AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 20.02. 08:30

NCAA: Nábor 2021

Univerzitní fotbal má oproti NFL zcela jiný systém získávání mladých hráčů a talentů. Zatímco v NFL funguje systém nejhorší bere toho nejnadanějšího, rekrutování středoškolských fotbalistů je několikaměsíční až několikaletá systémová práce. Hlavním faktorem při získávání talentů je kvalita fotbalového programu, trenér, popř. koordinátoři, a hlavně lanaření.

V letošním náboru se podle specializovaného serveru 247sports objevilo hned 32 hráčů s označením 5-star. To je nejvyšší možná známka kvality. Tito prospekti jsou předurčení k tomu, aby uspěli nejen na školním hřišti, ale i na draftu NFL. Častokrát můžeme vidět, že hráči s takto vysokou známkou míří do těch největších fotbalových programů, aby si splnili sen v podobě prvního kola draftu. Bez dlouhého přemýšlení je jasné, že za posledních 10 let je v nabírání těch nejlépe hodnocených nejvíce úspěšný kouč Nick Saban, který dokáže skloubit talent s úspěchem. Já se vám pokusím aspoň trochu zrekapitulovat, komu se povedl nábor 2021.

Nejlepší z nejlepších – Alabama

Bez váhání se letošní rekrutování povedlo nejlépe alabamským, který získali nejvyšší počet 5-star playerů. Dohromady 7 naprosto špičkových hráčů, kteří jsou předurčení pro úspěch v NFL. Do ofenzivní linie se jim podařilo nabrat dvojici J. C. Latham (IMG Academy) a Tommy Brockermeyer (All Saints Episcopal), kteří by mohli do dvou let získat stálé místo v sestavě. Kromě nich se zadařilo náborovému týmu nabrat do ofenzivy ještě druhého nejlépe hodnoceného WR náboru 2021 Jacoreye Brookse a RB Camara Wheatona, taktéž označeného jako číslo 2 na své pozici. Obrana má silný upgrade na defenzivní linii, kam přichází Dallas Turner (nejlépe hodnocený WDE náboru) a Damon Payne (třetí nejlépe hodnocený DT náboru). K jejich smůle se oba připojí k týmu těsně před letními kempy, takže budou mít malou šanci soupeřit o místo v sestavě. Spíše se očekává, že si první rok prosedí. Posledním jménem, které stojí za zmínku, je CB Ga'Quincy McKinstry (nejlépe hodnocený CB náboru). Tento elitní atlet je srovnáván s Dreem Kirkpatrickem, a tak nebude žádným překvapením, když ho v budoucnu uvidíme na piedestalu zvaném první kolo draftu NFL.

Těsně v závětří – Ohio State

Buckeyes patří dlouhodobě k tradičním baštám univerzitního fotbalu a k tomu jim dlouhodobě pomáhá skvělý nábor. Až na menší výpadek talentů v náboru 2019 (menší počet 4-star prospektů) jsou jednoznačně Top 5 v dlouhodobějším měřítku. Ryan Day a jeho personál pokračuje v tradici a rekrutování prospektů 2021 jim vyšlo téměř na výbornou. Dohromady získali pět 5-star hráčů, přičemž čtveřice mířila do ofenzivy. Nejlépe hodnocený WR náboru Emeka Egbuka je díky kontrole svého těla a dobré separaci dalším JuJu Schusterem-Smithem. RB TreVeyon Henderson je zas nejlépe hodnoceným RB celého náboru a může nám lehce připomínat Christiana McCaffreyho. Na QB se Buckeyes posílili o philadelphského rodáka Kylea McCorda, který dostal nálepku třetího nejlépe hodnoceného Pro Style QB náboru. Guard Donovan Jackson je nejlépe hodnocený na své pozici a často je srovnáván s La'elem Collinsem. Jediným 5-star talentem mířícím do defenzivy je edge Jack Sawyer, který byl celkově 4. v celém náboru a 3. na své pozici. Pouze dvojice Korey Foreman (USC) a J. T. Tuimoloau (pravděpodobně se také zapíše Ohio State) je ve středoškolském rankingu na vyšší pozici.

Opět elita – Georgia

Buldoci po příchodu trenéra Kirbyho Smarta získávají do svého týmu neskutečné talenty. Jen pro představu, nábor 2018 a 2020 naprosto ovládli a rok mezi tím skončili na druhé příčce. Za tyhle poslední tři nábory Smart dokázal přivést 16 hráčů s označením 5-star a 45 hráčů s označením 4-star. To nemluvím o tom, že přišel z ročníku 2018 o QB Justina Fieldse (Ohio State), kterého nahradil loni příchozí 5-star QB J. T. Daniels (USC). Když se pokusíme přiblížit ročník 2021, personál Georgie se zaměřil na elitního quarterbacka, který bude soupeřit od sezóny 2022 o startovní pozici. 5-star prospekt Brock Vandagriff je druhým nejlépe hodnoceným dual-threat QB (skvělý passer a skvělý běžec). Analytici ho z části přirovnávají k Jarrettu Stidhamovi. Chránit by ho v budoucnu měl tackle Amarius Mims (třetí nejlépe hodnocený OT náboru), který může být podobně kvalitní jako Cam Robinson. Obranu vyztuží dva elitní outside linebackeři Xavian Sorey (jednička na své pozici) a Smael Mondon (trojka na své pozici). Ač je tenhle ročník Bulldogs na vysoké úrovni, přijde mi, že byl lehce podceněn zisk kvalitního wide receivera. Dvojice 3-star prospektů Adonai Mitchell a Jackson Meeks na první dobrou nepřipomíná současné hvězdy jako George Pickens či Kearis Jackson. To však vůbec neznamená, že by se mělo jednat o špatný tým. Ostatně Georgia byla vždy skvělá více do obrany než do útoku.

Brambora – LSU

Tigers bych co se týče kvality náboru přirovnal k Georgii. LSU získalo sice jen 2 prospekty s označením 5-star, zato dohromady 15 hráčů přichází jako 4-star talenti. DT Maason Smith je hodnocen jako druhý nejlepší DT náboru, čímž si vysloužil srovnání s Eddiem Goldmanem. Druhým 5-star, který se připojí k týmu, je safety Sage Ryan (druhý nejlépe hodnocený S náboru). Díky své univerzálnosti a atletičnosti je přirovnáván k Jabrillu Peppersovi. Třetí nejlépe hodnocený safety, avšak s nálepkou 4-star, který dorazí do Baton Rouge, je Derrick Davis Jr.. Další Malcolm Jenkins? Největší slabinu této class LSU vidím v ofenzivní linii, kam se jim nepodařilo získat příliš prospektů. OT Garrett Dellinger je hodnocen jako 12. nejlepší OT náboru a OG Kimo Makaneole až jako číslo 23.

Vysoký standard – Clemson

Pokud se někdo nemýlí ve svých rekrutech, je to bezpochyby kouč Dabo Swinney. Nábor 2021 se Clemsonu povedl, především díky zisku 5-star RB Willa Shipleyho, který by měl v blízké budoucnosti plně nahradit Travise Etienna. Na pozici QB nemuseli Tigers nikoho extra nahánět, protože mají minimálně na dva roky D. J. Uiagaleleie. Druhým 5-star prospektem je OT Tristan Leigh (4. nejlépe hodnocený OT náboru), kterého budeme jistě v budoucnu hojně sledovat, a třetím pětihvězdičkovým je OLB Barrett Carter (2. nejlépe hodnocený OLB náboru). Na tomto náboru se mi líbí vysoká variabilita rekrutů. Jak obrana, tak útok získává potřebné hráče k tomu, aby Tigers opět bojovali o nejvyšší příčky.

Návrat na vrchol – Oregon

Oregonští kačeři prožili jeden z nejlepších náborů ve své historii. Alespoň podle čísel. Sice nezískali žádnou megastar s hodnotou 5-star, zato sestavu doplnili o 5 hráčů z top 100. Celá pětice je navíc do ofenzivy. Pro style QB Ty Thompson by mohl být další Brad Kaaya. Dvojice ofenzivních tacklů Kingsley Suamataia a Bram Walden jsou jistě budoucími startery, stejně tak WR Troy Franklin (hodnocen jako 3. nejlepší WR náboru) a Dont'e Thornton (hodnocen jako 7. nejlepší WR náboru). Z celkových 23 nováčků je hned 19 označeno jako 4-star. Jak je vidět, nábor se jim povedl především do ofenzivy. Získat dva tight endy z pozičním hodnocením do top 10 a druhého nejlépe hodnoceného centra, tomu říkám dobrý kauf.

Jednička v Texasu – Texas A&M

Na sedmou pozici v celkovém náboru 2021 se vyšvihli Aggies, kteří jsou po příchodu Jimba Fishera v hledání prospektů velmi aktivní. Zisk jednoho 5-star talentu a šestnácti 4-star playerů značí výrazný posun v ambicích. 5-star DT Shemar Turner (hodnocen jako 4. nejlepší DT náboru) je označován jako další Marlon Davidson. Tenhle kluk má dovednosti, které ho předurčují, aby už jako nováček pravidelně nastupoval. Osobně si však nemyslím, že hráč, který přijde na univerzitu v červnu, bude už v září pravidelně nastupovat, spíše očekávám redshirt ročník. Ofenzivní lajnu vyztuží G Bryce Foster (hodnocen jako 4. nejlepší G náboru) a OT Reuben Fatheree (hodnocen jako 13. nejlepší OT náboru). Na pozici za centrem získali Aggies dual threat QB Eliho Stowerse (hodnocen jako 7. nejlepší dual threat QB), který se podobá Desmondu Ridderovi ze Cincinnati Bearcats. Osobně se mi líbí výběr running backa L.J. Johnsona (4. nejlepší RB náboru) a safetyho Kendala Danielse (hodnocen jako 4. nejlepší safety). Když vezmu tuto třídu, rozhodně je pro Texaský program upgradem.

Po dvou špatných náborech zase zpět – USC

Není žádné tajemství, že se Trojans rekrutování v posledních dvou letech rozhodně nepovedlo. Za toto období získali pouze 9 hráčů s označením 4-star, což by nestačilo ani na jednu ofenzivní či defenzivní sestavu. Když se ohlédnu ještě dál, v roce 2018 se USC podařilo získat čtveřici 5-star prospektů, ale ani jeden se v následujícím ročníku 2021 v sestavě neobjeví. QB J. T. Daniels je už dávno v Georgii, LB Palaie Gaoteote IV vstoupil na transfer portál, CB Olaijah Griffin a WR Amon-Ra St. Brown jdou na draft. Co bylo, bylo, a USC se tím správným způsobem zaměřila na talenty mimo Kalifornii, což jí v celkovém součtu přineslo polovinu nováčků. Největší bomba byla jednička celého náboru 2021 – edge Korey Foreman. Tento Cameron Jordan na druhou je svou atletikou a fyzickými proporcemi jasným adeptem na startera už v příštím roce. Trošku zvláštní na tomto náboru je zisk dvou kvalitativně podobných quarterbacků. Miller Moss (hodnocen jako 7. nejlepší pro style QB náboru) a Jaxson Dart (hodnocen jako 8. nejlepší pro style QB náboru) se v budoucnu asi jen těžko spokojí s rolí backupa a osobně očekávám v budoucnu transfer jednoho z nich. Celkově vzato je tato class hodně vyvážená a rozhodně si zaslouží pozornost všech.

Konečně zase v Top 10 – Notre Dame

Na celkové deváté pozici v náboru se umístili Irové ze South Bendu. Ti získali nejvíce rekrutů, dohromady 27, a především díky 15 hráčům s označením 3-star se po dvou mimo top 10 náborech vrací na místa, kam patří. Jako fanoušek Notre Dame jsem s letošní class spokojen. Získali jsme opět kvalitní ofenzivní ochrany pro QB – OT Blakea Fishera (hodnocen jako 8. nejlepší OT náboru) a OG Rocca Spindlera (hodnocen jako 3. nejlepší OG náboru). K tomu v jednu dobu 5-star QB Tyler Buchner (hodnocen jako 3. nejlepší dual threat QB) bude jistě budoucím starterem a má k sobě dvojici wide receiverů Deiona Colzieho (hodnocen jako 16. nejlepší WR náboru) a Lorenza Stylese (hodnocen jako 20. nejlepší WR náboru). Do obrany přichází OLB Prince Kollie (hodnocen jako 9. nejlepší OLB náboru), který by mohl jednou nahradit Jeremiaha Owusua-Koramoaha. Na DT je zisk Gabriela Rubia (hodnocen jako 9. nejlepší DT náboru) také solidní upgrade. Pokud bych měl sundat růžové brýle a hodnotit tenhle nábor, tak bych po dvou marných letech řekl – dobrá práce.

Zpátky na výsluní? – Michigan

Top 10 uzavírá mužstvo Jima Harbaugha, který v posledních dnech rekrutování nabral tři defenzivní tackly – dva 4-star playery George Rookse (19. nejlépe hodnoceného DT náboru) a Rayshauna Bennyho (16. nejlépe hodnoceného DT náboru), a 3-star Ikechukwa Iwunnaha (63. nejlepší DT náboru). Dohromady se do Ann Arboru přistěhuje pětice top 100 rekrutů, přičemž z IMG Academy přichází 5-star QB J. J. McCarthy (2. nejlépe hodnocený pro style QB náboru), jenž může konečně slibovat světlé zítřky. Hodně se mi z náboru Wolverines líbí running back Donovan Edward (3. nejlépe hodnocený RB náboru) a wide receiver Xavier Worthy (8. nejlépe hodnocený RB náboru). Co se týče obrany, tu by měl v budoucích letech převzít linebacker Junior Colson (hodnocený jako 5. nejlepší OLB). Michigan se do top 10 náboru vrací po jednoleté přestávce.

S kvalitou nejdál dojdeš? – Oklahoma

Sice se Sooners umístili v náboru na 11. pozici, ale já bych je zařadil do podobné úrovně s Michiganem. Oklahomští rekrutovali pouze 16 hráčů, přičemž hned 12 z nich je označeno jako 4-star. Hlavní pozornost je nejvíce upřena na zisk 5-star prospektu v podobě QB Caleba Williamse (hodnocen jako nejlepší dual threat QB náboru), což je završení na první pohled nic moc náboru. Přestože program Lincolna Rileyho získal pět hráčů z top 60, zbytek týmu, hlavně co se týče obrany, se nezdá nějak výrazně vylepšen. Trojice wide receiverů Mario Williams (hodnocen jako 4. nejlepší WR náboru), Cody Jackson (hodnocen jako 17. nejlepší WR náboru) a Jalil Farooq (hodnocen jako 22. nejlepší WR náboru) patří mezi top 125 hráčů této class. Oklahomě se povedlo nabrat v transfer portálu i další tři vysoce hodnocené hráče – RB Erica Graye, OT Wanya Morrise a S Keye Lawrence  (všichni z Tennessee), což samozřejmě sestavu ihned vylepšuje. S ohledem na tyto přestupy vnímám Sooners i nadále jako nejlepší fotbalový program v Big 12.

Kdo získal nejvíce Top 100 hráčů náboru 2021?

Alabama – 13

Ohio State – 13 (pokud se jí podepíše Tuimoloau)

Georgia – 8

LSU – 8

Clemson – 7

Oregon – 5

Texas A&M – 5

USC – 4

Notre Dame – 4

Michigan – 5

Oklahoma – 5

Odkud pochází nejvíce talentů z Top 100?

Texas – 15

Georgia, Kalifornie, Florida – 12

Kdo nejvíce v náboru 2021 propadl?

Auburn (27.) – Asi největší překvapení letošního náboru byl malý zisk talentů pro Tigers. Kromě toho, že hlavní trenér Gus Malzahn dostal milionového padáka a celý personál se obměnil, Auburn nedotáhl nadějně rozdělanou práci do konce. Je to logické, že pokud se vám obmění personál, rozjednaní talenti změní názor a raději zvolí jistotu v jiném programu. 27. místo se nakonec nejeví zas až tak špatně. Zisk čtyř 4-star a třinácti 3-star playerů je vcelku dostatečný materiál pro začátek kouče Bryana Harsina na Jordan-Hare Stadium. Ty největší výzvy teprve přijdou.

South Carolina (78.) – Prakticky stejný případ jako u Auburnu. Změna kouče je nejcitelnější zásah v procesu a to má za následek úbytek předjednaných talentů. Gamecocks získali pouze třináct hráčů, přičemž všichni to byli ohodnoceni jen jako 3-star. Nový kouč Shane Beamer startuje svou kariéru na pozici hlavního kouče ve velkém programu a rozhodně se nebude hodnotit podle náboru, který s ním v podstatě ani nezačal. Syn slavného kouče si bude muset své jméno teprve vydobýt a  není nic lepšího, než tuto práci začít budoucím náborem 2022.  

Překvapení na závěr...

Jackson State (86.) – Druhodivizní JSU získalo před sezónou 2020 za hlavního kouče Deiona Sanderse. Celý program se rázem naprosto otočil a najednou se všechny oči ve druhé nejvyšší univerzitní soutěži otočily na Tigers. V náboru 2021 se jim podařilo ukořistit tři 4-star hráče, což je neuvěřitelné. Quarterback Shedeur Sanders (15. nejlépe hodnocený pro style QB náboru) se rozhodl nevyužít nabídku Floridy Atlantic a šel za svým otcem, byť se svým talentem by mohl nastupovat v kvalitnějším programu. Do týmu se legendárnímu Sandersovi podařilo podepsat ještě cornerbacka De'Jahna Warrena, který přichází ze soutěže JUCO, kde byl hodnocen jako nejlepší na své pozici. Posledním 4-star je wide receiver Trevonte Rucker, 52. nejlepší WR náboru 2021.

Co je na programu JSU nejvíc zajímavé? Počet přicházejích hráčů z transfer portálu – 14! Do obrany přichází 4-star DT Coynis Miller z Auburnu (10. nejlépe hodnocený DT náboru 2018), 4-star OLB Abdul-Malik McClain z USC (14. nejlépe hodnocený WDE 2018) a 4-star CB Isaiah Bolden (25. nejlépe hodnocený CB náboru 2018). Z transferů je nejvíce zajímavý zisk Shila Sanderse, který se rozhodl nepokračovat v South Carolině a přejít za svým otcem. Tento 3-star prospekt působil u Gamecocks dvě sezóny, ve kterých odehrál 11 utkání a zaznamenal dohromady 34 tacklů. 

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Šráma
  6. března 2021 15:22

  Děkuju všem. Dělám to rád. :-)

 • kosto1
  23. února 2021 14:09

  Znova super članok,obdivujem že dokážes všetky tie informácie pozbierat a spojit do jedného fasa celku.Klobučik dole,díky.

 • DCC
  22. února 2021 08:59

  díky

 • OMAHA2
  20. února 2021 11:07

  Aspoň vo finále AO to nevyhral Brady. 😇

 • OMAHA2
  20. února 2021 10:41

  Dík za prehľad výborná práca. No ako to komu vyšlo uvidíme až za 2 roky. V každom prípade platí "Nejlepší z nejlepších – Alabama" 😜

  Taká, možno blba otázka:
  Z čoho platia Sabbanovi ten kráľovsky plat, keď za hráčov nedostávajú v NFL ani vindru. Prečo mu toľko platia je jasné, ale z akých peňazí?
  Dík za odpoveď, možno by stálo za to obširnejšie rozobrať financovanie univerzitného futbalu.

 • Šráma
  20. února 2021 11:18

  Sponzorská smlouva s Nike, televizní práva SEC a návštěvnost. 7 domácích zápasů na Bryant-Denny Stadium znamená 100 000 x 7 = 700 000 lístků x průměrná cena lístku je $92 = $ 64 400 000 milionů za rok. To je netřeba dál rozvádět. :-)

 • OMAHA2
  20. února 2021 11:26

  @Šráma Tento rok zo vstupného tak 16 mega, maximálne. Ale chápem, dík.

 • OMAHA2
  20. února 2021 11:33

  @OMAHA2 Pre zaujímavosť:
  The top five this season:

  Nick Saban, Alabama, $9,100,000.
  Ed Orgeron, LSU, $8,687,500.
  Dabo Swinney, Clemson, $8,258,575.
  Jim Harbaugh, Michigan, $8,054,000.
  Jimbo Fisher, Texas A&M, $7,500,000.
  Ohio State’s Ryan Day ranked only 12th on the list at $5,748,264.

  Ten Harbaugh tam 😂

 • Šráma
  20. února 2021 11:41

  @OMAHA2 Jasný, ale stačí se podívat, že to je jeden rok. Saban si z bonusy přišel určitě na 11-12 míčů. Nebudu ani zmiňovat, kolik bere náš Brian Kelly, kterej nás dostal 2x do Playoff za poslední 3 roky. Harbík podepsal tu smlouvu před svým nástupem a teď jí má prodlouženou o 4 roky a zmenšenou na 4 míče. Možná se budeš divit, ale Jim to na Michiganu pozvedl. Ono to nevypadá, ale když si srovnáš jak hráli předtím a jak jsou na tom dnes, tak se jedná o zlepšení.

 • Mi.Tch
  23. února 2021 11:23

  @Šráma Nesmí se taky zapomínat na vlivné a bohaté Boostery nebo bývalé absolventy, kteří do univerzit cpou velké peníze.

 • Mischinko
  20. února 2021 10:30

  Top článok ! ☺️ Tento nábor NCAA sa mi páči snáď ešte viac ako Nfl draft

 • TomPetri19
  20. února 2021 10:21

  Super článek, díky!
  Jinak přidám, já jako fanda Texasu Longhorns - letošní nábor nebyl nejlepší, ale ani nejhorší. Celkově 16. pozice v čele se 5 star talentem JaTavionem Sandersem, který má potenciál hrát útok i obranu. Doplněné několika 4 star talenty do obrany jako safety JD Coffey, OLB Maurice Blackwell a Terrance Cooks nebo RB Jonathan Brooks.
  Bohužel jsme mohli být v top 10 úplně jednoduše, ale několik recrutů se na poslední chvíli rozhodlo jít jinam. Tahle class byla poslední v éře Toma Hermana, který sice solidně rekrutoval, ale žádné výsledky.
  A proto se teď těším na to, co předvede Steve Sarkisian - class of 2022 vypadá jedním slovem nabitě, a za měsíc úřadování přivedl takové rekruty o kterých se mi mohlo jenom zdát.

  A poslední věta, Red River Rivalrry bude letos zápas roku.

 • Šráma
  20. února 2021 11:19

  Sarkisian opravdu skvěle rekrutuje, ale ztráta Texaského super talentu Ewerse může bolet.

 • TiepCZ
  20. února 2021 09:03

  Skvělý článek! Děkujem