AKTUÁLNĚ
Blog jonas0064 15.10. 19:04

Téma týdne: Suicide squad aneb běhající quarterbaci

Bucs s Eagles již při Thursday Night Football načali šestý week, já se však ještě ohlédnu za tím předchozím. Pátý týden základní části NFL totiž nabídl nemalý počet zajímavých momentů, které i nezaujatého fanouška museli zvednout z gauče. Ostatně počítejte se mnou – netrefené field goaly v zápase Bengals s Packers, obrat Baltimoru proti Colts, dominance Toma Bradyho v utkání proti Dolphins a naprosto úžasný střet Chargers s Browns… Já bych se ale nyní rád pozastavil nad tím, jak někteří quarterbaci podnikají dobrovolnou sebedestrukci.

 

Na úvod bych rád uvedl, že se rozhodně nepasuji do role nějakého experta. Fotbal jsem nikdy nehrál a aktivně ho sleduji zhruba čtyři roky. Na druhou stranu se snažím tuto krásnou hru neustále studovat, takže si troufnu říct, že nejsem úplně marný. I tak ovšem radši zůstanu přízemní a budu se zaobírat tématem, u nějž si vystačím s mými subjektivními pocity bez potřeby analytického oka. Už ale konec zdržování.


Začnu asi takto: jakožto oddaný fanoušek Packers jsem v neděli samozřejmě bedlivě sledoval duel našich borců se sympatickým týmem Bengals a byl tak svědkem toho, jak v závěru oba týmy odmítaly vyhrát. O nemohoucnosti obou kickerů však mluvit nechci. Jde mi o to, co se stalo necelých sedm minut před koncem první půle.


Cincinnati hrálo 3 a 12 a Burrowi se začala rozpadat kapsa. Domácí quarterback tedy vzal nohy na ramena a začal utíkat pro první down. K tomu mu chybělo zhruba pět yardů, když se přiblížil k souboji dvou hráčů a z pravé strany se k němu navíc blížil náš Darnell Savage. Místo skluzu se Burrow rozhodl běžet dál, což mělo za následek dvě věci. Nejdříve ho dost tvrdě trefil Savage a při letu se vzápětí srazil helmou na helmu s linebackerem Packers De’Vondre Campbellem. Místo radosti z ubráněného třetího downu jsem se zhrozil a málem nahlas zakřičel, co ten s prominutím magor dělá.


Burrow nakonec zápas dohrál a vypadalo to, že ho ani nic nelimitovalo. Ale záběry to věru hezké nebyly, vypadalo to fakt strašidelně. Upřímně jsem tento jeho běh vůbec nepochopil. Co tím chtěl získat? Stále mu chybělo dost yardů, bylo prostě jasné, že první down nezíská. Kdyby to byla důležitá hra v Super Bowlu, neřeknu ani popel, jenže v tomto případě to byla naprosto zbytečná sebevražda. Jak už říkali pánové ve studiu, tohle by mu měl trenér nadobro zakázat. A ostatně i Aaron Rodgers mu při podávání rukou po zápase řekl: „Slide!“


Stejného večera se podobná věc přihodila i Danielu Jonesovi, který se rovněž vydal vstříc linebackerovi Cowboys střemhlav. V neposlední řadě musím zmínit i běh Lamara Jacksona v posledních vteřinách proti Broncos v minulém týdnu, kdy Ravens šlo o jakýsi rekord v počtu naběhaných yardů. Nebudu zde rozebírat, jestli rozhořčení trenéra Denveru bylo oprávněné. Spíš mě zajímá absurdita tohoto rozhodnutí. NFL je liga, v níž je při každém snapu dost velká šance, že se někdo zraní. A vy běžíte za situace, kdy stačí pouze zakleknout, pro rekord? A ještě k tomu se svým franchise quarterbackem? Co kdyby se při tom Lamar zranil, nedej bože do konce sezóny…? Historické milníky vám Super Bowl nevyhrají. V únoru se bude předávat Lombardi Trophy a pokud ji Roger Goodell nevloží do rukou zástupcům Baltimoru, tak si na tento rekord nevzpomene vůbec nikdo (slovy nikdo).


Po těchto incidentech jsem si začal opravdu říkat, zda by se někteří mladí quarterbaci neměli zamyslet nad svým pudem sebezáchovy. Stojí na nich celý tým, někteří mají potenciál, aby na nich dalších patnáct let stála celá franchise. Zkrátka by měli vzít trochu rozumu do hrsti a sami sebe chránit. Není to ostuda, pokud quarterback udělá skluz místo střetu s borcem vyšší váhové kategorie. Naopak je to chytrost, od srážek jsou hráči na jiných postech.


Na Twitteru jsem od jednoho fanouška četl k tomuto tématu celkem zajímavý point. Volně překládám z angličtiny: „Víte, proč Brady hraje ještě teď? Protože není blázen a těmto kolizím se vyhýbá.“ Samozřejmě to není zdaleka jediný faktor, který Toma Bradyho drží na hřišti NFL ještě v jeho čtyřiačtyřiceti letech, nicméně je to celkem dobrá připomínka, že?

Sdílejte na sociálních sítích

jonas0064

We are the true north! #gopacks

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • OMAHA2
    6. listopadu 2021 08:13

    Výborne napísané, len v tom pokračuj. Ináč Tomik hrá tak dlho nielen pre svoju chytrost / a že jej dostal do vienku požehnane / no hlavne ho drží v obehu tá zmluva s diablom, ktorú má podľa mňa na betón podpísanú. 😊