AKTUÁLNĚ
Novinky TomPetri19 13.02. 09:02

Středoškolský fotbal a nábor do NCAA

Moje první věta tohoto článku směřuje všem, kteří se vyznají ve světě středoškolského fotbalu, jelikož na něj nenarazíte jen tak náhodou. Poklonu a klobouk dolů všem.

Ano, americký fotbal se hraje „poloprofesionálně“ i na střední škole. Sice to nemá takový zvuk jako zápasy vyšších fotbalových stupňů, ale nadšenci do univerzitního fotbalu by jej měli aspoň trošku sledovat, jelikož je to první možnost vidět budoucí fotbalové hvězdy na trochu větším pódiu. Některé z finálových soubojů dokonce vysílají televizní stanice FOX a ESPN – stanice, na kterých se vysílá Thursday Night Football a Monday Night Football, čili velké fotbalové bašty se zápasy v hlavním vysílacím čase. V Česku na žádné stanici středoškolský fotbal bohužel nezachytíme.

Něco málo ke středním školám

-         Hraje se s pravidly určenými NFHS – National Federation of High School Associations. Pravidla jsou až na pár drobných výjimek velmi podobná univerzitnímu fotbalu (NCAA).

-         Zápas trvá 4x12 minut.

-         Jediným státem, ve kterém jsou striktně používána pravidla NCAA, je Texas.

-         Základní část trvá od září do listopadu.

-         Hraje se 10 zápasů + play off.

-         Play off je v každém státě jinak uspořádané, často se ale používá systém stejný jako v NFL – několik nasazených týmů hrajících o finále – State Championship.

-         Texas je také stát s největším rozmachem středoškolského fotbalu.

-         Další státy, v nichž je středoškolský fotbal populární – Florida, California, Alabama.

-         Nejlepší hráči dostávají cenu Mr. Football – obdoba Heisman Trophy v univerzitním fotbale.

Středoškolský fotbal NEMÁ celonárodní zápasové finále (jako NFL či CFB). Nejlepší tým se určuje v každém státě zvlášť a poté podle žebříčku sestavovaným novináři z USA Today – https://eu.usatoday.com/story/sports/highschool/2021/01/05/high-school-football-rankings-final-national-super-25-2020-season/4138369001/.

Státní finále ve větších státech se hrají na velkých stadionech. Například finále středoškolského fotbalu státu Texas je hrané na AT&T Stadium, stánku Dallasu Cowboys. Finále státu Florida je hrané na domácím stadionu Floridy State University, finále alabamských středních škol je hrané na stadionu Alabamy Crimson Tide. I proto, že v normální necovidové sezóně se na zápasy 15–18letých kluků chodí dívat několik tisíc fanoušků. Pro nás Evropany absolutně nepochopitelné.

Ale ještě jeden vykřičník! V hojně obývaných státech (Kalifornie, New York, Florida, Texas) se nehraje jenom jedno finále dvou nejlepších středních škol, ale organizuje se celovíkendový mítink, při kterém se hraje více finálových zápasů. Ty jsou rozepsány podle čísel – např. 1 až 6 – a podle divize – 1, nebo 2. 1–6 se hodnotí od „nejhorších“ po „nejlepší“ zápasy.

Jako příklad si vezmeme právě zmiňovaný stát Texas. Největší a druhý nejvíce obydlený stát a Mekka celého amerického fotbalu. V celém státě je 944 středoškolských fotbalových programů. 944! Celostátní finále se hrálo, jak jsem psal výše, v Dallasu na stadionu Cowboys. To bylo v této sezóně kvůli koronaviru rozděleno na dva víkendy, 16.–18. prosince a 15.–16. ledna. Celkem se odehrálo 11 finálových utkání a lístek na jeden zápas stál 20 dolarů (430 Kč). A rozdělení? Zápas 1A Division 1 odehrály týmy Sterling City a May. Byl považován za zápas těch „nejhorších“ týmů z vybraných 22. Zato zápas 6A Division 1 mezi Southlake Carroll a Austin Westlake byl neoficiálním vrcholem celého programu.

Tady se vracíme k části, kde jsem psal o budoucích hvězdách na středoškolském trávníku.   QB Southlake Carroll je Quinn Ewers, vysoký blonďák, pravděpodobně nejlepší středoškolský hráč tohoto roku, který je už teď svým způsobem hry přirovnáván k Philipu Riversovi a Trevoru Lawrencovi. Už předem přijal nabídku univerzity Ohio State. Mimo jiné má označení 5 Star Prospect. Škola Austin Westlake má zase silnou historii v produkování budoucích talentů – školu navštěvovali a fotbal zde hráli Drew Brees, Nick Foles, Ryan Swope, Justin Tucker nebo naposledy Sam Ehlinger.

Nevíte co znamená 5 Star Prospect?

Ty, které zajímá pouze přímo hra na fotbalovém trávníku, teď lehce zklamu, protože několik dalších řádků bude věnováno zákulisí středoškolského fotbalu. Konkrétně náboru středoškoláků, známému spíše jako rekrutování (HS recruiting).

Nejdřív jednoduše – hráči si po celou svou středoškolskou kariéru budují postavení mezi ostatními talenty. V posledním ročníku pak jsou ohodnoceni hvězdičkami (stars).      

1 hvězda = Školy se o vás úplně prát nebudou, pravděpodobně přijmete jakoukoliv univerzitní nabídku.

5 hvězd = Hvězda se vším všudy. Hráčů s pěti hvězdami je každý rok 25–30 a je o ně boj podobný tureckým tržnicím. Bojují o ně ty nejlepší univerzity – Alabama, Ohio State, Clemson…

Středoškolský fotbalista během roku dostává nabídky sportovních stipendií od univerzit a může si vybírat, kde chce ve své kariéře pokračovat. Pokud si vybere, stává se z něj tzv. Commit, to znamená, že si SLOVEM vybral a SLOVNĚ se domluvil s libovolnou univerzitou. Toto rozhodnutí může ještě změnit. Pokud s univerzitou PODEPÍŠE i dopis o záměru studovat a účastnit se výuky, stává se z něj tzv. Enrollee. Toto rozhodnutí už změnit nelze.

Jak už jsem psal, commitment může hráč změnit. Příkladem nám může být Keenan Allen, hvězdný WR z LA Chargers. Ten během sezóny 2010/11 commitoval k Alabamě, ale nakonec otočil a enrolloval na Cal ( Universita of California). Že se poté v NFL stal hvězdou, je nám všem známo.

Přehled několika letošních 5hvězdičkových středoškolských talentů, kteří už si vybrali školu a příští rok se budou prát o čas na hřišti – a slibuji vám, že o nich ještě uslyšíme:

1.     Korey Foreman, DE z Kalifornie, který zůstane doma a bude hrát za USC.

2.     J. C. Latham, OT z Floridy, se přesunul o kousek vedle a bude hrát za Alabamu Crimson Tide.

3.     J. T. Tuimolau, DE ze státu Washington, který se k 27. 1. pořád nerozhodl, ale je pouze otázka dní, kdy oznámí commitování k Ohio State.

4.     Jack Sawyer, DE z Ohia, bude hrát za letošního finalistu Ohio State.

5.     Tommy Brockmeyer, OT z Texasu, se spolu se svým dvojčetem Jamesem rozhodl jít cestou Alabamy.

6.     Caleb Williams, nejlepší QB letošního talentového ročníku, se rozhodl pro univerzitu v Oklahomě.

7.     Amarius Mims, OT ze státu Georgia, zůstane poblíž a příští rok oblékne červenočerné barvy univerzity Georgia.

8.     Další velká jména jsou Ja’Tavion Sanders, Brock Vandagriff, Emeke Egbuka, Maason Smith, J. J. McCarthy nebo TreVeyon Henderson.

Pro příští rok vám doporučuji se zaměřit na tato jména – již dříve zmiňovaný QB Quinn Ewers, QB Gunner Stockton, CB Domani Jackson, CB Jaheim Singletary, WR Caleb Burton a S Bryce Anderson. Nejlepší stránkou na přehled talentů je 247Sports, web zaměřený přímo na univerzitní sporty, především pak na nábor a univerzitní fotbal.  https://247sports.com/

Bohužel, úspěch na střední škole neznamená vždy zajištěné místo v sestavě. Velká většina nováčků (tzv. Freshman) dostává ke svým jménům samolepku REDSHIRT. To znamená, že se jednu sezónu nepodívají na hřiště při ostrém zápase za cenu možnosti se zlepšovat v tréninku a prodloužit si možnost být na univerzitě o jeden rok. Proto je velká věc, když hráč má úspěšnou sezónu hned při prvním roce v univerzitním fotbale. Výhoda redshirtování je ta, že hráč nemusí odejít ve svém 4. roce, kdy se normálně z univerzity odchází, se samolepkou Senior. Může odejít až v 5. studijním roce jako Redshirt Senior.

Ale abych vám dokázal, že i Freshmani umí ovládat zápasy univerzitního fotbalu, pojďme se nyní podívat na ty, kteří letos skočili do světa NCAA po hlavě:

1.     Duo QB Spencer Rattler a WR Marvin Mims táhli Oklahomu k rekordu 9-2 a výhře v Cotton Bowlu nad Floridou.

2.     RB Kyren Williams vybojoval starting pozici v nabité ofenzivě Notre Dame a připsal si přes 1 200 yardů a 13 touchdownů.

3.     DB Malachi Moore, Alabama. Pravděpodobně nejlepší sezóna od Freshman DB, co jsem kdy viděl.

4.     V play off se ve velmi dobrém světle ukázal další hráč univerzity Alabama, LB Will Anderson.

5.     RB Bijan Robinson z univerzity Texas se vytáhl hlavně ke konci sezóny a nezklamal. Naváže na skvělou historii RB z Texasu?

6.     Linebackeři Justin Flowe a Noah Sewell z Oregonu. Sewellův starší bratr Penei hrál také OT v Oregonu a letos půjde na draftu hodně vysoko.

7.     Skvělou sezónu pod radarem si připsal Bryan Breese, DT z Clemsonu. Breese byl minulou sezónu nejlepší hráč středoškolského fotbalu.

8.     A mnoho dalších jmen jako Michael Mayer, Elias Ricks, Jalen Catalon, Myles Murphy nebo Kayshon Boutte.

Vyznat se ve středoškolském prostředí a fotbale je pro cizince náročné, jelikož přesně nevědí, jaké tam jsou návyky a „jak to tam obvykle chodí“. Není tak medializovaný jako univerzitní fotbal nebo NFL. Není v tom samozřejmě ani zdaleka tolik peněz jako v profesionálních sportech. 

Pro středoškoláky je hraní na univerzitě sen. Vždyť do divize D1 se dostane jenom 2,7 % všech hráčů! Proto je opravdu těžké být dobrý rekrut. Freshman na univerzitě. Starter za špičkový tým. Dostat se mezi 255 draftovaných hráčů. A hrát stabilně v NFL? O tom sní každý středoškolák…

Sdílejte na sociálních sítích

TomPetri19

Fanda Baltimore Ravens a Texas Longhorns z Karlových Varů.

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • kosto1
  16. února 2021 13:30

  Zase si ma dostal,tvoje poznatky ma dostávaju do kolien.Výborné čítanie,teším sa na ďalšie články.Čau.

 • TomPetri19
  16. února 2021 23:30

  Díky moc, jsem rád, že tě to baví!

 • pete68saint
  14. února 2021 10:19

  Díky za vhled do středoškolského fotbalu.. těším se na další podobné články👍

 • TomPetri19
  14. února 2021 11:12

  Díky ;)

 • Brano
  14. února 2021 07:58

  vyborny clanok, len tak dalej :) pre mna je toto spanielska dedina a kazda jedna info je velmi cenna a zaujimava

 • TomPetri19
  14. února 2021 11:11

  Já díky :) doufám že tě to vtáhne a bude tě to bavit

 • Šráma
  13. února 2021 17:29

  Mitchi. Nech si nějaké zajímavosti ještě na příští tejden. Bude tu hodnocení náboru 2021... 😄

 • Mi.Tch
  13. února 2021 19:39

  Neboj něco ještě v zásobě mám :-)

 • Mi.Tch
  13. února 2021 13:34

  A ještě malá zajímavost k bratrům Sewellovým, kdyby Penei nevzdal tuhle sezónu ve prospěch přípravy na NFL tak se v konferenci PAC 12 mohli potkat tři bratři. Noah a Penei u nás a Nephi v Utahu.

 • TomPetri19
  13. února 2021 16:01

  Přiznám se že o Noahovi (a o Nephim) toho moc nevím, jenom jsem letos slyšel nějakou lehkou chválu..uvidíme

  Ale o Floweovi jsem slyšel už na střední škole, doporučuju si najít jeho HS highlights. Už teď vypadá jako DK Metcalf a na střední to byla hra kočky s myší :)
  Na Oregon se příští rok opravdu těším, akorát ten QB..Slough přestupuje a kdo je další? Anthony Brown? A co plánovaná řežba s Ohio State?
  Jinak si teď předběžně myslím, že Oregon vyhraje PAC 12, ale bacha na Arizonu State :)

 • Mi.Tch
  13. února 2021 19:58

  @TomPetri19 Noah je taky zvíře (velký a silný), hrál na freshmena dobře, ale měl problémy s dokončováním tacklování a trochu s tackling leverage , ale to je napravitelný a bude jen lepší. I tak získal ocenění PAC 12 defensive freshmen of the year. Flowe toho právě moc nenahrál. V prvním zápase se zranil a byl out of year. Flowe byl druhým nejvýše hodnoceným rekrutem v historii univerzity. K nim přibude ještě letos Keith Brown (No.1 rekrut ze státu Oregon). Floweho highlights jsem samozřejmě viděl :-)
  LB corps má potenciál, ale další změna na pozici DC a totální rozpad secondary (opt outs a odchody na draft) a absence lídra obrany nám moc šanci celkově nedávají. Na pozici QB bude po odchodu Shougha, který jsem předpovídal, boj mezi Anthony Brownem a newcomerem Ty Thompsonem. Podle mě budem mít Thompson edge a brown bude back up a nebo pokud se Thompson neprosadí v kempech tak začne Brown a v průběhu sezóny ho Thompson nahradí.
  Na Ohio State bohužel teď nemáme (právě kvůli problémům v obraně a zatím nekompletnosti na všech pozicích i když s velkým talentem). PAC 12 vyhrát při souhře náhod můžem, ale favority úplně nebudeme. V divizi North se budeme být s Washingtonem a podle mě černým koněm budou Beavers. Sun Devils jsem popravdě myslel, že budou nebezpeční už letos, ale pak to posrali. Příští rok budou lepší, ale nepodceňoval bych ani Chipa a jeho Bruins! a uvidíme co Colorado.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Mi.Tch
  13. února 2021 13:28

  A ještě bych doplnil, že tak jako jsou blue print univerzity tak jsou i blue print HS. Níže v diskusi zmiňovaná Bishop Gorman v Nevadě nebo De La Salle v Texasu nebo Mater Dei v Kalifornii (která je brána jako QB school - a rekrutuje se z ní většina QBs pro USC :-)), které jsou považovány za líheň talentů. Ale dost často je to tak, že se do těchto míst a měst stěhuji hráči zcela záměrně, aby hráli v nejlepších týmech a s nejlepšími hráči ve státech.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Šráma
  13. února 2021 17:28

  Mater Dei minulý nábor dodalo QB pro Bamu 🤷‍♂️ tak sem letos na něj zvědavej.

 • Mi.Tch
  13. února 2021 13:25

  Ještě k těm hvězdám (5 star apod). Jsou samozřejmě vyjímky, kdy jsou hráči, kteří se pak stanou vysokoškolskými hvězdami nebo to dotáhnou až jako vysoký výběr draftu, výrazně podhodnoceni a náboráři to prostě neodhadnou. Jako příklad toho používám mého oblíbence Marcuse Mariotu, který byl hodnocen jako star prospect bez šance prosadit se na pozici starting QB a jako 123. prospect na své pozici v ročníku. Jak to dopadlo asi víte a i když má spousta z Vás k němu výhradu jako NFL QB tak si myslím, že si jeho výkony a work ethic zaslouží respekt. Takto je podhodnoceno více hráčů a to především, kvůli fyzickým předpokladům. To co většina hodnotičů podceňuje je právě ta pracovní morálka a fotbalové IQ.

 • Mi.Tch
  13. února 2021 13:13

  Zkusím doplnit informace o pár zajímavostí:
  1) Trochu čísel - v roce 2019 hrálo na středních školách víc jak milión hráčů přesně 1 006 013. Z toho se do systému univerzitního fotbalu, který je organizován pod hlavičkou NCAA (což obsahuje všechny školy Divize I (FBS+FCS), Divize II a Divize III, dostane pouze 73.000 hráčů. To je jen 7% ze všech středoškolských hráčů. Do nejprestižnější soutěže, kterou je Divize I – (FBS+FCS) se dostane jen 2,9% z těch 73.000 hráčů. Do Divize II se dostane asi 1,9% hráčů a do Divize III zbývajících 2,7%.
  2) Rozdělení hráčů pro nábor začíná podle fyzických parametrů. Jsou přesně dané fyzické parametry, které by měl hráč splňovat, aby mohl pomýšlet na nejvyšší divizi. To pak musí podpořit ještě přesně specifikovanými dovednostmi, které pak během HS kariéry rozvíjí. Na stránkách NCAA existuje normativní tabulka pro hráče, aby orientačně věděli, kam to mohou dotáhnout. Tak kupříkladu pokud hráč bude mít ambice být quaterbackem a chtěl by se dostat na tu nejvyšší vysokoškolskou úroveň (tedy divizi I – FBS) tak musí měřit průměrně 6‘2“ a vážit 207 lbs. Měl by být víceletý starter na střední škole a umět nějaké typy hodů (back shoulder throw, měl by umět prohodit goalpost z vlastní 40 yardové linie apod). Pokud tedy hráč má takové vlastnosti je velká pravděpodobnost, že dostane stipendium na jedné z univerzit na úrovni FBS – divize I a tím pádemm šanci poprat se o svůj sen (NFL). https://www.ncsasports.org/football/recruiting-guidelines. Předpoklady pro nižší úrovně se samozřejmě snižují.
  3) Existuje několik agentur, které vytváří své hvezdičkované žebříčky (ESPN, 247.com a další). Ne vždy se ohodnocení hráčů shoduje a tak pak nastupuje tzv. consesus 5 star apod (obdoba all american týmů na college).
  4) např. ESPN hodnotí už středoškolské juniory žebříčkem ESPN 150 Jr. a na ten pak navazuje ESPN 300 (300 nejlepších hráčů dle ESPN) v seniorském ročníku
  5) hráči na střední škole točí videa svých tréninků a dovedností a zasílají je recruitingovým agentůrám, které je pak ohodnotí nějakou tou hvězdou. Nikdo neodstane méně jak 2 (tady si myslím, že není hodnocení 1star).
  6) Během roku se koná několik HS combine, které se konají pod názvem The Opening. Je to po regionech a na těchto combine hráči dělají drily, jsou měřeny jejich fyzické parametry, hrají 1 na1 7 na 7 a 11 na 11 a na konci tohoto kempu jsou vyhlášení nejlepší hráči. Na konci periody je Velký The Opening, kde se sejdou jen ti nejlepší z jednotlivých regionálních kempů a na závěr jsou vybráni ti nejlepší, kteří většinou mají velkou šanci být vybráni do lepších univerzit. The Opening navšťěvují náboráři jednotlivých univerzit.
  7) Každá větší univerzita má svého náborového koordinátora a několik lidí, kteří objíždí kempy a školy.
  8) středoškolští hráči mají svůj all star games, při kterém většinou veřejně (v televizi) zveřejňují komu podepíší NLI (National Letter of intent - což je jak psal Tom Záměr studovat). Tento zápas je celonárodně přenášen stanicí ESPN pod názvem Under Armour All American Game.
  9) Je několik period během roku, během kterých univerzity rekruty mohou kontaktovat anebo naopak nemohou, kdy je mohou navštívit nebo pozvat k sobě do kampusu, ale také period kdy to dělat nesmí.
  10) v poslední době se rozmohlo, že HC nebo poziční trenéři jezdí na tzv in home visit, při kterých dost často i přespávají v domech rekrutů a snaží se vytvořit silnější dojem. Velkým propagátorem toho je Jimbo Harbaugh z Michiganu.
  Kdyby mě ještě něco napadalo tak dopíšu do vlákna...
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • TomPetri19
  13. února 2021 15:56

  Tak o 6) a 10) jsem vůbec nevěděl, díky!
  Jinak já se u hvězdiček orientuju podle 247.

 • Mi.Tch
  13. února 2021 12:55

  Super článek. Díky za něj. Jsem rád, že tu máme dalšího nadšence do NCAA s obrovským rozhledem a myslím, že ti to tady co nevidět bude patřit ;-). Tak ať vydrží síly a s články jen houšť.

 • TomPetri19
  13. února 2021 15:53

  Já děkuju, a jsem rád za takovou chválu :) Střední školy sice nejsou moje kafe, ale krásně to navazuje na NCAA, takže se snažím aby se každý dozvěděl aspoň trochu.
  Ještě jednou díky!

 • Eriq400
  13. února 2021 12:18

  Caute. Su nejake dokumenty ohladom nfl alebo celkovo o ammerickom futbale?? Viem ze je zaznamenana sezona rams alebo philadelphia, ale bohuzial nikde som nenasiel aj ceske titulkky k tomu. Tak ci o niecom neviete kde by bolo aj titulky. dik

 • TomPetri19
  13. února 2021 15:51

  Vím o Netflixových dokumentech Last Chance U - pro mě vrchol fotbalový kinematografie, zaměřuje se na jednu sezónu u menších univerzit, silný příběhy a skvěle natočený.
  QB1 Beyond the lights - tenhle dokument ukazuje na poslední roky středoškoláku na středních. Zaměřuje se na talentovaný QB - Fromm, Fields, Rattler, ale jsou tam i případy neúspěchu - Tate Martell.

  Jinak NFL dělá každý léto Hard Knocks, a to ukazuje jak probíhá letní tréninky před sezónou.

 • Eriq400
  13. února 2021 16:12

  @TomPetri19 Inak na netflixe je len posledna 3. seria. Dajus a niekde najst aj 1. a 2. seria ? ale iba cz titulkami. Zatial som to nikde nenasiel.... dik

 • TomPetri19
  13. února 2021 21:54

  @Eriq400 1.serie QB BTL je na Youtube, ale asi bez titulku...jinak netusim

 • Mischinko
  13. února 2021 11:13

  Neskutočný článok !! Ďakujem, o tomto si vždy rad prečítam 💪

 • TomPetri19
  13. února 2021 15:46

  Děkuju moc :D

 • JayEl
  13. února 2021 10:38

  Moc pěkný článek, díky 🙂

 • TomPetri19
  13. února 2021 15:46

  Já děkuji :)

 • Anford
  13. února 2021 09:25

  Super clanek! Pokud chce nekdo trochu vice nakouknout do “budoucich” hvezd NFL uz ted, urcite doporucuji na Netflixu “QB1: Beyond the lights” - docuserie o qb z ruznych strednich skol vcetne Bishop Gorman v Nevade.

  V nekterych statech je to opravdu jako nabozenstvi, sam jsem zil v malomeste v Oklahome a na zapasy stredni skoly chodilo kazdy patek cca 3000 divaku. Mesto melo cca 12000 lidi. Ono je to ale take dane tim, ze siroko daleko je jen pole a kukurice, takze se tam realne nic jineho delat moc neda :-)

 • Šráma
  13. února 2021 09:53

  Vůbec by mi nevadilo tam žít tímhle stylem. 🤷‍♂️👌

 • TomPetri19
  13. února 2021 15:45

  Přesně tak, seriál se zaměřuje na poslední roky středoškoláku - např. Fromm, Fields, naposledy Rattler.
  Někdy bych chtěl zažít tuhle atmosféru, protože teď mi to přijde úplně neuvěřitelný :D

 • Mi.Tch
  13. února 2021 19:37

  @TomPetri19 Já to teda neviděl, ale obecně toho nejsem příznivcem. Může to mít jak pozitivní, tak ale i negativní vliv na tak mladé hráče a myslím, že nebude ani nemálo těch, kterým to zkazí kariéru dřív jak začne, protože přehnané (příliš vysoké) očekávání může generovat i opačný efekt v kariéře.