AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 04.06. 19:30

TOP 10 offensive linemanů – NCAA 2021

Prvním žebříčem pozic před letošní univerzitní sezónou začneme na té nejdůležitější pozici, která dělá častokrát ve fotbale rozdíl. Ofenzivní linemani jsou i v té letošní class na vysoké úrovni, což dokládá fakt, že se mi tam nevešlo pár jmen, které můžeme v příští NFL draftu slyšet.

Kdo se nevešel 

G – Ed Ingram z LSU, C – Colin Newell z Iowa State, Charles Cross z Miss State

Psát pouze o Top 10 nejlepších ofenzivních linemanech, je jako hledat jehlu v kupce sena. Nějaké zajímavé jméno se určitě nenachází v tomto žebříčku, což je důsledkem vyrovnanosti ofenzivních linemanů. Ze srdce mě osobně nejvíce bolí nepřítomnost Jarrett Pattersona, pro kterého jsem upřímně nemohl nahlížet jako na elitní výběr, přestože nastupuje v mém Notre Dame a čeká ho letos moře práce.

10. G – Matt Bockhorst, Clemson

Clemsonu se do ofenzivní linie vrací kromě levého tackla Jordan McFaddena ještě Matt Bockhorst, kterého na pozici guarda hodnotím dostatečně vysoko. Bockhorst je nejzkušenějším hráčem v lajně, přestože se aktivně nezapojil do jarních tréninků. To nemá nikterak špatný vliv na tuhle skupinu. Clemson v trénincích dal přednost několika novým tvářím, aby vytvořili konkurenční prostředí. Na levé straně guarda má však Bockhorst pozici jistou, což zajistí DJ Uiagaleleiovi hodně prostoru k plnohodnotné výbuchu. Přestože v minulém roce měli Tigers nedostatečně prověřenou a pouze solidní lajnu, čtyři vracející startéři této squadry se chystají zlepšit a Bockhorst bude na jejím vrcholu.

9. T – Zion Nelson, Miami

Pouze na devátou příčku mi stačilo jméno levého tackla z floridského Miami. V květnových žebříčcích mock draftů NFL se často objevuje vysoko, přesto to nehraje vliv na můj ranking linemanů. V prvopočátcích univerzitní kariéry brzdilo Nelsona nedostatek síly a techniky. Jako úplný nováček neměl příliš pozitivní hodnocení na pozici levého tackla, kdy povolil na svého quarterbacka hrůzostrašných 12 sacků. Za dva roky udělal patřičný progres, který ho předhodil k očím skautů. V začátku sezóny 2020 neměl startovní pozici, což se změnilo na posledních 6 utkání, kdy na své pozici předváděl hodně dobré výkony. V konferenci ACC získal jednu z nejvyšších PFF známek, kdy povolil na své quarterbacky 5 tlaků a 2 sacky.

8. T – Jamaree Salyer, Georgia

Salyer v minulém roce prožil naprosto klíčovou sezónu, která mu obrátil vyhlídky do dalších let. Podle PFF získal v obou blokujících dovednost stejně vysoké číslo, na které dosáhlo v minulém roce pouze desítka tacklů z Power Five konferencí. Především jeho pass protekce zaznamenala v posledních 4 utkáních velký výkonnostní vzestup, což se stalo v době, kdy za centrem začal nastupovat quarterback JT Daniels. Výhodou Salyera je všestrannost, kde je schopen nastupovat kdekoliv na lajně a hrát na vysoké úrovni. Jeho poslední zápas v bowlu proti Cincinnati byla doslova past na oči, kdy ve 40 pass-blocking snapech nepovolil na svého quarterbacka jediný tlak. Tehle chlap bude na levém tacklu excelovat.

7. C – Tyler Linderbaum, Iowa State

Nejlépe hodnoceným centrem letošní college je bezesporu produkt Iowa Hawkeyes. Linderbaum se dokázal během posledních dvou let etablovat z defenzivního tackla na pozici uvnitř ofenzivní lajny. V minulé sezóně na své pozici centra naprosto dominoval. Z 280 pass-blocking snapů povolil pouze tři tlaky, což je skvělá vizitka centra. Jeho atletická dovednost ho předurčila k tomu, aby byl nejlepší na své pozici. Pokud přibere ještě nějakou tu váhu a svaly, může se jednat o žhavé zboží prvního kola NFL draftu. Je naprosto úžasné pro mužstvo Hawkeyes, že se hráč takových to kvalit vráti na univerzitu a pomůže vybudovat silný odkaz. 

6. T – Logan Brown, Wisconsin

Dalším 5-star prospektem, který se nachází na mém seznamu, ale vychází z Wisconsinského Madisonu. Skvělý run blocker, který má mezery v pass protekci a měl by na ní zapracovat. To však nic nemění na faktu, že je to aktuálně nejlepším ofenzivním linemanem mužstva a pravděpodobně až třetím v konferenci Big Ten. Talentovaný quarterback Graham Mertz bude v letošní sezóně potřeba skvělého levého tackla, který mu zajistí dostatek času na hody. Pokud bude talentovaný Brown pokračovat v rozvoji své hry, dostane ten nejlepší prostor k tomu, aby u Badgers vykvetl v elitního linemana. Tenhle chlap nemusí nutně vypadat jako příští hráč prvního kola NFL draftu, o to víc skýtá neocenitelných vlastností.

5. T – Evan Neal, Alabama

Absolutní horou v ofenzivní linii Crimson Tide je Evan Neal, který měří něco málo přes 2 metry a váží 163 kg. Tento borec má zkušenosti z pozice levého a pravého tackla, kde v loňském roce naprosto dominoval. Jeho síla, délka a solidní atletika z něj dělá naprosté montrum pro obrany soupeře. Silnou stránkou Neala jsou běhové bloky, ve kterých si v loňském roce doslova liboval. Alabama má kromě Evan Neala ještě Chris Owense, který se přesouvá na centra a na pravém guardu bude Emil Ekiyor Jr., takže se příliš nepočítá, že by tohle mužstvo po odchodem elitních hráčů do NFL nějak strádalo.

4. T – Rasheed Walker, Penn State 

Walker patří mezi college návraty, které mají za úkol zvýšit svou cenu na draftu. Slepá strana Nittany Lions má o příští ofenzivní linii jasně postaráno, neboť Walker nastupoval posledních 22 utkání na levém tacklu a byl stálicí této skupiny. Především jako run blocker dokáže vytvořit na obranu neskutečný tlak, vytvářet prostor pro svého playmakery, což se v loňské sezóně díky málo dovedným hráčům prakticky nedařilo. Pokud je někdo zářným příkladem postupného zlepšování, prospekt z Happy Valley je nejlepším vzorem pro ostatní. Po sezóně se situace vyvíjela 50 na 50. Zůstat nebo zkusit 1. kolo NFL draftu? Pokud bude pokračovat ve svém výkonnostním trendu, dá se očekávat jeho jméno v prvním kole nadcházejícího NFL draftu.

3. T – Wanya Morris, Oklahoma

Sooners získali před novou sezónou velkou posilu do ofenzivní linie. Především quarterback Spencer Rattler ocení fakt, že mu bude krýt slepou stranu všestranný Wanya Morris, který je bývalým 5-star prospektem. Morris skvěle zapadá do ofenzivního myšlení kouče Lincoln Rileyho. Je velice rychlým linemanem, který dokáže vytvářet dostatek síly. Morris v minulé sezóně v dresu Tennessee Volunteers povolil na quarterbacka ze 195 pass-blocking snapů pouze 2 sacky. Jeho produktivita v pass protekci a run blockingu je skvělou zprávou do Normanu. O tom, kdo bude favoritem Big 12 není pochyb.

2. G – Kenyon Greene, Texas A&M

Do svého třetího roku na škole míří skvěle silově vybavený run blocker Kenyon Greene. Sice postrádá trochu atletiky, ale mužstvo Aggies se nachází v dobré hráčské situaci. Greene v loňském roce nastoupil do 10 utkání na levém guardu, ve kterých si zahrál v 691 snapech. Kouč Jimbo Fisher od začátku jeho kariéry nemá o něm jediný pochyb, že právě on bude tím rozdílovým hráčem v jeho mužstvu. Jako opravdový nováček nastoupil do 13 utkání na pravém guardu, což není na college příliš obvyklé. Greene byl v minulém roce vybrán do několika prvních All-American týmů, přičemž v All-SEC se dostal do druhého týmu. 

1. T – Thayer Munford, Ohio State

Pokud mohlo něco trenérský personál po prohraném finále s Alabamou potěšit, je to oznámení o návratu Thayer Munforda pro super senior ročník. Jedná se totiž o jednoho z nejzkušenějších borců, kterého letos na lajně uvidíme. Zcela jistě bude využíván na levém tacklu, kde dodá svého novéhu quarterbacku dostatek času. Jeho pass protekce byla v minulém roce naprosto bezchybná, přičemž Munford stál proti silným pass-rush jednotkám jako je Clemson, Michigan či Alabama. Obrovskou rychlost, kterou vyprodukoval proti blitzům, byla až neuvěřitelná. Během 264 pass-blocking snapům povolil pouze tři tlaky na quarterbacka Justin Fieldse. Žádný z nich nevedl k sacku. Munford společeně s Nicholas Petit-Frerem budou bez debat jedno nejlepším tackle duos v lize.

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • OMAHA2
  8. června 2021 15:45

  Bamu bude radost sledovat aj tuto sezonu 😊

 • Šráma
  8. června 2021 21:14

  každý rok...ale ten čas, kdy k vám přestanou chodit top talenti brzy přijde a to bude bolet :D

 • OMAHA2
  9. června 2021 06:39

  Žiadny strom nerastie do neba, no prečo by nechodili talenty tam, kde sa môžu rozvíjať? Myslím, že to bude ešte zopár rokov trvať, kým príde pokles.Zatiaľ nič také nehrozí 😜

 • Šráma
  9. června 2021 21:21

  @OMAHA2 já naprosto chápu, prčo chodí do Alabamy. Taky bych jako top talent tam šel, abych se rozvinul na hráče pro NFL.