AKTUÁLNĚ
Novinky Ondra Horák 02.07. 18:30

Lions jsou zpět, start ligy na ČT Sport

Americký fotbal se vrací na české trávníky. Kittfort liga odstartuje televizním zápasem 10. července. O postup do finálového Czech Bowlu bude bojovat pět týmů, a to včetně posledních mistrů Prague Lions, kteří do loňského nedohraného ročníku nenastoupili.

Pět týmů, tři favoriti a jen dvě postupová místa ze základní části. To jsou základní parametry 28. ročníku nejvyšší ligy. Podle papírových předpokladů by se o účast v Czech Bowlu měli rvát Prague Lions, Ostrava Steelers a Vysočina Gladiators.

„Kittfort liga sice nemá obvyklý počet osmi účastníků, což na druhou stranu zvyšuje atraktivitu zápasů základní části. Každý zápas bude důležitý v postupových scénářích a máme tu tři velmi ambiciózní týmy,“ vysvětlil PR manažer České asociace amerického fotbalu Radim Kroulík.

Lions hlavním favoritem

Hned v úvodním kole se Lions a Steelers představí v repríze posledního Czech Bowlu z roku 2019. Od té doby urazily týmy velmi rozdílnou cestu. Lions se kvůli koronaviru do loňského ročníku nepřihlásili a čeká je tak první soutěžní zápas po více než 700 dnech. I tak bude poslední mistr hlavním favoritem.

Lions i v této sezoně povede dlouholetý hlavní trenér Zach Harrod a trenérský tým opět doplní ze zámoří Dan Disch, který u Lions působil v mistrovské sezoně 2019. Klíčovou pozici quarterbacka bude letos zastávat Shazzon Mumphrey. Jeho cíl do letošní sezony je jasný. „Chci pomoct k obhajobě titulu,“ hlásí Mumphrey před startem Kittfort ligy.

Očekávání od Mumphreyho jsou vysoká. Jeho předchůdce Michael Hayes překonal počet naházených touchdownů v základní části a dovedl Lions po 13 letech čekání k titulu.

Suverén z Vysočiny

V loňské sezoně prošla Vysočina Gladiators základní částí bez prohry. Jejich šanci na titul utnul koronavirus, kvůli kterému se nestihlo odehrát říjnové play off. Loňský tým byl v obraně výrazně posílen hráči Prague Black Panthers, kteří se nezapojili do své soutěže v Rakousku. Minimálně na začátku sezony, kdy se Kittfort liga a rakouská AFL překrývá, tak budou Gladiators chybět loňské opory jako Karel Augusta, Tomáš Svoboda nebo Jakub Smutný.

I tak mají Gladiators nejvyšší ambice. V roce 2019 byl tým v nejvyšší lize poprvé a narazil až v semifinále na Lions. Od té doby se tým výrazně posunul a i bez pražských opor by měl hrát velkou roli v boji o postup do Czech Bowlu.

Hlavní oporou Gladiators by měl být útok, kterému bude velet quarterback Clark Hazlett. „Clark je zkušený quarterback, který má zkušenosti s evropskou úrovní. Je to člověk s pozitivním myšlením, který dokáže k fotbalu přistupovat profesionálně a zároveň se jím dobře bavit,“ představil svého quarterbacka hlavní trenér Gladiators Ondřej Paulus.

Otazník tak před začátkem sezony visí především v obraně. V roce 2019 byli Gladiators na posledním místě ligy ve statistice passové obrany.

Věčně druzí Steelers?

Třikrát v řadě byla Ostrava Steelers v Czech Bowlu a třikrát z toho bylo druhé místo. Na titul tak Ostrava od roku 1997 stále čeká. Hlavním útočným tahounem týmu byl Dominik Dvorský, který v loňské sezoně ovládl anketu o Hráče roku. Nyní se budou muset Steelers obejít bez Dvorského.

To navíc není jediná ztráta na soupisce. Kariéru ukončil linebacker Adam Synáček, který byl jedním z hlavních strůjců vzestupu Steelers zpět na vrchol.

Steelers by se I nadále měli prezentovat především běhovou hrou. Dvorského nahradí Jakub Březina a quarterbackem je nově Quevin Redding, který loni v dresu plzeňských Patriots hrozil také svými běhy.

Alligators a Mammoths nejsou do počtu

V loňské sezoně Přerov Mammoths ukázali, že v nejvyšší lize nejsou jen do počtu. V úvodním kole dokázali porazit Ostrava Steelers. Také Brno Alligators dokáže své soupeře potrápit a ve svých řadách mají zkušené hráče.

Kittfort liga začne 10. července a dva nejlepší týmy základní části postoupí do Czech Bowlu, který je naplánován na druhý zářijový víkend.


Sdílejte na sociálních sítích

Ondra Horák

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku