ELF preview Week 4: Prague Lions @ Hamburg Sea Devils

ELF
13. 6. 2024

Sezóna European League of Football (ELF) je v plném proudu a stejně jako v loňském ročníku máme i letos v této soutěži českého zástupce. Prague Lions vstoupili do letošní sezóny ve výrazně stabilnějším rozpoložení, než tomu bylo loni.

ELF
13. 6. 2024
Tadeáš VytiskaTadeáš Vytiska
Jakub Pláteník

Proto jsme se na předsezónní tiskové konferenci ptali, jaký je cíl pro letošní sezónu. Odpověď generálního manažera a majitele v jedné osobě, Masona Parkera, byla jasná: „Nedáváme si za cíl konkrétní množství výher, které chceme posbírat. Prostě chceme hrát konkurence schopný fotbal“. Momentálně za sebou Lions mají 3 odehrané zápasy a na premiérové vítězství stále čekají. Nutno však podotknout, že výkony pražských lvů jsou letos o poznání lepší než v sezóně 2023. Po vyrovnaném utkání v prvním zapase ale přišly dva týmy, které byly jasně nad síly výběru Prague Lions. Zápasy s Berlin Thunder i Mnichov Ravens potvrdily, že výkonnostní rozdíl mezi těmito týmy a Lions je stále poměrně výrazný.

V neděli Lions čeká odveta proti mužstvu Hamburgu Sea Devils, tedy soupeři, proti kterému český tým letošní sezónu započal v úvodním hracím týdnu. V prvním vzájemném zápase dokázali Sea Devils na Žižkově zvítězit v poměru 31:21. Lions měli pomalý start, díky čemuž si německý soupeř vypracoval pohodlný náskok a ten už nepustil. Přestože tým hlavního trenéra Dana Dische ve druhém poločase dokázal přepnout na vyšší rychlostní stupeň a srdnatě dotahoval, odešel ze zápasu poražený. Důležitým faktorem zápasu byly big plays. 99 yardový touchdown WR McClama a 86 běh v podání RB Candida, který skončil taktéž v endzóně Lions byly dvě akce, které zápas zlomily.

Nyní však Lions dostávají šanci na reparát. Východní konference je nabitá silnými týmy, a tak jsou Sea Devils hrající v Západní konferenci jeden z přijatelnějších soupeřů, se kterým lze hrát vyrovnaný zápas. Aby se to však stalo skutečností, je potřeba zlepšit hned několik aspektů hry. Troufnu si tvrdit, že Lions zatím doplácí především na velmi špatnou hru ofenzivní lajny. Quarterback Karé Lyles nemá v kapse ani 2 vteřiny po snapu balónu a nemůže tak naplno ukázat svůj um. Dokud se nezlepší hra ofenzivní lajny, těžko můžeme očekávat vítězství. Zároveň je třeba také poukázat na nekonzistentní hru secondary. Tam září především Aleksandar Borkovič, který navázal na skvělé výkony z loňské sezóny. Zbytek jednotky zatím ale zůstává za očekáváním.

Lions potkala v úvodu sezóny také pořádná smůla na zranění. V prvním zápase proti Sea Devils zářil Travier Fields-Jackson, který aktuálně figuruje na IR vinou zraněného hamstringu. Stejný osud (ještě o týden dřív) potkal také největší hvězdu pražského týmu, Daniela Wrighta. Ani on tak do nedělní odvety nezasáhne. Aby těch zranění nebylo málo, tak se na hřiště nedostanou ani LB Vargas a RB Zero. Na straně Sea Devils by neměl chybět nikdo z klíčových hráčů.

Cesta k úspěchu Prague Lions tedy povede především skrze zlepšenou pass protekci. Pokud se to podaří, tak se můžeme těšit především na zatím skvěle fungující spolupráci mezi QB Lylesem a WR Kalousem. Radim Kalous totiž stále patří mezi naprostou špičku celé soutěže v množství nachytaných yardů. Důležité bude také na opačné straně uhlídat WR McClama. Kdo ho ale dostane na starost, to se dozvíme až v samotném utkání. Zastavování běhů soupeře zatím nepředstavuje pro defenzivní lajnu Lions výraznější problém. Lions si ale budou muset dát pozor na mobilního QB Javariana Smitha, jenž v minulosti hájil barvy Prague Black Panthers.

Lions do tohoto utkání vstupují jako outsideři a v jejich prospěch nehraje ani rozsáhlá marodka. Hamburg na druhé straně vstupuje do zápasu zdravý, a navíc po volném týdnu, díky kterému si Sea Devils mohli srovnat myšlenky po výrazné prohře 14:41 s Paris Musketeers.  Přesto jsou svěřenci hlavního trenéra Matta Johnsona jedním ze slabších soupeřů, na kterého Lions v letošním ročníku narazí. Duel se odehraje v neděli 16.6. od 16:25 a vy ho můžete živě sledovat s naším komentářem na stanici Premier Sport 3!