AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 18.06. 11:30

TOP 10 tight endů – NCAA 2021

Vysoká kvalita tight endů mě při skladbě rankingu hodně překvapila. Nebál bych se říct, že tahle class může mít lepší výsledky na draftu, než jsme mohli vidět v loňském výběru. Kdo je nejlepší? Wydermayr nebo Kolar?

Kdo se nevešel

Peyton Hendershot z Indiany, Darnell Washington z Georgie

Hendershot je dalším často zmiňovaným hráčem, avšak po jeho nepovedeném loňském roce jsem docela skeptický. Pokud se navrátí jeho forma z roku 2019, věřím tomu, že se může dostat mezi Top 5 hráčů na jeho pozici. Momentálně to vypadá tak, že se po zranění ACL vrátí starting quarterback Michael Penix Jr. na předsezónní kemp, což je přímo důležité pro vývoj hry Hendershota.

Trochu se cukám při pohledu na Darnella Washingtona, který se mi nakonec nevešel mezi elitní desítku tight endů. To však vůbec neznamená, že není kvalitním tight endem, který by neměl mít obrovský vliv na ofenzívu Bulldogs. Už jen svou výškou 2 metrů budí respekt a pokud bude pakračovat v práci, kterou v minulém roce započal, jistě se v mém rankingu objeví příští rok.

10. Trey McBride, Colorado State

Loňská čísla: 4 zápasy, 330 yardů, 15.0 Avg, 4 zach. TDs

Nejproduktivnějším hráčem na pozici tight enda v minulé sezóně byl Trey McBride s menší univerzity Colorado State. Tento 3-star rekrut vedl berany v počtu zachyceným yardů a byl jediným, co chytil do rukou nějaký touchdown. To z něj samozřejmě nedělá o nic víc lepšího tight enda, spíš to poukazuje důležitost pro quarterbacka, jak je McBride spolehlivým spoluhráčem. Tehle produkce je pro rodáka z Colorada dobrou reklamou před novou sezónou, kde bude chtít ukázat svůj talent před blížícím se NFL draftem 2022. Pokud udrží konstantní výkonnost, bude dostávat od quarterbacka míče v podobné míře jako v loni, dá se očekávat, že McBride bude zajímavým zbožím pro druhý den draftu.

9. Brant Kuithe, Utah

Loňská čísla: 5 zápasy, 236 zach. yardů, 9.4 Avg

Jediným tight endem v rankingu bez jediného touchdownu. Vliv na počet zápasů a průběh sezóny 2020 poznamenal celou soutěž. Přestože Kuithe nezachytil jediný touchdown, jeho produkce tím nebyla až tak poznamenaná. V pěti utkáních dokázal zachytit 25 míčů pro 236 yardů, což dělá ve výsledku 47 yardů na utkání. Spolu s Dulcichem z UCLA patří mezi nejlepší tight endy v konferenci Pac-12. Kuithe vyniká atletickými dovednostmi a výběrem místa na otevřeném prostoru. Není nikterak kvalitní blokátor, přesto je to prototyp spíše velkého slota. Jeho dlouhá rychlost, výbušnost a spolehlivé ruce z něj dělají zajímavý produkt. 

8. Arik Gilbert, Georgia

Loňská čísla: 8 zápasů, 368 zach. yardů, 10.5 Avg, 2 zach. TDs

Pokud se o někom dá hovořit jako o tom, kdo neví kde vlastně chce hrát, je Gilbert tím nejlepším příkladem. Tenhle borec po prvním roce na LSU se rozhodl vstoupit na transfer portál, následně přijal nabídku z Floridy, kterou si však po pár dnech zas rozmyslel. Ve finále se nakonec měl vrátit zpět do Baton Rouge, ale nakonec je všechno jinak a přijal nabídku od Kirby Smarta z Georgie. Tyhle průtahy samozřejmě mají vliv na osobnost hráče, přesto nelze upřít fakt, že je Gilbert obrovsky talentovaným hráčem. Už v prvním roce patřil mezi trojicí hráčů LSU s nejvíce zachycenými přihrávkami. V každém z osmi duelů se mu podařilo zachytit minimálně 2 míče, přičemž v zápase proti Auburnu a Missouri měl v obou případech 6 zachycení a dohromady nastřádal 153 yardů. Charakterizovat Gilberta není příliš obtížné. Skvělé atletické dovednosti a podobnost s Pittsem se přímo nabízí. Moderní tight end, který nevyniká blokovacími schopnostmi, o to víc je využitelný v red zóně. Při svém příchodu k Bulldogs prohlásil, že by měl nastupovat na pozici wide receivera, kde se uvolnilo místo po zraněném Pickensovi. Tak či onak, jedná se skvělého hráče.

7. Michael Mayer, Notre Dame

Loňská čísla: 12 zápasů, 450 zach. yardů, 10.7 Avg, 2 zach. TDs

Hora svalů se kterou přišel do Notre Dame, mi vnuklo myšlenku, že to snad není ani možný. V 18 letech vypadat jak kulturista z Palm Beach, k tomu mít brovský vliv na ofenzívu Irů, to už chce opravdu talent. První opravdový rok na univerzitě se mu povedlo na jedničku. Jeho utkání v Pittsburghu, kdy zachytil 73 yardů a skóroval touchdown, nebo semifinále Playoff proti Alabamě, kdy si připsal 7 zachycení pro 63 yardů, jsou neocenitelné zkušenosti. Tenhle chlap má všechny nástroje k tomu, aby hrál na nejvyšší úrovni. Pokud dokáže hrát na stejné úrovni i následující rok s novým quarterbackem, dá se o Mayerovi hovořit jako o budoucí jedničce na své pozici. Hlavní kouč Irů Brian Kelly umí vychovávat solidní tight endy a Mayer toho bude jasným důkazem.  

6. Jeremy Ruckert, Ohio State

Loňská čísla: 5 zápasů, 151 zach. yardů, 11.6 Avg, 5 zach. TDs

Ohio State v posledních letech příliš neprodukuje kvalitní tight endy směr NFL, což může Jeremy Ruckert velmi brzy změnit. Seniorský player, který byl při vysokoškolském náboru v roce 2018 hodnocen jako 2. nejlepší tight end, má potenciál změnit obecné mínění o této pozici z prestižní univerzity. Během letošní offseason na veřejnost prosáklo, že Ruckert pracoval na doplnění jeho route tree. Ve finále mu to má zajistit mnohem větší možnosti v ofenzívě a mít celkově větší vliv na hru i jinde, než v red zóně. Za posledních deset let měl největší vliv na passovou hru Buckeyes Marcus Baugh, který zachytil 28 míčů v roce 2017. Pokud má někdo tohle číslo překonat, Ruckert má všechny zbraně k tomu, aby se mu to povedlo.

5. Cole Turner, Nevada

Loňská čísla: 9 zápasů, 605 zach. yardů, 12.3 Avg, 9 zach. TDs

Nevada má za sebou povedenou sezónu, přičemž v té následující vyhlíží ještě vyšší cíle. Má k tomu odůvodnění. Vrací se jí kapitán na pozici quarterbacka Carson Strong, k tomu ještě vysoce produktivní wide receiver Romeo Doubs a tight end Cole Turner. Jen oba dva vyhlížený cíle měli na svědomí 66% passových touchdownů svého mužstva. Cole Turner je druhým nejlepším tight endem mimo Power Five konference. Kromě již zmíněné produkci dokáže naplno využít svůj potenciál, kdy nefiguruje jako klasický těžkotonážní tight end, ale jako pohyblivý cíl podobně jako Kyle Pitts. Přestože je Turner solidní blokátor, není to jeho práce. Díky skvělému route runningu dokáže být skvělým cílem mimo i uvnitř red zóny. Jeho vliv na ofenzívu Wolf Pack bude v sezóně 2021 naprosto zásadní.

4. Isaac Rex, BYU

Loňská čísla: 11 zápasů, 429 zach. yardů, 11.6 Avg, 12 zach. TDs

Nejproduktivnější tight end loňské sezóny má před sebou obrovskou výzvu. Po odchodu quarterbacka Zach Wilsona musí opět dokázat, že je pro hru svého týmu naprosto důležitým článkem. Jeho druhá polovina minulýho roku byla naprosto fenomenální, kdy dokázal pravidelně urvat více jak 15 yardů po catchi. Jenom za posledních 7 utkání nasbíral průměrně 45 yardů na utkání a doběhl k tomu 11 touchdownů. Tento tight end má skvělou velikost, spolehlivé ruce a je solidní atlet. Pokud dostává od svého quarterbacka míče, dokáže naplno využívat svůj potenciál, což se na college až tolik nevidí. Je tu samozřejmě jedno malé ale, kdy není Rex prověřen proti obranám z Power Five. To však nemění nic na pohledu, že je to nejlepší tight end mimo Power Five konference.

3. Jake Ferguson, Wisconsin

Loňská čísla: 7 zápasů, 305 zach. yardů, 10.2 Avg, 4 zach. TDs

Fergusen je trochu schovaným mužem. V Madisonu však jistě vědí, co se v něm skrývá. Tento chlap patří k zodpovědným v ofenzívě, kterou vyznává koordinátor Joe Rudolph. Trochu trpí na styl, kterým chlapci z Wisconsinu hrají, ale přesto je velmi užitečný uvnitř lajny, které často vypomáhá, ale i vedle wide receiverů. Ne nadarmo byl produktivní třetí rok po sobě, což z něj dělá vyhledávané jméno pro NFL draft 2022. V posledních dvou letech jsme ho měli možnost sledovat v 71 % případech na lajně, což je vzhledem k tomu, že patří k tomu nejlepšímu v lize na pozici zachytávajícího tight enda, docela kuriozita. Jeho vliv na hru Badgers je přímo zásadní, což z něj dělá vysoce hodnoceného pro sezónu 2021.

2. Charlie Kolar, Iowa State

Loňská čísla: 11 zápasů, 591 zach. yardů, 13.4 Avg, 7 zach. TDs

V očích expertů je Charlie Kolar tím nejlepším tight endem v zemi. Quarterback Brock Purdy nemá v ofenzívě tolik zbraní, ale jestli je nějaký přijímač opravdu zodpovědný, tak je to bezesporu tight end Kolar. Přestože je průměrným blokátorem, která je jeho slabší stránkou dovedností, jeho hlavní umění zpočívá v zachytávání míčů. Za poslední dva roky byl pod PFF hodnocení druhým nejlepším tight endem, hned za Kyle Pittsem. Je skvělý ve slotu, ale i jako outside. Sice postrádá velkou rychlost, což se s jeho pozicí dá předpokládat, ale Kolar je nejdůležitějším hráčem v passové hře quarterbacka Brock Purdyho. V lize není moc hráčů na této pozici, který by měli takto velký vliv na ofenzívu svého mužstva. Charlie Kolar však za poslední dva roky jasně ukazuje, že je to solidní prospekt k nadcházejícímu NFL draftu.

1. Jalen Wydermyer, Texas A&M

Loňská čísla: 10 zápasů, 506 zach. yardů, 11.0 Avg, 6 zach. TDs

Jeden ze tří nejtalentovanějších tight endů, kterého vidím v budoucnu jako výběr v prvním kole draftu. Tento frajer nastupuje pod vedením kouče Jimbo Fishera od počátku své univerzitní kariéry, což mělo vliv na jeho pozvolný růst. Podle známek PFF byl hodnocen za poslední dva roky jako druhý nejlepší tight end z konferencí Power Five. Wydermyer je skvělý v blokování, přičemž se neztratí v route runningu, kde patřil v loňském roce po Pittsovi a Kolarovi k nejlepším v lize. Lze ho charakterizovat jako jednoho velkého wide receivera z College Station. Ve svém druhém roce udělal velký posun vpřed především v práci se svým mohutným tělem, který ho dostal až do finálové trojky o Mackey Award, udělována nejlepšímu tight endovi ligy. Ač se nám může líbit Kolar jako nejlepší dovedností tight end ligy, talent a prospekt, který v sobě Wydermyer ukrývá, je bez diskuze nejcennějším produktem. 

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku