AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 22.04. 17:45

NCAA: Tradice, zvyky a maskoti (2. část)

V minulém článku jsme si představili zajímavé tradice fotbalových programů Colorada nebo Clemsonu. Dnes se společně mrkneme na to, jak to funguje například v Oregonu či ve světoznámé katedře Harvardu. Víte, který stadion nabízí hostujícímu mužsvu růžovou šatnu? Kde vlastně vznikl legendární 12th Man? To vše nás čeká ve druhém vydání článku o tradicích, zvycích a maskotech.


Script Ohio

Univerzita: Ohio State

Tradiční poločasové přestávky jsou v univerzitním fotbale populární pro vystoupení školních orchestrů. Script Ohio je formace, která vznikla v roce 1936. Svou popularitu si získala díky nezvykle zakřiveném O, a tečkujícím písmenem I, kde se pohybuje hrající saxofonista. Inspiraci našel tehdejší ředitel hudebního orchestru univerzity Ohio State na Times Square Bulding, přesněji v New Yorku. Vůbec prvním, kdo dokázal o poločasové přestávce na hřišti vytvořit slovo Ohio, je univerzitní orchestr Michiganu, který je největším fotbalovým rivalem místních Buckeyes. V roce 1932 zavítalo mužstvo Wolverines na utkání do Ohio State a za pomoci písně „Fight the Team“ předvedli o poločase formaci OHIO. Ač byli prvními, tak s dnešní formou tzv. Script Ohio se neshoduje. Orchestr univerzity Ohio State má svou jedinečnou tradici od roku 1936, díky čemuž je silně zakořeněná v jejich historii a neodmyslitejně patří k fotbalovému představení na Ohio Stadium.

The 12th Man at Kyle Field

Univerzita: Texas A&M

Studenti a fanoušci Aggies se označují jako „The 12th Man“, což v praxi znamená, že jsou připraveni během utkání nahradit kteréhokoliv zraněného hráče. Symbolizuje to připravenost, touhu a nadšení. Tradice 12. muže se začala vnímat na začátku ledna 1922, kdy se Texaské mužstvo Aggies potácelo s plno zraněnými hráči a hlavní kouč D. X. Bible měl obavy, že nebude mít dost hráčů na dokončení zápasu. Tehdy příliš dlouho neotálel a zavolal na tribunu do studentského kotle, kde byl jejich bývalý hráč E. King Gill, který se po sezóně rozhodl přejít raději na basketbal. Gill si oblékl dres zraněného hráče Heine Weira a byl připraven na sidelajně, kde vyčkával na povolání do hry. Ve skutečnosti Gill ani nenastoupil, přesto se tato legenda stala pro univerzitu Texas A&M naprosto posvátnou. Legendární název „The 12th Man“ můžeme vidět i v omezené podobě v NFL. Seattle Seahawks podepsal v roce 2006 s Aggies dohodu, na základě které můžou v určité formě používat „12th Man“. Podle smlouvy však Seahawks nemůžou prodávat zboží se značkou „12th Man“. Postupem času se tahle licenční dohoda rozšiřuje o další týmy, jako jsou Buffalo Bills a Indianapolis Colts.


Running through the T

Univerzita: Tennessee

Školní orchestry nebo kapely mají velkou historii spojenou se sportovními zápasy. Písmeno T je propleteno bez dlouhého otálení se slavnou univerzitou Tennessee, která své úhlavní písmeno označuje na dvou speciálních místech. Jednak ho mají hráči nalepené na helmě. Je také na hřišti a hráči do něj vbíhají před samotným vypuknutím utkání. T do kterého hráči s trenéry běží, je uskupení hudební kapely místní univerzity zvanou Pride of the Southland, která tím vítá své hráče a snaží se je hudebně povzbudit. V roce 1964 se tehdejší trenér Doug Dickey, ve svém prvním roce na univerzitě, pokusil přetvořit fotbalový program podle své představy. Hráčům naordinoval písmeno T na boční straně přilby, které se postupem let poupravilo a od roku 1977 je v podobě v jaké jej známe. Běh přes písmeno T nastal jen o rok později, kdy Dickey začal trénovat Tennessee. Tato tradice se postupem času několikrát pozměnila, ale má prakticky stejný význam. Hráči v doprovodu hudební kapely a tleskajících fanoušků běží do otevírajícího se písmena T, které tvoří členové kapely. V roce 2010 se univerzita rozhodla, že vymění svou sidelajnu z východní strany na západní, čímž se změnil běh v písmenu T. Dnes hráči vybíhají místo doleva na pravou stranu.


Traveler

Univerzita: USC

Další z řady živých maskotů mají v kalifornské USC. Přestože jsou to především Trojané, pozornost je upřena na koně jménem Travelera. Ač se často popisuje kůň jako bílý, ve skutečnosti se jedná o šedého koně, jehož srst se stala bílou. Aktuálním koněm je Traveler IX, na kterém sedí jezdec oblečený jako trojský válečník, a je často mylně označován jako Tommy Trojan, který je zobrazen ve slavné soše Trojan Shrine. Jezdec je však nepojmenován, a proto se mu říká jen obyčejný trojský válečník s koněm jako oficiálním maskotem. Současný maskot byl představen v roce 1961, kdy tehdejší ředitel USC eventů Richard Saukko uviděl bílého koně v pochodu zvaném Rose Parade. Univerzita přesvědčila Saukka, aby během fotbalových utkání jezdil na koni a tím započal dlouholetou tradici, jakou ji známa dodnes.


Hostující šatna na Kinnick Stadium

Univerzita: Iowa

Jednoznačně nejkontroverznější fotbalový naschvál, který nabízí univerzita Iowa svým soupeřům, se nachází na Kinnick Stadium. Každý hostující tým od sezóny 1979 prochází peklem v podobě růžové kabiny, která je celoplošně pokrytá pestrou barvou od pisoárů po skříňky. Tehdejší hlavní kouč Hayden Fry si myslel, že tato vymoženost pomůže jeho mužstvu utvořit psychologickou výhodu. Pastelový dekor zůstal i přes velkou rekonstrukci v roce 2005, a dnes už je to bráno jako tradice, které k Iowě jednoznačně patří. Některé týmy se snaží proti růžové bojovat. Fotbalisté Michiganu měli v minulosti alespoň část šatny oblebenou barvami svého mužstva. V minulých letech se rozhořela kontroverze, která poukazovala na ponížení homosexuálů a žen. Přes početné protesty a za velké podpory studentů, je šatna i nadále růžová. Není to trochu bizár?


Stanford Band

Univerzita: Stanford

Asi nejkontroverznější hudební kapela v univerzitním sportu. Pokud znáte Stanford díky prestižní katedře, kam je velice obtížné se dostat jako řadový student, asi vás překvapí jejich hudební kapely. Ti totiž mají tendenci často provokovat, a možná i znehodnocovat význam elitářského spolku. Leland Stanford Junior University Marching Band (LSJUMB) se sama označuje jako „největší rock and rollová skupina světa“. Přestože byla založena v roce 1893, její nová éra nastala v roce 1963, kdy vládnutí skupiny dostali do rukou samotní studenti. V posledních 30 letech se kapela vypořádá s vtipnými, a vcelku riskantními poločasovými show. Mezi nejkontroverznější počiny je parodie z roku 1990, kdy hlavní bubeník vedl svou skupinu oblečený jako jeptiška, a bubnoval dřevěným křížem. Tohle představení mělo fanoušky Notre Dame pobuřovat, ale nakonec se žádná odveta nestala.


Rammer Jammer Yellowhammer

Univerzita: Alabama

Možná vás to překvapení, ale velký fotbalový program jakým je Alabama, nemá nikterak specifickou a nezaměnitelnou tradici. Jedná se totiž pouze o tradiční jásot „Rammer Jammer Yellowhammer“, který se dnes pozpěvuje pouze v závěrečných minutách utkání, kdy je jasno o výhře Crimson Tide. Tento song je kadence na píseň „Hotty Toddy“, kterou používá Alabamský rival Ole Miss. Přesné datum vzniku není dosud znám, ale předpokládá se někdy v období 20. až 30. let minulého století. The Rammer Jammer jsou původní studentské noviny, které se vydávaly v letech 1924–1956. Původní termín Yellowhammer se používal k popisu vojáků konfederace Alabamy, kteří měli na uniformách jasně žluté barvy. Občané na vojáky často pokřikovali ''yellowhammer, yellowhammer''. Dnes můžeme znát Yellowhammera jako oficálního ptáka státu Alabamy.


The Grove

Univerzita: Ole Miss

Pokud existuje někde místo, kde byste chtěli zažít předzápasovou párty (tailgate Party) s fanoušky svého týmu, jistě by vám místo o velikosti 4 hektarů v kampusu univerzity Ole Mis, které je obklopené stromy dubu, jilmu a mognólie, mohlo připadat jako fajnové prostředí. The Grove bylo dříve místem setkávání pro různá bratrství a spolky, přičemž v 50. let se vše změnilo na masivní plochu před zápasem místních Rebels. Každý domácí zápas bývá většinou vyprodán, což v kontextu toho znamená, že The Grove navštíví přibližně 100 000 fanoušků a studentů, kteří jsou zaplaveni v modrých, červených a bílých barvách. Většina stanů, která tu jdou postavena, obklopují prodejci různých pochutin a fanouškovských předmětů, nikoliv samotní studenti nebo rodiny hráčů. Studenti místní školy jsou často oblečení do svých nedělních kostýmů. Muži nosí kalhoty, zapínací košile, motýlky a kabáty. Ženy zas mají na sobě koktejlové nebo pestrobarevné letní šaty, a boty na vysokém podpatku.


The Nebraska Tunnel Walk

Univerzita: Nebraska

Jedna z těch novějších tradic, která získala neskutečnou podporu u samotných fanoušků, je příchod hráčů Nebrasky na hřiště. Od roku 1994, kdy trénoval místní Cornhuskers legenda Tom Osbourne, vznikl pochod Nebraských tunelem na píseň „Sirius“ od Alan Parsonse. Po opuštění hráčů ze šatny, se všichni členové týmu dotknou šťastné podkovy, která je umístněna na stropu (připomínající logo Indianapolis Colts), postupně prochází červeným kobercem za přítomnosti několika desítek fanoušků v tunelu, a vchází k hřišti ze severozápadního rohu stadionu. Tato tradice je nedílnou součástí každého zápasu na Memorial Stadium. Fanoušci mají možnost sledovat celý pochop, který je promítán na velké obrazovce. V letech 1994 až 2005 byla cesta vedená z bývalé kabiny na jižní straně stadionu, a hráči tak vycházeli k hřišti z jihozápadního rohu. V roce 2006 byl dokončen atletický komplex, který byl pojmenován po legendě Tom Osbournovi a jeho manželce. Šatna Nebrasky se tak vrátila do původních prostor na severní straně stadionu, což způsobilo opětovnou změnu vstupu místo z jihozápadního rohu na severozápadní.


The World's Largest Drum

Univerzita: Purdue

Největší buden světě? Alespoň v Purdue si to myslí. The Purdue Big Bass Drum je s výškou 3 metry jeden z největších hudebních nástrojů, které můžeme během představení na univerzitních stadionech vidět. Od svého vzniku se stal tradičním symbolem hudební kapely Purdue. Buben je viděn na všech domácích utkáních, shromáždění studentů, nebo na závodě Indianapolis 500 Race. O buben se stará čtveřice band mistrů a dvojice bubnistů s chromovou helmou, kteří jsou vybráni pro svou sílu a obratnost. Původní buben byl vyroben v roce 1921, a už několikrát prošel kompletní renovací šroubek po šroubku. Podle posledních veřejných měření z roku 2013 mají univerzity Texas a Missouri o něco větší buben, avšak to nemění nic na tom, že ten původní a mnohem ikoničtější The World's Largest Drum, se nachází ve West Lafayette.


The Secret of Willie the Wildcat

Univerzita: Kansas State

Maskot jménem Willie je ústřední postavou univerzity Kansas State, a je velvyslancem celého státu. Můžerme ho vidět na všech akcích univerzity, a je tak nedílnou součástí všech utkání Wildcats. Vůbec první utkání, kde byl Willie přítomen, se datuje na září 1947 v zápase proti Oklahoma A&M. Tehdy byl převlečen do podoby Sparkyho a nosila jej žena. V roce 1960 převzali odpovědnost nošení Willie Wildcat členové bratrství, a o čtyři roky později představili kostým K-State Willie, který měl fialovou barvu s velkýma ušima, a částěčně přípomínal Mickey Mouse. V letech 1967-80 sochař Jim Hagan vytvořil novou, už třetí generaci maskota Willieho, který se podobal kojotovi s vlčími vlasy. Postupem let se podoba ještě více vylepšovala, až v roce 1996 vyšla na světlo finální pátá generace Willieho. Co je na Willie Wildcat unikátní, je podoba jakou se představuje na utkáních. Může jít o Halloween, motorkářský oděv pro Harley Day, nebo různé tématické noci.


Rock, Chalk, Jayhawks

Univerzita: Kansas

Popěvky „Rock Chalk Jayhawk, KU“ jsou tradiční fráze pro hudební kapelu a fanoušky Kansasu během domácích utkáních. Vůbec prvním náznakem zpěvu se stal rok 1886, kdy se pozpěvovalo „Rah, Rah, Jayhawks, Go KU“ a opakovalo se to třirkrát. Později se z toho stalo „Rock Chalk Jayhawk Go UK“. Bývalý prezident Spojených států Theodore Roosevelt nazval chorál „Rock Chalk“ nejlepší univerzitním zpěvem, který kdy slyšel. Od počátku 90. let je známo, že fanoušci Kansasu dělají pomalé opakování písně, když už věří, že Jayhawks jsou bezpečně vpředu, a výhra je tak zaručena. V poslední době neměli fanoušci Kansasu příliš důvodů tuhle skladbu vydávat z úst. Jayhawks v loňské sezóně nevyhráli jediný zápas.


Hook 'em Horns

Univerzita: Texas

Hook 'em Horns symbolizuje signál ruky, kterým fanoušci, absolventi a studenti, ukazují svou hrdost k univerzitě Texas. Fráze ''Hook 'em'' nebo ''Hook 'em Horns'', se často používá v dopise na rozloučenou, nebo v nějakém příběhu. Gesto signalizující rukou a prsty, má znamenat podobiznu hlavy maskota univerzity Texas, kterým je býk Bevo. Často můžeme vidět fanoušky dělat gesto za pomoci písně ''The Eyes of Texas'', a nebo ''Texas Fight''. Je to jeden z nejuznávanějších ručních signálů všech amerických univerzit. Varianta rohů, kdy jsou prezentovány směrem vzhůru nohama, je často prezentován k soupeři Longhorns, a je považována za urážlivou, zvlášť když to provede hráč nebo trenér. Vůbec první náznak tohoto signálu se datuje od roku 1955, kdy byl v Gregory Gymu v areálu kampusu univerzity Texas představen. Dnes je tento symbol tradičně propojen s každým, kdo fandí nebo studoval na univerzitě Texas.


The Little Red Flag

Univerzita: Harvard

Opravdu specifickou tradici má fotbalový program Harvardu. Artefakt jménem ''The Little Red Flag'' je v podstatě malá červená vlajka, která se oceňuje nejvěrnějšímu fanouškovi fotbalovýmu týmu Harvardu, a předává se následující generaci fanoušků. Je vyrobena z purpurově a cihlově červeného hervábí s olivovým H, který je šitý na jedné straně. Kolují legendy, že The Little Red Flag vznikla v roce 1888 Frederick Plummerem, který se zúčastnil 57 utkání v řadě mezi Harvardem a Yale. Do roku 2001 vlajku neslo dohromady devět věrných fanoušků. Do roku 2019 vystřídalo nositele vlajky hned několik věrných fanoušků Harvardu. Posledním nositelem vlajky byl Paul Lee (navštívil 75 zápasů Harvardu s Yale), který v září 2018 zemřel, a důsledkem toho bylo hledání nového pokračovatele tradice. Uchazečů o nového vlajkonoše bylo hned několik. Původně se plánovalo předání vlajky v listopadu 2020, kdy se měl konat 137. vzájemný zápas Harvardu s Yalem. Díky pandemii se sezóna ve FCS neodehrála, a Harvard předání legendární LRF vlajky novému vlajkonošovi o jeden rok odložil.


Flashy Uniforms

Univerzita: Oregon

Oregonská univerzia sice hraje fotbal už více jak 100 let, ale nemá žádné extra dlouhé a významné tradice, kterými by se mohla chlubit, nebo konkurovat těm nejtradičnějším z tradičních. Historicky je zapsána spíš jako univerzita s jedním z nejlepších atletických programů v USA. Fotbal dříve prožíval spíše chudé roky, což se však od 90. let minulého století mění a nabírá na síle. The Ducks jsou vnímáni jako univerzita, která se proti tradicím vymezuje, a snaží se být univerzitou pokroku, což nelibě nesou především milovníci pořádku a tradic ve zbytku USA. Z tradic či zvyků, které mě nejvíce na Oregonu fascinují, jsou bezmezná barevná výstřednost, kterou kombinují na svých uniformách, helmách a botech. Je už pravidlem, co zápas, to nová uniforma. Bezpochyby jsou průkopníky flashy uniforms, přičemž se ostatní školy snaží Oregonský program napodobit, případně dohnat. Velký vliv na tento trend má spojení Nike s univerzitou. Spoluzakladatel významné firmy Nike je Phil Knight, který společně s hlavním designérem Tinker Hatfieldem vystudovali Oregonskou univerzitu. To má za následek, že Oregon a firma Nike jsou dlouholetými partnery.


Ringing the Chapel Bell

Univerzita: Georgia

Nejstarší tradice univerzity Georgia, a pravděpodobně tou nejlepší, je slavný zvon Chapel Bell, který stojí na severní straně kampusu už od roku 1832. Původně sloužil zvon mnoha účelům, od signalizace začátku a konce vyučování, až po krátký zásah jako siréna při nálatu během 2. světové války. Vůbec první zmínka o zvonění v Chapel Bell, je z roku 1894, kdy Bulldogs vyhráli utkání proti Auburnu těsným skóre 10-8. V roce 1913 byla původní kaple nahrazena dřevěnou věží natřenou bílou barvou, a tak zvonice získala celkově nový vzhled. Chapel Bell a fotbal má dnes velký význam. Dříve se využíval za účelem povinností nováčků v týmu, dnes už je to čistě jen pro fanoušky Bulldogs. Na první pohled vás nemusí ohromit podoba ceněného artefaktu, každopádně patří k těm nejstarším, které stojí v univerzitních kampusech.


The Irish Guard

Univerzita: Notre Dame

Fanoušci Notre Dame jsou roztahaní po celém USA. To však nic nemění na tom, že patří mezi nejznámější v univerzitním fotbale. Když se však podíváme do jejich tradic, musím vám představit jednu z nejkrásnějších a vizuálně nejzajímavějších. Irská garda je skupina uniformovaných studentů, kteří hudebně podporují hudební kapelu zvanou Band of the Fighting Irish, a společně vstupují na fotbalové hřiště. Irská garda patří mezi nedílnou součást celého zápasového dne, kteří připomínají tradici fotbalu v Notre Dame. Byla založena v roce 1949. Uniforma stráže, kterou nosí osmičlenná skupina, vychází ze vzoru tradičního skotského kiltu a je v ní zakomponován jedinečný tartan ve vzoru Notre Dame. Co je na této gardě jedinečné, je jejich podpora kromě domácích zápasů i výlety na hostující stadiony. Členské požadavky Irské gardy jsou rozhodně náročnou disciplínou. Mladí studenti musí prokázat rafinovanou pochodovou techniku, oddanost univerzitním ideálům, což zahrnuje i držení těla a vyrovnanost pohybu. Od sezóny 2014 je ukončena politika, která trvala několik desetiletí. Být členem Irské gardy nemá nikterak jasně dané pravidla, že musíte být aktivním studentem školy, což ve společnosti bylo posouzeno pozitivně.


Ramblin' Wreck

Univerzita: Georgia Tech

Další z hudebních tradic, kterou využívají fotbalový fanoušci na univerzitě Georgia Tech. ''(I'm a) Ramblin' Wreck from Georgia Tech'' je song, kterou si fanoušci předělali z písně ''Son of a Gambolier'' od Charlese Ivese z roku 1895, jehož texty vycházejí ze staré Anglie a Skotska. Vůbec poprvé se objevil text ''Ramblin' Wreck'' v ročence 1908. Píseň byla později zpívána Georgia Tech Glee Clubem na přehlídce Ed Sulliavana v roce 1953. Dnes se ''Ramblin'' hraje po každé, kdy Georgia Tech skórují. Termín ''Ramblin' Wreck'' se používá pro označení studentů a absolventů Georgia Tech, který má svůj počátek někdy v 19. století. Tehdy se inženýři z Georgie Tech podíleli na projektech v džunglích Jižní Ameriky. Spolupracovníci z této oblasti začali vozidla a muže, kteří je řídili, označovat jako ''Rambling Wrecks from Georgia Tech''. Píseň prošla několika změnami. V roce 1998 navrhla 19-členná pracovní skupina změny v textu, neboť měla diskriminovat ženy. Absolventi a studenti široce oponovali, až byl návrh nakonec zrušen. Změna nastala v roce 2015. Na konci písně je volání ''Go Jackets'' a ''Bust Their Ass'', což se změnilo na ''Go Jackets! Fight Win!''. Studentský sbor to v nedávné době pozměnil na ''Fight! Win! Drink! Get Naked!'' a nakonec bude kontroverze s tímto textem i nadále spjatá.

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • ruzak
  28. dubna 2021 13:23

  Skvělý článek, díky za komplexní přehled. Přidám postřeh z University of Georgia kde jsem měl možnost být na stadionu na zahajovacím zápase sezóny a byl to mazec. Přes 92 tis diváků. Maskotem je bílý bulldog, na stadionu má i svojí sochu. Je už tedy několikátý v řadě :-). A školní kapela? to je kapitola sama pro sebe, nástup na zahájení několika stovek účinkujících byl fenomenální.

 • Šráma
  28. dubna 2021 15:19

  To musel bejt neskutečnej zážitek. Ten pes je sám o sobě dost zajímavej a určitě to patří k jejich tradici. :-)

 • bostonfan
  26. dubna 2021 08:39

  Vďaka za články z college futbalu

 • Cleveland Browns CZ/SK [dave]
  23. dubna 2021 11:35

  Opět super čtení, díky moc! Akorát je občas (pro mě na úkor srozumitelnosti) vidět, že jsi to asi z něčeho překládal. S tím taky často bojuju, protože většinou z něčeho čerpu a nevymýšlím to. Každopádně ještě jednou díky.

 • Šráma
  23. dubna 2021 16:11

  Upřímně ty tradice neznám a až díky překladu sem to takhle snažil seskládat. 🙂 Snad to stačilo.

 • OMAHA2
  23. dubna 2021 00:28

  Palec hore, si si dal záležať 👏

 • Šráma
  23. dubna 2021 08:37

  Děkuju. :-)