AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 01.01. 10:00

NCAA Preview - Bowly

Pohárové zápasy neboli Bowly se už nějaký ten den hrají. Zajímavá utkání nás ale teprve čekají a já jsem v dnešním preview soustředil hlavně na ty největší mače. Semifinále play off klepe na dveře a není nic důležitějšího než přiblížit aktuálnost ve všech čtyřech táborech. Pokud máte rádi univerzitní fotbal, tohle je malý předkrm velkého novoročního pátku.

Než se vrhneme na samotné představení důležitých semifinálových Bowlů, nemůžu tento článek odstartovat smutnější zprávou. V pátek 24. 12. zemřel nováček na pozici running backa Ty Jordan. Tento nováček Utahu získal po letošním prvním roce na univerzitě cenu Offensive Freshman of the Year a předpovídala se mu velká kariéra. Bohužel svůj talent už nám Ty Jordan neukáže. 

Pá 18:00, Cincinnati (9-0) vs. Georgia (7-2)

Velký páteční fotbalový den vykopne od 18:00 zajímavé srovnání šampionů AAC a silného soupeře ze SEC. Možná jsou v Cinci naštvaní, že nejsou v play off. Bohužel až tento zápas proti Georgii ukáže, kdo se mýlil ve svých představách. Peach Bowl je prestižní zápas a kde jinde získat dostatek kreditu než v něm.

Pro tým Luka Fickella je Peach Bowl důležitý s ohledem pro budoucnost. Pokud porazí Georgii, následující rok se stanou právoplatnými uchazeči pro play off. Samozřejmě by museli potvrdit rok bez prohry a okolní týmy z velkých konferencí by musely prohrát. V podobné situaci se tehdy nacházela UCF, která však rok po své výjimečnosti přece jen našla přemožitele, v Bowlu. Na kdyby se nehraje a pro Cincinnati je to tak jako tak důležitý zápas.

Georgia už má plno zkušeností a kvalitní kádr, což bude pro Bearcats určitě nejtěžší zápas vrchovaté sezóny. Kirby Smart odvádí v Athens výbornou práci a ke spokojenosti všech chybí už jenom play off a národní titul, na který čekají dlouhých 40 let. Buldoci se už mohou spoléhat na quarterbacka, kterého našli v J. T. Danielsovi, a pokud jim bude hrát vše tak, jak má, rozhodně by si Peach Bowl měli pohlídat.

Pá 22:00, Alabama (11-0) vs. Notre Dame (10-1) (Rose Bowl - semifinále)

Legendární Rose Bowl se poprvé v historii přesunul ze slunné Kalifornie do Texasu, konkrétně do Arlingtonu, kde je jeden z největších a nejmodernějších stadionů v USA. AT&T Stadium bude hostit celky neporažené Alabamy a jednou poraženého Notre Dame. Předem můžeme očekávat historický zápas, na který bude jeden z týmů určitě dlouho vzpomínat. Historicky jsou Irové s bilancí 5-2 proti Bamě na koni.

Notre Dame je aktuálně po těžké bitvě v šampionátu ACC, kde mu Clemson vrátil i s navrátilci QB Lawrencem a LB Skalskim porážku z listopadu. Irové se na nic nezmohli a prakticky celý zápas hráli jen druhé housle. To Clemson vypadal jako namazaný stroj, který se chce vrátit zpět do hry a být na výsluní.

Pokud chce Notre Dame zastavit Crimson Tide, bude muset odehrát zcela jiné utkání než proti Clemsonu. Hlavním důležitým bodem je zpomalit útok, který je nejlepší v lize. Jeho jedinečné individuality v čele s QB Macem Jonesem, RB Najeem Harrisem a WR DeVontou Smithem jsou natolik konzistentní a variabilní, že zaměřit se pouze na jedno jméno bude nadlidský úkol. A to přesto, že máte v sestavě nejlepšího linebackera ligy – Jeremiaha Owusu-Koramoaha.

Najee Harris je ve všech statistických údajích nejlepším running backem v zemi. Letos získal dohromady 1 578 naběhaných yardů pro 27 touchdownů, což přirozeně může obranu ND děsit. Především v SEC šampionátu předvedl excelentní výkon, když dokázal dohromady nastřádat 178 yardů po zemi a 67 yardů vzduchem, přičemž pro 2 touchdowny doběhl a další 3 zachytil. Pokud někde získal Harris dostatek hypu pro naděje v Heisman Trophy, zápas proti Floridě ho k tomu nasměroval (bohužel se Harris nedostal do finálové čtyřky). Tento frajer bude pro obranu Irů opravdu silným oříškem a to přesto, že mají 15. nejlepší běhovou obranu v lize a průměrně nechají soupeře naběhat pouze 110 yardů na utkání.

Ofenzivní cíle krmí quarterback Mac Jones, který zkompletoval skvělých 76 % svých pasů a naházel 32 touchdownů. Pouze ve 4 případech hodil interception, což je samozřejmě skvělé, bez ohledu na to, že se stal teprve letos legitimním starting quarterbackem. Nemyslím si, že je to ten typ chlapa, co bude v pátek večer nervózní. V letošním roce obstál v každém zápase a pokud mu ofenzivní linie bude i bez zraněného centra Landona Dickersona stát jak skála, je nepravděpodobné, že by Jones měl ve svých přihrávkách na cíl číslo jedna nějak ztroskotat. Wide receiver DeVonta Smith má působivou sezónu, kterou proměnil v 1 511 zachycených yardů a 17 touchdownů.

Pokud mají sloní choboty někde slabinu, je to v obraně. Ta je totiž průměrná ve třetích downech, které dokáže ubránit pouze v 60 % případů (až 72. v lize). Jejím velkým nedostatkem je málo rozdílových hráčů. Můžete tam vidět cornerbacka Patricka Surtaina II nebo linebackera Dylana Mosese, ale když se podíváte na jednotlivá jména, chybí tam výrazná zkušenost.

Jestli je nějaká skulina v obraně, která by měla být pro Iry průchozí, je v defenzivní linii. Té chybí playmakeři, navíc je velmi mladá a neotlučená, což může být voda na mlýn pro ofenzívu vedenou ofenzivním koordinátorem Tommym Reesem.

Notre Dame bude musí především oproti minulému zápasu zapnout v ofenzivě. Quarterback Ian Book proti Clemsonu neměl příliš času a ofenzivní linie vypadala špatně. Přestože hodil kolem 71 % svých pasů, jeho wide receiveři byli prakticky celý zápas obsazení a nezbývalo mu, než se spokojit s tight endy Michaelem Mayerem a Tommym Tremblem, kteří dohromady zachytili 92 yardů. Lajna bude muset začít šlapat, jinak hrozí, že zápas skončí už v první čtvrtině. Bez ní totiž neumí game manager Book pracovat a running back Kyren Williams se dostává snadno do nesnází.

Obrana Irů se v posledním utkání hodně věnovala pasovým akcím Trevora Lawrence, což vyústilo v jeho 90 naběhaných yardů. Není možné, aby obrana, které průměrně nechá soupeře naběhat 110 yardů na zápas, takhle vyhořela pouze proti quarterbackovi. Tady si myslím, že nemohlo Iry potkat nic lepšího. Prohrát s Clemsonem se vší parádou a následně udělat revizi a nějaký výstup při video mítincích. Síla každého mužstva se projeví až poté, co ztratí. Byla to náhoda? Patří Notre Dame vůbec do play off? To vše se dozvíme už zítra a v pro nás příznivý čas.

So 02:00, Clemson (10-1) vs. Ohio State (6-0) (Sugar Bowl – semifinále)

Sugar Bowl má stejně jako Rose Bowl svého favorita jasného. Quarterback Trevor Lawrence cílí nejen na unikátní bilanci 33-1 v univerzitní kariéře, ale i napotřetí by se rád dostal do finálového klání o nejcennější školní týmovou trofej. K tomu má kolem sebe unikátní a rozdílové mužstvo, které sice na oko nevypadá tak sexy jako to alabamské, ale nenechte se zmást.

Tigers mají ve svém středu obrany rozdílové hráče. Linebacker James Skalski je srdcem defenzivy, Baylon Spector zase hlavním tacklerem a přirozeným vůdcem v každém snapu. V secondary je hlavním motorem Derion Kendrick. Free safety Nolan Turner sice bude chybět v prvním poločase (trest za targeting v ACC šampionátu), ale ať už tam bude Joseph Charleston, nebo Tyler Venables, všichni by tu úlohu měli alespoň v oné první polovině zvládnout.

To hlavní však čeká ofenzivu. Budoucí jednička draftu QB Trevor Lawrence hraje momentálně nejlepší fotbal v kariéře, což pro Buckeyes nevypadá moc hezky. Running back Travis Etienne už překonal nejeden školní rekord a pokud bude chtít zůstat na věky tím nejlepším running backem Clemsonu, bude muset běhat jako o život. Ofenzivní cíle wide receiveři Cornell Powell a Amari Rodgers jsou hlavními poslíčky v posouvání míče vpřed. I tak skvělá škola na cornery jako Ohio State bude mít velké problémy se zastavováním této dvojice.

Buckeyes byli v posledních týdnech lynčováni za neopodstatněnou pozici v play off, ale já osobně si myslím, že se svou kvalitou kádru a omezením, které měli v posledním Big Ten šampionátu, si pozici mezi elitní čtyřkou zaslouží. Pouhých šest letošních utkání jim vystačilo na to, aby opět hráli semifinále proti Clemsonu, stejně jako loni. Quarterback Justin Fields letos neprožil nikterak výraznou sezónu, ale to se po těch peripetiích dalo čekat. V minulém zápase zazářil running back Trey Sermon, který byl hlavním tahounem při vítězství proti Northwesternu. Jeho 331 naběhaných yardů a 2 touchdowny se stalo osobním rekordem a teprve druhým letošním zápasem, kdy překonal hranici 100 naběhaných yardů. Obrana Wildcats s ním měla obrovské problémy.

Hlavní sílu ofenzívy Buckeyes vidím ve dvojici wide receiverů Chris Olave a Garrett Wilson. Oba mají konzistentní výkony a pokud má Justin Fields svůj den, oni jsou hlavními cíli. Přetěžký úkol tak leží na ofenzivní linii, která bude muset držet Clemson na uzdě. Nepodařilo se to ani kvalitní linii Notre Dame. Pravděpodobně tak uvidíme Fieldse často běhat mimo kapsu, jak to jen půjde.

Slabina Ohio State vězí v obraně. Nedostatek playmakerů, řekl bych až průměrná front seven, která oplývá seniorskými hráči. Ani secondary neprožila tak vydařený rok, jak by se obecně čekalo. Když to vezmeme kolem a kolem, Clemson Tigers jsou favority na obou stranách míče a věřím, že se dostanou i napotřetí do finále univerzitní ligy.

Ne 02:00, North Carolina (8-3) vs. Texas A&M (8-1)

Poslední zápas před finálovým duelem NCAA nám nabídne zajímavý a na první pohled vyrovnaný duel mezi Texaskou univerzitou A&M a North Carolinou. Obě mužstva jsou vedená zkušenými kouči, kteří už získali v lize národní titul, i když každý někde jinde. Zatímco Jimbu Fisherovi se to povedlo s floridskými Seminoles, Mack Brown slavil v Texasu.

Letošní rok je pro Aggies velmi povedený. Jejich ambice postoupit do play off ztroskotaly na výboru, který viděl mnohem větší kvalitu na straně Notre Dame a Ohio State. Samozřejmě tým kolem quarterbacka Kellena Monda prohrál pouze jediný zápas, a to ještě proti Alabamě, každopádně tahle výrazná porážka 52:24 a nedostatek adekvátních zápasů byl základem jejich nezvolení. To však nic nemění na tom, že se budou chtít porvat o pohár v Orange Bowlu.

Tar Heels jedou na zajímavé vlně, když se jim podařilo v polovině prosince doslova zdecimovat Miami 62:26 na jeho hřišti. Možná by se dalo predikovat, že jim hřiště v Miami svědčí (Orange Bowl se odehraje na Hard Rock Stadium). Pokud budou hrát na podobné vlně a útok bude šlapat na plné obrátky už od začátku, nedokážu si představit, jak silnou obranu by museli Aggies mít, aby tým kolem QB Sama Howella zastavila. Tar Heels mají směrem dopředu hned několik playmakerů a po Alabamě čeká tým Jimba Fishera asi nejtěžší protivník. Podle posledních zpráv by neměl do utkání nastoupit Javonte Williams, který se chce soustředit na nadcházející draft.

Bowl zápasy

North Texas vs. Appalachian State 56:28

BYU vs. UCF 49:23

Nevada vs. Tulane 38:27

Georgia Southern vs. Louisiana Tech 38:3

Florida Atlantic vs. Memphis 10:25

Houston vs. Hawai’i 14:28

Buffalo vs. Marshall 17:10

UTSA vs. Louisiana 24:31

Georgia State vs. Western Kentucky 39:21

Coastal Carolina vs. Liberty 31:34 OT

Miami vs. Oklahoma State (dohráno)

Colorado vs. Texas (dohráno)

Wisconsin vs. Wake Forest (dohráno)

Missouri vs. Iowa (dohráno)

Oklahoma vs. Florida (dohráno)

Čt 18:00, Mississippi vs. Tulsa

Čt 20:00, San José State vs. Ball State

Čt 22:00, Army vs. West Virginia

Pá 02:00, TCU vs. Arkansas

Pá 18:00, Cincinnati vs. Georgia

Pá 19:00, Northwestern vs. Auburn

Pá 22:00, Alabama vs. Notre Dame (semifinále)

So 02:00, Clemson vs. Ohio State (semifinále)

So 18:00, Kentucky vs. NC State

So 18:30, Indiana vs. Ole Miss

So 22:00, Iowa State vs. Oregon

Ne 02:00, North Carolina vs. Texas A&M

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • EBT
  2. ledna 2021 23:36

  Ole Miss babyyy !

 • Lagasse
  2. ledna 2021 05:09

  Clemson rupe o 3td a začnou 3 běhama a jdou ze hřiště .🤠

 • Lagasse
  2. ledna 2021 03:34

  Jako važně je tohle faul od Skalskise ?přišlo mě že si za to mohl Fields jak se otáček.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Homer
  2. ledna 2021 03:45

  Tak šel hlavou napřed, tak bych řekl že jo, doufám že bude Fields v pohodě,zatim obrana Tigers docela průchoďák 😁

 • Lagasse
  2. ledna 2021 04:00

  @Homer Lawrenc docela zklamani sem ho ještě neviděl na to jak ho všude chvalej Fields zatím lepši a ten td Ohaia Ruckert se mě zamlouvá .

 • Homer
  2. ledna 2021 04:10

  @Lagasse Tak o-line mu zatím moc nepomáhá, ale Clemsom je schopný to behem 3 čtvrtiny otočit, ještě bude určitě sranda 😉

 • Lagasse
  2. ledna 2021 04:22

  @Homer podle mě to už nedaj.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Lagasse
  2. ledna 2021 02:56

  To tleskaní Lawrence při rozehravkach je divný😁
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • OMAHA2
  2. ledna 2021 01:46

  Keď po tomto zápase nedostane Smith hráča roka, tak už neviem čo by mal predviesť.

 • OMAHA2
  2. ledna 2021 01:35

  1.1. výhra, 11.1. bude tiež 🍻

 • Citrusfernet
  2. ledna 2021 00:19

  Na to ze sa stretavaju TOP 4 timy vyzera ten rozdiel priepastny. ND slabota za prvy polcas .... Ten rozdiel medzi prvou a desiatou , nebodaj 20tou univerzitou je potom aky , ako NFL vs ceska liga? Pocuvam ze Bama nadeluju kazdemu cez 50 v com je potom to caro tejto univerzitnej sutaze, ked su tam take nenormalne rozdiely ???

 • Odell13
  2. ledna 2021 00:26

  CFB taky moc nesleduju, ale podle mě ano, je to top 4, ale dva powerhousy jsou jenom Bama a Clemson, ty spolu proti sobě můžou něco hrát, ostatní je můžou za hodně určitých okolností porazit, ale ne porážet. Bama i Clemson prostě těží z té své pozice a z toho, že stahují top prospekty z celé země. Občas někdo může vyletět jako loni LSU, ale asi tam není tým (ok, Ohio State taky často nahoře, to bude takový ten třetí v řadě), který by se jim dlouhodobě mohl rovnat.
  Toť můj hodně zpovzdálí pohled.

 • Mi.Tch
  2. ledna 2021 00:49

  @Odell13 a je v podstatě přesný. Je to dané tím náborem. Je to takové perpeetum mobile, co se posere tak jednou za dvě dekády. Vždy někdo vyletí, ale nemá sílu na to udržet déle a dokud to nebude limitované jako v NFL tak ty největší a nejbohatší univerzity vždy budou mít ty nejlepší rekruty z celé země a nikdy se to nezmění. Ale vloni se třeba Bama do playoff vůbec nedostala takže určitá naděje je :-)

 • OMAHA2
  2. ledna 2021 00:03

  Všetko podľa plánu, len tak ďalej Crimsoni 🙌 Roll Tide 🐘

 • Odell13
  1. ledna 2021 23:50

  Oba RB výborní, Chase skvělý, ale obávám se, že bude trpět v NFL na ty jeho chicken legs. Bama si to v klídku dohraje.
  Po dlouhé době jsem si pustil s chutí český komentář, Křížek s Hamzou sakra chybí.

 • SKOL
  1. ledna 2021 23:21

  Ofenziva Alabamy to je šílený nářez. Zatím to vypadá z jejich strany jak kdyby to byl trénink

 • EBT
  1. ledna 2021 22:46

  ND totálně marný. Už od minulého zápasu totální tužka. Tohle bude blowout.

 • OMAHA2
  1. ledna 2021 22:46

  Ty vole, tak toto bolo čoooooo 😱😱😱

 • OMAHA2
  1. ledna 2021 22:08

  Pozerať Rose Bowl mimo Pasadenu, fakt divne, skurvena korona 😠 ale 16 000 divákov, tak to stojí za ten prechod do Dallasu. 😉
  Ináč pozerám, že ND 29% úspešnosť 3. Dawns, tak toto nemôže stačiť ani nahodou. Pome sloni 🐘

 • Mi.Tch
  1. ledna 2021 18:12

  Jen drobné upřesnění k výsledkům a pak jedna poznámka k vzájemné bilanci Bama - ND:-).
  1) první bowl vyhráli Appalachian State a ne North Texas.
  2) bilance 5-2 z nichž všechny výhry byly před rokem 1987 nejsou úplně předpoklad k tomu, aby byli letos Irové na koni:-).

 • Šráma
  1. ledna 2021 20:45

  Ouu pravda. Jsem to otočil.

  2) Nech toho. Máme na dalších 20 let náskok, tak si to chci užít. :D
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Hooper
  1. ledna 2021 17:16

  Dotaz lamy do davu: Očekává se finále Notre Dame vs Clemson? (ie. jsou oba týmy favority?)

 • Mi.Tch
  1. ledna 2021 17:37

  Notre Dame je dvacetibodový underdog. Očekává se spíše finále Alabama - Clemson, ale dopadnout to může jakkoliv. Btw ten handicap na ND je úplný nesmysl, protože ten tým je rozhodně lepší než tento odhad.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Šráma
  1. ledna 2021 18:03

  @Mi.Tch Ten handicap byl udělanej na základě prohry s Clemsonem v ACC Championship Game a to, že Bama má 3 hráče v Top 5 Heisman Trophy. Osobně si myslím, že handicap 10,5 by byl spravedlivější.

 • OMAHA2
  1. ledna 2021 18:55

  @Šráma Handicap je ok, pri výhre proti Clemsonu ste ťažili z absencii, vaša skutočná sila sa ukázala v druhom zápase. Obrana dostane aj dnes za vyučenou 👼

 • Šráma
  1. ledna 2021 20:35

  @OMAHA2 už se těším, jak vám Wu naloží. Go IRISH! ☘️

 • OMAHA2
  1. ledna 2021 21:10

  @Šráma O hodinu nám to začína, konečne je Bama na Sporte, tak si to užijem s českým komentárom. 🍻

 • Šráma
  1. ledna 2021 21:14

  @OMAHA2 Mám to radši s anglickým komentářem. :-) Přeju hodně štěstí....příští rok :-)

 • OMAHA2
  1. ledna 2021 21:31

  @Šráma V prípade že by sme to projeli, tak to hádžem do toho blbeho roku 2020, tento nesmie začať týmto spôsobom 😈 No nič také sa nestane, a náš útok vás rozdrví.
  Roll Tide 🙌