AKTUÁLNĚ
Novinky Mi.Tch 31.12. 14:30

NCAA – Tipy na individuální ceny

Jak už je každý rok zvykem, i letos čeká univerzitní fotbal vyhlášení individuálních cen. Kvůli posouvání zápasů se termíny vyhlášení vítězů postupně měnily, hodně z nich až na leden. S Mitchem se vám tak pokusíme alespoň přiblížit naše tipy na ty nejzajímavější individuální trofeje, které mohou ti nejlepší hráči z univerzit získat.

Proces výběru nejlepších hráčů je u většiny cen podobný. Na začátku sezóny se zveřejní takzvaný „Watch list“, kde je velké množství hráčů, jejichž počet se v průběhu ročníku redukuje na základě výsledků a pozorování. Nejdříve se přibližně v polovině sezóny určí semifinalisté (většinou tak 12-15 hráčů) a na konci sezóny po Championship weeku se určí finalisté (3-5 hráčů). Každá cena to však má trochu jinak. Poté se v průběhu prosince a ledna vyhlásí vítězové jednotlivých ocenění. Většina z nich pak při televizní show, která se vysílá na stanici ESPN a jmenuje se Home Depot College Award Show. Některé z cen jsou pak udělovány na různých banketech mateřských organizací, které je vypisují, určují a předávají. 

Heisman Memorial Trophy (Nejlepší univerzitní hráč) - Vyhlášení: 5. 1. 2021

Popis: Výroční cena udělována výjimečnému hráči, který v sobě ztělesňuje ty nejlepší vlastnosti (pečlivost, vytrvalost a tvrdá práce na hřišti i mimo něj). Je to v současnosti nejprestižnější univerzitní ocenění. Tato cena neodráží dovednosti hráče, ale spíše celkový charakter osobnosti po stránce povahové, psychické a sportovní. Nelze jej tedy považovat za čistě dovednostní ocenění. K tomu slouží jiná ocenění (AP Player of the Year nebo Walter Camp Award). Cena se uděluje každoročně v New Yorku začátkem prosince, před začátkem posezónních pohárových utkání (Bowl games). Trofej je vyrobena sochařem Frankem Eliscem a vymodelována podle hráče Newyorské univerzity Eda Smitha. Trofej se předává pravidelně od roku 1935, kdy byla poprvé udělena v New Yorku organizací Downtown Athletic Club (DAC), aby ocenila nejlepšího univerzitního hráče na východ od řeky Mississippi. Prvním držitelem byl halfback chicagské univerzity Jay Berwanger, který se zároveň stal vůbec prvním draftovaným univerzitním hráčem do NFL, ačkoliv nakonec nepodepsal smlouvu a profesionální fotbal si tak nikdy nezahrál. Místo toho se rozhodl pro kariéru obchodníka. V roce 1936 po smrti ředitele organizace DAC Johna Heismana byla tato trofej pojmenována právě po tomto skvělém hráči z počátků moderní doby univerzitního fotbalu a byla také rozšířena o hráče na západ od řeky Mississippi. Zatím posledním držitelem této ceny je QB LSU Tigers Joe Burrow, který dotáhl svůj tým k vítězství v play off.

O ceně rozhodují volitelé ze tří kategorií:

Sportovní novináři: Podle organizátora trofeje jsou sportovní novináři určujícím prvkem hlasování, protože jsou informovaní, kompetentní a nestranní. V současnosti hlasuje 870 zástupců médií z celých Spojených států. Z každého ze 6 regionů USA je 145 hlasujících. 

Předchozí vítězové trofeje (a to i v případě, že je předchozím vítězem underclassmen, který stále ještě může být nominantem na ocenění). Aktuálně hlasuje 57 předchozích vítězů, kteří jsou způsobilí k hlasování. Nicméně k hlasování je nikdo nenutí a případným nehlasováním neztrácí své právo hlasovat v dalších letech. 

Fanoušci: Firma Nissan, která je sponzorem této trofeje, dala fanouškům univerzitního fotbalu možnost hlasovat skrze anketu pořádanou TV stanicí ESPN na webové stránce NissanHeismanHouse.com. Výsledek této ankety pak znamená jednoho hlasujícího.

—————

Hlasování způsobilých hlasujících je založeno na bodovaném pořadí. Každý hlasující si může zvolit tři libovolné hráče, které seřadí od prvního do třetího. Sestavené pořadí se pak oboduje. První místo získává tři body, druhé místo dva body a třetí místo jeden bod. Součtem bodů z hlasů všech volitelů vzejde vítěz. Pokud by někdo z volitelů uvedl stejného hráče dvakrát, je jeho hlasování neplatné a nezapočítává se.  Za správnost hlasování odpovídá notářská firma Deloitte. Od roku 2007 se hlasování provádí výhradně elektronicky. 

Letošní finalisté:

(Jr.) QB Mac Jones (Alabama Crimson Tide) - 250/375 přihrávek, 76,5 % kompletace, 3379 yardů, 32 TD, 4 INT

(Jr.) QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers) - 198/268 přihrávek, 69,2 % kompletace, 2753 yardů, 22 TD, 4 INT

(Sr.) QB Kyle Trask (Florida Gators) - 285/409 přihrávek, 69,7 % kompletace, 4125 yardů, 43 TD, 5 INT

(Sr.) WR DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide) - 98 zachycení, 1511 yardů, 15,4 yardů/zachycení, 18 celkových TD, 17 TD zachycených

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers)

Šráma: QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers)

Maxwell Award (Nejlepší univerzitní hráč) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Výroční cena nesoucí jméno Roberta „Tiny“ Maxwella, který hrával univerzitní fotbal za univerzitu Swarthmore a později byl trenérem a sportovním novinářem. Nejlepšího hráče vybírají zástupci sportovních televizí, sportovní novináři, univerzitní HC a členové Maxwell Football Club. Ocenění se uděluje od roku 1937. Jejím prvním výhercem byl Clint Frank z univerzity Yale. Posledním vítězem byl Joe Burrow (LSU). V historii pouze dva hráči vyhráli cenu dvakrát. Byli jimi Johnny Lattner (Notre Dame – 1952, 1953) a Tim Tebow (Florida Gators – 2007, 2008). Nejvíc ocenění mají univerzity Notre Dame a Penn State (7), dále Texas, Ohio State a Navy (4), Alabama, Oklahoma, USC, Army a Penn Quakers (3). Více než jednou ocenění získaly ještě Michigan, Stanford, Florida Gators a Georgia Bulldogs. 

Letošní finalisté: 

(Jr.) QB Mac Jones (Alabama Crimson Tide) - 250/375 přihrávek, 76,5 % kompletace, 3379 yardů, 32 TD, 4 INT

(Jr.) QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers) - 198/268 přihrávek, 69,2 % kompletace, 2753 yardů, 22 TD, 4 INT

(Sr.) WR DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide) - 98 zachycení, 1511 yardů, 15,4 yardů/zachycení, 18 celkových TD, 17 TD zachycených

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers)

Šráma: QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers)

Walter Camp Award (Hráč roku) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena pro nejlepšího univerzitního hráče, kterého určuje skupina univerzitních hlavních trenérů a zástupců nadace Waltera Campa. Cena je pojmenovaná po významné osobě, která se zasloužila o rozvoj hry v dřevěných dobách, především pak v oblasti vývoje pravidel a bezpečnosti hráčů. Více si o něm můžete přečíst v sekci Blog v článku historie univerzitního fotbalu – část I. Cena se udílí od roku 1967. V historii ji dvakrát vyhráli tři hráči. Byli to QB Colt McCoy (Texas – 2008 a 2009), RB Archie Griffin (Ohio State – 1974 a 1975) a RB O. J. Simpson (USC – 1967 a 1968). Prvním vítězem byl zmiňovaný O. J. Simpson, kterého každý fanoušek NFL určitě zná jako hvězdu Buffala Bills, ale také jako kontroverzní postavu – byl souzen za objednání vraždy bývalé ženy a jejího milence. V mediálně známém procesu byl nakonec porotou osvobozen. Vězení se však nevyhnul. V roce 2007 byl odsouzen v Nevadě za ozbrojenou loupež a únos ke 33 letům vězení. Po deseti letech však byl propuštěn. Posledním vítězem je současná naděje NFL a Cincinnati Bengals QB Joe Burrow (LSU). Cenu nejčastěji získali hráči univerzity USC (6), dále pak Ohio State, Oklahoma a Notre Dame (4), Auburn, Nebraska, Pittsburgh a Texas (3), dalších šest univerzit ji získalo 2x.

Letošní finalisté: 

(Jr.) QB Mac Jones (Alabama Crimson Tide) - 250/375 přihrávek, 76,5 % kompletace, 3379 yardů, 32 TD, 4 INT

(Jr.) QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers) - 198/268 přihrávek, 69,2 % kompletace, 2753 yardů, 22 TD, 4 INT

(Sr.) WR DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide) - 98 zachycení, 1511 yardů, 15,4 yardů/zachycení, 18 celkových TD, 17 TD zachycených

(Sr.) QB Kyle Trask (Florida Gators) - 285/409 přihrávek, 69,7 % kompletace, 4125 yardů, 43 TD, 5 INT

(Sr.) RB Najee Harris (Alabama Crimson Tide) - 214 běhových pokusů, 1262 yardů, 5,9 yardů/běh, 24 TD, 32 zachycení, 316 yardů, 3 TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers)

Šráma: QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers)

The Home Depot Coach of the Year Award (Hlavní trenér roku) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Jedná se o cenu pro nejlepšího univerzitního hlavního trenéra, kterého vybírají odborníci televizních stanic ABC a ESPN. Cena se uděluje od roku 1994. Brian Kelly (současný trenér Notre Dame) je jediným trenérem, který ji dokázal vyhrát vícekrát. Dvakrát se mu to povedlo s ND a jednou se Cincinnati Bearcats. Loňským vítězem je Ed Orgeron (LSU Tigers). V historii nejčastěji slavili trenéři univerzity Notre Dame (3x). LSU a Auburn jsou dalšími dvěma univerzitami, kterým se to povedlo více než jednou. 

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Nick Saban (Alabama Crimson Tide)

Šráma: Luke Fickell (Cincinnati Bearcats)

Doak Walker Award (Nejlepší RB) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena pro nejlepšího running backa univerzitní soutěže, která se uděluje od roku 1990. Nejlepšího hráče vybírá výbor pro udělení ceny složený ze sportovních novinářů, televizních a rozhlasových komentátorů a analytiků, bývalých univerzitních hráčů aspoň jednou zařazených do výběru All-American a bývalých NFL All-Pro hráčů. V historii se povedlo pouze třem mužům vyhrát trofej 2x. Byli jimi Ricky Williams (Texas), Darren McFadden (Arkansas) a v posledních dvou letech Jonathan Taylor (Wisconsin). Nejvíckrát ocenění získali hráči univerzity Wisconsin (5x), druhá je univerzita Texas (4x) a více než jednou ještě získali trofej hráči Alabamy (2x), Arkansasu (2x) a Texas Tech (2x). 

Letošní finalisté:

(Sr.) Trevis Etienne (Clemson Tigers) - 158 běhových pokusů, 882 yardů, 5,6 yardů/běh, 13 TD, 44 zachycení, 524 yardů, 2 TD

(Sr.) Najee Harris (Alabama Crimson Tide) - 214 běhových pokusů, 1262 yardů, 5,9 yardů/běh, 24 TD, 32 zachycení, 316 yardů, 3 TD

(So.) Breece Hall (Iowa State Cyclones) - 245 běhových pokusů, 1436 yardů, 5,9 yardů/běh, 19 TD, 21 zachycení, 170 yardů, 2 TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Najee Harris (Alabama Crimson Tide)

Šráma: Najee Harris (Alabama Crimson Tide)

Davey O'Brien Award (Nejlepší QB) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena se původně jmenovala Davey O'Brien Memorial Trophy a byla vyrobena na počest památky zesnulého skvělého texaského QB, který byl jedním z velkých propagátorů pasové hry. Hrál za univerzitu TCU Horned Frogs, v roce 1938 vyhrál Heisman Trophy a v roce 1939 byl draftován do NFL, kde hrál 2 roky za Philadelphia Eagles. Cena byla založena v roce 1977 a byla udělována nejlepšímu hráči na jihozápadě (2x ji vyhrál Mike Singletary, který hrával za Baylor Bears na pozici LB). Teprve od roku 1981 je udělována nejlepšímu univerzitnímu QB, kterého vybírají zástupci Davey O'Brien Foundation a je předávána na výroční večeři pořádané touto organizací, obvykle v únoru. V historii pouze 4 hráči vyhráli tuto cenu dvakrát. Byli jimi Ty Detmer (BYU Cougars), Danny Wuerffel (Florida Gators), Jason White (Oklahoma) a Deshaun Watson (Clemson Tigers). Prvním vítězem byl Jim McMahon (BYU) a zatím posledním Joe Burrow (LSU). Nejvíce ocenění mají univerzity Oklahoma Sooners a BYU Cougars (4). Třikrát ho získali QB univerzit Florida State Seminoles a Florida Gators. Po dvou oceněních ještě získaly Clemson Tigers, Iowa Hawkeyes, Penn State Nittany Lions a Texas Longhorns. 

Letošní finalisté:

(Jr.) Mac Jones (Alabama Crimson Tide) - 250/375 přihrávek, 76,5 % kompletace, 3379 yardů, 32 TD, 4 INT

(Jr.) Trevor Lawrence (Clemson Tigers) - 198/268 přihrávek, 69,2 % kompletace, 2753 yardů, 22 TD, 4 INT

(Sr.) Kyle Trask (Florida Gators) - 285/409 přihrávek, 69,7 % kompletace, 4125 yardů, 43 TD, 5 INT

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Kyle Trask (Florida Gators)

Šráma: Mac Jones (Alabama Crimson Tide)

Johnny Unitas Golden Arm Award (Nejlepší upperclassmen QB) - Vyhlášení: 4. 1. 2021

Popis: Cena pro nejlepšího quarterbacka univerzitní soutěže, který je ve vyšších ročnících studia, se uděluje od roku 1987. Je určena pro QB, který splňuje standardy na hřišti i mimo něj, posuzují se jeho charakterové vlastnosti a vůdčí schopnosti. Pojmenována je po Johnnymu Unitasovi, kterému se přezdívalo „Golden Arm“ a hrával za univerzitu Louisville Cardinals, v NFL pak za Baltimore Colts, kde stanovil ve své době spoustu rekordů. Prvním vítězem byl Don McPherson (Syracuse Orange), posledním vítězem byl Joe Burrow. V historii má nejvíce ocenění tým Florida State Seminoles (3). Dvakrát ocenění získali hráči Alabama Crimson Tide, Miami Hurricanes, Notre Dame Fighting Irish a USC Trojans. 

Letošní finalisté:

(Sr.) QB Ian Book (Notre Dame Fighting Irish) - 201/304 přihrávek, 64,0 % kompletace, 2601 yardů, 15 TD, 2 INT

(Jr.) QB Justin Fields (Ohio State Buckeyes) - 119/164 přihrávek, 72,6 % kompletace, 1521 yardů, 15 TD, 5 INT

(Sr.) QB Kyle Trask (Florida Gators) - 285/409 přihrávek, 69,7 % kompletace, 4125 yardů, 43 TD, 5 INT

(Jr.) QB Trevor Lawrence (Clemson Tigers) - 198/268 přihrávek, 69,2 % kompletace, 2753 yardů, 22 TD, 4 INT

(Jr.) QB Mac Jones (Alabama Crimson Tide) - 250/375 přihrávek, 76,5 % kompletace, 3379 yardů, 32 TD, 4 INT

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Kyle Trask (Florida Gators)

Šráma: Kyle Trask (Florida Gators)

Fred Biletnikoff Award (Nejlepší WR) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena pro nejlepšího receivera univerzitní soutěže udělovaná od roku 1994. Nejlepšího hráče vybírá výbor Tallahassee Quarterback Club Foundation – nezávislá nezisková organizace. Cena je pojmenovaná po Fredu Biletnikoffovi, který hrál fotbal na univerzitě Florida State Seminoles a v NFL za tým Oakland Raiders. Každý hráč, který zachytí v zápase přihrávku, může cenu vyhrát. O výherci rozhoduje celkem 630 sportovních novinářů, komentátorů, zástupců sportovních stanic a bývalých hráčů. O ceně nerozhodují zástupci dozorčí rady nadace TQCF. V historii se povedlo dvěma hráčům vyhrát ocenění dvakrát. Byli jimi Michael Crabtree (Texas Tech Red Raiders) a Justin Blackmon (Oklahoma State Cowboys). Nejvíce ocenění získali hráči Oklahoma State Cowboys (3). Po dvou cenách mají Alabama Crimson Tide, LSU Tigers, Oregon State Beavers, Pittsburgh Panthers a Texas Tech Red Raiders. Prvním vítězem byl Bobby Engram (Penn State Nittany Lions). Loňským vítězem byl JaMarr Chase (LSU Tigers).

Letošní finalisté:

(Jr.) WR Elijah Moore (Ole Miss Rebels) - 86 zachycení, 1193 yardů, 13,9 yardů/zachycení, 8 zachycených TD

(Jr.) TE Kyle Pitts (Florida Gators) - 43 zachycení, 770 yardů, 17,9 yardů/zachycení, 12 zachycených TD

(Sr.) WR DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide) - 98 zachycení, 1511 yardů, 15,4 yardů/zachycení, 17 zachycených TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide)

Šráma: DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide)

John Mackey Award (Nejlepší TE) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena udělovaná nejlepšímu tight endovi univerzitní soutěže, jenž nejlépe reprezentuje standardy studijních výsledků, sportovního výkonu a práce ve své komunitě, které v minulosti zastával právě Pro Football Hall of Fame TE John Mackey. Cena se uděluje od roku 2000. Výherce vybírají sportovní novináři, slavní trenéři a hráči minulosti, jako např. Lee Corso či Phil Steele, a také bývalý výherci tohoto ocenění. V historii ji žádný hráč nevyhrál víckrát než jednou. Pouze univerzity Iowa Hawkeyes a Arkansas Razorbacks mají v historii dva vítěze. Prvním vítězem byl Tim Stratton (Purdue Boilermakers). Loňským vítězem je Harrison Bryant (Florida Atlantic Owls). 

Letošní finalisté:

(Jr.) TE Charlie Kolar (Iowa State Cyclones) - 39 zachycení, 538 yardů, 13,8 yardů/zachycení, 6 zachycených TD

(So.) TE Jalen Wydermyer (Texas A&M Aggies) - 45 zachycení, 502 yardů, 11,2 yardů/zachycení, 6 zachycených TD

(Jr.) TE Kyle Pitts (Florida Gators) - 43 zachycení, 770 yardů, 17,9 yardů/zachycení, 12 zachycených TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Kyle Pitts (Florida Gators)

Šráma: Kyle Pitts (Florida Gators)

Outland Trophy (Nejlepší lineman) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena udílená nejlepšímu vnitřnímu linemanovi (ať už ofenzivnímu nebo defenzivnímu) je určována klubem sportovních novinářů. Nese jméno Johna H. Outlanda, jednoho z mála hráčů historie univerzitního fotbalu, kteří získali ocenění All-American na dvou různých pozicích. Podařilo se mu to však ve fotbalové prehistorii, letech 1898 na pozici tackla a 1899 na pozici halfbacka. Za svého života bojoval za to, aby se dostalo větší pozornosti všem tacklům a guardům. Cena se vyhlašuje od roku 1946 a jejím prvním vítězem se stal George Connor (Notre Dame Fighting Irish). Posledním vítězem je OT Penei Sewell (Oregon Ducks), očekávaný výběr na hodně vysoké pozici v příštím draftu NFL. V historii cenu získali nejčastěji hráči univerzity Nebraska Cornhuskers (9x), následují Alabama Crimson Tide a Oklahoma Sooners (5x).

Letošní finalisté:

(Sr.) OT Liam Eichenberg (Notre Dame Fighting Irish)

(Sr.) OT Alex Leatherwood (Alabama Crimson Tide)

(Jr.) DT Daviyon Nixon (Iowa Hawkeyes) - 22 sólo tacklů, 5,5 sacku, 1 forced fumble, 0 fumble recovery , 1 interception, 1 defenzivní TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Alex Leatherwood (Alabama Crimson Tide)

Šráma: Alex Leatherwood (Alabama Crimson Tide)

Rimington Award (Nejlepší centr) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena pro nejlepšího centra univerzitní soutěže se uděluje rovněž od roku 2000 a je pojmenována po Dave Rimingtonovi, centru univerzity Nebraska Cornhuskers, kde hrál v letech 1979–1982. V historii žádný hráč nevyhrál cenu dvakrát. Nejčastěji tuto cenu vyhráli hráči univerzity Ohio State Buckeyes (3x), univerzity Alabama Crimson Tide a Michigan Wolverines jsou pak další, kterým se to povedlo více než jednou. Posledním vítězem byl Tyler Biadasz (Wisconsin Badgers).

Letošní finalisté:

(Sr.) Landon Dickerson (Alabama Crimson Tide)

(So.) Tyler Linderbaum (Iowa Hawkeyes)

(Jr.) Josh Myers (Ohio State Buckeyes)

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Landon Dickerson (Alabama Crimson Tide)

Šráma: Landon Dickerson (Alabama Crimson Tide)

Chuck Bednarik Award (Nejlepší defenzivní hráč) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena pro nejlepšího defenzivního hráče je udělována hlavními trenéry, členy Maxwell Football Clubu, sportovními novináři a zástupci sportovních stanic. Je pojmenována po Chucku Bednarikovi, synu slovenských přistěhovalců, který hrával za univerzitu Penn Quakers, kde trávil na hřišti celých 60 minut zápasu. Nastupoval v útoku na pozici centra a v obraně na pozici tackla. Příležitostně si také kopl punt. Dostal se do College Hall of Fame. V letech 1949–1962 hrál NFL za Philadelphii Eagles, kde byl považován za jednoho z nejtvrdších hiterů historie a vysloužil si přezdívku Concrete Charlie. Cena se uděluje od roku 1995. V historii ji vyhráli dvakrát LB Pat Fitzgerald (Northwestern), který vyhrál hned úvodní dva ročníky a nyní je hlavním trenérem právě Wildcats, a LB Paul Posluszny (Penn State). Hráči Penn State vyhráli ocenění celkem 4x. Dvakrát se to povedlo ještě univerzitám Alabama, LSU a Northwestern. 

Letošní finalisté:

(Jr.) LB Zaven Collins (Tulsa Golden Hurricane) - 36 sólo tacklů, 4 sacky, 2 forced fumbles, 1 fumble recovery, 4 interceptions, 2 defenzivní TD

(Sr.) LB Jeremiah Owusu-Koramoah (Notre Dame Fighting Irish) - 37 sólo tacklů, 1,5 sacku, 3 forced fumbles, 2 fumble recovery, 1 interception, 0 defenzivních TD

(Jr.) DB Patrick Surtain ll (Alabama Crimson Tide) - 18 sólo tacklů, 0 sacků, 0 forced fumbles, 1 fumble recovery, 1 interception, 1 defenzivní TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Zaven Collins (Tulsa Golden Hurricane)

Šráma: Jeremiah Owusu-Koramoah (Notre Dame Fighting Irish)

Jim Thorpe Award (Nejlepší DB) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena je udělována organizací Oklahoma Sport Hall of Fame jako ocenění pro nejlepšího defenzivního backa. Pojmenována je po slavném oklahomském rodákovi a multisportovně nadanému hráči Jimu Thorpovi. James Francis Thorpe se narodil roku 1887 v indiánské rezervaci poblíž města Prague v Oklahomě. Jeho indiánské jméno bylo Wa-Tho-Huk. |Během svého sportovního života vyzkoušel několik sportů a všechny dělal na vysoké úrovni. Byla hráčem fotbalu, baseballu, lakrosu, byl také atletem, tanečníkem a moderním pětibojařem. V roce 1912 vyhrál univerzitní mistrovství ve standardních tancích, stanovil 12 traťových rekordů v atletice a dotáhl svůj tým až do závěrečných bojů o univerzitní titul v roce 1912. Hrál fotbal za univerzitu Carlisle Indians, kde ho trénoval slavný trenér Pop Warner. V letech 1911 a 1912 byl oceněn jako All-American. V roce 1912 se zúčastnil olympijských her ve Stockholmu, kde s obrovským náskokem vyhrál zlatou medaili v tehdy existujícím atletickém pětiboji.  Na stejné olympiádě vyhrál i desetiboj, navíc výkonem 8413 bodů vytvořil světový rekord, který nikdo nepřekonal dalších dvacet let.  O obě olympijská zlata však přišel poté, co se provalilo, že hrál profesionálně baseball, čímž nesplňoval status amatérského sportovce. Znovu přiznána mu byla až v roce 1982, 29 let po smrti. Profesionální fotbal pak hrál za tým Canton Bulldogs, byl u založení NFL a vedl organizaci APFA, která NFL zaštiťovala, když ještě hrál za Canton. Kariéru ukončil ve 42 letech v týmu Chicago Cardinals. V roce 1963, deset let po smrti, byl uveden do síně slávy. Cena se uděluje od roku 1986. jejím prvním výhercem byl Thomas Everett (Baylor Bears). V roce 1987 se o ni podělili dva hráči. Posledním vítězem je Grant Delpit (LSU Tigers). Nikdo ji nevyhrál dvakrát a nejvíc titulů mají univerzity Oklahoma Sooners a LSU Tigers (3). Dalších sedm univerzit to dokázalo dvakrát. 

Letošní finalisté:

(Sr.) DB Richie Grant (UCF Knights) - 49 sólo tacklů, 1 sack, 2 forced fumbles, 2 fumble recovery, 3 interceptions, 0 defenzivních TD

(Jr.) S Trevon Moehrig (TCU Horned Frogs) - 30 sólo tacklů, 0 sacků, 0 forced fumbles, 0 fumble recovery, 2 interceptions, 0 defenzivních TD

(Jr.) CB Patrick Surtain II (Alabama Crimson Tide) - 18 sólo tacklů, 8,5 sacku, 3 forced fumbles, 1 fumble recovery, 0 interceptions, 0 defenzivních TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Richie Grant (UCF Knights)

Šráma: Richie Grant (UCF Knights)

Lou Groza Award (Nejlepší place kicker) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena je udělovaná Palm Beach County Sport Commision a je pojmenovaná po hráči jménem Lou Groza, který hrál za Ohio State a Cleveland Browns. Udělována je od roku 1992. Jediným hráčem, který dokázal cenu vyhrát dvakrát, je bývalá velká hvězda Oaklandu Raiders a celé NFL Sebastian Janikowski, který ovládl ročníky 1998 a 1999, když hrál za univerzitu Florida State. Tato univerzita je také nejčastějším vítězem soutěže se 4 vítězstvími. Víc jak jednou to ještě dokázaly dvě školy ze západního pobřeží (UCLA a Arizona State). Vůbec prvním vítězem byl Joe Allison z Memphisu, posledním vítězem pak Rodrigo Blankenship z Georgie.

Letošní finalisté:

(Sr.) Jose Borregales (Miami Hurricanes)

Úspěšnost FG 90 %, 18/20 včetně 2/2 při 50+ pokusech, nejdelší pokus 57 yardů, 35/35 XPM, 89 bodů celkem

(So.) Jake Oldroyd (BYU Cougars)

Úspěšnost FG 100 %, 13/13 včetně 3/3 při 50+ pokusech, nejdelší pokus 54 yardů, 60/62 XPM, 99 bodů celkem

(So.) Will Reichard (Alabama Crimson Tide)

Úspěšnost FG 100 %, 12/12 včetně 1/1 při 50+ pokusech, nejdelší pokus 52 yardů, 73/73 XPM, 109 bodů celkem

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Jake Oldroyd (BYU Cougars)

Šráma: Will Reichard (Alabama Crimson Tide)

Ray Guy Award (Nejlepší punter) - Vyhlášení: 7. 1. 2021

Popis: Cena je udělována Augusta Sports Council jako ocenění pro nejlepšího puntera ligy, který musí prokázat leadership, osobní disciplínu, pozitivní vliv na tým a týmový úspěch. Vybírají ho sportovní novináři, hlavní trenéři a bývalí vítězové ceny. Cena je pojmenována po slavném hráči jménem Ray Guy, který byl All-American na univerzitě Southern Mississippi a All-Pro v NFL za Oakland Raiders. Nominovaní se hodnotí v těchto ukazatelích: Celkové statistiky a jejich vliv na tým, čistý průměr, procento celkových puntů inside 20 yard line a procento puntů, které nebyly vráceny (tj. byl zahlášen fair catch, nebo neměl returner šanci míč zachytit). Prvním vítězem byl v roce 2000 Kevin Stemke z Wisconsinu. Posledním loni Max Duffy z univerzity Kentucky Wildcats. Dvakrát ocenění vyhráli tři hráči a to konkrétně Daniel Sepulveda (Baylor), Ryan Allen (Louisiana Tech) a Tom Hackett (Utah). Sepulveda pak jako jediný nebyl oceněn dva roky po sobě. Utah Utes je jediná univerzita, která vyhrála ocenění 3x.   

Letošní finalisté:

(Jr.) Jake Camarda (Georgia Bulldogs) - 31 puntů, 1484 yardů, 47,9 yardu/punt, nejdelší pokus 64 yardů, inside 20 – 17

(Sr.) Pressley Harvin III (Georgia Tech Yellow Jackets) - 45 puntů, 2161 yardů, 48,0 yardu/punt, nejdelší pokus 70 yardů, inside 20 – 18

(Jr.) Lou Hedley (Miami Hurricanes) - 46 puntů, 2177 yardů, 47,3 yardu/punt, nejdelší pokus 60 yardů, inside 20 – 13

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Pressley Harvin (Georgia Tech Yellow Jackets)

Šráma: Lou Hedley (Miami Hurricanes)

Ted Hendricks Award (Nejlepší DE) - Vyhlášení: TBA

Popis: Cena je udělována jako ocenění pro nejlepšího defenzivního enda ligy, který musí prokázat schopnosti na hřišti, leadership a práci ve škole i ve své komunitě. Cenu může vyhrát hráč jakéhokoliv ročníku z jakékoliv divize (od Division I po Division III). Nicméně vyhrávají jen hráči z Divize I – FBS. Cena je pojmenovaná po Tedu Hendricksovi, který hrál na univerzitě Miami a byl třikrát vybrán jako All-American. V NFL hrál za Baltimore Colts, Green Bay Packers a Oakland Raiders. Odehrál 15 sezón, odehrál 215 utkání v řadě a vyhrál Super Bowl V. Jeho posledním zápasem byl Super Bowl XVIII. Je členem síně slávy univerzitní i NFL. Výherce tohoto ocenění vybírají členové médií, bývalí vítězové a hlavní univerzitní trenéři. Prvním výhercem byl v roce 2002 Terrell Suggs (Arizona State). Jediným dvojnásobným vítězem je současný televizní expert stanice ESPN David Pollack, který hrál za univerzitu Georgia Bulldogs. Posledním vítězem byl Chase Young (Ohio State). Pouze tři ocenění se nevešli do prvního kola draftu. Většina z nich má za sebou hvězdnou kariéru v NFL a některé nemine Hall of Fame. Clemson a Georgia jsou jediné dvě univerzity, které vyhrály cenu dvakrát. 

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: Joseph Ossai (Texas Longhorns)

Šráma: Tarron Jackson (Coastal Carolina Chanticleers)

Paul Hornung Award (Nejvšestrannější hráč) - Vyhlášení: 6. 1. 2021

Popis: Ocenění získá hráč, který je univerzální a dokáže hrát v průběhu zápasu na více pozicích. Většinou se jedná o kombinaci se speciálními týmy. Cena je udělována od roku 2010 a je vyhlašována organizací Louisville Sports Commission (LSC). Pojmenována je po členovi College i NFL Hall of Fame Paulu Hornungovi. Kandidáti musí hrát významnou roli ve svém týmu a signifikantní roli na jednotlivých pozicích. Čím víc pozic, tím větší šance na ocenění. Nejlepší předpoklady pak mají hráči, kteří dokáží hrát v ofenzivě, defenzivě i speciálních týmech. Mezi vítězi jsou i současné hvězdy NFL – Odell Beckham Jr., Christian McCaffrey, Tavon Austin nebo Saquon Barkley. Prvním vítězem byl Owen Marecic (Stanford Cardinals), který hrál na pozicích FB a LB. Posledním vítězem je Lynn Bowden Jr. (Kentucky Wildcats), který hrál QB, WR a RS. Jen Stanfordská univerzita během krátké historie získala ocenění dvakrát. 

Letošní finalisté:

(Sr.) RB Michael Carter (North Carolina Tar Heels)

156 běhových pokusů, 1245 yardů, 8,0 yardů/běh, 9 běhových TD

25 zachycených přihrávek, 267 yardů, 10,7 yardů/catch, 2 zachycené TD

11 kick off returnů, 156 yardů, 0 TD – 0 punt returnů, 0 yardů, 0 TD

(Sr.) WR D’Wayne Eskridge (Western Michigan Broncos)

1 běhový pokus, 27 yardů, 27,0 yardů/běh, 0 běhových TD

34 zachycených přihrávek, 784 yardů, 23,1 yardů/catch, 8 zachycených TD

18 kick off returnů, 467 yardů, 1 TD – 0 punt returnů, 0 yardů, 0 TD

(Sr.) RB Travis Etienne (Clemson Tigers)

158 běhových pokusů, 882 yardů, 5,6 yardů/běh, 13 běhových TD

44 zachycených přihrávek, 524 yardů, 11,9 yardů/catch, 2 zachycené TD

6 kick off returnů, 148 yardů, 0 TD – 1 punt return, 44 yardů, 0 TD

(Sr.) WR DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide)

3 běhové pokusy, 11 yardů, 3,7 yardů/běh, 1 běhových TD

98 zachycení, 1511 yardů, 15,4 yardů/catch,, 17 zachycených TD

3 kick off returnů, 46 yardů, 0 TD – 8 punt returnů, 199 yardů, 1 TD

(Sr.) WR Kadarius Toney (Florida Gators)

19 běhových pokusů, 161 yardů, 8,5 yardů/běh, 1 běhový TD

70 zachycených přihrávek, 984 yardů, 14,1 yardů/catch, 10 zachycených TD

1/2 přihrávek, 50 % kompletace, 12 yardů, 0 TD

12 kick off returnů, 155 yardů, 0 TD – 11 punt returnů, 139 yardů, 1 TD

Tipy na vítěze:

Mi.Tch: DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide)

Šráma: Michael Carter (North Carolina Tar Heels)

Sdílejte na sociálních sítích

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • 12th Man
  1. ledna 2021 22:37

  Kuba na tu demolici ze strany Alabamy se nedá koukat 👍🙂✌️

 • OMAHA2
  1. ledna 2021 18:42

  Ceny sú mi ukradnuté. Bama to musí celé uhrať a hotovo. 🐘

 • Mi.Tch
  1. ledna 2021 19:43

  Škoda

 • OMAHA2
  1. ledna 2021 20:13

  @Mi.Tch Love story Lawrence, všetko zhrabne on. Už je to tak, ale netvrdím že to bude nezaslúžene. Pre fanúšikov NFL sú ceny zaujímavejšie z pohľadu na draft, no pre mňa je najviac celková výhra v sezóne.

 • 12palcu
  31. prosince 2020 20:08

  Super schrnutí udělovaných cen, jen bych trochu opravil, že The Juice byl obviněn z vraždy (né objednání) manželky a Ronalda Goldmana a přestože byl osvobozen, tak nedlouho poté následoval další civilně právní proces, za to že nesl vinnu na smrti obou a byl odsouzen k mnohamilionovému odškodnému pozůstalým, které myslím nikdy neuhradil.

 • Šráma
  1. ledna 2021 15:07

  Jojo. On je zabil. Sledoval jsem i ten pětidílnej dokument. Masakr.