AKTUÁLNĚ
Novinky Ježour 30.12. 10:30

DOJMY, ROZMARY a ODHADY - Díl dvacátý sedmý: Tak už jdeme do finále a poslední tóny zní...

S dalším hracím víkendem jsou tu opět mé ryze amatérské glosy zapsané tak, jak mi během zápasů předposledního týdne letěly hlavou. Situace dospěla tak daleko, že ačkoliv ještě není Week 16 definitivní minulostí a Bills ještě v bezvýznamném pouťáku smáznou znovuzrozené Patriots (píšu v pondělí pozdě večer), člověk už se dlouho dopředu dívá na rozpis poslední neděle. A proto jsem se rozhodl udělat jednou za rok výjimku a spojit obvyklé hodnocení s pohledem do blízké budoucnosti. Neopřu se o přesná čísla ani statistiky. Netroufnu si ani na žádné hloubkové analýzy a rozbory. Snad se aspoň v některých tipech nadcházejícího víkendu shodneme, jinde pak zasejeme trochu té naší fanouškovské kontroverze. Tak pojďme na to! Po nedělní bitvě se najde mnoho pondělních generálů a tak si i já jednou zkusím nevděčnou roli věštce 17. týdne. 

 Pouze tři týmy s jistotou play off v konferenci AFC a čtyři v NFC před posledním hracím týdnem, to mi při postupu celkem 14 týmů přijde jako solidní Rubikova kostka. „Tak my se tady pachtíme od září, lopotíme se v proudech naší prolité krve, léčíme zlomeniny, otřesy mozků, sháníme na černém trhu negativní covid testy, a pak má stejně o celé sezóně rozhodnout jedno jediné utkání? No to by mě ani ve snu!“ Součtovou mechanikou postoupí ještě 7 týmů z 11 možných, dvěma zůstanou oči pro pláč. Dvěma smutným z trojice Giants, Redskins, Cowboys nemohou zůstat oči pro pláč, měli by plakat spíš sami nad sebou. Ve hře je do poslední chvíle držela jen paní štěstěna a neuvěřitelná souhra okolností. Hlavní důvod? Ani jeden tým z NFC East nemá v současné chvíli pevně vyřešenou pozici starting quarterbacka pro roky budoucí. Kompletní Dumpster Fire!

AFC – vyřešené případy

Kansas se další těsnou výhrou (kolikátou v řadě už?) dopotácel k prvnímu lednovému bye weeku. Pokud chtějí Chiefs absolvovat ještě jeden lednový bye week, měli by se místo odpočinku a relaxování věnovat tvrdé práci a přípravě. Takové jelimány jako Falcons už znovu nepotkají a hlavně jejich vlastní hra má k ideálu hodně daleko. Neporazitelným a nezastavitelným dojmem už rozhodně nepůsobí. Za zmínku rozhodně stojí obrana red zóny, kterou má Kansas nejhorší z celé ligy a TD soupeřům povolí v 78 % případů. Čas na zotavení navíc uvítá zejména Edwards-Helaire, kterého Bell prostě nemůže nahradit. Atlanta dala na sezónní dort tu správnou a klasickou třešničku. Zazvonil zvonec a pohádce o vítězství na Arrowhead byl KOOnec. Začínám věřit na okultismus, čarodějnictví a černou magii. Pomalu se blíží čtyřleté výročí největšího sportovního průšvihu v dějinách (5. 2. 2017) a vymítání ďábla ze sokolích hlav stále není u konce. Kdoví, jestli vůbec začalo. Nového trenéra nečeká lehká práce.

Tonoucí Pittsburgh se stébla chytil a s vypětím všech sil si po startu 11-0 zajistil vítězství ve své vlastní divizi. Cywe, hoši, to je taky unikát! Od Tomlina se to nedozvíme, možná až budou psát sami hráči po letech nějaké paměti, ale o přestávce musela proběhnout v kabině Ocelářů opravdová bouře a mytí hlav. Po svačině vyběhli čmeláci na hřiště jako za starých časů (myslím tak někde kolem roku 2016) a sfoukli Colts natěšené na play off jako svíčku. S foukáním jim velmi pomohli zcela nekompetentní rozhodčí, kteří si pravidlo o DPI spletli s házením kuličky do rulety. Nebudu je obviňovat z podjatosti, ale jejich žluté flagy nápadně evokovaly fanouškovské terrible towels. Pevně doufám, že rozhodcovská parta Alexe Kempa nezku... nezprzní nějaký play off zápas. To by byla vážně škoda. Na druhé straně Colts nemusí s hledáním viníků špekulovat. Komfortní vedení 24:7 těsně před koncem 3. čtvrtiny prostě udržet MUSÍTE, pokud se chcete pasovat do skupiny účastníků play off. Loni nám utnul naděje na vyřazovací boje Vinatieri, který nedal na Heinz Field krátký FG a odmítl tak jistou výhru. Letos je podezřelých mnohem víc. Obrana neschopná zastavit ani důchodce s chodítkem a útokem neschopný pohnout s míčem. Takto vypadal náš druhý poločas. K tomu všemu se role spasitele ujal středověký trebuchet Rivers a místo snahy o získání prvních downů se jal všechny Podkovy spasit bombami na 50 yardů. Kdyby Oceláři z těhle plápolajících motýlů nechytili ani jedno íčko, měli by se radši chytit za nos. Buď jak buď, ještě nejsme venku, ale už budeme sledovat výsledky na ostatních stadionech. Frank si tedy po zápase nedá viržínko. Neplačte, sami jste si to zavinili. Doufám, že máte svého kouče rádi.

Jediné Buffalo to vzalo za správný konec a vyhne se tak konečnému dramatu. Já pevně věřím, že se mu nevyhne úplně a přistoupí k diviznímu souboji s Phins zodpovědně, bez poloviny hráčů v teplácích na side line. Nejen Colts budou jejich pomoc výrazně potřebovat.

AFC – matematický nervák do posledního snapu

Při pohledu na play off obrázek AFC se nyní 5 týmům svírá hrdlo. Všichni jsou na rekordu 10-5 a jeden z nich s jistotou nepostoupí. Situace je opravdu velmi zamotaná, zejména pokud budeme brát v úvahu, že se na rekordu 11-5 popř. 10-6 ocitne více týmů a budou rozhodovat zástupná kritéria. Pokud skončí na stejné bilanci dva týmy, rozhodne buďto vzájemný zápas, nebo (pokud tento neexistuje) lepší bilance v konferenci, tzv. common games (výsledky ze zápasů se stejnými soupeři), síla rozpisu atd. V případě, že stejné bilance dosáhne 3 a více týmů, dostanete se na pomezí časoprostorového ohnutí. Budete stárnout rychleji, než tiká čas. Pokud máte hodně času a chcete si klikat nepřeberné množství variant, vygooglete si ESPN play off machine. Velice pěkně mají postupovou klikačku zpracovanou též NY Times.

Colts sami sebe vyšoupli do pozice „in the hunt“ a já zde určitě nechci brečet nad rozlitým mlékem. Mají s konkurenčními Browns i Ravens horší vzájemné utkání, ale zase je čeká pro poslední kolo zdánlivě i papírově nejlehčí soupeř. Ani to však už neplatí a v Jacksonville se (s jistotou Lawrence v kádru) bude hrát o smlouvy a zviditelnění se. Je to pro ně vlastně první preseason zápas sezóny 2021. S dovolením se stanu hodně troufalý a budu nyní předpokládat, že Colts svou sezónu neorámují dvěma prohrami s Jaguars. To by bylo vážně do nebe volající. Výhra na domácí půdě je povinností! Pak už začne čekání, kdo ze čtveřice Dolphins, Browns, Titans a Ravens své vlastní utkání nezvládne, kdo vypadne z kola ven.

Klidně už to mohli být Dolphins, ale ti měli kliku jak od blázince, že se v 16. týdnu ocitli na hřišti Slepých koní z Las Vegas. Grudenovci se letos (1-5), stejně jako v loňské sezóně (1-5), k prosincovým bojům nedostavili. Fyzicky možná ano, ale duševně rozhodně nikoli. Jako kdyby Mike Mayock začal více sledovat Bowly a boje o final four na college a jeho parta mezitím naprosto zvlčila... Miami předvádí celou sezónu naprosto nefalšovaný babysitting Tua Tagovailoy. Nejdřív ho vůbec nestavěli, aby se chudák trochu rozkoukal. Potom mu udělal Fitzpatrick místo v sestavě po vyhraném zápase. Jistě vzpomínáte. Ale pokaždé, když to začalo jen trošku drhnout, byl Tua odsunut bokem s pokynem „Watch and learn“ – koukej se a uč se. Jaký to rozdíl od Herberta a Burrowa, hozených do běsnící vody bez nafukovacích rukávků či záchranného kruhu. Tua se má pod Floresem jako v bavlnce. Tým stojí na energií sršící obraně podporované produktivním special týmem se spolehlivým kickerem Sandersem. Největší oporou je však jednoznačně Ryan Fitzpatrick, který jde na hřiště pokaždé, když se Tuovi rozváže tkanička u kopačky, když se potřebuje vysmrkat nebo třeba jen podrbat na koulích. Phins udělali od loňského roku neskutečný kus práce a během jedné sezóny zdvojnásobili počet výher. Přestože jsem je tipoval na celkové vítězství v divizi, nemohu se zbavit dojmu, že si postup do PO zaslouží nejméně. Stojí před nimi jeden z nejtěžších soupeřů, Buffalo Bills, který navíc větří ve vzduchu rivalitu let budoucích. Pokud se Tuamagickovi podaří Bills porazit, mají v Miami 100% jistotu postupu. Pokud Dolphins s Bizony prohrají, jak se budu osobně modlit, není pro ně vše ztraceno. Mohou jim ještě pomoci Jaguars, nebo Bengals, pokud by zázračně zvítězili nad Colts, resp. Ravens. Pokud Dolphins prohrají a nestane se ani jedno překvapení v zápasech IND–JAX a BAL–CIN, zůstává Dolphins poslední naděje – výhra Steelers nad Browns. V opačném případě se začínají připravovat na draft.

Poněkud klidnější je situace v americké severní, kde Ravens a Browns mají vše ve svých rukou. V případě této dvojice vlastně i v nohou. Pokud jedni porazí Bengals, což se jasně čeká, a druzí Steelers, což se najednou vůbec nečeká. Baker Mayfield hledal důvody prohry se silnými Jets zavrtané někde v turfu MetLife Stadium. Jeho zrak tam byl upřený naprosto pevně a nehybně. Zřejmě přemýšlel, jak bude odpovídat na vtíravé dotazy novinářů a na můj vkus se toho zhostil naprosto nečekaně. I přes absenci všech receiverů základního rosteru (prý potkali někde někoho, komu teklo z nosu) hledal důvody prohry u sebe. On prý selhal a prohra je jeho vina. Čumím! Jets tušili, že nebude mít kam hodit a tak Browns po zemi naprosto utěsnili. 4 běhové yardy v prvním poločase, které dala do kupy hvězdná dvojice Hunt–Chubb, mluví naprosto jednoznačně. Jets mezitím nastřádali nějaké bodíky a ucítili šanci na další cenný skalp. Kevin Stefanski nebyl v šoku (jinak se ani páteční vyřazení WR´s nazvat nedá) schopen vymyslet jakoukoliv inovaci. Zelená obrana mi po mnoha letech opět evokovala kdysi slavný a neprostupný Gang Green. Browns se musí honem rychle otřepat, aby jim ve chmurném rozjímání neprotekla skvělá sezóna mezi prsty. Zavařili si ale opravdu solidně, protože jestli se „marodi“ nebudou schopni vrátit do finálního showdownu se Steelers, bude zle nedobře. Nikdo navíc netuší, jak silná je zejména psychická odolnost týmu z Clevelandu. Poslední účast Browns ve vyřazovacích bojích je tak stará, že pamatuje koupelny bez kachliček. Těch takřka 20 let v suterénu se na franšíze podepíše, i když mohu poslouchat sto argumentů, že tam je teď více než 2/3 hráčů, kteří ten maras nezažili. Jo, tak si povíme v neděli, jak to Buldoci (ne)zvládli. S Pittsburghem to bude jednoznačně takový malý hnědooranžový Super Bowl. Jestli Cleveland přijde o play off vinou administrativního rozhodnutí, tak... Jak by řekl Robert de Niro ve filmu Mafiáni: „To byla prvotřídní italská kurvárna.“

O tom, jak Jets položili Browns na lopatky, by mohl vyprávět bývalý SB MVP Malcolm Smith, toho času ve službách Clevelandu. Zhruba v polovině 2. čtvrtiny začínali Jets svůj drajv na vlastních 10 yardech a obrana vedená Mylesem Garrettem se zjevně chystala udeřit. Sam Darnold ale unikl blitzu středem a vydal se vstříc prvnímu downu pěšky. Přesně na jeho hranici před se před ním vztyčil Malcolm Smith a vše nasvědčovalo tomu, že si Darnold opatrně zaslajduje pro solidní zisk 9 yardů. Darnold se ale nebojácně zabalil a ukázal Smithovi, jak se kvůli zisku prvního picku takticky prohrává zápas. Malcolm odletěl jak Fiat 500 po srážce s Pendolinem a Sam sebral 1. down. Video zde, to musíte vidět! www.youtube.com/watch?v=gwfpN6T7laA

Dovolte mi ještě jednu malou odbočku, která nesouvisí s hlavním tématem těchto dní. New York Jets tedy nebudou draftovat první a nepřivedou do svých řad vyvoleného spasitele Lawrence. A co tedy dál? Mezi Lawrencem a druhým nejlepším QB prospektem Fieldsem je výkonnostně dosti velký rozdíl. Možná až takový, že ani jeho Jets na druhé pozici nevyberou. Mají nyní ideální pozici se napakovat picky, odtrejdovat dozadu, vyplnit tým kvalitou na více pozicích a zkusit to ještě jeden rok s Darnoldem. Já bych této strategii zatleskal.

Za pět minut dvanáct mohou o play off přijít Tennessee Titans. Jejich prohra s Houstonem se jeví stejně utopicky, jako kdyby měli Havrani prohrát s Bengals, ale všichni si už hodně rozmyslíme, jestli začneme vynášet přehnané soudy, označovat nějaké zápasy jako jednoznačné a některé týmy nálepkovat značkou „bez šance“. Jestli pro vás není letošní prosinec dostatečnou výstrahou, tak už vám asi opravdu není pomoci. Opět budeme sledovat klasický a mnohokrát omletý scénář, kdy jeden tým bude muset, bude chtít a bude mít neskutečnou motivaci. Druhý tým nebude muset vůbec, má již dávno po sezóně a hraje jen o divizní čest. Podotýkám, že Texans si prohrou ani výhrou nijak zásadně nevylepší, či nezhorší svou pozici na draftu, neb jejich první kolo, tedy aktuální pick č. 3, třímají v rukou Miami Dolphins (ten úžasný trejd Tunsila a Stillse). Vzpomínám, jak před několika lety Bengals porazili poslední přihrávkou Ravens a posunuli tak na dálku do play off Bills. Ten Boydův catch budu mít do smrti před očima. A museli? Museli prd, hráli o hrnec nudlí. Jenže v divizi je vždy vše tak trochu jinak. Doporučuji všem poslechnout pozápasovou tiskovku J. J. Watta po prohře s Bengals. Kdo nemluví anglicky, nechť si najde překladatele. Právě takováto veřejná řeč může Texans povzbudit a Titány minimálně potrápí. Věřím, že jo!

Co se bude odehrávat v hlavách Titánů po zápase na Lambeau Field, netuší ani oni sami. Na první tři drajvy Packers (TD, TD, TD) odpověděli o trochu horším zápisem (punt, INT, punt) a všichni jsme už tak nějak věděli, že Tannehill v zasněženém utkání MVP Rodgerse nepřehází. Z docela komfortní situace se tedy Titans stejně dopracovali do pozice „must win“, pokud chtějí mít svůj vlastní klid a nechtějí po zápase v šatně opět fandit proti Dolphins nebo Bengals proti Ravens. ☺ Zvláštní, zase ta samá situace jako tehdy s Bills. Trend v posledních 6 zápasech Titans je vcelku jasný. Výhry nad Ravens a Colts – Henry 133 a 178 yardů. Prohra s Browns – Henry 60 yardů. Výhry nad Jags a Lions – Henry 215 a 147 yardů. V neděli na Lambeau prohra a 98 yardů. Zní to jako pěkný návod pro Houston, ale je tady jedno velké ALE. Texans tohle všechno v 6. týdnu moc dobře věděli a přesto měl Derrick na 22 pokusech průměr 10 yardů na běh. Násobilku už snadno zvládnete. Suma sumárum, šance pro Texans tady určitě je, ale z mého pohledu jen velmi úsměvná.

Můj osobní žebříček pravděpodobnosti získání Černého Petra alias Smolíka Pacholíka v konferenci AFC: 1. Dolphins, 2. Browns, 3. Colts, 4. Titans, 5. Ravens.

Dvojice pro WC: MIA@BUF, IND@PIT, BAL@TEN. Pro Phins, Colts i Titans šance na reparát.

NFC – vyřešené případy

V národní konferenci známe 3 vítěze divizí a nutno dodat, že ani jeden z nich není vzhledem k předsezónním předpovědím překvapivý. Green Bay, New Orleans a Seattle si to ještě na dálku rozdají o cenné volno v prvním týdnu. Sýrové hlavy k němu dovede výhra v Chicagu a už nemusí koukat nalevo napravo. Ostatní musí vyhrát a samozřejmě počkat na souhru dalších okolností. 

„Polární noc, má zvláštní moc, každého přepadne smutek.“ Jak už jsem popsal výše, Packers proti Titans záhy zhmotnili svůj strohý plán „dostat se rychle do vedení“ a pak už jen pozorovali, jak Tannehillovi v té klendře křehnou prsty a jeho play-actionům věří obrana Packers podobně jako 16letý Američan na Santa Clause. Henry a spol. měli v krajině věčného sněhu recept na trudomyslnost a tím je samozřejmě míč, kterým by si pinkli. Jenže ten jim Aaron Rodgers příliš nepůjčoval, Packers na něm strávili o celých 13 minut více. V podstatě se jednalo o přesný opak, než Mike Vrabel zamýšlel. Rodgersovi loňské výlety do Kalifornie nechutnaly, takže bude skutečně velmi rád, pokud cesta do Super Bowlu povede přes Lambeau Field. Zde může zmrznout úsměv jak Breesovi, tak Bradymu, o roztřeseném ratlíkovi Goffovi nemluvě.

Když zaslechnete světoznámý černošský spirituál When the Saints go marching in – Když svatí pochodují – jedná se také, kromě jiného, o ódu na nadpozemskou, až božskou sílu běhového útoku New Orleans Saints. 7 běhových TD v jednom utkání se v historii podařilo dát pouze Rams v roce 1976, Chiefs v roce 2004 a ve čtvrtek Saints. Naprosto dominantní ofenzivní lajna v kombinaci s Kamarou ze třetího kola je pro quarterbacka čtyřicátníka skutečným darem z nebes. Je ale pravda, že all-rookie obrana Vikings byla pro takovéto galapředstavení ideálním sparingem a nic tak naivního už letos Saints rozhodně nepotkají. Teď to není žádná nepřejícnost ani útok proti Saints a Laci, Kamil Herák a spousta dalších mi jistě odpustí. Vkrádá se mi do hlavy neodbytný pocit, že až dojde v play off na lámání chleba a Saints budou Kamarův TD extrémně potřebovat, najednou to jako mávnutím proutku nepůjde tak lehce. Může se stát, že si všichni na předvánoční honbu za ojedinělým rekordem vzpomenou, až se Kamara postaví na jednom yardu Devinu Whiteovi a Lavontemu Davidovi a uff, ono to najednou nepůjde na lusknutí. Je to, jako když vám v pokeru dojdou dvě esa a shodou okolností vám všichni hráči první příhoz zahodí. Takhle nějak bych viděl zápas s Vikings. Ale v play off to bude iné kafe.

Seahawks nic moc nenapíšu, protože jim ZATÍM pořád nějak nevěřím a nemohu jejich už dost vylepšené obraně stále přijít na chuť. Spolehnu se tedy raději na kouzlo, šarm a nekonečné play off zkušenosti Russella Wilsona. Seattle může vypadnout v prvním kole, stejně jako dojít do Super Bowlu. Záleží, jak se zrovna vyspí. Na rozdíl od loňska jim ale zůstal pohromadě běhový útok. V zápasech „na jeden touchdown“ podobných tomu s Rams se Wilsonovci pohybují jako ryby ve vodě. Tam je jejich zejména emoční a psychická síla. Troufnu si říct, že napjaté a nervózní low scoring games nemá mnoho týmů v oblibě. Takové souboje se trenérům neskutečně špatně koučují, ale ne Peteovi Carrollovi a Russellu Wilsonovi.

NFC – to Bear or not to Bear

Z událostí posledních 3 týdnů zejména v západní divizi doslova padám na krovky a kopu bezmocně nožičkama. Sotva mi Rams vlezli do hlavy jako nejkomplexnější a nejzralejší adept na účastníka Super Bowlu, minimálně finalistu konference, vše nabralo naprosto jiný směr a Rams mohou (a budou) čelit hrozbě vyřazení. „Před oulajnou za oulajnou nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát!“ zní doména a životní krédo Jareda Goffa. Nechte mu čistou kapsu a rozháže vás na tři doby. Dostaňte jej pod tlak a máte z něj schouleného roztřeseného středoškoláka, kterého mazáci šikanují kvůli nevhodnému oblečení. Stěží pak překoná procento kompletace 50 %. V prvních 5 zápasech sezóny měl Jared úžasný průměr skoro 10 yardů na pasový pokus. V posledních 5 utkáních je to slabých 6 yardů. O této statistice se příliš nemluví, ale je experty považována za jednu z nejdůležitějších. Rozhodně je mnohem lépe vypovídající než jen pasové yardy stroze sečtené. Seattle na nic nečekal a dvojité zaváhání Rams okamžitě přetavil v divizní titul. 2 prohry v takto našlapané divizi se neodpouští. Zvláště pokud je jedna z nich s Jets. Berany čeká soupeř stejně motivovaný, i když také jistě deprimovaný nepříjemnou prohrou s již vyřazenými 49ers.

Vraťme se ve vzpomínkách zpět o několik týdnů. I já si rád nalistuji, co jsem psal o Chicagu a jak jsem v té době nahlížel na Arizonu. Přejde pár neděl a kdo by si pomyslel, že zatracený a zcela odepsaný syn Trubisky bude v 17. týdnu po 3 výhrách v řadě stát čelem k postupu do dalších bojů. Dokonce na nfl.cz padaly i otázky, zda už se někdy v historii stalo, aby tým po startu 5-1 prohrál všechny zbývající zápasy. Bears na tyto a mnohé jiné spekulace odpověděli více než rázně a k neskutečnému comeback postupu jim stačí „maličkost“ – porazit na Soldier Field Green Bay Packers. Úkol splnitelný, leč přetěžký. Že mají v Chicagu solidní, až nadprůměrnou obranu, to jsme věděli. Že trpěla neschopností útoku udržet se aspoň chvíli na hřišti, taky. Za jejich vzestupem stojí nalezení identity a tváře v útočné fázi. Proti soupeřům druhé jakosti (HOU, MIN, JAX) se chytil RB David Montgomery. Má průměr přes 100 yardů v posledních 5 zápasech a nasbíral k nim i 7 TD. Tedy stejný počet jako za celý loňský rok. Bears se hlavně díky jeho potenci podařilo skórovat ve 4 zápasech po sobě více než 30 bodů a jak nám pohled do historie napověděl, zopakovat takovou šňůru trvalo déle než půl století. Musel jsem v archivech nalistovat ročník 1965, éru trenéra George Halase a RB Galea Sayerse. Medvědům se asi musí v hlavě hodně honit dodrbané utkání s Lions. Sérka mohla být o jedno „W“ delší a postupová matematika o mnoho příjemnější. Na kdyby se ale nehraje a nyní budou muset bez kyslíku vylézt na fotbalový Mount Everest. V případě, že by se jim to podařilo, udělají ze souběžně hraného zápasu v Los Angeles kulervoucí detektivku.

V takovém případě by si to Cardinals a Rams rozdali přímo o poslední volnou vstupenku do Wild Card spotu. Už tak je pro mě tento zápas naprosto nepredikovatelný a zcela zastřený rouškou nevědomí a záhady. 30:10 pro Cards, 10:30 pro Rams nebo klidně prodloužení. Nic není nemožné. Nedaří se mi v hlavě vylovit ani nějaké matchupy, které by dokázaly zápas převrátit na jednu či druhou stranu. Rams by měli teoreticky zúročit větší zkušenosti s podobně vypjatými zápasy. Od Seana McVaye, mezi některými též nazývaného „Geniální McVay“, se očekává, že konkurenta Kingsburyho přechytračí. Papírově a podle jmen je obrana Rams určitě lepší než arizonská, ale i ta je schopná bojácného Goffa seřezat. První vzájemný zápas dopadl celkem jednoznačně pro Rams, ale samozřejmě zatím ještě netušíme, co udělají s hvězdami nabitým kádrem Beranů dvě poslední porážky. Tlak tam asi bude solidní. Rams nutně potřebují na neúprosném hollywoodském mediálním trhu nějakou pozornost, budou chtít prodat mraky permanentek na novou sezónu a takováhle morová rána by jim skutečně neposloužila. Navíc tento drahý hvězdný tým nepůjde držet pohromadě věčně, okénko pro možný úspěch by se zase o kousek víc přivřelo. Třeba si Rams po zpackaných Vánocích vyslouží druhou šanci a postup bez nervů jim zařídí Packers. Uvidíme.

Právě dostávám do sluchátek zprávu ze střídačky, že Jareda Goffa nepustí zlomený a právě operovaný palec do posledního zápasu. Bohužel varianta s dlahou a obstřikem není možná. Takže vše vyřeší nováček QB John Wolford (slyším prvně), nebo pomoc od Packers? Co je pravděpodobnější? Nebohého Wolforda zmlátí Reddick s Goldenem tak, že ho ani vlastní iPhone nepozná. Na druhou stranu nutno podotknout, že se obrana Cardinals příliš nevyznamenala proti až třetímu QB San Francisca C. J. Beathardovi, kterému dovolila na 13 kompletních pasů trefit 3 TD. Pro secondary s Patrickem Petersonem, Dreem Kirkpatrickem a Buddou Bakerem nic moc vizitka. Poslední QB, komu se podobný kousek podařil, byl v roce 1972 jistý John Brodie.

Buccaneers na sebe drtivou výhrou nad ztrápenými Lions až zbytečně moc upozornili. Zdálo se mi v posledních týdnech, že se jim nedostává tolik mediální pozornosti. Do jistých pozic pro play off se vplížili takřka bez emocí a humbuku. Ještě štěstí, že jsem si na konci listopadu stihl na jejich postup do Super Bowlu v kurzu 4,50 vsadit docela slušný obnos. Nemám rád přehnané závěry a neotřelé predikce, ale mám skutečně silné šimrání v břiše, že Bradyho kouzlo začne působit v tu nejméně vhod... pardon, samozřejmě v tu pravou chvíli. Čekám velkou jízdu po tobogánu!

A to nejlepší samozřejmě na konec. V divizi NFC East nemusí účastníky zájezdu do play off trápit nějaké wild card tiebreakery, síla rozpisu a podobné ptákoviny. Zde se hraje pouze o ten jeden vysněný flek a tím pádem o jistý domácí zápas v play off. Postupová matematika je jednoduchá jako žebřík. Redskins mají jako jediní vše ve svých rukou. Ještě se neví, kdo nahradí vyhozeného Dwayna Haskinse. Je docela fajn, když vás ve čtvrtek jmenují starterem a v neděli večer vás trenér cutne. Pěkný kariérní sešup. Takže Ron Rivera se nejspíš spolehne jak na Alexe Smithe, tak na krvelačnou obranu, resp. její přední linii. Nic moc víc toho Skins nemohou nabídnout. Zajímavý nádech má zápas s Washingtonem pro fanoušky Philadelphie Eagles, toho času již bez nároku na postup. Nikdo nedokáže říct, zda více nenávidí své rivaly z New Yorku nebo Dallasu. V podstatě je teď Phila může potopit oba dva, pokud by se Skins prohrála. Ale novopečené jedničce Hurtsovi jsou nějaká hašteření u zadele, takže věřím ve výhru větší celkové kvality nad Youngovou bestiální zuřivostí. Pokud Eagles porazí Skins, rozdají si to Cowboys v New Yorku s Giants pěkně na férovku z očí do očí. Zde odhaduji výhru Cowboys, i když se opět bude jednat o duel starých známých, derby bez favorita a boj do posledního dechu. Valná část sezóny vypadala dle platné poučky seržanta Hartmana, že „Z Texasu pochází jen hřebci a teplouši“. Bullshit!  Nakonec se přece jen dokázali Cowboys konsolidovat a s pomocí jednoho z nejlehčích prosincových rozpisů zabojovali o poslední šanci o místo na výsluní. Vím, že ten tým má nekonečné množství problémů a chyb, že jeho běhová obrana je děravá jako ementál a že s vysokou pravděpodobností to bude v play off „jedna a dost“. Přesto bych mu divizní titul přál a bylo by to jen kvůli Daku Prescottovi a jeho devastujícímu zranění kotníku, které ho podle posledních zpráv nepustí ani na start sezóny příští. Dallas se může stát prvním týmem za posledních 20 let, který na cestě do PO neporazil nikoho z dalších účastníků vyřazovacích bojů.

Můj osobní žebříček pravděpodobnosti NEpostupu do play off v konferenci NFC: 1. Bears, 2. Redskins, 3. Giants, 4. Cowboys, 5. Rams, 6. Cardinals.

Dvojice pro WC: LAR@NO, ARI@SEA, TB@DAL

Pokud jste se prolouskali až sem a nemáte plkání o NFL stále dost, chtěl bych vám vřele doporučit k přečtení blog Slávka Jindry zde na stránce nfl.cz, zejména pak jeho poslední článek „Gridiron Week 15/16“. Opravdu vynikající sumář zápasu Bills–Broncos a ještě lepší vhled do zákulisí utkání Bills–Patriots. Opravdu to stojí za to.

Závěrem bych chtěl vám všem i vašim rodinám popřát pevné zdraví a ten správný vstup do nového roku. Samozřejmě také notnou porci štěstí, protože jak říkával s oblibou můj děda: „Na Titaniku byli taky všichni zdraví.“ Mějte z fotbalu radost, žádné zbytečné nervy a užijte si naplno letošní rozšířené play off. Těpic a s dalšími Dojmy a Rozmary se ozvu až po Wild Card weekendu.

Sdílejte na sociálních sítích

Ježour

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • tthom
  4. ledna 2021 16:40

  Vyčerpávajúci a zároveň veľmi obohacujúci článok. Well done mr. Ježour.

 • tomas21192
  2. ledna 2021 09:45

  kamara ma koronu

 • Citrusfernet
  1. ledna 2021 14:13

  Bakhtiari out 😤 Sance Packers na SB nam klesaju a to som zacal by len troska optimista po poslednom vykone obrany... Obrana sa bude musiet k takemu vykonu vyhecovat teraz v kazdom playoff zapase.... Proti Bears postavit co najviac chalanov zo sirsieho kadra. Dopriat Bears postup, ti na oplatku v playoff zastavit Kamaru a tym aj Saints. Nasledne im oplatime prehru v plnej zostave. 49ers sa hecnu proti Seahawks a teda nas prehra s Bears nebude stat bye-week. Rams daju Cards aj bez Goffa, kedze ti sa na beckovych QB nevedia vyhecovat. Vo finale NFC dat o prsa korejskej sprinterky Seahawks, nieco na sposob minulorocneho playoff a v SB dej sa vule bozi proti nestastnikom Bills, ktory ani dalsiu ucast vo finale SB nepretavia do vitazstva 🤪

 • Buddyholy
  1. ledna 2021 12:02

  Pekne napísanô.

 • maro
  1. ledna 2021 08:44

  Celej komunite fanúšikov NFL prajem úspešný a šťastný nový rok..
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Longo
  1. ledna 2021 01:43

  Fitz 🐬 koronu , tak to musí Tua zvládnout 💪🏼👑🐬🏈 . Snad dá Buffalo béčko ☻😃. A Krasnej Novej Rok pánové ❤🍀🍾🥂🥃🏈💣🏆

 • EBT
  31. prosince 2020 16:16

  Mahomie bude odpočívat. Nastoupí Chad Henne 😁 ještě, že dávají i lepší zápasy, tohle fakt vidět nemusím 😁

 • mfr
  31. prosince 2020 13:57

  Díky Honzo za pěkný silvestrovský čtení... a hodně zdraví v novém roce

 • Jonash
  31. prosince 2020 11:25

  Divný text u Bears. Když vyhrají, jdou do PO a žádná detektivka v LA. A když prohrajou, tak stejně mohou do PO postoupit, pokud Arizona nevyhraje. Rams už mají play off zajištěný, těm to je fuk.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • 12th_hawk
  31. prosince 2020 11:40

  Rams nemají play off zajištěný

 • Jonash
  31. prosince 2020 11:46

  @12th_hawk např. podle NFL Scores jo.

 • Jonash
  31. prosince 2020 11:52

  @Jonash Ale mají to koukám blbě. Tu aplikaci používám roky a funguje skvěle, ale tady netuším, proč Rams značí X jakože zajištěné play off. Když jsem prošel jejich utkání tak je jasný, že při prohře s Cards by byli v divizi 2-4 a oni 3-3. Nechápu. 🤷‍♂️

 • pedrito
  31. prosince 2020 14:45

  @Jonash presne tak rams sice mozu aj prehrat ale vtedy musi aj chicago prehrat v GB. CHI zase staci prehra pokial ARI prehra. ARI vlastne jedini su ozaj win-and-in a pri prehre out. ich vysledok CHI neovplyvni (ok moze umiestnenie ovplyvnit ak postupia ze ci zo 6 alebo 7)

 • kisa
  31. prosince 2020 14:50

  @Jonash tohle jsem řešil už dřív a nechápal jsem, kde je problém. Taky jsem si myslel, že Rams by měli být "clinched" už před W16. Jenže roli tam hraje, když budou tři v lajně: ARI-CHI-LA. Tato konstelace nastane výhrou Cards a Bears (9-7). A v této sestavě jsou Rams až třetí. Mělo by tam hrát roli, že nejdříve se dělá pořadí v samotných divizích. A Rams budou v NFC-West až za Cards s 2-4 (ARI 3-3). Protože kdyby se rovnou uplatnil rekord v konfrenci, tak Rams postupují. Jenže to by bylo divné, aby na WC nepostoupila ARI, která je v divizi na 2. místě. Toto je nějak zakamuflované v bodě 1 tie-break-rules pro tři a více týmů.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Citrusfernet
  30. prosince 2020 21:43

  Este k zapasu Las Vegas - Miami. Komentatori si nevedeli vynachvalit velmi takticke neskorovanie Vegas v poslednej minute. Hlavne druhy beh ale RAIDERS podla mna mali dat. Som rad ze nakoniec na to doplatili lebo taketo neskorovanie ide uplne proti hre samotnej a bolo po zasluhe potrestane. Jasne aj v tejto sezone boli pripady ked sa vypomstilo skorovat ale je to ovela fotbalovejsie ako lihanie si tam pred ciarou skorpvania. Dostat sa na FG positition je otazka jedneho hodu ale prejst cele ihrisko a dat TD bez timeoutu, to je uplne ina kava ked vies presne kam tie lopty budu smerovat a ako to super bude hrat a aj taketo kardinalne chyby pri celom ihrisku az tak nebolia ....

 • TomRaider
  31. prosince 2020 14:59

  Citrusfernet
  Bolo to Grudenovo rozhodnotie a za ním stojí aj po zápase
  Nevyšlo to znáša kritiku!
  Taký je futbal!
  Vyhráš si ospevovaný
  Prehráš zatracovany za call

 • odborník z gauče
  30. prosince 2020 15:44

  Jinak se stane poprvé v historii (dosavadní bilance 0-262) kd, do play off postoupí tým, kterej začal sezonu 2-7

 • kisa
  30. prosince 2020 17:47

  a já furt kdo? a já zapomněl,že existuje NFC East:-))))

 • odborník z gauče
  30. prosince 2020 19:41

  @kisa dallas, skins a nebo NYG ....NFC E je prostě s přehledem nejzajímavější divize za cca 10let, co fotbal sleduju

 • Kurka84
  30. prosince 2020 15:29

  Tvl, že ho ani vlastní IPhone nepozná, skvělý 😂

 • Trstak
  30. prosince 2020 13:57

  Tua vs Fitzmagic. Mám pocit, že Tua je taková nudná jistota. Není to střelec, ale nedělá zásadní chyby. Fitz je prostě střelec a buď to vyjde nebo ne. Pokud Mia nepotřebují dotahovat tak nasadí méně chybujícícho QB. Když potřebují dotáhnout a buď to tam padne nebo ne tak tam pošlou Fitze. Za mě moc zajímavé řešení.

 • onpav
  30. prosince 2020 13:17

  Díky Ježoure za skvělé počtení a speciální díky pak za upozornění na blog od Slávka Jindry zde na nfl.cz, vůbec jsem nevěděl, že tu tahle rubrika je (ještě se v tom novém univerzu zde moc neorientuji).

  K tomu Slávkovu pojednání o možném (a po pravdě docela pravděpodobném) pádu Patriots bych jen doplnil svůj postřeh, a to, že Kraft už bohužel taky není "nejmladší" a jak kdysi napsal sám Slávek a já s tímhle plně souhlasím, hlavním strůjcem dynastie Patriots nebyl ani Belichick, ani Brady, ale právě majitel. A když ho vidím v záběrech, myslím si, že už z pochopitelných důvodů na věci nemá takový vliv jako dříve. Takže navrácení vesmíru zpátky do rovnováhy (tj. dominance Pats ;) nás bohužel v dohledné době nečeká :(

 • Fotbalový FanaTik
  30. prosince 2020 13:04

  Zdar všem, nový glosář Footballového FanaTika již nyní na https://fotbalovyfanatik.blogspot.com/

 • kisa
  30. prosince 2020 11:54

  "Před oulinou za oulinou nesmí nikdo stát"🤣🤣🤣... a kafe výprsklý neštěstí jen na zem před pizzerkou, kam si na něj v tom Covidu chodím.

  A ještě Tuův babysitting. A jinak jako vždy skvělý článek je ve vánočně-novoročním mezičase ještě o level výš a to snad už ani nejde. Ale jde. Moc děkuju
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • PaHoHaska
  30. prosince 2020 11:38

  souhlas s libstep73 ... Jezourovy postrehy jsou super a hlavne formu shledavam hodne zabavnou .. "stredoveky trebuchet Rivers" me bude spolehlive rozesmivat minimalne az do nedele :-) 👍
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • odborník z gauče
  30. prosince 2020 15:33

  To má parametry tady zlidovět, jen škoda, že už metat šišku moc let nebude

 • libstep73
  30. prosince 2020 10:50

  Ježourův majstrštyk. Takové články a úvahy o fotbale v češtině by byly třeba každý den. 👍 Kluci z redakce, vemte ho někdy jako zvláštního hosta do studia. Pokud umí mluvit jen z poloviny jako psát, nebudete litovat.

 • Šráma
  30. prosince 2020 11:35

  Věř, že mluvit umí. :-)

 • Ježour
  30. prosince 2020 13:39

  Libore, ty rošťáku! Tys mi tam opravil něco, co jsem opravit nechtěl. "Pohádce o vítězství na Arrowhead byl KOOnec" byla narážka na chybu kickera Atlanty a tys mi jedno písmeno "O" smazal :-D

 • libstep73
  30. prosince 2020 14:37

  Honzo, moc se omlouvám, tuto narážku jsem tedy asi jako jedinou nepochopil. :-( Rychle to opravím zpátky a upozorním Ondru, aby to upgradoval.

 • kisa
  30. prosince 2020 14:43

  @libstep73 @Ježour
  A já tu krásnou narážku pochopil jednoznačně i s tím jedním velkým "O".