AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 11.01. 20:20

NCAA Preview – Národní šampionát

Konečně je to tu! Sezóna už dnes vyvrcholí posledním finálovým duelem o nejprestižnější kolektivní univerzitní trofej. Mezi sebou si to rozdají neporažené celky Alabamy (12-0) a OhiaState (7-0), které museli cestou do Miami vyřadit mužstva z konference ACC – Notre Dame a Clemson. Kdo pozvedne krásnou trofej? Kdo je favorit?

Alabama je bez dlouhého přemýšlení mužstvem číslo 1. Dosud odehrála 12 utkání a nenašla žádného přemožitele. Není se čemu divit. Tato ofenzivní mašina kouče Nicka Sabana je pravděpodobně tou nejlepší v jeho kariéře. V posledním utkání proti Notre Dame sice neměla výrazné problémy, ale nasázela dosud nejméně bodů od začátku sezóny – 31 – což může být před finálovou bitvou menší varování. Zápas proti Irům plně kontrolovala a od počátku bylo jasné, jakým způsobem chce Rose Bowl ovládnout. Dvojice QB Mac Jones a WR DeVonta Smith byli hlavním důvodem, proč nenastaly žádné pochybnosti o jejich výhře. Přesto všechno se dají v určitých pasážích zápasu najít nedostatky, které však mužstvo z Notre Dame nedokázalo ani zdaleka rozkrýt. Crimson Tide jsou v pátém finále za posledních šest let. Neskutečná bilance programu dnes už legendárního Nicka Sabana. Nezbývá nám nic víc než zatleskat.

To Ohio State je mužstvem číslo 3. Nikterak mu toto ohodnocení nemusí vadit. V Sugar Bowlu si bez velkých potíží celkem překvapivě poradilo s Clemsonem a vyhrálo o 3 touchdowny. QB Justin Fields doslova řádil a rozmetal veškeré pochybnosti expertů, že nepatří do play off. Nemohl si totiž přát lepší odpověď než v Sugar Bowlu. Velkým překvapením pak při výhře nad Tigers byla obrana, o které jsem měl i já velké pochybnosti.

Alabama

Krása letošního týmu spočívá v tom, že dokáže vyhrávat zápasy všemi možnými způsoby. Irové v semifinále play off proti němu nastoupili velice zataženě a zónová obrana Briana Kellyho se rozpadala už při pohledu na WR DeVonta Smitha. Alabamský QB Mac Jones měl dostatek času rozehrávat míč svým klasickým způsobem a to umožňovalo playmakerům Bamy hrát fantasticky. WR DeVonta Smith a WR John Mitchie III si nabíhali dost z hloubky, což je naprosté synonymumhry ofenzivního koordinátora Steva Sarkisiana. Ani ztráta nejlepšího centra ligy LandonaDickersona nebyla pro Crimson Tide velkým problémem.

Velký otazník před finálovým kláním visí nad návratem WR Jaylena Waddlea, který hrál naposledy na konci září v Tennessee. Další z řady rozdílových hráčů patřil podle predikcí k více vyhledávaným WR v mock draftech. Ve všech 4 plně odehraných zápasech dokázal zachytit minimálně 120 yardů, průměrně pak zachytil na akci 19,1 yardu, což z něj dělá další výrazný článekofenzivy. Pokud nastoupí, nedokážu si představit, jakým způsobem bude secondary Buckeyes fungovat. To je prakticky nepolapitelná útočná síla.

Obrana si proti Notre Dame počínala skvěle, když dovolila Irům pouze 3,7 yardu na běh a zamezila tak jakékoliv šanci na vytvoření dostatku tlaku. Nick Saban spolu s defenzivním koordinátorem Petem Goldingem odvedli skvělou práci a pokud někdo pochyboval o obraně Crimson Tide, po semifinále není důvod se něčeho obávat. Defenzivní linie umí vytvářet dostatek tlaku na ofenzivní linie, což nedalo spát QB Ianu Bookovi. Nejsem si však úplně jist, zda dokáže vyvinout dostatečnýtlak na QB Fieldse. Ofenzivní linie Buckeyes je úžasná.

Velmi málo jsme letos slyšeli o LB Dylanu Mosesovi, který se vrátil po těžkém zranění kolene (ACL). Statistiky jasně ukazují, že se 70 tackly, 1 interception a 1 forced fumblem dodává týmu spolehlivé výkony. Je srdcem obrany Crimson Tide a proti QB Justinu Fieldsovi a RB TreyoviSermonovi bude nejvíce vidět. Tahle obrana se každým utkáním zlepšuje a velké finále ji ukáže v tom nejdůležitějším světle.

Ohio State

Pouze 7 utkání stačilo, aby se parta kouče Ryana Daye stmelila a v semifinále předvedla naprostýdemoliční koncert. Výkon celého mužstva Buckeyes byl hodně podobný tomu z roku 2014, kdy se running back Ezekiel Elliott rozhodl ukrást veškeré naděje kouče Sabana. Tentokrát to odnesli chlapci z Clemsonu a nebudou na to vzpomínat v dobrém.

QB Justin Fields se i přes nepříjemnou srážku s LB James Skalskim předvedl působivě. Jeho hlavními kouzly byly pohyb v kapse a dlouhé pasy směrem na WR Chrise Olaveho. Nemůžeme ani zpochybnit, že největší rozdíl vytvořil running back Trey Sermon, který potvrdil z konferenčního finále Big Ten, že dokáže naběhat až nesmyslný počet yardů. Ohio State našla svou identitu a plánuje toho v Miami naplno využít. Je to ještě lepší mužstvo, než jsme si mohli před play offmyslet.

Hodně se debatovalo a pozastavovalo nad zvolením Ohia State do play off. Jen pro připomenutí. Opožděný začátek sezóny, do toho 22 hráčů v karanténě pro konferenční finále a najednou je z tohoto perspektivního mužstva jasný outsider.

Běhová hra je rozprostřena mezi dvojici running backů Treye Sermona a Mastera Teaguea. Oba jsou konzistentní a Sermon se v posledních dvou utkáních dostal dokonce na číslovku 526 naběhaných yardů. Pasová protekce je také mnohem lepší, než udávají statistiky. QB Fields se umí skvěle pohybovat a držet míč do posledních setin sekundy. Pokud se ofenzivní linii podaří zopakovat výkon ze Sugar Bowlu, defenzivní linie Bamy si naopak ani neškrtne.

Hodně jsem zvědav, jak si s DeVontou Smithem poradí CB Shaun Wade. Je to prakticky nejtalentovanější hráč secondary a celá obrana se bude chtít o něj opřít. Existuje větší výzva, než bránit nejlepšího WR ligy a vítěze Heisman Trophy?

Pokud bude chtít Ohio State favoritovi zdárně sekundovat, musí se jednoznačně spolehnout na svojidemoliční ofenzivu. QB Justin Fields musí hrát jako Vince Young v roce 2006, jako Deshaun Watson v roce 2017, nebo jako Joe Burrow v loňském roce. Nick Saban v letošní sezóně prohlásil, že o titulech už nebude rozhodovat obrana, ale útok. Pokud se tím budou hoši z Columbusu řídit, mají vyhráno.

Utkání začíná v noci z pondělí na úterý ve 2:00 našeho času.

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Thomasino
  12. ledna 2021 10:42

  Dá se na to někde kouknout ze záznamu?

 • Mi.Tch
  12. ledna 2021 14:21

  https://www.youtube.com/watch?v=9d2pvmPwB3Y&ab_channel=NFLNews

 • DebiQue
  12. ledna 2021 09:31

  Pekne Bama!

 • OMAHA2
  12. ledna 2021 06:15

  Dokonalá sezóna 🙌👍🐘🍻
  Ale prečo nedali na Sporte odovzdávanie pohára šampiónom to nechápem 👊
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • OMAHA2
  12. ledna 2021 04:34

  Waddle zas pokus, ale nepôjde to, avšak snaha sa cení 👍
  Jones keď ide do slajdu, tak to je o držku, čakám kedy sa zraní. Tuto činnosť nezvláda. 😵

 • OMAHA2
  12. ledna 2021 04:26

  Keďže asi nikto nepozerá, tak si aspoň sám dám: Ideeee to podľa plaaaanu. Roll Tide 🙌🐘🙌🐘🙌

 • OMAHA2
  12. ledna 2021 01:55

  Waddle hrá, tak to už by v tom čert bol, žeby Bama nevyhrala 😈
  Takže Waddle asi toho veľa neukáže, ten členok ešte nie je ok, ale aspoň si to skúsil. Po 1/4 je to vyrovnané, Ohio sa drží až prekvapivo dobre. Roll Tide 🙌
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • OMAHA2
  11. ledna 2021 22:28

  Crimsoni to zvládnu ako celú sezónu. Waddla by som si rád ešte raz pozrel, do zranenia bol geniálny. Roll Tide 🙌🐘🍻

 • DCC
  11. ledna 2021 20:36

  Díky. Už se nemůžu dočkat. Až si pustím záznam :-/.