AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 28.05. 10:00

TOP 5 ofenzivních koordinátorů – NCAA 2021

Zatímco v minulém článku jsme si mohli přečíst o nejlepších defenzivních koordinátorech, nyní jsou na řadě ofenzivní stratégové, který obranám nedávají spát. V mém výběru se objevilo jedno jméno mimo konferencí Power 5, což si dokážu zcela jistě obhájit.

5. Mike Denbrock, Cincinnati

Trochu schovaný, přesto hodně nedoceněným ofenzivním koordinátorem je zkušený kouč Mike Denbrock. Ten působí v Cincinnati od sezóny 2017, kde získal poprvé plnohodnotnou pozici ofenzivního koordinátora, a kde se natolik uchytil, aby s ním byl sportovní úsek Bearcats nadmíru spokojen. Jeho první zkušenost s touto pozicí přišla krátce v Notre Dame, kde léta figuroval na několika pozicích. Je to jeden z mála koordinátorů, který má zkušenosti z vedení defenzívy i ofenzívy. Tento bývalý tight end s Grand Valley State měl už před letošní sezónou našlápnuto k lákavé pozici ofenzivního koordinátora Vanderbiltu, kde však nakonec skončil David Raih, který přišel z Arizony Cardinals. Denbrock má za sebou v Cincy velké úspěchy. Jen v loňské sezóně měl na starost mužstvo, které naběhalo průměrně 212 yardů na utkání (22. místo), dohromady průměrně dokázalo nastřádat 451 yardů na utkání (22. místo), a ještě k tomu utrpělo v minulém roce pouze jednu porážku ve významném Peach Bowlu s ambiciózní Georgií. Z mého pohledu jsou ambice družstva Luke Fickella vysoké a ofenzíva vedená Mike Denbrockem bude hrát stěžejní roli.

4. Tom Manning, Iowa State

Pokud někdo zná perfektně ofenzívu Cyclones, je to Tom Manning. Tenhle chlap se stará o mužstvo bez jedné přestávky v NFL 5 let, což má neblahý vliv na konkurenceschopnost, kterou teď jeho ofenzíva předvádí. Jako trenér pozic si prošel už vším, což ho ještě více zkokonalilo a utvářelo. Manning měl tu čest být dvakrát po sobě v nominaci o nejlepšího asistenta ligy, což hovoří jasně o jeho kvalitách. Iowa State se pod jeho vedením dostává do podvědomí univerzitního fotbalu hodně vysoko. Jenom v minulém roce dokázali Cyclones průměrně nastřádat téměř 33 bodů na utkání (34. v lize) a naběhat kolem 195 yardů na zápas (38. v lize). Jestli se vám zdají tyhle statistiky nepříliš atraktivní, stačí se podívat na arzenál, se kterým musí mladý trenér pracovat. Kromě trojice QB Brock Purdy, RB Breece Hall a TE Charlie Kolar se nedá v sestavě mluvit o dobrých talentech. Je až neuvěřitelné, že se o Iowa State hovoří před nadcházející sezónou v superlativech. V některých žebříčcích jsou aspiranty na Playoff, což se mi zdá velmi přehnané, ale hovoří to o práci na které má ofenzivní koordinátor obrovský vliv. 

3. Phil Longo, North Carolina

Phil Longo už je přeci jen jeden z nejzkušenějších ofenzivních koordinátorů celé soutěže. Svou pozici dělá z elitní top pětky jednoznačně nejdéle, což dokládá fakt, že prvním angažmá na pozici ofenzivního koordinátora začal na univerzitě William Paterson už v roce 2000. Longo si prošel hned několika nižšími programy jako jsou školy La Salle, Minnesota-Duluth, Southern Illinois, Slippery Rock či loňský vítěz druhé nejvyšší univerzitní soutěže Sam Houston State. Nikde se nijakým způsobem dlouho nezdržel. Svou první významnou štaci získal v roce 2017, kde si ho vyhlídl Matt Luke, tehdejší hlavní kouč Ole Miss. Po dvou letech už zamířil do svého aktuálního angažmá k hlavnímu kouči a legendě univerzitního fotbalu Mack Brownovi. Zde odvádí skvělou práci, kterou už samotní hráči mohli v letošním NFL draftu pocítit. Running beci Javonte Williams a Michael Carter, nebo wide receiveři Dyami Brown s Dazz Newsomem se dočkali výběru, což se univerzitě North Carolina v tak hojném počtu 6 let nepovedlo. Ofenzíva Tar Heels se pod jeho vedením za poslední dva roky výrazně zlepšila. Zatímco v prvním roce 2019 se umístil v počtu nastřádaných yardů na 12. pozici (474 yardů na utkání), o rok později už se mu povedlo zvýšit otáčky na 5. místo ligy (537 yardů na utkání). S quarterbackem Sam Howellem ho čeká pravděpodobně završení tříletého cyklu, ve kterém měl Longo možnost tvarovat a rozvíjet schopnosti velkého talentu. Nebude žádným překvapením, pokud se Sam Howell stane budoucí jedničkou NFL draftu.

2. Jeff Lebby, Ole Miss

Další z mladých ofenzivních koordinátorů, kteří přináší nespočet zajímavých playbookových kreací. Bývalý ofenzivní tackle Oklahomy, který pro zranění ukončil svou krátkou hráčskou univerzitní kariéru, je skvělým doplňkem k hlavnímu kouči Lane Kiffinovi. Oba stojí za slušnou sezónou quarterbacka Matt Corrala. Lebby si k práci ofenzivního koordinátora přičuchl na univerzitě Central Florida, kde měl na starost dalšího talentovaného rozehrávače Dillon Gabriela. Poté, co dostal Lane Kiffin lákavou nabídku od Rebels, tak spojil síly s Lebbym a oba společně zahájili první ročník restartu Ole Miss. Lebbyho ofenzívy patřili k těm nejkoukatelnějším v lize. Jenom za sezónu 2019 patřila Central Florida na 5. místo v průměrném počtu bodů na utkání (43.4 bodů), přičemž v minulém roce s Ole Miss se umístil na 14. pozici (39.2 bodů na utkání). Jak s Gabrielem, tak s Corralem se umístil v Top 8 v passových yardech. V naběhaných yardech to samozřejmě nebyla až taková sláva, ale umístění v Top 25 se pro oba poslední ročníky jistě počítá. Lebby je v mých očích jeden z nejkreativnějších ofenzivních koordinátorů, který skvěle zapadá do myšlenkových pochodů Lane Kifina.

1. Tony Elliott, Clemson

Stejně jako na pozici defenzivního koordinátora, tak i ofenzíva řízená koučem Clemsonu je bezkonkurenčně nejlepší. Tony Elliott je žádaným zbožím a není se čemu divit. Tento bývalý wide receiver Tigers z let 2000-03 patří mezi špičku ligy, na kterou se dostal po dvou letech plnohodnotného koučování ofenzívy. Mezi roky 2015 až 2019 se o svou práci musel ještě dělit s Jeff Scottem, který nyní působí na lavičce South Floridy. V posledních třech sezónách patřila ofenzíva Clemsonu mezi Top 5 celé ligy. Rozhodně k tomu přispěla kvalita na pozici quarterbacka, kterou měli v podobě Trevor Lawrence – jedničky NFL draftu 2021. Tigers v minulém roce průměrně skórovali 43.8 bodů na utkání, což bylo po Alabamě a Kent State nejvíce v lize. Sice příliš nefungovala běhová hra, což se nakonec odrazilo výsledku na tom, že Elliott tuto pozici věnoval nově C.J. Spillerovi, který v Clemsonu jako aktivní hráč působil v letech 2006-09. Tony Elliott patří mezi pětici nejlépe placených koordinátorů univerzitní ligy. Zatímco v loňském roce pobíral $1.7 milionů, od nového ročníku se plat vyšplhal na částku rovných $2 milionů, které mu vyprší až po sezóně 2025. Osobně si nemyslím, že by kontrakt měl v jeho podobě dodržet do konce. Nabídek na pozici hlavního kouče bude příliš mnoho.

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • DCC
    30. května 2021 11:24

    Konečně jsem se k tomu dostal. Ti nevím, ten předchozí seznam vypadal kompetentněji. Oni se asi ti OC daleko víc točí co?

  • Šráma
    30. května 2021 17:43

    Není jednoduchý být koordinátorem na college. K tomu, aby si zůstal u jednoho týmu např. 4 roky, tak potřebuješ nejenom štěstí, ale také určité závazky k rodině a podobně. Každej solidní koordinátorem dostane nabídku bejt head coach v menší univerzitě. Je to takovej začarovanej kruh.