ELF preview Week 5: Vienna Vikings @ Prague Lions

ELF
22. 6. 2024

Lions za sebou mají odvetu proti Hamburku Sea Devils, která sice skončila neúspěšně, ale zároveň byla jednoznačně nejlepším představením pražských Lvů v dosavadním působení v rámci European League of Football.

ELF
22. 6. 2024
Tadeáš VytiskaTadeáš Vytiska

V Hamburku Lions dlouho vedli a už už to vypadalo na první herním výkonem vybojované vítězství v historii českého týmu. Bohužel však v druhém poločase německý celek zabral a díky slepeným big plays otočil vývoj na svou stranu a dokázal zvítězit v poměru 27:17. Největším problémem byla znovu mizerně hrající ofenzivní lajna, která nedávala quarterbacku Lylesovi dost času na distribuci balónu. Obrana naopak hrála velmi dobře a i tentokrát se ukázala síla defenzivní lajny, která neustále dostávala domácího quarterbacka pod tlak. Je třeba také vypíchnout skvělý výkon cornerbacka Aleksandara Borkoviće, který naprosto vymazal hvězdného receivera v dresu Sea Devils Jarvise McClama. K tomu si navíc připsal jeden pick six.

Po úporném boji s Hamburkem ale čeká pražské Lions mnohem náročnější duel. Doma na Atletickém stadionu SK Slavia přivítají dlouhodobě nejúspěšnější evropský tým z Vídně. Vikings zatím prochází náročným rozpisem jako nůž máslem. Jednoznačně přehráli Enthroners i Tirol a poté v těžkých duelech Východní konference dokázali těsně porazit Vratislav i Berlín. Velká síla Vikingů tkví v komplexnosti celého týmu. Jen těžko byste hledali na jejich soupisce slabá místa. Zraněný je však wide receiver Bouah a je otázka, jakým způsobem ho dokáže nahradit nově příchozí Kimi Linnainmaa. Na pozici quarterbacka už má za sebou svou premiéru v dresu Vikings také MVP mexické ligy Shelton Eppler. A vzhledem k tomu, že mexická soutěž patří k tomu nejlepšímu, co můžete ve světě amerického fotbalu sledovat, znamená to, že Eppler rozhodně umí svoji práci na výbornou.

Lions si jsou samozřejmě vědomi, že Vikings jsou fotbalově aktuálně na úplně odlišné úrovni, nicméně budou dělat vše pro to, aby v zápase zůstali co možná nejdéle. K tomu je zas a znovu nutná zlepšená hra ofenzivní lajny. Trenéři se snaží dát Lylesovi více času tím, že do protekce posílají extra muže. To sice proti Sea Devils fungovalo, ale problém v takovém případě nastává v tom, že najednou vám zbydou 2 wide receiveři proti 7 defenzivním hráčům soupeře a tudy cesta k úspěchu nevede. Lions mají také velkou smůlu na zranění. Ani pro tento duel nebude k dispozici receiver Fields-Jackson, defenzivní back Wright a linebacker Vargas. Dobrou zprávou je, že se alespoň částečně zlepšila běhová hra, což bude důležité i pro utkání s Vídní. Výrazně tomu napomohl také nový running back Tyrese Johnson-Fischer, který při své premiéře udělal velmi dobrý dojem a připsal si úvodní touchdown zápasu. Je třeba, aby útok zůstal na hřišti co nejdéle a obrana měla čas vydechnout. Protože odpočatá obrana Lions dokáže téměř nemožné. Jestli zvládne alespoň zpomalit útok jednoho z předních favoritů celé soutěže, to se dozvíme již tuto neděli od 13:00.

Zápas mezi Prague Lions a Vienna Vikings můžete sledovat na obrazovkách Premier Sport 3 s komentářem Ondry Horáka a Tadeáše Vytisky. Pokud však máte volné odpoledne, neváhejte a dojděte se na toto utkání podívat přímo na stadion. Vstupenky na zápas si můžete zakoupit na tomto ODKAZU