AKTUÁLNĚ
Blog Jonash 17.09. 16:50

Tři největší comebacky historie

Poté, co jsem byl svědkem nečekaného návratu Bears do utkání proti Lions, kdy zvrátili třemi touchdowny v poslední části 17bodové manko, mi to nedalo se nepodívat, jaké nejvyšší bodové rozdíly se kdy týmům NFL podařilo úspěšně smazat.

Sezona 1980, San Francisco 49ers vs. New Orleans Saints, rozdíl 28 bodů

V prosinci roku 1980 proti sobě nastoupili San Francisco 49ers s legendárním quarterbackem Joem Montanou a New Orleans Saints, které vedl Archie Manning, otec dalších dvou veleznámých, dnes už bývalých QBs - Peytona a Eliho. Orleans v té době byli 0-13 a dlouho to vypadalo, že si připíší svoji 1. výhru v sezoně. Poločas totiž vedli rozdílem 28 bodů, a to 35 ku 7. Ve druhé půli však zavelel Montana k velkému obratu. Nejdříve si doběhl pro 1yardový TD a poté si zapsal 71yardový pass na jednoho ze svých recieverů. Ve 4. části 49ers dalšími dvěma TDs skóre vyrovnali, aby v prodloužení rozhodl o jejich výhře kicker Ray Wersching, který proměnil 36yardový kop.

Sezona 2013, Indianapolis Colts vs. Kansas City Chiefs, rozdíl 28 bodů

Na tenhle zápas si dobře pamatuju a patří mezi ty nejlepší, které jsem doposud viděl. Jednalo se o wild card střetnutí mezi domácími Colts vedenými Andrewem Luckem, kteří se střetli s Chiefs, jimž velel Alex Smith. Na začátku třetí části zvýšili Náčelníci své vedení už na 38:10 a dal se čekat ostudný debakl. Ale už o dvě minuty později bylo o jeden TD sníženo a do čtvrté čtvrtiny se vstupovalo pouze za stavu 41:31. Když Luck snížil na rozdíl 3 bodů, fanoušci už byli v neskutečné euforii. Několik minut nato Ryan Succop sice svým středě dlouhým field goalem zase skóre navýšil, aby však o chvíli později Luck nádherným zhruba 40yardovým passem za obranu vyslal do osamoceného úniku T. Y. Hiltona, který zápas definitivně zvrátil na stranu Colts.

Sezona 1992, Buffalo Bills vs. Houston Oilers, rozdíl 32 bodů

Opět se jedná o play off zápas. Buffalo Bills s quarterbackem Frankem Reichem, aktuálně hlavním koučem Colts, tenkrát hráli s Houston Oilers, tedy dnešními Tennessee Titans. Těm na místě rozehrávače stál Warren Moon, jenž je jako jediný hráč historie jak v Pro Football Hall of Fame, tak v Canadian Football Hall of Fame. Na začátku druhého poločasu byl stav utkání již na první pohled nepřekonatelných 35:3 pro Oilers poté, co si Bubba McDowell doběhl pro 58yardový pick six. Ani to však Franka Reicha nezlomilo. Ještě během téže čtvrtiny naházel tři passové touchdowny, navíc Bills přidali jeden po zemi, a následně během závěrečné části další povedenou přihrávkou pomohl strhnout vedení na stranu svého týmu. Houstonu se sice ještě podařilo úspěšným field goalem vyrovnat, ale v prodloužení zajistil výhru mužstva ze státu New York kicker Steve Christie.

Krásných comebacků je spousta, určitě všichni vzpomínáme na ten Patriotů z 51. Super bowlu proti Falcons, ale mně šlo vyloženě o ty nejvyšší bodové ztráty. Zároveň jde o můj první článek ohledně amerického fotbalu, tak budu rád za zpětnou vazbu. Kdybyste našli nějakou nesrovnalost, přeci jen jsem čerpal hlavně ze zdrojů na internetu a mohl něco přehlédnout či zaměnit, určitě dejte vědět.

Zdroje: pro-football-reference.com, en.wikipedia.org, YouTube.com