ELF preview Week 7: Prague Lions @ Wroclaw Panthers

ELF
5. 7. 2024

Lions za sebou mají nejnáročnější část sezony European League of Football, ve které bohužel nezískali ani jedno vítězství. Nutno však podotknout, že ukázali podstatný posun kupředu v porovnání s loňským ročníkem a zároveň se stali oblíbenými underdogs pro téměř každé utkání.

ELF
5. 7. 2024
Tadeáš VytiskaTadeáš Vytiska

Nyní je před pražským týmem vrchol sezony, ve kterém bude hlavním cílem urvat minimálně jedno vítězství a ideálně zaskočit i nějakého favorita. Zmíněné vítězství by mělo přijít především ve dvojzápase proti maďarskému Feherváru. Zároveň Lions čekají také dva duely proti polským Panthers, se kterými určitě lze odehrát alespoň vyrovnané utkání.

Právě Panthers jsou nadcházejícím soupeřem českého týmu, kterému budou Lions čelit v neděli 7. 7. na domácím stadionu polského celku. Vratislav má aktuálně bilanci 2-4 a nachází se na 3. místě Východní konference ELF. Dvě vítězství si svěřenci kouče Christensena dokázali připsat jednak proti Enthroners, jednak také trochu překvapivě v prvním hracím týdnu, kdy přehráli Berlín Thunder. Aktuálně však forma polského celku není zdaleka taková, jakou by si vedení představovalo, a tak se v týmu odehrává velké množství změn. V úterý byl propuštěn quarterback John Uribe a jeho náhradou se stalo ve Vratislavi známé jméno, Matthew Vitale, který v týmu působil už v loňském roce. Já si troufnu jeho výkony z loňska shrnout jako průměrné. O den později přišla další změna a to na pozici hlavního trenéra. Dave Christensen byl propuštěn a na jeho místo usedl defenzivní koordinátor Craig Kuligowski. Jedním dechem je třeba také dodat, že to letos není žádná sláva ani na pozici wide receiverů, kde jména hráčů Panthers dlouhodobě patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v lize sledovat. A to především vinou velkého množství zranění. Na marodce se znovu ocitl Matt Cole a místo něj byl podepsán Josiah Norwood z prestižní univerzity divize 1, UCLA. Koho ale nesmíme opomenout, a na koho si Lions budou muset dávat obrovský pozor, je muž hrající v obraně Panthers – A. J. Wentland. To je v ELF velmi dobře známé jméno. Svoji slávu si vysloužil pravidelnými skvělými výkony a jednoznačně si zaslouží titul nejlepšího linebackera celé ligy. Aktuálně má na kontě po 6 odehraných zápasech již 82 tacklů, což mluví za vše.

Polský celek tedy aktuálně sice prochází jakýmsi přerodem, to samé ale lze říct také o Lions. Pražané měli v průběhu sezony také pořádnou porci smůly, když se jim prakticky na týdenní bázi dokázaly zranit největší hvězdy, na nichž měl tým stát. Nyní to ale vypadá, že poprvé od úvodního týdne jsou na tom Lions zdravotně dobře a mohou nastoupit v plné síle. Defenzivní back Wright, wide receiver Fields-Jackson i running back Zero doléčili své bolístky a jsou nyní stoprocentně schopni ukázat, proč je Lions do svého týmu přivedli.

Alespoň částečně se však musím vrátit k tomu, co se stalo v uplynulém týdnu, kdy Lions proti Berlínu nastoupili bez quarterbacka a vyvolalo to mnoho otázek. Velké množství fanoušků totiž až do těchto chvil netuší, jak a proč k tomu došlo. Dovolte mi tuto situaci v krátkosti osvětlit. Český celek plánoval změnu na pozici quarterbacka a propustil Karého Lylese s tím, že do jednoho utkání naskočí trenér quarterbacků Clark Hazlett. Liga však s tímto rozhodnutím nesouhlasila, takže Lions byli najednou bez quarterbacka připraveného k zápasu. Přestože nová posila Perkins (ke kterému se ještě dostanu) již byla v Praze, neměla povolení ihned naskočit do utkání s Berlínem. Svěřenci trenéra Dische tedy museli odehrát zápas bez quarterbacka, a proto na této pozici alternovali především receiveři Radim Kalous a Travier Fields-Jackson. Musím říct, že na to, do jak složité situace se dostali, zvládli svoji úlohu se ctí. Nyní už je ale připravena zmíněná posila v podobě Davida Perkinse a já jsem neskutečně zvědavý, jak tento borec pozvedne útok Lions. Samozřejmě stále zůstává velkým otazníkem hra ofenzivní lajny, ale i to je jeden z důvodů, proč Lions udělali na nejdůležitější pozici změnu. Perkins by totiž měl být mnohem mobilnějším hráčem než Karé Lyles. Naposledy Perkins hájil barvy týmu Jefes de Ciudad Juárez v nejvyšší mexické soutěži. Kdo čte naše preview pravidelně, ví, že z této země už jeden quarterback do ELF přišel. A hrál v dresu Vienny Vikings. Kvality mexické ligy tedy netřeba dále představovat. Už jen dodám, že Perkins v uplynulé sezoně nasbíral 2 431 yardů a 26 touchdownů. V obou statistikách se umístil na prvním místě napříč celou soutěží. Pokud vás ani toto nenaplnilo optimismem, už nevím, co by mohlo.

Zápas mezi domácími Panthers a hostujícími Lions tedy slibuje zajímavou podívanou, ve které se představí velké množství nových (a uzdravených) hráčů na obou stranách. Oba celky si od tohoto týdne slibují jakýsi restart, který je posune k lepším zítřkům. Komu se to podaří? To se dozvíte již tuto neděli od 16:25 na obrazovkách Premier Sport 2. Zápasem vás bude provázet komentátorská dvojice Ondřej Horák a Tomáš Křížek.