ELF preview Week 6: Berlin Thunder @ Prague Lions

ELF
29. 6. 2024

Je za námi další týden ELF, který z českého pohledu bohužel žádné překvapení nepřinesl. Lions nastoupili proti jednomu z největších favoritů celé ligy – neporažené Vídni. Asi žádný fanoušek pražského týmu neměl před tímto zápasem velká očekávání, přesto se to však z pohledu Vikings zdálo až příliš snadné. Rakouský tým si brzy vypracoval pohodlný náskok, který bezpečně kontroloval až do samotného závěru celého utkání.

ELF
29. 6. 2024
Tadeáš VytiskaTadeáš Vytiska

Svěřenci hlavního trenéra Dana Dische jsou tedy aktuálně s bilancí 0-5 na posledním místě Východní konference. Zároveň je ale třeba dívat se směrem vpřed a vypadá to, že vyhlídky pro nejbližší zápasy jsou zase o něco příznivější. Velkých novinek v táboru Lions je totiž hned několik. Tou asi nejzásadnější je změna na pozici quarterbacka. Přidám zde i trochu osobní zaujatosti a přiznám se, že jsem Karému Lylesovi hodně fandil. Od našeho prvního setkání na mě působil jako obrovský sympaťák, který si na nic nehraje, a to ukazoval také na hřišti. Žádný jiný quarterback v European League of Football neschytal tolik ran jako Karé Lyles. Přesto se tento borec vždy zvedl, na nikoho si nestěžoval a hrál, jak jen nejlépe mohl. Jeho neúspěch byl bohužel úzce spjatý se špatnými výkony ofenzivní lajny. Doufám, že v nejlepší soutěži amerického fotbalu na starém kontinentě ještě dostane šanci. Lylesova dlouhodobá náhrada zatím zveřejněna nebyla. Pro duel s Berlínem Thunder však měl výjimečně naskočit na pozici quarterbacka dosavadní kouč, Clark Hazlett. Ten český fotbal důvěrně zná již ze svého působení v týmu Vysočiny Gladiators. Na poslední chvíli se ale stanovisko změnilo vinou nesouladu se soutěžními pravidly. Jestli už tedy naskočí nová posila, nebo budou Lions nuceni využít jinou alternativu, zůstává zatím ve hvězdách. Další důležitou novinkou je návrat dvou nejlepších hráčů celého týmu, wide receivera Fieldse-Jacksona a defenzivního backa Daniela Wrighta. Oba borce sužovaly problémy se zadním stehenním svalem. Pro nejdůležitější část sezony pražského týmu jsou ale zpět.

A proč jsem nazval období po pátém hracím týdnu „nejdůležitější částí sezony“? Protože teď přijdou soupeři, se kterými Lions mohou hrát vyrovnaný fotbal. V šestém týdnu proti Thunder to bude stále velmi náročné, poté už ale na Lions čekají hratelní Panthers a papírově nejslabší soupeř z Feherváru. Pojďme se ale věnovat zápasu nadcházejícímu, tedy Lions proti Thunder.

Jediné domácí utkání českého týmu, které se nebude hrát v Praze. Odehraje se totiž na Městském stadionu v Ústí nad Labem. Může nové prostředí Lions pomoci k vítězství? No, bude to při nejmenším složité. Berlín má aktuálně bilanci 2-3 a okupuje 3. příčku ve Východní konferenci. Nenechte se však zmást negativní bilancí. Thunder totiž odehráli velmi těsná utkání proti těm vůbec nejlepším týmům celé soutěže. Prohráli o pouhé 3 body s Rheinem Fire a o 5 bodů s Viennou Vikings. Německý tým se opírá především o skvěle hrající duo quarterback Jakeb Sullivan a wide receiver Aaron Jackson. Především díky této dvojici mají Thunder druhý nejproduktivnější pasový útok celé soutěže a na kontě už 1 196 yardů. To je pro porovnání téměř dvojnásobek toho, co nasbírali Lions. Sám Sullivan je dokonce ve statistice naházených yardů nejlepším hráčem napříč celou ELF. Lze tedy očekávat, že právě navrátilec do sestavy Daniel Wright bude strážit hvězdného Aarona Jacksona. Berlín ale má jednu slabinu a tou je obrana. Edge Kyle Kitchens je sice monstrum a dle mnohých odborníků vůbec nejlepší hráč celé soutěže, ale chybí mu podpora od jeho parťáků. Berlín totiž patří ve statistice inkasovaných yardů do pětice nejhorších týmů soutěže. Klíčem k úspěchu ze strany Lions bude především alespoň zpomalení Kitchense. Ten si totiž v prvním vzájemném duelu opravdu dělal, co chtěl a prakticky porazil Lions úplně sám. Zároveň se musí probrat útok. To bude tento týden složité, ať už na quarterbacku nastoupí kdokoliv, protože jeho čas strávený s týmem na této pozici bude výrazně limitovaný. Nejlepší ofenzivní hráč v podobě Fieldse-Jacksona bude po několikatýdenní pauze k dispozici a tak věřme, že nějaké ty body na tabuli zvládne dostat. První vzájemný duel dopadl jednoznačně v poměru 48:17 pro tým z Berlína. Uvidíme, jestli se Lions poučili a nyní odehrají vyrovnanější partii.

Zápas můžete sledovat živě na stanici Premier Sport 2 již tuto neděli od 16:25. Utkáním vás bude provázet komentátorská dvojice ve složení Jan Štiegler a Martin Hamza. Pokud byste chtěli zavítat do Ústí nad Labem a zápas si vychutnat z tribuny, můžete si koupit vstupenky pod tímto ODKAZEM