AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 26.06. 10:00

TOP 10 linebackerů – NCAA 2021

Jedna z mých nejoblíbenějších fotbalových pozic naskýtá před letošním rokem plno zajímavých talentů. Byla to pravděpodobně nejtěžší tvorba rankingu, kde jsem vynechal zajímavá jména a naopak přidal malé překvapení. Pokud se to v sezóně potvrdí, tak jsem asi v danou chvíli držel křišťálovou kouli. 

Kdo se nevešel

Bumper Pool z Arkansasu, Carlton Martial z Troy 

10. Mike Jones Jr., LSU

Loňská čísla: 9 zápasů, 26 tacklů (13 solo), 4.0 TfL, 0.5 sacků, 2 INTs, 1 FF

Fotbalový program LSU nemusí po odchodu linebackera Jabril Coxe na NFL draft příliš smutnit. Při zisku dalšího skvěle atleticky vybaveného linebackera Mike Jonese Jr., je tahle pozice u Tigers plnohodnotně nahrazena. Jones je už zkušeným hráčem, který nově přišel z dalšího úspěšného programu Clemsonu. Přestože jsou nějaké otazníky v jeho běhové obraně a tacklování, hlavní silnou stránkou Jonese je úspěšnost v coverage. Pokud si pamatujete z nedávného draftu hodně zmiňovaného Jeremiah Owusu-Koramoaha, dalším velice podobným hráčem je Mike Jones Jr., který dokáže nastupovat na pozici rovera v systému 4-2-5, což je kombinace hybrida mezi linebackerem a safetym. Jeho všestrannost a skvělé lídrovství, budou hlavním pylířem obrany, která se musí znova postavit na nohy. Věřím tomu, že obrana LSU je pro hráče typu Jonese mnohem více využitelná, což mu dá ideální prostor pro nadcházející NFL draft.

9. Payton Wilson, NC State

Loňská čísla: 10 zápasů, 108 tacklů (57 solo), 11.5 TfL, 3.5 sacků, 2 INTs

Vysoce produktivní linebacker Payton Wilson získal v minulém roce vysokou pozornost. Jeho 57 solo tacklů ho vyneslo na 7. pozici v celé lize. V konferenci ACC byl nejvíce tacklujícím hráčem, kdy průměrně zaznamenal 10.8 tacklů na utkání. Wilson je jedinečným playmakerem na pozici outside linebackera. Za minulou sezónu se dostal do výběru prvního týmu konference ACC a do užší špičky o cenu defenzivního hráče ligy, kterou nakonec získal linebacker Jeremiah Owusu-Koramoah z Notre Dame. Přestože měl v prvním roce na škole problémy s policií, kdy jim unikal po koupi alkoholu na falešné doklady a schovával se pod autem, jeho mimofotbalové prohřešky jsou pravděpodobně už minulostí, což by mělo být na hřišti vidět. Wilson má před třetí sezónou o velkou motivaci postaráno. Nick Chubb měl podobně jako on v minulostí produktivní sezónu, která mu nevynesla žádnou individuální cenu. To jej přimělo k tomu, aby se vrátil pro poslední rok na škole v NC State, aby nakonec získal cenu nejlepšího defenzivního hráče (Bronko Nagurski Trophy) a nejlepší DE ligy (Ted Hendricks Award). Podaří se letos i Wilsonovi?

8. Nik Bonitto, Oklahoma

Loňská čísla: 10 zápasů, 33 tacklů (19 solo), 11.5 TfL, 9.0 sacků

Pokud sledujete různé college žebříčky pozic, jméno Nik Bonitto se vám pravděpodobně objevuje na nejvyšší pozici. Hodnocení PFF ho vyneslo mezi nejlepšího pass rushera ligy, stejně tak v míře vítězství pass-rushe na čísle 28 % a generování tlaků na hodnotu 25.7 %. Za posledních 7 let se v těchto třech metrických hodnotách objevil za minulý rok mezi Top 5 defenzivních hráčů ligy. Bonitto je excelentně atleticky vybaveným a výbušným hráčem, který nedá ofenzivní linii soupeře spát. Jeho nejnižší procentuální vítězství proti ofenzivní linii v jednom utkání představovala hodnota 17.6 %. To je velmi solidní pro většinu edge rusherů ligy. Jeho 8.5 sacků ho vyneslo na 8. pozici v lize. Pravděpodobně poslední rok na škole bude pro Bonitta extrémně důležitý, potenciál na základě toho, co jsme doposud viděli, je nesmírně vysoko. Letos sledovat Sooners bude zábava.

7. Will Anderson Jr., Alabama

Loňská čísla: 13 zápasů, 52 tacklů (34 solo), 10.5 TfL, 7.0 sacků, 1 FF

Elitní prospekt na své pozici, nejlépe hodnocený Weak-Side DE náboru 2020 a z mého pohledu budoucí hráč prvního kola NFL draftu. Cenu nejlepšího nováčka sezóny 2020 nedostal náhodou. Stal se tak prvním hráčem Alabamy, který získal tuhle relativně novou cenu. Anderson už během svého nástupu v předsezónních kempech získal přezdívku terminátor, což v prvním roce na univerzitě potvrdil. Za sezónu dokázal nastřádat 7 sacků (2. v SEC) a 10.5 tacklů pro ztrátu (3. v SEC). Zajímavé je, že si první sack připsal až v 8. zápase sezóny proti Auburnu. Během 13 utkání sezóny si připsal 52 tacklů a jeden forced fumble. Tohle zvíře vyniká v run stoppingu a ohromuje rychlostí. Dosud žádný opravdový nováček nezískal startovní pozici v éře legendárního kouče Nick Sabana. Will Anderson Jr. během hlavního kempu doslova terorizoval quarterbacky a ukořistil svou pracovitostí startovní místo jack linebackera, který je hybridem outsida a defenzivního enda. Pokud si udrží své zaměření, nepochybujte o tom, že za rok se v mém žebříčku objeví hned na první pozici.

6. Mike Rose, Iowa State

Loňská čísla: 12 zápasů, 99 tacklů (57 solo), 10.5 TfL, 1.5 sacků, 5 INTs

Do svého čtvrtého plnohodnotného roku vstupuje prakticky jeden z top nejzkušenějších hráčů na pozici linebackera. Mike Rose odehrál během tří let u Cyclones dohromady 38 utkání, což z něj automaticky dělá veterána v college prostředí. Už od prvního roku na škole dokáže průměrně nastřádat 75 a více tacklů za sezónu. Je to jeden ze dvou nejlepších linebackerů v konferenci Big 12. Patří mezi nejlepší hráče na své pozici především proti běhům, kde vyniká lehkostí směrem k blokům. Web Pro Football Focus mu uděluje pravidelně nejvyšší známku v běhově obraně. Velkým nedostatkem jeho hry jsou situace v coverage. V minulém roce si připsal 5 interceptionů, ale často se pohyboval mimo pozici, což vedlo k průměrnému hodnocení coverage mezi off-ball linebackery v konferenci Big 12.  

5. Zakoby McClain, Auburn

Loňská čísla: 11 zápasů, 113 tacklů (57 solo), 5.5 TfL, 3.0 sacků, 1 FF

Nejlepší tackler minulé sezóny v konferenci SEC, se vrací pro poslední rok na univerzitě Auburn, ve které bude jistě chtít navázat na minulý rok, kdy se dostal do vyhledávaného cíle všech skautů. Během 11 utkání nashromáždil výborných 113 tacklů a 3 sacky. Zakoby se během tří let postupně vypracoval mezi opory obrany. Nový trenérský personál Auburnu bude nepochybně spoléhat na svého nejzkušenějšího muže z linebackerů. Docela jsem byl překvapen, že se McClain nedostal vůbec mezi tři nejlepší sestavy konference SEC. Ani během sezóny se překvapivě nedočkal žádné pravidelné týdenní ceny. Osobně jsem hodně zvědav, jak vynikne v obraně vedené defenzivním koordinátorem Derek Masonem, který byl donedávna hlavní kouč Vanderbiltu.

4. Noah Sewell, Oregon

Loňská čísla: 7 zápasů, 48 tacklů (28 solo), 6.5 TfL, 2.0 sacků, 1 FF

Oregonská univerzita v posledních letech vychovává zajímavé linebackery jako Justin Hollins, Isaac Slade-Matautia, Troy Dye či Michal Clay, kteří měli nebo mají za sebou solidní univerzitní kariéru. Pokud by byl zdravotně v pořádku Justin Flowe, dalo by se i o něm hovořit jako o dalších obrovsky talentovaném muži ve středu obrany. První sezónu na univerzitě už si přisal mladý Noah Sewell, jehož bratr byl před pár měsíci draftován v prvním kole Detroit Lions. Noah se během loňského roku především adaptoval na vysokoškolskou úroveň, přičemž jsou trenéři Ducks s jeho hrou velmi spokojeni. Ne nadarmo získal cenu nejlepšího defenzivního nováčka sezóny 2021, kterou si zasloužil po vyprodukování 45 tacklů, 2 sacků a jedním forced fumblem. To vše v sedmi utkáních. Noah má strop hodně vysoko. Díky fotbalovým genům v rodině a hernímu IQ, je z něj další vysoce hodnocený produkt, který v následujících 2 až 3 letech vzejde z téhle populární univerzity.

3. James Skalski, Clemson

Loňská čísla: 9 zápasů, 34 tacklů (22 solo), 2.0 TfL, 1.0 sacků, 1 FR, 1 TD

Middle linebacker James Skalski míří do svého posledního (šestého) roku na škole. Jeho návrat je velmi povzbuzující, už jen pro vynucený odchod linebackera Mike Jones Jr. a problémového cornerbacka Derion Kendricka. Společně s Baylon Spectorem patří mezi nejzkušenější dvojici linebackerů na univerzitním poli. Skalski je srdce a duše obrany oranžových Tigers. V loňském omezeném roce odehrál pouze 9 neplnohodnotných utkání, ve kterým se musel spokojit pouze s 34 tackly a jedním sackem. Možná menší náplast mu byl touchdown, který doběhl po fumblu v zápase s The Citadel. O rok dříve v 15 utkáních zaznamenal mnohem produktivnější čísla 90 tacklů a 3.5 sacků. James Skalski není typem hráčem, kterého musíte hodnotit podle produkce a statistik. Tenhle chlap má umění v boxu stmelovat hráče a dostat z nich mnohem lepší výkony. Je to důležitý článek, který nemusí plnohodnotně fungovat na vyšším profesionálním levelu.

2. Christian Harris, Alabama

Loňská čísla: 13 zápasů, 79 tacklů (52 solo), 7.0 TfL, 4.5 sacků, 1 INT

Alabama má před letošní sezónou opravdu nabitou pozici linebackera. Už jenom příchod Henry To'o To'oa z Tennessee se zdá jako majstrštyk. Kdybych někoho vybral ze čtveřice Christian Harris, Henry To'o To'o, Will Anderson Jr. nebo Christopher Allen jako celkovou jedničku rankingu, nikdo by pravděpodobně nenamítl ani slovo. Harris je charakterizován jako atletická bestie s dlouhými pažemi. Je to skvělý vůdce obrany, který je hlasitý, má výborné zónové a man-to-man pokrytí, ale trochu ztrácí jako tackler, což mi ve finále rozhodlo o jeho sešupu na druhou pozici. Všichni o něm hovoří jako o velkým vůdci, který bude obranu řídit z pozice will linebackera. Je to nejvíce talentovaný hráč na své pozici, který při správném využitý svých možností dokáže na univerzitní úrovni naprosto dominovat. 

1. Nolan Smith, Georgia

Loňská čísla: 7 zápasů, 21 tacklů (10 solo), 2.5 TfL, 2.5 sacků  

Jeden z nejpodceňovanějších linebackerů v zemi ukořistil první pozici v mém pozičním rankingu. Nolan Smith vstupuje do svého třetího ročníku na univerzitě, ve kterém bude chtít vylepšit svoje dosavadní výkony. Během posledních dvou let získat dohromady 5.0 sacků, což je v Georgii po Adam Andersonovi z aktuální defenzívy nejvíce. Nejsou to čísla, která vás na první pohled ohromí, ale musíte se podívat na systém, který Bulldogs dlouhodobě praktikují. Častá rotace defenzivních hráčů znamená pro mužstvo Kirby Smarta ideální pozici, kdy prakticky žádný z hráčů během offseason nezačíná na nule. Po odchodu pass rushera Azeez Ojulariho, se Smithovi otevírá velká možnost, jak přilákat pozornost NFL skautů a vytřískat z toho nějaký ten hype pro sebe. Smith bude hrát na pozici Jacka, a ideálně by  měl vyniknout vedle atleticky vyspělého Quay Walkera. Věštím tu letos velké překvapení, na kterém se Nolan Smith vyšplhá na vrchol svého talentu. 

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • OMAHA2
  28. června 2021 12:09

  Ja by som dal na jedničku Skalskiho, za to jeho vodcovstvo.

 • DCC
  26. června 2021 11:34

  Díky za článek. Přál bych si jen rozdělení na ILB a OLB.

  (pylíř obrany? :-) )

 • Šráma
  26. června 2021 18:43

  To už bych psal potom 15 různých pozic. Ono to směrem k NFL stejně nemá takový význam. JOK hrál v Notre Dame rovera, což je pozice, kterou nebude hrát v NFL. Stejně tak corneři se přesouvají na safety a tacklové na guardy. Dělám rankingy stejně jako ostatní experti, nemá cenu zahlcovat tu 200 jmen. :-)

 • DCC
  29. června 2021 07:46

  @Šráma Já to chápu. ALe je to škoda.Věřím tomu, že přechod ILB<->OLB není ani zdaleka tak použitelný/častý jako CB->S nebo OT->OG. A různí hybridi s tím taky mají problém v profi kariéře. Tam je krom jiného stylu hry už velký rozdíl ve váze, síle, rychlosti,... Ideální by klidně bylo, to v popisku hráčů napsat :-).

 • Šráma
  29. června 2021 10:46

  @DCC zkusím to příští rok (pokud bude čas to sepsat) vylepšit.