AKTUÁLNĚ
Novinky Ježour 29.09. 13:35

DOJMY A ROZMARY - Díl patnáctý: Další (ne)vyhraný zápas

S novým hracím týdnem jsou tu opět mé glosy zapsané tak, jak mi během zápasů třetího kola letěly hlavou. Neopírám se o přesná čísla ani statistiky. Netroufám si ani na žádné hloubkové analýzy a rozbory. Snad se aspoň v některých dojmech z uplynulého víkendu shodneme, jinde pak zasejeme trochu té naší fanouškovské kontroverze. Tak pojďme na to!

Ne každý ví, že fotbalové (soccer, kopaná, padaná) celebrity jako Christiano Ronaldo, Lionel Messi nebo Eden Hazard mají ve svých štědrých smlouvách zakotvenou klauzuli, která jim zaručuje fakultativní přístup ke startům na turfu – čistě umělém povrchu. Tohoto bodu ve smlouvě hojně využívají zejména na letních turné, které jejich kluby v rámci reklamní propagace pořádají zejména po Asii a Severní Americe. Vědí dobře, nechtějí na „umělce“ nastupovat. Dle nepotvrzených informací je na turfu o 30% větší pravděpodobnost zranění než na klasické přírodní trávě či na hybridech. Nevím, kdo a jak toto procento spočítal, nebo zda se jednoduše jen analyzovaly nemocniční kartotéky a vyhodnotila otázka z pohotovosti: „Kde se vám to stalo?“

Celý týden rezonovaly v amerických médiích události z MetLife Stadium, kde 49ers počítali vojenskou terminologií Wounded in Action – raněné v boji. Největší stížnosti nepřicházely na Osud či Paní Štěstěnu, ale právě na zcela nový povrch domácího stadionu Jets a Giants, který mnozí hodnotili jako (doslova) životu nebezpečný. Aby toho nebylo málo, vydali se hoši ze Zálivu na pohřebiště své sezony hned v dalším týdnu a bohužel dál počítali zraněné. TE Jordan Reed, který tak náramně zastoupil zraněného George Kittla, si při pokusu o zachycení TD v prvním poločasu hnusně podvrkl kotník a do zápasu již nezasáhl. Náhoda? . . . . . Backup QB Mullens si pochvaloval, že s dalšími náhradníky sestavy Frisca odtrénoval defakto celý kemp a je paradoxně možné, že kdyby měl nastoupit se startery A-týmu, že by souhra nebyla taková, jakou měl např.s Jeffem Wilsonem nebo Brandonem Aiyukem. V té zdravotní patálii, co Niners postihla, můžeme říct alespoň, že vše zlé je pro něco dobré. Příští týden je ale čeká trochu jiná váhová kategorie. Po bantamových Giants budou čelit polotěžkým Rams. . . . . Až se v Giants všichni vyfňukají nad ztrátou Saquona Barkleyho, bude dobré otevřít u kulatého stolu kapitolu Daniela Jonese. Je jeho progres dostatečný? Má, zejména mentálně, na to vést jednu z nejexponovanějších franchise v lize? Nevydali se již náhodou Giants ne medvědí stezku, která dříve či později povede k Jonesově posazení, stejně jako tomu bylo u Trubiskyho? Vzpomeňte na začátek jeho kariéry. Okamžitě dostal přízvisko TrueBearsky (volně „opravdový medvěd“) a jak to v neděli po 2 letech trpělivosti skončilo? Jonesovo entrée bylo rovněž z těch povedenějších, ale scénář jeho příběhu je zatím nápadně podobný tomu chicagskému. Ano, dostane ještě čas, ano dostane ještě lepší spoluhráče, trenér jej mnohokrát podrží. A než se to všechno upeče, skončí jeho 4 nebo 5letá nováčkovská smlouva a … ? Odpovězte si sami. Teď asi někoho hodně naštvu. Barkley je totální zvíře a mašina na yardy i touchdowny. Jenže, pro mě osobně tým, jemuž se zhroutí sezona poté, co přijde o starting RB, prostě není dobrým týmem. Vzpomínáte na jeden můj loňský citát? Draftovat Saquona Barkleyho do Giants, je jako koupit si domů do garáže Ferrari ve chvíli, kdy nemáte ještě splacenou hypotéku na dům. 

No a co tedy ti Medvědi, když už jsem je nakousl. Američani mají jak známo rádi příběhy a příběh Nicka Folese je jedním z typicky amerických. Představa, že letos dovede Bears do play off, mi nahání husí kůži. No ale jsme teď na stránkách scénáře nějakého hollywoodského sportovního patosu? Vůbec ne! Možná si trenér Matt Nagy řekl, že proti psychicky zubožené Atlantě by se comeback mohl podařit a odhodlal se Trubiskyho hodit přes palubu. Lepší sparing pro svého náhradníka by si těžko vysnil. Obrana Falcons byla v 2. poločasu tradiční průchoďák a takřka všechny Folesovy passy létaly na nekryté hráče. U kolapsu s Dallasem bychom asi těžko mohli z něčeho vinit Matta Ryana, ale nyní se ani jemu závěr utkání s Medvědy nepovedl. Co nepovedl, jeho poslední 3 „drajvy“, jestli se to tak vůbec dá nazvat, byly naprosto tragický. Přitom stačilo pár prvních downů a trochu nechat vykrvácet hodiny. Nechtěl bych být po zápase v kabině Sokolů, to musel být hotový pohřeb. Tohle nejsou prohry, to jsou NEVÝHRY . . . . A teď se zasním a představím si, jak Chicago s Folesem vyřadí ve Wild Card zápase … dejme tomu … no třeba Cowboys. To bude, panečku, náplast na bolavé orlí srdce. Z Chicaga pak přijede do Philadephie náklaďák s dopisem: „Pane Lurie, prosíme Vás, půjčte nám na play-off tu vaší sochu, co stojí před stadionem. Jenom jako talisman. Vždyť on ten náš Nagy je tomu vašemu Pedersenovi nakonec i podobnej, on nosí na hlavě úplně stejný shield.“

Nemám rád remízy! Taky mohli to prodloužení nechat 15minutový. Půl výhry je prostě blbost, to se na mě nezlobte. Teď to bude člověka akorát zbytek roku mást ve výsledcích. No ale zatím to vypadá, že Philadelphie nám s remízkou playoff pictureznepřehledňovat nebude. Říkal jsem si, koho víc už by si mohli v Eagles přát na spravení reputace než Bengals. Nováček QB se slabou O-line a velkou dírou v defensivní lajně v podobě absentujících Gena Atkinse a Mikea Danielse. A když bych se pak podíval na statistiky a viděl, že Eagles uhráli po zemi 175yardů, že měl jejich soupeř konverzi 3.downů jen chabých 3/13 a že byl Joe Burrow 8x sackovaný, nevěřil bych, že Phila nevyhrála. A tak si pomalu začínám klást filosofickou otázku: Je Carson Wentz součástí problému Philadelphie nebo je součástí budoucího řešení tohoto problému? Vždycky bych tvrdil, že on bude ten, kdo potáhne v nejtěžších chvílích Eagles z marasmu. Teď už si ale tak jistý nejsem.

Bez ohledu na prohru Raiders na Foxborough si dovolím tvrdit, že po 2 sezonách a 3 draftech začíná nést angažmá Jona Grudena ovoce. Kvalita tam je! Až se uzdraví Richie Incognito a Trent Brown, z jejich O-line se stane naprosto dominantní prvek hry. Už letos mohou směle zabojovat o wild card spot, protože mají od 12.týdne naprosto hratelný rozpis a posledních 6 zápasů zakončí 5-1 (prohra jen s Colts samozřejmě). Do té doby se naučí zbytečně neztrácet míče a dělat školácké chyby, za které by zasloužili klečet v koutě. Po 3 ztracených fumblech, ofsajdu na 4.down, tacklování vzduchu apod. pikanteriích by takto darovaný zápas do vítězného konce dokaučoval i Belichickův chundelatý voříšek. Jo, ten co Billovi letos v dubnu řídil draft. . . . . . Mimochodem sledujete, jakým způsobem letos přistupují Patriots k jednotlivým zápasům? Nejdřív totální pozemní ofensíva (200y) s Miami, pak v Seattlu čistý vzdušný útok (400y) a teď zase 250yardů po zemi. Newton aspol. jsou vlastně letos jeden špatný snap od rekordu 3-0. Výkonostně jsou na 3-0 bez debat. A moc se mi líbil Rex Burkhead, jak se při dvou ze tří touchdownů převtělil na létajícího Čestmíra. Pecka! Není nutno tlačit se po hlavě skrz haldu masa.

Tak jsme porazili 2 týmy, které jsou nyní 0-3 a prohráli s Jaguars, které rovněž neřadím mezi aspiranty na SuperBowl. Toliko ke krocení optimismu, protože po zmatených obranách Vikings a Jets teď čeká Colts přísný dvojvýlet do Chicaga a Clevelandu. Hyn sa hukáže, z jakého je Rivers těsta a jestli je náš tým tzv. „legit“. Nicméně: 2 pick six v jednom zápase se nám povedlo teprve potřetí v historii klubu – fajn. Konečně se probudila posila secondary Xavier Rhodes, kterého už řada expertů považuje za zenitem – fajn. Konečně začal DC Eberflus posílat do pass rushe Houstona i Bucknera zároveň, protože pak chvílemi neví soupeřova O-line, na koho dřív dát ruce – fajn. A největší „fajn“ jsou dosavadní představení TE Mo Alie-Coxe. Před sezonou jsme pustili superproduktivního Erica Ebrona s odůvodněním, že dvojice Jack Doyle a Trey Burton jeho produkci vynahradí. No jeden se zranil už v kempu (IR) a druhý se zranil hned v 1. zápase. Takže??? Vypusťte baskeťáka! Dvoumetrová  120kilová almara Alie-Cox se začala věnovat fotbalu až v posledním ročníku college, kde doposud trávila sportovní kariéru výhradně na polubovce pod vysokými koši. Vůbec nechápu, který skaut může narazit na hráče z nesportovní univerzity VCU (Virginia Commonwealth University - Richmond) výhradně zaměřené na výzkum v medicíně a doporučit ho na tryout pro tým NFL. Podle všeho je fotbalový program této univerzity koncipován jako „Hej, nešel by si někdo odpoledne zaházet se šiškou? Je nás zatím jen 8 tak sháníme hráče.“ No stalo se a Mo je najednou pro Riverse něco jako legendární Antonio Gates v San Diegu. Ten kluk má ruce podobné rukavicím co nosí Mickey Mouse a když drží šišku, je to jako kdybych já držel krikeťák. Hrozný lopaty. 

V rámci genderové korektnosti a vyváženosti jsme byli celý týden před zápasem a pak během utkání neustále informováni o vpravdě historické události. Jak v coaching stuffu Browns tak na straně Redskins se v jednom utkání představili 2 poziční trenérky. K tomu všemu ještě byla na hřišti jedna dámská rozhodčí. Prý se tohle všechno seběhlo poprvé v dějinách. OK, díky. Ale jednou stačilo! Opravdu nechápu, proč tohle musí připomínat snad 15x za přenos. Že by nějaká tlačenka? Pro mě za mě, ať si v pruhovaným běhá klidně gorila po lobotomii, ale nejdůležitější je výsledek její práce. To samé na sajdlajně. Tenhle tyjátr mi začíná zavánět kvótami a to já odmítám. Ať svou práci dělají ti nejlepší bez ohledu na to, co mají pod poklopcem . . . . . . Jinak se mi líbilo, že kouč Stefanski šel zužitkovat  5 turnoverů Redskins tou nejbezpečnější cestou. Skrze ty nejlepší a nejosvědčenější zbraně tj. Chubb, Hunt, pravá strana O-line (Teller, Conklin) a skvělou obranu. A když už se rozhodne excentrik Mayfield pro nějakou hurá bombu dopředu, má od trenéra Odell Beckham jednoznačně defensivní úkoly resp. se proměňuje na cornera a snaží se všemožně zabránit interception. Jeden takový moment slavil Beckham podobně jako Richard Sherman v dobách největší slávy. Opravdu velmi vtipná situace, doporučuju zkouknout začátek 2. čtvrtiny!

Vsadím boty, že před utkáním s Panthers, které nakonec příliš krásy nepobralo, musel být Justin Herbert neskutečně nervózní. Dokonce mnohem víc, než když ho před týdnem hodili do jámy lvové mezi úřadující šampiony. Teď byl najednou v situaci, že od Chargers očekávali všichni výhru. Rovnice v hlavách většiny diváků byla jasná: Panthers mínus jeden Run CMC = top5 draft pick. Hodně blbá situace pro mlaďocha, kor když si po něm jeho tým vyžádal 50 passových pokusů. Ve skutečnosti až na ten jeden ztracený fumble a 1 int v pohodě výkon. Ale Carolina zahrála naprosto skvěle a hlavně maximálně účelně! Hlavně spojení Teddy – Robby fungovalo precizně a Chargers na něj nedokázali najít odpověď, přestože všechny přihrávky směřovaly doprostřed hřiště mezi čísla na takřka identické routy a téměř vždy z toho byl 1.down. A navíc mají v týmu Chrise Harrise Jr. . . . . Hned se nabízí neúprosné srovnání dvou útoků oslabených  na téže pozic o srovnatelně kvalitní hráče - s Giants. Když vezmu prachsprostě zbývající QB a WR´s, tak je na tom Carolina o světelný rok lépe než tým z New Yorku.

Drama jako v Seattlu. Tohle přirovnání by se mohlo chytit, co říkáte? V tomhle městě se v prostě „na klid“ ve 4.čtvrtině nehraje. Procházel jsem si zpětně, kdy Seahawks vyhráli doma přesvědčivě, alespoň o 2 držení. Jestli mě zrak nešálil, tak 10.prosince 2018 21:7 nad Vikings. Od té doby nerváky až do posledních vteřin. Postupně ve mně včera zrála myšlenka, že sem dnes bez bázně napíšu, jak Dak zastínil Wilsona. Bohužel poslední 3 drajvy opět ukázaly rozdíl mezi dobrým, nebo chcete-li, nadprůměrným QB a skvělým QB na kandidátce MVP. Nejprve postupuje Prescott neohroženě polem a zejména s pomocí nového oblíbeného cíle Cedricka Wilsona krájí yard za yardem. Nakonec se zasekne na 24 yardech, 2 nekompletní passy do endzony a jde se kopat FG. Trojka znamená vedení, ale všichni cítí, že to může být málo. Pak jde na řadu kuchař Russell, za 2 minuty už posílá TD milimetrovku na Metcalfa* a doplňuje snadnou konverzí za 2 body. Dak má ale 3timouty a 2minuty času. Opět dojde zhruba na těch 25yardů co předtím a drive zakončí takovou polovičatou Hail Mary pro INT v endzoně. Konec zápasu. . . . . Po 3 kolech je brzo hodnotit, ale zatím se zdá, že Cows národní-východní bez váhání opanují. Tam nevidím konkurenci. Ale dědkovi Jerry Jonesovi, jak známo, nebude stačit ani postup do play of, ani do divizního kola a kdoví jestli do konferenčního finále. Ale cesta sem povede zase přes Wilsona, přes Rodgerse a hlavně, HLAVNĚ přes Bradyho.

* DK Metkalf ten vítězný balon chytit musel, páč jináč by ho potom asi ukřižovali. To jak si před tím nechal vyrazit míč před endzonou jsem viděl za svůj život dvakrát v nějakým college sestřihu největších failů ever. Njn, všichni jsme byli mladý a blbí, tady to naštěstí pro něj dobře dopadlo.

LA Rams jsou po prohře v Buffalu na bilanci 3-14 (17%) proti AFC-East, což je nejhorší procentuální úspěšnost jakéhokoliv týmu proti jakékoliv divizi od roku 2002. Sean McVay hovořil na tiskovce o tom, že bodová sekera nasbíraná v prvním poločase padá čistě na jeho hlavu, že gameplan, který připravil, byl vyloženě špatný a že pro toto nenachází jakoukoliv omluvu. Dodal, že Rams hru k obrazu svému přizpůsobili až o poločase. No ale Bills nejsou Falcons a tak se v LA trička s cedulí „28-3“ nakonec nosit nebudou. Od konce 3.čtvrtiny se náskok Buffala začal rozplývat jak pára nad hrncem. Ani nemusíte mít Sokola na přilbě a jde to jako po másle. TD Goffa z 1 yardu 10-28, následuje okamžitá Allenova INT a Goff na 2 passy (Higbee, Woods) přechází celé hřiště 17-28. Bills jdou hned v dalších drajvu 3-a-ven. Goff za dalších 5 minut přechází celé hřiště a 10 minut před koncem normální doby je to 24-28 a zápas na talíři. Takže suma sumárum z 3-28 na 24-28 za 10 minut a ani to nebolelo. Nakonec si sice připsal Josh Allen vítězný drive, ale nemohu se zbavit další rozhodcovské pachuti po velmi přísné DPI Rams při 4.downu poslední naděje. Beránci, asi takhle nějak vypadá karma a vzpomínky na minulost. V New Orleans se asi hodně lidí smíchy popadalo za břicha. No ale jenom chvíli ….

Všechno, co na hřišti tuto noc vykouzlil Alvin Kamara má hodnotu láku na okurky, když nepřišly gumičky. Kubrte, všechno vylejt! . . . . . Říká se, že řetěz je jen tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. V New Orleans se v neděli v noci těch výtečníků našlo víc (J.Jenkins, T.Hill), ale nejslabší článek se jmenoval „Williams“. Toto jméno se podepsalo tučným písmem pod 2 TD Packers. Poprvé, když zapomnělo běžet s Allenem Lazardem a povolilo tak neuvěřitelnou 50yardovou big play. Podruhé jmenovka Williams excelovala při strašidelné DPI na Tylera Ervina, který mohl míč zachytit pouze v případě, že by stál na 3metrových chůdách. Williams vůbec nevěděl, kde je sideline a už vůbec ne, kde letí míč. . . . . Máte taky rádi večerníček Pojďte, pane, budeme si hrát? „To znamená, ty Kubo, že mi dva jsme asi bráchové.“ aneb oba Williamsové se zákonitě museli potkat někde u Kolína.

Ve chvíli, kdy odesílám Ondrovi tento článek, je ještě před očekávaným duelem Chiefs – Ravens. Lamar Jackson potřebuje nutně vyhrát. Pokud má být v NFL položen základ nové dlouhodobé rivality mezi ním a Mahomesem, potřebuje pro sebe a svůj tým urvat jednu výhru. Zatím je s Patrickem na bilanci 0-2 a v play off ještě nedokázal vyhrát ani 1 zápas, zatímco se jeho rival už stihl pomazlit s trofejí. Nálepka „ten druhý co nikdy nevyhrává“ není rozhodně nic, o co by Jackson jako úřadující MVP stál.


Sdílejte na sociálních sítích

Ježour

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Pompey
  30. září 2020 07:55

  Ježoure, ty vynecháváš zápasy divizních rivalů, jak si to mám vysvětlit? :)

 • Ježour
  30. září 2020 11:24

  Novidíš, ani jsem si toho nevšiml :-D to bude náhoda. Příště jim na revanš umyju prdel.

 • Razor 32
  30. září 2020 01:21

  Opet naprosto vybornej clanek, diky Jezoure, pises to fakt naprosto sqele.....

 • Vontae_Mack
  29. září 2020 23:07

  A ešte teda k zápasu - ja som absolútne spokojný. Áno Rams otočili z 28-3 na 28-32, ale oni zdá sa našli formu v útoku spred dvoch rokov a 30 v tejto sezóne ešte naložia kdekomu. McVay to jednoducho vie, a hoci sa obrane darilo ich 2,5 štrvtiny zastavovať, potom sa už presadili. Obrana hrala naozaj zle, Edmunds bol celý druhý polčas úplne mimo, neviem či sme sa nevedeli prispôsobiť alebo aj celá secondary hrala zle, ale Kupp a Woods si robili čo chceli. Dokonca aj Tre White vyzeral, že je všade neskoro. Každopádne toto máme v Bill každý rok, a McDermott/Frazier to vždy nejako zoradia, a dosť rýchlo. Obrana pôjde hore.

  Čo je fantastické je útok. Áno Allen vždy vymyslí nejakú somarinu v zápase ale tretí zápas po sebe bol fantastický aj s OC Dabollom. Radosť pozerať. Accuracy issues my ass. Nech si spraví hoci aj v každom zápase jednu blbú fumble, za každú takú fumble spraví tri podobne riskantné hry z ktorých je nejaká big play. Ten chalan sa nedá nemilovať. V poslednom drive dostane penaltu za facemask (!) (vraj prvú pre QB od roku 2016), ale aj tak z toho z Diggsom a Beasleym nejako ten TD dotlačia.

  Hurá na Raiders. Tam je tiež nebezpečný behový útok plus dobrý TE, ale predpokladám, že obrana sa trošku dá dokopy, a fakt budem prekvapený, keď útok pôjde pod 28 bodov.

 • dalid
  30. září 2020 10:08

  Čau, zaznamenal si článok od Slávka? Budem ich dávať do blogu každý týždeň.

 • Vontae_Mack
  30. září 2020 10:56

  @dalid Ahoj, dík za upozornenie, nezaznamenal. Nejak zabúdam pozerať sekciu blogy.

 • Vontae_Mack
  29. září 2020 22:57

  Ježour pachuť z DPI Rams/Bills ťa trápiť nemusí. Názory sa rôznia, ale napr. Mike Pereira hneď cez prenos povedal, že to DPI bola. Ja nie som expert, pocitovo sa mi to nezdá, pravidlá nejak dramaticky neovládam, ale je zrejmé, že to minimálne bolo písknuteľné.

  Každopádne ak to aj bol zlý call, Rams sa nemajú čo sťažovať - "momentum" otočila absolútne nezmyselná INT, ktorá nebola INT. To si videl? Kroft chytil loptu vo vzduchu, ako s ňou padal tak sa jej nejako čiastočne chytil obranca, Kroft padá na zem pevne drží loptu, po páde ju držia s obrancom spoločne a to je INT? Pritom sa to udialo ako prvý snap potom, ako Rams prešli celé ihrisko pri svojom prvom TD, obrana si ani nestihla sadnúť, a už sa to viezlo. Nebyť tohto momentu Rams sa takmer iste tak nerozbehnú.

 • odborník z gauče
  29. září 2020 17:31

  Wentz má nulovej progres. Vypadá jak rookie. Ale poprvé jsme u něj viděl nějakou snahu, asi ví, že mu to nejde tam se snaží něco urvat po zemi. Potřeboval by aj kouče, co zapracuje na mechanice hodu..stoji tam rozcapenej jak když překračuje louži. Fumble mašina
  Podle mě je čas tankovat.

 • Odell13
  29. září 2020 17:09

  Podání spodem na Shermana top play design zatím probíhajícího ročníku.
  A být WR v Ravens musí být hrozně frustrující. Jenom běhat a běhat a běhat routy a šišku vidět jen při rozpuštění huddlu na zemi připravenou k rozehrávce nebo když jim letí metr nad rukama, nezávidím jim to.

 • mfr
  29. září 2020 16:56

  Burghead: tou zkomoleninou myslíš, že byl jak krvavej burger mezi obránci nebo zas nějaká provokace? Nebo přemíra burčáku? :-)
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • harykk
  29. září 2020 17:56

  pssst, to jen Jenda má právo opravovat druhé, že Ježoure ?

 • Ježour
  29. září 2020 22:31

  Nebuď tak cimprlich :-D

 • vlcince
  29. září 2020 16:50

  Tak a prvý Covid outbreak máme u Titans...

 • formic81
  29. září 2020 13:47

  jdeme nastesti na Eagles :) jinak fajn

 • vlcince
  29. září 2020 16:53

  To vám stačí prísť iba s obranou... Wentz si odhádže svoje pravidelné Inty akurát teraz očakávam aj nejaký ten pick6