AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 15.04. 14:00

NCAA: Tradice, zvyky a maskoti (1. část)

Před rokem jsem byl vybízen k tomu, abych udělal nějaký souhrn tradic, které jsou v univerzitním fotbale opravdu populární. V době offseason se naskytl čas, který mi umožnil se porozhlédnout, jaké jsou největší zvyky a tradice v akademickém sportu. Můžu za sebe samotného říct, že jsem zaznamenal několik dechberoucích příběhů, které jsem se snažil alespoň částečně přiblížit, co k americkému fotbalu bezmezně patří. Zde vám představuji první část, kterou rozprostřu mezi dva články.

Ralphie's Run

Univerzita: Colorado

Pravděpodobně nejkrásnějšími zvyky jsou ty, které doprovází živý tvor. V případě univerzity Colorado je to bůvolice Ralphie. Colorado přijalo svou přezdívku Buffaloes v roce 1934, kdy se na konci sezóny živý bůvol poprvé objevil na utkání. Dnes už tradiční běh místní atrakce se koná těsně před utkáním, kdy za pomoci pěti studentských atletů běží bůvolice Ralphie do tvaru podkovy. Tradice byla započatá 16. září 1967 před zápasem s Baylorem, kde se tehdy Ralphie I poprvé proháněla po hřišti. O několik let později byla tehdejší bůvolí královna ukradena kadety z Air Force, přičemž o rok později byla navrácena. V následujících letech se z toho stal natolik významný zvyk, že je bůvolice Ralphie označována jako jeden z nejlepším živých maskotů ve sportovním odvětví. Aktuálně má fotbalové mužstvo už šestou bůvolici, tentokrát Ralphie VI.

Jump Around

Univerzita: Wisconsin

Jedna z těch novějších tradic v univerzitním fotbale, je ta z Wisconsinu. Místní fotbalový program Badgers je poháněn o přestávce, kdy mezi 3. a 4. čtvrtinou provádí fanoušci taneční kreaci výskokem nahoru a seskokem dolů, kterému říkají ''Jump Around''. Čeští občané mohou tuto kreaci znát jako „Kdo neskáče, není Čech. Hop-hop-hop“. Píseň ''Jump Around'' od skupiny House of Pain, je světoznámá, a proto není zapotřebí ji nikterak představovat. Tento zvyk započal 10. října 1998, kdy domácí Badgers hráli proti Purdue nerozhodnutý stav 17-17, a studentský kotel se pokusil udělat maximum pro úspěch svého týmu, což v praxi znamenalo doslova otřes stadionu. První ''Jump Around'' zklidil neskutečné ovace, a proto není překvapením, že fotbalisté Wisconsinu utkání s Purdue nakonec ještě vyhráli v prodloužení 47-44.

Take Me Home, Country Roads

Univerzita: West Virginia

Hudební songy a americký fotbal patří jednoznačně k sobě. Není tomu jinak ani v případě univerzity West Virginia, která velmi ráda prezentuje píseň od John Denvera, kde se zmiňuje krajina West Virginia. Počátek tradice započal v roce 1972, kdy se song „Take Me Home, Country Rounds“ pustil před utkáním fotbalových Mouintaneers. Od té doby je každý začátek domácího utkání na Mountaineer Field vyprovázeno tímto oblíbeným singlem. Pokud domácí utkání vyhrají, většina fanoušků zůstane na stadionu, a vítězný song se pustí ještě jednou, což může automaticky v každém fanouškovi Mouintaneers vyvolat mráz na zádech. V roce 1980 pokřtil stadion osobně sám velký John Denver. V Českých lůjích a hájích můžeme znát píseň pod názvem „Veď mě dál, cesto má“, kterou nazpíval Pavel Bobek. Od roku 2014 je „Take Me Home, Country Roads“ oficiální státní písní Západní Virginie.

Howard's Rock

Univerzita: Clemson

Pokud se vám vybaví univerzita Clemson, tak vám musí být jasné, o jaké tradiční dominantě budu psát. Howard's Rock je velký kus křemence, který září na domácím stadionu fotbalových Tigers. Tento šutr se stal centrem dlouholeté tradice spojenou s hráči, kteří se dotýkají kamene v době, kdy běží z kopce z východní end zóny směrem k hřišti. Tento kámen byl darem od Samuela C. Jonese, který ji předal trenéru Franku Howardovi v 60. let 20. století. Ten totiž našel kámen při projíždění Death Valley v Kalifornii. Proto dnes můžeme častokrát slyšet, že se stadionu v Clemsonu přezdívá Death Valley (česky údolí smrti). Do roku 1966 nebyl kámen vystavěn veřejnosti, a několik let byl pouze v útrobách kanceláře hlavního kouče Howarda. Netrvalo dlouho a zdejší pracovník Gene Willimon nechal umístit kámen na podstavec, který umístil na východní stranu end zóny, kde ho můžeme vidět skoro identicky dodnes. Howard's Rock se překvapivě ukázal poprvé veřejnosti v zápase proti Virginii, kdy Tigers prohrávali o 18 bodů, a do konce zápasu zbývalo nějakých 17 minut. Tento deficit Clemsonští dohnali a nakonec zvítězili 40-35. Následující sezóna započala tradicí, kdy se hráči dotýkali kamene při vstupu na stadion. Sám legendární trenér Howard vybízel hráče, aby se kamene dotknuli, pokavaď jsou ochotní ponechat na hřišti 110 % výkonu. V letech 1970 až 1972 se tradice nakrátko vytratila. Nový kouč Hootie Ingram chtěl vtisknout mužstvu vlastní identitu, a nastavil změny vchodu hráčů na hřišti z protější tribuny. Během tohoto období držel Clemson negativní bilanci, což mělo za následek změnu vchodu, a navrácení na východní stranu end zóny. Dnes je vzácný kámen, alespoň jak věří fanoušci a celá katedra Clemsonu, uchováván ve skleněném pouzdře, který se otevírá jen ve vyjímečných případech – domácích utkáních.

The Auburn War Eagle

Univerzita: Auburn

Auburnská univerzita pojmenovává své sportovní programy Tigers, což samozřejmě vzbuzuje dojem, že jejich nejlepším a fanoušky uznávaným maskotem může být tygr. Bohužel vás zklamu. Auburn má svou největší schloubu ve zlatém orlovi, kterého můžete vidět před každém domácím utkání Tigers. War Eagle je bojový pokřik a pozdrav, který aplikují studenti, absolventi a fanoušci. Nikterak nepřekvapím, že se tak jmenuje již zmíněný zlatý orel. Je to trochu zmatečné, ale univerzita Auburn nadále oficiálně uznává tygra Aubieho, jakožto svého hlavního maskota. To však nebrání nic na tom, o jakou velkou tradici se u místní vysoké školy jedná. První War Eagle byl označen z nejzajímavějším příběhem. Story začíná během občanské války, kdy voják z Alabamy najde zraněného mladého orla. Ten se jmenoval Anvre a voják se o něj staral a ošetřoval ho. Později se voják přihlásil na studium Auburnské univerzity a orla vzal sebou. Není vůbec překvapivé, že se s ním objevil na prvním fotbalové utkání místních Tigers, kteří se utkali v roce 1892 proti Georgii. Aby příběh byl o to zajímavější, mladému studentovi se orel během utkání odtrhl a začal kroužit kolem hřiště, což enormě povzbudilo místní fanoušky. Na konci zápasu, kdy se povedlo Auburnu zvítězit, orel spadl na zem a zemřel. Tuto verzi příběhu potvrzuje i dětská kniha zvaná ''The War Eagle Story'', kterou napsala Francesca Adler-Baederová. Posledním jmenovaným War Eaglem VIII, je zlatý orel původním jménem Aurea, který byl oficiálně uznán správní radou 22. listopadu 2019.

Calling the Hogs

Univerzita: Arkansas

Známý pokřik ''volání prasat'', je jeden z nejznámějších fanouškovských jásotů v univerzitním fotbale. Přesný datum prvního využití pokřiku není dosud znám, přesto se traduje, že vznik započal kolem 20. let ve 20. století, kdy fotbalové mužstvo Razorback prohrávalo a fanouškům se tento křik postupně začal líbit. Hned v následujícím utkání fanoušci hlučné povzbuzení opakovali. Dosud tahle tradice není nijak přesně koordinována. Fanoušci chorál používají na různých místech a v různých okamžicích, přičemž je jasné, že se domácí publikum snaží o ''Calling the Hogs'' před každým výkopem.'' Pravé prasečí ''Woo'', které fanoušci vyvolávají, je postupně hlasitě zvyšováno a zahrnuje zvedání obou rukou s třepetáním prstů. Poté, co třikrát po sobě fanoušci vykřičí ''Woooooooo, Pig! Sooie!'', ještě bojově doplní poslední slovo ''Razorbacks''. Slovo ''Sooie'' má původ v Evropě, přesněji v severovýchodě Anglie.

Handsome Dan

Univerzita: Yale

V univerzitním sportu se najde plno atletických programů, kteří jsou doprovázeny živými maskoty už několik desetiletí. V případě prestižní univerzity Yale, je to buldok Handsome Dan, kterým se přezdívá a nahrazuje předchozí buldoky, jejichž pokračování v tradici neumožňoval důchodový věk nebo smrt. První Handsome Dan se na univerzitě objevil v roce 1889, kdy jej koupil student Andrew Barbey Graves a pojmenoval ho podle svého uvážení. Handsome Dan I následoval mladého studenta po kampuse a na sportovních akcích, což mělo pozitivní vliv na studenty a sportovce školy. Buldok byl vybrán na základě schopnosti ignorovat školní hudební kapely, děti, karmínovou barvu a tygry (symboly konkurenčních škol Princeton a Harvard). Před začátkem baseballových a fotbalových utkáních byla založena tradice a dynastie, kdy Handsome Dan prošel hřištěm. Poté, co student Andrew Barbey Graves promoval a vrátil se do anglie, první školní buldok zůstal v kampusu i nadále, kdy si ho ponechal mladší bratr William Leon Graves. V roce 1897 se nakonec vrátil ke svému majiteli do Anglie, a o rok později v poklidu zemřel. Andrew Barbey Graves nechal Handsome Dana vypreparovat a vycpat, aby se mohl vrátit na univerzitu Yale, kde je vystaven v zapečetěném skleněném pouzdře v trofejní místnosti. Během jara 2021 má být představen devatenáctý pokračovatel tradice – Handsome Dan XIX.

Chief Osceola

Univerzita: Florida State

Náčelník Osceola je oficiálním maskotem sportovních týmů univerzity Florida State. Tento náčelník sedící na koni jménem Renegade, který se podobá psímu plemenu dalmatin, společně debutovali v roce 1978 a jsou tradičními maskoty domácích zápasů. Osceola je symbol vůdce kmene seminolovů, kteří žijí ve dvou skupinách na Floridě a Oklahomě. Téma indiánů je samozřejmě v některých kruzích kontroverzní, což může v budoucnu vést ke změně názvu sportovního programu Floridy State. Název Seminoles přijala univerzita v roce 1947, těsně po její reorganizace z vysoké školy pro ženy na instituci vysokoškolského vzdělání. Přezdívka byla vybrána prostřednictvím veřejné soutěže fanoušků. Nově založenému fotbalovému týmu se název natolik zalíbil, že naplnil volební urnu, aby zajistil výběr tohoto názvu. Osceola a Reganede však nebyli prvními, kdo symbolizoval sportovní utkání univerzity. Prvním představitelem se stal Sammy Seminole, který byl uveden na FSU Pow Wow 1958. Tento maskot měl podobu bílého muže z gymnastických nebo cirkusových programů, a předváděl divoké kousky v křiklavém indiáckém oděvu. Netrvalo dlouho, a Sammy Seminole byl vyměněn za náčelníka Fullabulla, který se ukazoval zpočátku na basketbalových utkáních. Stejně jako Sammy Seminole, byl oblečen do karikaturních oblečení s motivem domorodého Američana a předváděl klaunské představení. Na protest indiánských kmenů bylo jméno změněno na náčelníka Wampumstonpuma, ačkoliv to nijak situaci od protestů nezlepšilo. Tato postava se postupem času vytratila, a byla nahrazena jménem Yahola, známou jako náčelníkem duchů. Finální myšlenka spojit dnes už tradičního náčelníka Osceola a koně Renegade přišla na svět jen o několik let později, přestože musela ještě čekat 15 let na oficiální uvedení. V roce 1962 s původním konceptem přišel Bill Durham na radě školy. K této myšlence se naštěstí vrátil v roce 1977, kdy dostal podporu manželky hlavního trenéra fotbalového týmu Bobby Bowdena, která pomohla vše zrealizovat. Durham kontaktoval kmen Seminole na Floridě a projekt získal reálné rysy. Dnes tradici můžeme vidět na každém domácím utkání Seminoles, kdy náčelník Osceola a kůň Renegade míří ke středu hrací plochy, a zasahují hořící oštěp do hřiště.

The Gator Chomp

Univerzita: Florida

Floridská univerzita je po celé Americe známá díky znázornění aligátora, který žvýká svou potravu. Dnes už to patří mezi další velké kontroverzní téma, které musela v minulém roce Floridská univerzita řešit. Známý chorál ''Gator Bait'' se od minulého roku přestal používat, protože ho univerzita zakázala. Odpovědi hledejte samozřejmě v historii. Deník New Miami Times v roce 2014 citoval několik obrázků, který znázorňoval brutalitu během otroctví, kdy měli být údajně děti tmavé pleti obětmi, jako návnada pro aligátory. Není žádným tajemstvím tehdejší obrovská cena aligátoří kůže, ze které se vyráběly boty, tašky, opasky a různé předměty. Původ písně ''Gator Bait'' na Floridské univerzitě začal v roce 2005, kdy Gators vyhráli nad svým rivalem z Floridy State. Větší význam dostal o rok později, kdy se podařilo Floridě vyhrát národní šampionát. Ústřední postavou byl safety Lawrence Wright, který během oslav pronesl ''Buď stojíš s Gators a Gator Nation, nebo jsi Gator návnada. Tak to je.'' Nemusíme zdůrazňovat, že Wright je černé pleti, a dnes už je uveden v síni slávy Floridské univerzity. Tradiční Gator Chomp, který se provádí za pomocí tleskajících rukou odshora dolů po každém touchdownu Floridy, ztratil svou tradiční organizovanost. To však nic nemění na tom, že jej fanoušci jen tak neopustí.

Homecoming

Univerzita: Missouri

Přestože každoroční zápas mezi univerzitami Harvardu a Yale zve absolventy školy k návratu domů (návštěvě školy) od roku 1870, první počátky tzv. Homecoming, jsou do značné míry sporné. Baylor, Illinois a Missouri patří mezi ústřední postavy tohoto svátku, kteří dokázali své oslavy ''návratu domů'' od roku 1910 úspěšně organizovat. Navzdory různým spekulacím, všechny oslavy měli jedno společné – fotbal. Ten byl doprovázen různými doprovodnými programy jako jsou přehlídky, projevy a tanec. Celá tato oslava ''Homecoming'' měla za cíl spojit studenty a absolventy, aby vytvořili silnější pouto, a získali ještě větší pocit hrdosti. Později se tradice stala pro ostatní školy velmi inspirativní, což vedlo k tomu, že už tento zvyk v podstatě zlidověl. Missouri odstartoval Homecoming tradici v roce 1911, v zápase proti Kansasu, a tohle období trvalo až do roku 2011, než se fotbalový program Tigers přesunul z konference Big 12 do prestižní konference zvané SEC.

Sooner Schooner

Univerzita: Oklahoma

Známá fotbalová univerzita Oklahoma má několik zajímavých tradic. Rozhodl jsem se vám před tu, kterou můžete vidět na jejich sekundárním logu, během přestávky domácího utkání a občas při bowlech. Oficiálním maskotem sportovních programů Oklahomy je Sooner Schooner, což je zmenšená replika vagónu Studebaker Conestoga, který byl používán v roce 1889, a je považován za první mobilní dům. Vagón je tažen dvěma bílými poníky s názvem Boomer a Sooner, které koordinuje osadník. Vedle něj sedí královna, kterou vybírá univerzitní mužská organizace RUF/NEKS, a která se stará o celý vagón. Uvnitř vagónu je vlajkonoš, který sedí vzadu a drží vlajku tak, aby vlála. Vozítko vyjíždí z rohu po každém skórování přibližně k 15-yardové linii, aby se následně otočil a zamířil zpět. První představení osadníka, co se objevil se Sooner Schooner na fotbalovém zápase, se datuje od roku 1964 v zápase s USC. Oficiální uznání maskota univerzitou se však potvrdilo až v roce 1980. Prvním opravdovým pádem, kdy se během utkání s Coloradem vogón poprvé převrátil, se stalo v roce 1993. Tehdy poslal odklon vozu královnu a vlajkonoše RUF/NEK k zemi, přičemž osadník stihl za jízdy vyskočit. V sezóně 2019 se pád po 26 letech opakoval. Tentokrát se děsivá nehoda udála na 15-yardech hřiště. Naštěstí bez zranění, což zpětně můžeme považovat za štěstí. Tradice má i přes pády a menší nehody, nadále velkou podporu a pokračuje. Dnes má organizace RUF/NEK čtvrtou verzi vagónu, která dostala nedávno nový přeliv, ale nikterak nevybočuje od původní verze barev karmínově krémové.

The Haka

Univerzita: Hawaii

Haka je známé taneční vystoupení především díky rugbistům Nového Zélandu. U fotbalistů z univerzity Hawaii vznikla tradice Haka od úspěšného roku 2006, kdy jej představil Tala Esera, člen středoškolského fotbalového týmu Kahuku Red Raiders. Tehdejší univerzitní tým prováděl Haku 20 minut před úvodním výkopem. Po domácích výhrách představil také verzi pozápasovou. Postupem času se původní haka musela upravit, neboť se univerzitní profesor obával porušení autorských práv. V roce 2007 se linebacker Timo Paepule ujak vedení taneční kreace nové haky. Tehdejší spoluhráči Brad Kalilimoku, Keala Watson a Guyton Galdeira, vypomáhali při psaní slov a vytváření pohybů. Jsou to totiž rodilí Havajan, a mají velké zkušenosti z jazykem. Ačkolik fanoušci žádali o text, aby se také naučili slova, texty jsou uchovány uvnitř týmu jako prostředek pro soudržnost mužstva. Od sezóny 2014 provádějí fotbalisté Warriors vlastní kreaci Haky, vždy před svými zápasy. 

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • DCC
  19. dubna 2021 09:30

  K dokonalosti článku chybí odkazy/vložená videa :-). Každopádně tu "držku" vozu Sooners jsem viděl už před časem. Solidní počin.

 • dzejar_83
  18. dubna 2021 18:47

  Super čtení! Díky 👍

 • OMAHA2
  17. dubna 2021 11:04

  Výborné, dík a už sa teším na pokračovanie. Verím, že sa ti tam dostane aj Elefant z Bamy 🐘

 • Šráma
  17. dubna 2021 18:47

  V podání Bamy to bude jiné překvapení, než Elephant. :-) O něco pozdější tradice.

 • Cleveland Browns CZ/SK [dave]
  16. dubna 2021 12:23

  Super článek. Díky moc za něj a těším se na pokračování :-)

 • tthom
  15. dubna 2021 21:03

  Super článok.

 • DCC
  15. dubna 2021 15:02

  Díky moc za článek a těším se na další díl.

 • Šráma
  15. dubna 2021 15:30

  díky :-)