AKTUÁLNĚ
Novinky Ondra Horák 09.01. 18:30

New Orleans Saints (12-4) – Chicago Bears (8-8), Neděle, 22:40

Domácí Saints nastoupili do sezóny jako poměrně velcí favorité. Sestava doslova nabouchaná hvězdami a samozřejmě za centrem Drew Brees. Celý rok pro ně ale byl jako na houpačce. Největší ranou bylo samozřejmě zranění zmíněného veterána a jednoho z nejlepších quarterbacků historie. Přesto se dokázali vypořádat se všemi útrapami a zakončili základní část s rekordem 12-4, což je v poměrně těžké divizi NFC South opravdu dobrý výsledek. V neděli ale narazí na tým z divize NFC North, což pro ně už dvakrát za poslední tři roky bylo osudným. Jenže tentokrát to nebudou Vikings, nýbrž Bears. Ti se dostali do play off z posledního možného místa s rekordem 8-8. Ten se jim povedlo zaznamenat především díky parádnímu startu do sezóny, kdy z prvních šesti zápasů prohráli pouze duel s Indianapolis Colts. Na druhé straně od weeku 6 vyhráli pouze tři zápasy a to proti třem týmům, které se play off neúčastní (Texans, Vikings a Jaguars). Jejich pozice proti druhému nejlepšímu týmu NFC tedy vůbec nevypadá růžově.

V letech předchozích jsme byli zvyklí, že Saints táhne především jejich skvělý útok. To už se v současnosti asi tvrdit nedá. Ať už je to zapříčiněno absencí Drew Breese nebo ne zcela koncentrovanými výkony WR1 Michaela Thomase. Každopádně útok New Orleans je podle statistického hodnocení na dvanáctém místě v celkových yardech. Až devatenáctý v pasové složce a šestý v bězích. Nicméně i přes tato nepříliš lichotivá čísla bych nechtěl Saints ofenzivně podceňovat. Drew Brees se vrací v plné síle. Všichni jsme se divili, že jeho návrat už do zápasu proti Chiefs je na zlomeninu několika žeber opravdu velmi brzký. A na mě to působilo, že to ještě není zcela ono. Ale možná šlo právě o to, načasovat formu na play off. Proti Bears se také po zranění vrací Michael Thomas, i přes své excesy velmi kvalitní WR a rozhodně by měl pomoci celému útoku. Nesmíme zapomenout ani na variabilitu, kterou přináší občasné nasazování Taysoma Hilla. Ten se ukázal v dobrém světle i jako starting quarterback a také by mohl pomoci rozbíjet silnou front seven Bears. Do utkání se také určitě zapojí tight end Adam Trautman, který je podle PFF hodnocen jako jeden z nejlepších blokujících TE. No a pak tu samozřejmě máme Alvina Kamaru. Neuvěřitelně atleticky vybavený RB, který se hodí naprosto do všech situací na hrací ploše. Umí skvěle běhat středem, okolo, navíc dobře zachytává přihrávky. Je zkrátka velmi důležitým článkem Saints. 

Ozdobou týmu z Chicaga je určitě front seven v čele s Akiemem Hicksem a Khalilem Mackem. Co se týče celkové defenzivy, Bears se umístili na 11. místě, když za základní část dovolili soupeřům celkem 5 519 yardů. Po zemi to potom bylo 1 814 yardů (15. místo) a vzduchem 3 705 yardů (12. místo). Takže ani statisticky to není úplná hitparáda. A zastavit velmi variabilní útok Saints nebude nic jednoduchého. 

Co se týče útoku Bears, tady bude potřeba pro případný úspěch silná podpora Davida Montgomeryho. Jeho produkce se zvýšila především v druhé polovině sezóny a troufnu si odhadnout, že bez jeho podpory Bears nebudou schopni připsat na své konto příliš bodů. Mitch Trubisky není úplně ideálním quarterbackem do obtížných zápasů a navíc proti němu bude stát fenomenální dvojice Cameron Jordan a Trey Hendrickson. Oba defenzivní endi hrají skvělou sezónu a patří určitě k nejdůležitějším oporám defenzivy. V podstatě jediným platným receiverem na soupisce Bears je Allen Robinson. Nicméně řekl bych, že cornerbackové Lattimore a Jenkins se s dobrou podporou safety dokáží o toho WR1 postarat. 

V neposlední řadě je nutné vyzdvihnout excelentní defenzivu Saints. Celkově se podle statistik řadí na čtvrté místo a dovolila soupeřům jen 4 974 yardů. Jak už jsem zmiňoval výše, oporami jsou bezpochyby Jordan a Hendrickson, kteří znepříjemnili život nejednomu kvalitnímu QB. Ale za mě je to hlavně DeMario Davis, který je skvělý v run stopu, ale i v pass coverage a přijde mi, že dokáže hrát na téměř jakékoliv pozici obrany. Z pozice strong safetyho podporuje kvalitní hru obrany také navrátilec do sestavy Saints Malcolm Jenkins, který podobně jako v Eagles hraje téměř 100 % defenzivních snapů. 

Myslím, že z celého textu jste pochopili, že favorizuji Saints. A troufám si říct, že poměrně výrazně. Proti obraně Saints se bude Mitch Trubisky se svou partou prosazovat velmi těžko a na druhé straně variabilní hra útoku domácích vedená ofenzivním mágem Seanem Paytonem bude zlobit. 

Sdílejte na sociálních sítích

Ondra Horák

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku