proč je několik univerzit v americké společnosti relevantní – univerzitní fotbal má ve Státech velký zvuk a je to vůbec nejpopulárnější sport v USA.

NCAA si rozdělila americký fotbal do třech divizí -1., 2. a 3. (od nejlepší po „nejhorší“). 


Divison I. – 130 fotbalových programů Divison II. –168 programů Divison III. – 246 programů


V mých článcích bude řeč především o té nejlepší – Divison 1. Ta se ještě rozděluje na FBS a FCS divize. Nejlepší týmy v zemi tak najdeme v Division 1 FBS – celým názvem NCAA Division I Football Bowl Subdivision. Ano, je to náročné rozdělení a často se to může plést, ale věřte, že drtivá většina budoucích profesionálů navštěvuje právě školy hrající v nejvyšší divizi – těch je celkem 130!


A aby toho rozdělování nebylo málo, všech 130 škol je rozděleno do 11 menších konferencí. Nejznámější patří do tzv. Power 5 – Big 10, SEC, Big 12, ACC a Pac 12. Zbytku menších konferencí se přezdívá Group of Five – Sun Belt, MWC, AAC, MAC, C-USA.


Možná jste si všimli, že je tady napsáno jenom 10 konferencí – takže 1 chybí. Poslední „konference“ vlastně není ani tak „konference“ – jsou to Independents- tedy týmy v Divison I., kteří nejsou součástí žádné konference – to jsou například týmy Liberty, BYU nebo UMass.Každou sezonu se mezi fanoušky soupeří, která konference je nejlepší, nejtěžší a nesoutěživější. V právě skončené sezoně to pravděpodobně byla SEC, ve které hrají velikáni jako Alabama, Georgia, Florida nebo LSU. Právě tyto školy často dominují rekrutování mladých hráčů z jejich vlastních států, jelikož Alabama, Louisiana, Florida nebo Georgia produkují nejvíce fotbalového talentu. Konference má nejlépe placené kouče, nejvíce televizní pozornosti a nejtěžší zápasy.


Velkým konkurentem byla Big 12, kde hrají například Texas, Oklahoma, Iowa State a West Virginia, tedy týmy s dlouhou a úspěšnou historií a zarytými derby. Texas je hlavní tým z největšího amerického státu, je nejlépe financován, ale hlavní trofej nevyhrál od roku 2006.


Letos se kvůli pandemii covid-19 horkotěžko rozjížděla konference Pac-12, kde například tým Arizona State odehrál pouhé 4 zápasy. Mezi velikány této konference patří USC, Oregon a Washington. Všechny týmy jsou ze západního pobřeží Spojených států, a tak vznikl její název – Pacific 12.


Nejmladší konferencí z Power 5 je ACC, kde dominuje fenomén posledních let Clemson. Jeho rivaly jsou univerzity North Carolina, Miami a Louisville. ACC se potýká s několika problémy – je to především konference zaměřená na basketbal. Její geografie je, lehce řečeno, velmi podivná – tým z Massachuttes hraje s týmem z Floridy apod. A v neposlední řadě, všechny týmy jsou takové…nezajímavé, nikdy nemají nejvyšší ambice a mají omezený fotbalový rozpočet.


Zlatá střední cesta celého univerzitního fotbalu je konference Big 10. Nejstarší a nejvyrovnanější soutěž ze všech, nikdy není určen favorit – Ohio State je každoročně v boji s rivaly Penn State, North Western či Michigan. “Druhořadé“ týmy jako Iowa, Wisconsin nebo Michigan State by v jiných konferencích hráli první housle. Týmy ze spodku tabulky – Rutgers nebo Maryland – jsou opravdu nepříjemní soupeři a umí porazit každého. Zkrátka – kdokoliv může porazit každého, nehledě na konferenci. A to platí v celém americkém univerzitním fotbalem. V dalším článku si zrekapitulujeme uplynulou sezónu, podíváme se na nejlepší hráče, týmy a ocenění.


Tomáš


Sdílejte na sociálních sítích

TomPetri19

Fanda Baltimore Ravens a Texas Longhorns z Karlových Varů.

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Artaxerxes
  2. února 2021 07:49

  Moc pěkné shrnutí.
  Mám jeden dotaz - Je možné v případě velmi dobrých výsledků, že by se nějaká univerzita posunula do lepší divize?

 • TomPetri19
  2. února 2021 11:38

  Ahoj, může, ale je to velmi náročný proces. Musí komisi NCAA předvést, že je konkurenceschopná ve všech sportech (ne jenom ve fotbale, basketbale atd.). Souvisí s tím také navýšení počtu sportovních stipendií, minimální počet fanoušků na stadionu (FBS- min. 15 tisíc lidí), vylepšení ubytování a univerzitních prostor.
  Ale hlavní stopka pro týmy z D2 jít do D1 jsou finance, nesmí mít žádné problémy a musí být schopni to financovat.

 • OMAHA2
  27. ledna 2021 16:15

  Pochvala, také jednoduché zhrnutie tu zatiaľ chýbalo a verím, že prilákaš ďalších fandov univerzitného futbalu. Je to hanba, ale priznám sa, že PAC 12 znamená Pacific som teda nevedel 😉

 • TomPetri19
  28. ledna 2021 15:29

  Ahoj, díky za pochvalu. Píšu to tak, jak bych chtěl vysvětlit něco, co vůbec neznám. A tak doufám, že to někomu aspoň trochu objasním a přilákam dalšího fandu :D
  Btw. mě do letoška nedošlo, že SEC je South East Conference...

 • Jacob
  26. ledna 2021 15:38

  díky za skvělý článek :) k AF jsem se dostal teprve nedávno a zatím jsem rád, že pobírám NFL, ale tvé články jsou napsány stručně a věcně a jsou velice zajímavým vhledem do NCAA pro nezasvěceného, takže prosím pokračuj :)

 • TomPetri19
  27. ledna 2021 08:42

  Ahoj, díky moc. Snažím se to psát tak nějak stručně, a to mi věř, že by to šlo rozepsat mnohem složitěji :D Snad tě NCAA chytne!

 • kosto1
  26. ledna 2021 07:37

  Super čítanie,díky,teším sa na pokračovanie.

 • TomPetri19
  26. ledna 2021 10:31

  Díky moc!

 • mfr
  25. ledna 2021 17:05

  Velmi poučné čtení, děkuji a jen tak dále, držím palce!

 • TomPetri19
  25. ledna 2021 17:11

  Díky!

 • Mi.Tch
  24. ledna 2021 18:39

  Dobrá práce.
  Mám rozpracováno něco podobného už delší dobu, ale nenašel jsem čas to dokončit. Jsem rád, že je tu další nadšenec do NCAA. Jestli toho máš v plánu víc tak se popřemýšlej jestli nechceš vydávat články i v sekci NCAA ;-)
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • TomPetri19
  25. ledna 2021 09:49

  Ahoj, díky moc.
  Rád bych psal minimálně do draftu, nápadů na články mám spoustu.
  Do sekce NCAA bych určitě psal rád. Napiš mi o tom, díky :)

 • Mi.Tch
  25. ledna 2021 16:50

  @TomPetri19 Máš to na mailu.