AKTUÁLNĚ
Novinky Ježour 24.11. 20:04

DOJMY A ROZMARY - Díl dvacátý druhý: Absurdní drama

S dalším hracím týdnem jsou tu opět mé ryze amatérské glosy zapamatované tak, jak mi během zápasů jedenáctého týdne letěly hlavou. Již dávno jsem chtěl vyzkoušet, zda ještě dokáže moje napůl plešatá a napůl šedivá hlava udržet bez opory notýsku všechny dojmy z uplynulé neděle. A že to byla opravdu superneděle! Zkusím to dnes bez odstavců rozdělující jednotlivá utkání. Snad se mi podaří myšlenku jak udržet, tak ve vhodnou chvíli opustit. Snad neskončím u husitského hnutí.

„Absurdní drama zobrazuje skutečnost jako nesmyslnou. Charakteristické je odstranění souvislého děje, opomíjení charakteristiky postav, deformace a devalvace jazyka, který ztrácí svou dorozumívací funkci. Hry jsou laděny tragicky nebo tragikomicky. Časté jsou groteskní prvky a černý humor.“ 

Takto nějak definuje oblíbený divadelní žánr Wikipedie a kdo sledoval utkání Colts – Packers, musel si zákonitě odnést právě takový dojem. Absurdních bylo 9 penalt za holding pro ofenzivní lajnu Colts. Tohle musí být nějaký rekord, i když nemám jak a kde to ověřit. Z těchto 9 penalt se 4 objevily v našem posledním drajvu základní části. Naprosto absurdní. Hry, které v tomto žlutém dešti navíc začal tahat z rukávu playcaller Frank Reich, se nedají označit jiným lepším přívlastkem než naprosto absurdní. Já mám rád jeho odvahu a agresivitu při 4. downech, které nebojácně hrajeme zápas co zápas. Ale čeho je moc, toho je příliš. Nedokážu pochopit, proč se čím dál víc trenérů snaží oslnit publikum a soupeře ve chvíli, kdy mají zvolit konzervativní taktiku. Je snad nějaká hanba 3x běžet a nechat protivníka spálit timeouty? Cožpak se Reich nemohl spolehnout na svoji obranu, že musel Riversovi callovat taková zvěrstva? Absurdní byla i další chyba, kterou na druhé straně vyrobil Aaron Rodgers. V ultimátně vyhlížejícím game winning drajvu doslova několika hody rozebral naši obranu na prvočinitele, aby pak na 3. down cpal absurdní nechytatelný míč na Adamse. V tu chvíli TE Robert Tonyan mával v pravé části end zóny jak na prvního máje v průvodu. Obranou naprosto opuštěný! Za zcela absurdní lze označit i cut do středu hřiště, kterým si chtěl vydobýt nehynoucí slávu Marques Valdez-Scantling na počátku prodloužení. Asi mu někdo zapomněl říct, že do konce zápasu nezbývá 50 vteřin, ale 9 minut. Jako kam chvátal? Tenhle fumble může stát Packers druhý letošní bye week. Absurdní mi přijde statistika NBC, ve které je údajně Rodgers na bilanci 97-2 ze zápasů, kdy vedl ve 2. poločase o 14 bodů. To platí pro 30 týmů NFL kromě jednoho – Colts. Proti nim má po takovém vývoji bilanci 1-2. Doslova jsme utrpěli výhru a já se vůbec nedivím komentátorům a novinářům, kteří stále tvrdí, že i s bilancí 7-3 pořád nedokáží týmu z Indianapolis nějak přijít na chuť. Stále neví, co si o nich mají myslet. Mají naprostou pravdu, já sám to totiž taky nevím. 

Jakmile je číslo hracího týdne dvojciferné, začínají se domnělí účastníci lednových vyřazovacích bojů rozhlížet i po svém okolí a kalkulovat, s kým budou o seedové pozice soupeřit. Na wild card pozicích AFC nyní stojí zajímavě sladěná trojice, která si je – co do stylu hry útoku – nápadně podobná. Raiders, Titans i Browns, všichni běhají jako vejce vejci. Kdyby mělo o dalším víkendu začít play off, nechtěl bych potkat Jacobse, Chubba ani Henryho. Až tito tři králové 6. ledna přijdou k vám, nebudou vám vinšovat štěstí ani zdraví. A ten černej, co stojí vzadu a vystrkuje na nás bradu, by už taky chtěl v lednu ochutnat výhru. Na mysli mám samozřejmě Lamara Jacksona. Obrana Colts je sice jednou z nejlepších na bránění pasů a na povolený passer rating, ale pozemní útok nám rozhodně nevoní. Jednoduše chybí lidská hmota v D-line. Budeme se muset nechat překvapit a možná nejlíp zatím vůbec o play off nemluvit. Protože Jacobs a spol. nás ještě čekají a pokud předvedou podobně kvalitní výkon jako v noci proti Náčelníkům, budou velmi těžko k poražení… Kdyby mělo o dalším víkendu začít play off, Raiders jedou do Kansasu. ☺ Věděli jste, že TD přihrávka na Kelceho byla vůbec prvním vítězným pasem Patricka Mahomese v posledních 2 minutách jakéhokoliv zápasu? Njn, chlapec nepotřeboval.

Mimochodem, pokud by v dnešní době žil Isaac Newton, musel by při pohledu na NFL přidat 4. pohybový zákon.  Byl by to tzv. zákon Mahomesův: „Quarterback Chiefs zůstává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, dokud nezkompletuje 1. down.“ Ať se Mahomeboy vydá po snapu jakýmkoliv směrem a jakoukoliv rychlostí, finální kvalitu jeho přihrávek to nijak neovlivní. Ačkoliv populární větu, že „něco je neuvěřitelné“, slýcháme z našich TV stanic v průměru 189x za utkání, jedinou skutečně neuvěřitelnou věcí je Mahomesova pravačka při práci. Z variant jeho hodů by skutečně šel udělat celoroční kalendář. Ne 12stranný měsíční nástěnný, ale pěkně týdenní na stůl.

Vzpomínáte, jak před týdnem Jaguars trápili Green Bay víc než tři čtvrtiny zápasu a do poslední chvíle živili šanci na upset roku? Po tomto těžkém utkání přivítali doma ještě těžší kalibr v podobě Steelers. A světe div se, i začátek vypadal podobně jako na Lambeau. Nelekli se žlutozelených, nelekli si ani žlutočerných. Tomlin a kol. se však nechtěli dostat do podobně křečovitého nerváku jako Packers a povinné adjustace naordinovali již po 1. čtvrtině. Zejména obrana utáhla šrouby na absolutní maximum a přetavila zápis jednotlivých drajvů Jags ve vysvědčení, které v historii dostávali jen Horáček s Pažoutem. 3x punt, INT, INT, 3x punt, INT, INT, downs. Tohle si říká o propadnutí a opakování ročníku. Nebojím se říct, že v posledních 3 zápasech hrají Jags opticky hůř než Jets. Nebýt našeho ztrapnění se v 1. týdnu, mají i shodný rekord jako Tryskáči.

I když de facto každý týden dokážeme identifikovat 2-3 zápasy, kde je předem znám vítěz a jeho soupeř nemá nejmenší šanci na výhru, zpravidla ve 2-3 takových utkáních vítězí právě naprosto odepisovaný outsider. Možná by nebylo na škodu, kdyby se experti dokázali odpoutat od úvah napříč dvěma sousedními hracími týdny. Myslím něco ve stylu: „Když dostala obrana Texans od Clevelandu po zemi 230 yardů, kolik asi dostane od Patriots? To bude hrozný masakr.“ Možná to někoho překvapí, nebo se mu to bude zdát neuvěřitelné, ale on právě asi takhle nějak vypadal defensivní gameplan Romea Crennela – primárně zlepšit běhovou obranu, všechny síly vrhnout proti Burgheadovi a Harrisovi a pak spoléhat, že Watson je lepší passer než Newton. Což bezesporu je. Newton je navíc silně limitován Joshem McDanielsem, který očividně a nepokrytě odmítá zahlásit mu do vysílačky delší přihrávky. Přitom já osobně vidím v Byrdovi i v Meyersovi solidní potenciál k vyhrávání soubojů 1/1. A další příklad? „Když Eagles nezastavili Galmana, co chtějí dělat s Chubbem a Huntem?“ Nesleduji NFL tak dlouho, abych si troufal na takovéhle nekompromisní a tvrdé predikce. Zde platí úplně to samé, co v případě Houstonu. DC Jim Schwartz není žádný blbeček, který by nedokázal identifikovat nejsilnější stránku útoku Browns. Tato taktika fungovala Philadelphii výborně v prvním poločase, kdy sami naběhali přes 100 yardů, zatímco hvězdné duo Clevelandu skončilo na slaboučkých 20 yardech. Eagles tak dlouho bedlivě střežili pozemní síly Browns, až jim nakonec Nick a Kareem v rámci jednoho klíčového drajvu 2x pláchli a bylo po nadějích na překvapení. Když Chubbovi odečteme ten jeho jediný 54yardový útěk, měl z 19 pokusů jen 60 yardů a Hunt 13 pokusů pro 11 yardů. Žádné orgie se nekonaly.

Po delší době zazářil v Minnesotě A. D. Nemám ale na mysli místní legendu Adriana Petersona, ale Andyho Daltona. 3 TD a rating 104 není po návratu z těžkého otřesu nic, za co by se měl stydět. Jeho odepsaní Cowboys měli původně odjet z Minnesoty spokojeni, pokud by prohráli třeba jen o 1 držení míče. To měl být úspěch! Jinak se samozřejmě kalkulovalo s jednoznačnou drtivou výhrou Vikes vedenou buldozerem Dalvinem Cookem. Cowboys očividně o volném týdnu nezaháleli a dělali vše pro to, aby se alespoň trochu zbavili nálepky vysmívaných otloukánků. Rozhodně bylo pro ně motivací, že od jistoty play off v podobě 5 výher nejsou příliš daleko. Já jsem za jejich výhru, a rovněž výhru Redskins, neskutečně rád s výhledem na čtvrteční Den díkůvzdání. Je dost dobře možné, že tento vzájemný zápas může být ve finále zábavnější a dramatičtější než očekávané derby Ravens–Steelers... Za posledních 10 let se celkem ve 185 případech podařilo některému quarterbackovi dosáhnout na hodnotu passer ratingu 140 a vyšší. Kirk Cousins se, bohužel pro něj a Vikings, stal v neděli teprve sedmým hráčem, kterému takto skvělý index výkonu (140,1) nestačil na výhru... CeeDee Lamb si beze všech pochyb připsal catch roku. Dostal se při něm do pozice, ve které se Neo v Matrixu vyhýbal vystřeleným kulkám. Naprosto úžasná gymnastická koordinace pohybu.

Sázkařské okénko: Pouze můj ještě ne dvouletý syn dokázal jako jediný v naší rodinné tipovačce zvolit výhru Houstonu a Dallasu. Díky své vytříbené Ententýky taktice se tak dotáhl na rozdíl 4 bodů od svého otce, kterého tak pro konec sezóny dostal pod enormní tipérský tlak. Jako by samo o sobě nestačilo, že celkové celoroční pořadí vede jeho matka s náskokem 9 správných tipů. To zase budu poslouchat celou offseason!

V Clevelandu objednali na listopad opravdu nebývale hnusné počasí. Už 3 zápasy v kuse propršely a proměnily tak hřiště v oranici. Některé silové běhy zabahněného Nicka Chubba mi ve zpomalených záběrech připomínaly archivní snímky ze 60. let, kdy lize vládli Jim Brown s parťákem Erniem Greenem. A jelikož se tehdy hrálo na ryze přírodních hřištích bez drenáží a vyhřívání, vypadali hráči většinou přesně takto bezútěšně. Tehdy to byly pro Cleveland slavné časy a možná, že se v tomto retrospektivním pohledu tak trochu vrací. Špína, bahno, déšť, severní Ohio, drtivé běhy, výhry Browns. Na rekordu 7-3 jsou poprvé za 26 let. Každý z vás si teď povinně vybaví, co dělal před 26 lety. To je síla. ☺

With the 3rd pick of the 2021 NFL Draft Cincinnati Bengals select Penei Sewell, OT, Oregon... Hned zkraje sezóny jsem prorokoval, že ji Joe Burrow nemusí dohrát ve zdraví, a moc mě mrzí, že jsem na něj tímto provoláním zranění seslal. Ještě před svým příšerným zraněním dostal jedno důrazné varování shůry. To bylo tehdy, když se pěšky vydal do end zóny pro běhový TD a na jednom yardu se potkal se sprintujícím Chasem Youngem. Jakmile ptáčci kroužící nad jeho hlavou odletěli, měl přijít Zac Taylor a velmi důrazně Joeovi domluvit, že takto se 15letá kariéra franchise quarterbacka rozhodně budovat nedá. Jasně, nemáme teď dobrou lajnu a budeme na tom pracovat. Fňukání nám nyní nepomůže a my se musíme začít chovat tak, abychom přežili. Neriskovat, chránit se v maximální možné míře. No, netrvalo dlouho a jedna zbytečně prodloužená pasová hra si vybrala svojí nejkrutější daň... Where have all the young men gone? When will they ever learn?... Kdy se ti mladí kluci poučí?

Vzpomínám si, jaké se vedly na fóru nfl.cz dišputace ohledně „Dream Teamu“, který pro sezónu 2018 poskládal GM Les Snead. Los Angeles Rams tehdy za vysokou cenu přivedli do týmu celou řadu hvězdných posil, které je měly dovést k Lombardy Trophy. A samozřejmě na sebe po návratu do Los Angeles strhnout i dostatečnou mediální pozornost, bez které se v Hollywoodu nejde obejít. Podobně jako např. Jindra Rajchl ani já jsem konceptu „rychlokvaška“ nevěřil. Letošní Buccaneers mohou jistě evokovat představu dream teamu nabitého plejádou hvězd, nicméně grunt tohoto týmu měl Jason Licht hotový ještě před tím, než poprvé zatelefonoval Tomu Bradymu. Právě na tenhle základ se mu podařilo Bradyho nalákat. Asi mi můj názor teď omlátíte o hlavu, ale všichni stěžejní hráči, kteří už v Bucs byli loni, hrají letos stejně dobře nebo dokonce nad očekávání. RoJo, Marpet, Godwin, Evans, White, David, Whitehead atd. Na druhou stranu všichni, kteří následovali patriotí sektu, odehráli MNF v mých očích těžce za očekáváním. A to včetně Vůdce samotného. Pardon, ale Brady byl dnes v noci největší brzdou svého týmu. Hlavně mi prosím zase nepište, že jsem věčný hater. Naopak! Takhle ho mám totiž úplně nejradši! 30 íček z toho letos nekouká, ale kvalitativně tyto hody zcela odpovídají těm loňským Winstonovým. „Jaj! Soráč kluci, ale já toho safetyho vážně vůbec neviděl. Na důkaz rozmlátím další helmu.“

Dělal 6 let defenzivního koordinátora Billu Belichickovi a vysloužil si díky tomu pozici hlavního trenéra v Detroitu. Taky jsem znal jednoho chlápka, co dělal několik let ofenzivního koordinátora Peytonu Manningovi v Broncos a vysloužil si tak kapitánský můstek v Miami, resp. v Jets. A taky mi to připomíná moji neteř, která se hrdě přihlásila k nové dovednosti – jízdě na kole bez držení řidítek. Co naplat, že měla vzadu stále obě přídavná kolečka. Když jsem ji na to taktně upozornil, běžela za tátou se slovy: „Tááátí, stlejda mě nemá lád.“ Už asi začínám tušit, jakou podrobnou hlubokou analýzou dospěl generální manažer Detroitu Bob Quinn k nápadu, že by se novým trenérem Lions mohl stát Eric Bieniemy. Už vidím, jak ten před Mattem Staffordem otevře osvědčené červené desky, chytne ho bratrsky kolem ramen a vlídným hlasem mu navrhne: „Takhle jsme to hrávali s Patrickem, co to zkusit taky?

Sdílejte na sociálních sítích

Ježour

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Pavlicek
  26. listopadu 2020 07:04

  Tohle je prostě výborná rubrika ! Chčiju od začátku do konce palec nahoru :). Jinak já po našem zápase s Colts nechtěl mít 4 dny s NFL nic společného...

 • kisa
  25. listopadu 2020 21:18

  Čtvrteční zápas Washingtonu (3-7) v Dallasu (3-7) můžeme už teď označit za přímý souboj o čelo divize NFC East.

 • SKOL
  25. listopadu 2020 23:26

  Vzhledem k "úrovni" dané divize bych byl rád, kdyby jí vyhrál Washington. Alex Smith po tak tak těžkém návratu, aspoň jeden zápas play-off si zahrát.

 • Hooper
  25. listopadu 2020 19:03

  Právě bylo oznámeno, že mač Steelers-Ravens se odkládá na neděli. Ach jo, já se tak na páteční přímý přenos těšil...

 • OMAHA2
  25. listopadu 2020 21:26

  dovod ? a nebude iny zapas?

 • Hooper
  25. listopadu 2020 21:36

  @OMAHA2 Jiný zápas nebude, zítra tedy jen dva. Důvod? Několik hráčů nakažených Covidem v týmu Ravens.

 • kisa
  25. listopadu 2020 22:26

  @OMAHA2 to by nestihli. Museli by trénovat od pondělí, hosté organizovat přesun už sředa/čtvrtek.

 • LaSkala27
  25. listopadu 2020 23:06

  a Steelers si opäť vyžerú, že súper nie je schopný nastúpiť na zápas. a ešte aj na Thanksgiving Primetime

 • Razor 32
  25. listopadu 2020 14:31

  Jezoure , opet vyborny pocteni! Vzdycky se u tvych clanku neskutecne bavim.... Fakt palec nahoru!

 • harykk
  25. listopadu 2020 12:15

  Honzíku dělám si čárky. Burkhead ju ? Ale jinak jako vždy na jedničku ! Kvalitní sázkařská vsuvka :D
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • dalid
  25. listopadu 2020 11:49

  Připomínám podrobné zhodnotenie sezóny Bills do bye od Slávka
  https://nfl.cz/blog/241/gridiron-slavka-jindry-week-1011

 • EBT
  25. listopadu 2020 10:00

  Jak vidíte zatím nejlepší rookies ? QB, WR, RB.

 • formic81
  25. listopadu 2020 10:34

  dam vsude top 3

  QBs - 1. Herbert 2. Burrow 3. Tua (mozna prijde cas pro Hurtse, Love pochybuju ze by se zapojil, mozna ve weeku 17)

  WRs - 1. Jefferson 2. Claypool 3. (Lamb, Ayiuk, Jeudy, Shanault) tezko tady rict, podle me jeste vyleti Pittman. V budoucnu budu hodne sledovat Raegora, Hamlera, Mooneyho, Davise, Mimse a Higginse.. velmi silna class. Jinak je tu nekdo kdo sleduje Raiders a zaregistroval hrat tu dvojku WRs jak sli po hned po sobe ve tretim kole, tusim ze to je Lawrence a Bowden nebo neco takovyho :D on ani ten Ruggs proste nebyl dobrej choice. Gruden a jeho WRs..

  RBs - 1. CEH 2. Swift 3. Dobbins (Taylor ma smulu ze Reich jede committee system) ale celkove jsem cekal od RBs trochu vic. Nikdo me vylozene nebavi

 • KABIREX10
  25. listopadu 2020 11:30

  @formic81 mne sa na RB páči Robinson z Jags a taktiež Gibson sa javí slusne.. inak to mám podobne

 • votier
  25. listopadu 2020 14:12

  QB - Burrow, Herbert, Tua
  WR - Jefferson, Claypool, Higgins ...a těsně v závěsu Jeudy a Lamb
  RB- Gibson, CEH, Robinson

 • Hooper
  25. listopadu 2020 18:55

  QBs: Herbert lepší Burrowa. Tua má v tomhle směru smůlu, že vynechal prvních několik týdnů.
  širocí přijímači: 1. Claypool (10 TD v 10 zápasech!), 2. Beránek, 3. Higgins.
  RBs: 1. CEH, 2. Robinson, 3. Taylor.

 • EBT
  26. listopadu 2020 08:54

  @formic81 Lamb ma fakt smůlu na tým, jinak se mi zatím líbí nejvíc, ale je jasný, že Claypool je statisticky o parník jinde než ostatní, stejně tak v případě CEH.

 • Fotbalový FanaTik
  25. listopadu 2020 07:01

  Zdar všem, nový zápis Footballového FanaTika - "Kick Off Fever" již nyní na https://fotbalovyfanatik.blogspot.com/

 • Toman
  24. listopadu 2020 23:18

  Ježoure opět pecka! Znovu si mě skvěle pobavil,do toho historické foto Browns! Díky moc!

 • Ježour
  25. listopadu 2020 06:50

  Díky! Historie, to já rád ;-)

 • Spyna
  24. listopadu 2020 23:12

  Před 26 lety jsem byl v prváku na střední a poslouchal Nirvanu. Jo a jestli mě paměť neklame, tak jsem cca v půlce prosince oslavoval z důvodu chřipkové epidemie prodloužené zimní prázdniny. Letos budu naopak oslavovat návrat dítěte do školy ;-) (tedy snad). Jinak díky za článek. Skvělý jako vždy.

 • Vontae_Mack
  24. listopadu 2020 21:19

  With the 3rd pick of 2021 NFL Draft Cinncinati Bengals select Penei Sewell, OT, Oregon.

  Ježour 2 minúty potom ako sa JB zranil som na fóre Bills napísal presne túto vetu. Z toho ako sledujem mocky a ako vyzerá draft order to vyzerá na totálnu tutovku.

 • formic81
  25. listopadu 2020 00:24

  ten typek ma potencial Joe Thomas 2.0

  ABSURDNI TALENT

 • Hooper
  24. listopadu 2020 21:15

  Co jsem dělal před 26 lety? Dokončoval základní školu...

 • DCC
  24. listopadu 2020 20:37

  Skvělý pořad Tipuje celá rodina. Pobavilo.

 • votier
  24. listopadu 2020 20:26

  Hezká fotka. Jim Brown z Browns, historicky nejlepší RB Clevelandu, jestli se nemýlím. A taky filmový herec. :-)
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Hooper
  24. listopadu 2020 21:14

  Číslo 32 si v Clevelandu splést nelze. Ultimátní legenda.

 • HuMpTy-
  24. listopadu 2020 23:07

  @Hooper Jsem myslel, že je to obrázek z Walking Dead, díky za upřesnění. :o)))