AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 22.05. 10:00

TOP 5 defenzivních koordinátorů – NCAA 2021

Čekání na sezónu 2021 je příliš dlouhé, což nedá nikomu z nás spát. V mém arzenálu už se rýsuje jako v loňském roce ranking pozic, ale momentálně mi přijde ještě brzo na definitivní rozhodnutí. Proto přicházím s novým rankingem, který by mohl alespoň trochu zahnat okurkovou sezónu a pomohl vám nahlédnout do trenérských pozic defenzivních koordinátorů.

5. Mike Elko, Texas A&M (2018-?)

Pravděpodobně vám jméno Mike Elko moc neříká, ale při prohlížení jeho fotbalového životopisu uznáte, že je na svůj věk 43 let opravdu zkušený harcovník, který prošel významnými fotbalovými štacemi. Dosud nejdéle sloužil 4 roky v barvách Bowling Green (2009-13) a nejméně v Notre Dame (pouze jednu sezónu). Právě Irové mu vděčí za položení základů defenzivního systému s využitím rover pozice, na kterou následně plně navázal Clark Lea. Výsledkem tohoto systému se stal letošní draft Cleveland Browns, kteří si ve druhém kole vybrali linebackera Jeremiah Owusu-Koramoaha – specialistu na rover pozici. Obrana Aggies, kterou aktuálně Elko koučuje, byla v minulém roce tou nejlepší v konferenci SEC. Hlavně díky skvělé běhové obraně, které byla druhou nejúspěšnější v lize. Průměrně dokázala soupeře dostat pod 100 naběhaných yardů (přesně 92y/z), přičemž se musela poklonit konkurentu z druhé divize Georgii. Právě běhová obrana je skvělou vizitkou Elka. V roce 2018 dokázali Aggies skončit jako 3. nejlepší běhová obrana v průměru 95 yardů na zápas. Mike Elko dostal po skvělém ročníku laso z univerzity Kansas, kde potřebovali nahradit pozici po vyhozeném Les Milesovi. Elko s díky odmítl a nadále bude sloužit Jimbo Fisherovi. Spolu dohromady budují program Aggies schod po schodě, a každým rokem získávají silný základ, který by mohl vyústit k národnímu šampionátu. Pokud to zní jako science fiction, nenechte se úplně mýlit. Stačí najít svého nového quarterbacka. O obranu nemějte obavy. 

4. Pete Golding, Alabama (2019-?)

Třetí z pěti defenzivních koordinátorů pod 40 let, který působí ve vyhlášeném programu Alabamy. Není žádným překvapením, že je místo v trenérském štábu univerzitní legendy Nick Sabana velmi lukrativní a nejeden chlap odtud směřoval na prestižní trenérský džob. Předtím, než v roce 2018 Golding směřoval do Tuscaloosy, trénoval jen průměrný celek UTSA. Pouze dva roky postačilo k tomu, aby Saban ukázal na progresivního trenéra, který pomohl vychovat v posledních letech jména jako je cornerback Patrick Surtain II a defenzivní tackle Christian Barmore. Minulý rok patřili Crimson Tide k tomu nejlepšímu, co jsme mohli v běhové obraně vidět. Defense si počínala velmi dobře, což bylo jasným znamením, že se propojili dvě věci – coaching a hráčský talent. Talentovaná družina dokázala průměrně vytěsnit soupeře pod 20 bodů na zápas (13. nejlepší). Proti běhům soupeře se rudá squadra udržela pod 113 yardů na utkání (17. nejlepší). Největší slabinou této skupiny byla passová obrana, která se zdála jako průměrná (oproti loňsku, kdy byla 13. nejlepší), když dokázala udržet soupeře pouze pod 240 yardy na utkání. Saban situaci hodně uklidňoval, s vědomím toho, že je dnešní univerzitní fotbal hlavně o ofenzívě. Přestože se po sezóně fanoušci dožadovali vyhazovu Goldinga, ústřední hlava celého programu negativní ohlasy pokaždé vytísnil. Po sezóně 2020 se samozřejmě vyrojily spekulace, že je uvolněné místo defenzivního koordinátora LSU pro Goldinga uvolněné. Situace se nakonec vykrystalizovala jinak a Golding zůstal na své pozici v Tide i nadále.

3. Marcus Freeman, Notre Dame (2021-?)

Nový člen trenérského štábu Notre Dame byl horkým zbožím po úspěšné sezóně v Cincinnati. Marcus Freeman udělal z obrany Bearcats naprosto nepropustou zeď. V minulém roce dokázali udržet v Cincinnati soupeře průměrně pod 17 bodů na zápas, přičemž běhová obrana udržela protější týmy pod 111 yardů na utkání a ta passová pod 213 yardů. Freeman to neměl v počátcích Cincy vůbec jednoduché. V prvním roce 2017 Beatcats inkasovali příliš bodů, což je stálo až 94. místo v počtu inkasovaných bodů. Stačil pouze rok a jeho obrana udělala velký pokrok, kdy se v roce 2018 umístili v počtu inkasovaných bodů na 24. místě. Pak už se obrana pouze vylepšovala, což nebylo pouze jenom výsledkem taktiky, ale skvělého náboru, ve kterém je Freeman skvělý. Není žádným tajemstvím, jak obrovský vliv má Freeman na nábor. Je velký rozdíl náborovat do Cincinnati a do Notre Dame. Je vcelku zajímavé, že se Freeman po očekávaném odchodu ze Cincinnati vzdal 2,5 milionové nabídky od proslulé univerzity LSU, kteří ho chtěli podepsat na 4 následující roky. Nabídka z Notre Dame mu dávala pravděpodobně ten největší smysl, kde by se za několik let mohl stát hlavním koučem. Vše závisí na tom, jak se mu podaří aplikovat myšlenky a jak bude pokračovat v obraně 4-2-5, kterou nastopil Mike Elko a úspěšně v tom pokračoval odcházející Clark Lea.

2. Jim Leonhard, Wisconsin (2017-?)

Jeden z těch mladších, ale za to velmi progresivních defenzivních koordinátorů univerzitní ligy, které můžeme každý podzimní víkend vidět. Jim Leonhard je bývalý safety Wisconsinu, kde byl celkem 3x nominován do All-American týmu. K tomu si jako nedraftovaný hráč připsal 73 startů v NFL. Solidní hráčskou dráhu přetavil ve skvělou budoucí trenérskou kariéru. V prvním roce nového řemesla se postavil jako kouč defenzivních backů Wisconsinu v roce 2016. Za pouhý rok dostal na starost celou obranu a rozhodně u Badgers nelitují. Během první 4 let Leonhardovi vlády byla obrana Wisconsinu konzistentně nejlepší. V počtu inkasovaných bodů obdržela průměrně 17.2 bodů (3. nejlepší), průměrně povolila 297,9 yardů (4. nejlepší), a v běhové hře dovolila soupeřům 112,3 yardů (5. nejlepší). Za toto období vyprodukovala obrana Badgers celkem 104 turnoverů, přičemž hned 68 bylo interceptionů (2. nejlepší). Rok 2019 byl jedním z nejúspěšnějších v historii Wisconsinu, neboť se defenzíva natolik dokázala semknout a udržet směrem dozadu dohromady 4x nulu. To se týmu z konference Big Ten naposledy povedlo v roce 1962. Kromě toho vytvořili školní rekord v efektivitě ve 3. downech, kdy povolili protějškům proměnit pouze 27,2 % případů. Ptáte se, proč tehle chlap nadále zůstává ve Wisconsinu? Nabídka na pozici DC v Green Bay Packers byla natolik uvolněná, že jen málokdo si asi dokázal představit, že ji Leonhard odmítne. Láska a touha zůstat v Madisonu je silná. Tenhle muž je budoucnost programu.

1. Brent Venables, Clemson (2012-?)

Není pochyb o tom, kdo je v univerzitním fotbale nejlepším defenzivním koordinátorem. Padesátiletý guru působí v Clemsonu od sezóny 2012, kdy dorazil z Oklahomy. Už tam cepoval obranu jako defenzivní koordinátor pod vedením Bob Stoopse. Ve své 4-3 obraně je naprosto dokonalý. Jeho hlavní satisfakcí jsou konzistentní výkony Tigers. V konferenci ACC povolila jeho obrana nejméně yardů po zemi a vzduchem celkově 4x z posledních pěti let. V minulém roce vyprodukovali Tigers celkem 46 sacků, což bylo nejvíce v zemi. Ve své kariéře dokázal vyšperkovat 7 finalistů Butkus Award, což je trofej, která se uděluje nejlepšímu linebackerovi ligy. V roce 2019 během prvních 12 utkání dokázala obrana Tigers zastavit všechny oponenety pod 300 yardů, což byl rekord z roku 1996. Po právu je nejlépe hodnoceným ve svém oboru. Odpověď na to, proč stále působí jako defenzivní koordinátor a nehrne se na pozici hlavního trenére jinde? Nikoho nepřekvapí, že výchova svých synů je to nejdůležitější v životech otce. Synové Jake a Tyler, kteří jsou oba dva členy defenzívy Tigers, jsou jasným důvodem, proč ještě nenastal ten pravý důvod odejít. Nedá se aktuálně příliš očekávat, že se nejlepší defenzivní koordinátor ligy rozhodne opustit skvělý program během následujících dvou let. Přeci jen, když jsi 10 let na stejném místě, na stejné pozici, dostáváš nejlepší možnou finanční odměnu v lize a nic ti nechybí, tak jednoduše netřeba něco měnit.

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • DCC
    22. května 2021 10:17

    Díky za článek. Obohatil. Trošku jsem čekal i někoho z Ohia State, nějak mám zafixovany, že jejich obrana taky nehrává úplně špatně.

  • Šráma
    22. května 2021 11:01

    Kerry Coombs byl loni na pozici DC teprve první rok. Tam není žádné měřítko. Předtím tam byl Hafley a taky nebyl na pozici DC dlouho. 🤷‍♂️