AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 03.07. 13:25

TOP 10 running backů — NCAA 2021

Životnost running backů je velmi krátká, přesto můžeme v univerzitních týmech vidět prospekty, kteří se rádi vracejí pro senior ročník. V mém RB žebříčku se nachází hned 5 hráčů s vidinou zlepšení své ceny pro nadcházející NFL draft. Osmička running backů působí v prestižních Power Five konferencích, případně v Notre Dame, což dává jasný ukazatel kvality programů.

Žolík - Max Borghi, Washington State

Loňská čísla: 1 zápas, 95 rush yards, 9.5 Avg, 1 rush TDs

Cougars mají ve svém ofenzivním schématu run-and-shoot jednoho z nevybroušených diamantů. V loňském roce měl dostat pod novým trenérem Nick Rolowichem velký prostor, ze kterého však bylo pouze jedno utkání, neboť Borghi bojoval ze zraněním zad. I to stačilo na solidní čísla v podobě 95 běhových yardů pro jeden touchdown. Do seniorského roku vstupuje Borghi s nálepkou jednoho z nejtalentovanějších a nejvšestrannějších moderních running backů v zemi. Ročník 2019 ukázal jeho silnou stránku – chytání míčů, ze které by měli Cougars v příštím roce profitovat. Občas je Borghi srovnáván s Christian McCaffreyem, což může být na první dobrou částečně pravda. Vše se bude odvíjet, jakým způsobem se dá zdravotně do pořádku, a jak si celé mužstvo Cougars sedne. 

10. Tyler Allgeier, BYU

Loňská čísla: 11 zápasů, 1 130 rush yards, 7.5 Avg, 13 rush TDs

Pokud někdo v minulém roce hodně překvapil, tak to byl jednoznačně celé mužstvo Brigham Young, které vystřelilo téměř do Playoff. Kdo by čekal, že se dokáže všestranný running back Tyler Allgeier dostat v okleštěné sezóně nad 1 000 yardů. Ještě rok předtím působil jako linebacker a neměl za sebou tolik univerzitních zkušeností na pozici za centrem. Osobně si myslím, že tohle nebyla náhoda a Allgeier je schopen v následujícíc sezóně zopakovat minimálně stejné výkony, jako jsme mohli v roce 2020 vidět. Ne nadarmo dokázal průměrně naběhat 7.5 yardů na akci, přičemž ve 21,5 % dokázal získat více jak 10 yardů. To ho dostalo na 6. místo v lize. 

9. Kennedy Brooks, Oklahoma

Loňská čísla: -

Přestože jsme nemohli v minulém roce vidět Brookse ve hře, pořád se jedná o kvalitního running backa na kterého si budou muset dát obrany velký pozor. Brooks byl v roce 2018 a 2019 třetím nejlépe hodnoceným RB napříč celou ligou. Nemá elitní rychlost, ale za to má kvalitní únik, a nebojí se bojovat po tacklu o každý yard. Co na něm lze vypíchnout, je časté 10 a více yardové výpady, které dokáže vyprodukovávat ve 23 % případů. Takové čísla nemá žádný running back za oba ročníky 2018 a 2019. Ofenzíva Sooners bude na Brookse bezpochyby spoléhat, a dá se předem předpokládat, že by mohl potřetí v univerzitní kariéře překovat 1 000 yardů.

8. Mohamed Ibrahim, Minnesota

Loňská čísla: 7 zápasů, 1 076 rush yards, 5.4 Avg, 15 rush Tds

Nejlepší running back konference Big Ten pro sezónu 2020, zaznamenal průlomový rok ve kterém naběhal 1 076 yardů pro 15 touchdownů. Přestože Gophers měli trochu překvapivě podprůměrnou sezónu, Ibrahim byl hlavním ofenzivním hybatelem, a dokázal být produktivní i v momentech, kdy se tým spíše potápěl. Ibrahim ve všech utkáních naběhal pokaždé 100 a více yardů (průměrně 154 yardů na utkání), navrch si připsal solidních 5.4 yardů na akci. To vše v 7 utkáních zkrácené sezóny 2020. Do posledního pátého roku na škole, se bude chtít Ibrahim soustředit na dokončení studia a zanechání skvělého dojmu z výkonů, které v minulém roce předváděl. 

7. Sincere McCormick, UTSA

Loňská čísla: 11 zápasů, 1 467 rush yards, 5.9 Avg, 11 rush Tds

Dostáváme se k nejvíce podhodnocenému hráči, který však zažil skvělý minulý rok, a bez debat má solidní potenciál ukázat se v příštím roce ještě ve větším světle. V loňských 11 zápasech hned 7x překonal hranici 100 yardů. Kromě toho dokázal průměrně nastřádat 5.9 yardů na akci a skórovat 11 touchdownů. V nadcházející sezóně se vrací Roadrunners kompletní ofenzivní linie, přičemž hned tři z nich získali nějaké individuální ocenění do sestav roku. McCormick je bez dlouhého přemýšlení, nejlepším running backem mimo elitní Power 5 konference. 

6. Jarek Broussard, Colorado

Loňská čísla: 6 zápasů, 895 rush yards, 5.7 Avg, 5 rush Tds

Broussard se stal v minulém roce nejlepším ofenzivním hráčem Pac-12, a je proto logické počítat s tím, že by mohl mít nadcházející rok minimálně stejně dobrý, jako ten loňský. Osobně na něm oceňuji fakt, že se dokázal během dvou let a dvou těžkých zranění, dostat zpět do hry. Na střední škole si jako senior přetrhl ACL v koleni, což ho automaticky vyřadilo z prvního roku 2018 na univerzitě. Poté co se připravoval na další sezónu, utrpěl opět stejné zranění, které mu nedovolilo se vrátit ve druhém roce. V koronavirové sezóně 2020 se však dostal konečně do hry a zaznamenal téměř 900 naběhaných yardů v 6 odehraných utkáních. Především jeho výkon proti Arizoně, kdy naběhal přes 300 yardů, zanechal obrovskou stopu. Pokud bude Jarek v letošním roce zdravotně v pořádku, můžeme se těšit na velké výkony.

5. Jerrion Ealy, Ole Miss

Loňská čísla: 9 zápasů, 745 rush yards, 5.1 Avg, 9 rush TDs

Nejvíce zvědav jsem na sezónu Ole Miss, která vstupuje do druhého roku pod koučem Lane Kiffinem. Ten má geniální ofenzivní mozek, a to může pomoct v rozvoji jeho talentovaných oveček. Ealy prožil v loňském roce zajímavé momenty, které ho vystřelili mezi elitářskou smetánku. Dohromady držel míč ve 147 případech, ze kterých nastřádal 745 yardů a skóroval 9 touchdownů. Co bych na něm ocenil je fakt, že během dvou let na univerzitě ani jednou neztratil míč. Dalším faktorem, který jej odděluje od ostatních, je schopnost produkovat 3 s více yardů po kontaktu (ve 48 % případů). Jerrion Ealy je samozřejmě ještě nevybroušený diamant, ale v rukou Lane Kiffina se z něj může stát nejlepší distributor míčů fotbalového týmu Rebelů.

4. Kyren Williams, Notre Dame

Loňská čísla: 12 zápasů, 1 125 rush yards, 5.3 Avg, 13 rush Tds

Vítěz ofenzivního nováčka konference ACC prožil báječnou sezónu 2020. Jednoznačně se stal nejlepším ofenzivním hráčem Notre Dame, a i díky němu se Irové dostali po dvou letech do Playoff. Do juniorské sezóny 2021 vstupuje s vysokým potenciálem překonat minulou sezónu, a jistě bude chtít atakovat hranici 1 200 naběhaných yardů. Dá se předpokládat, že na něm bude stát celá ofenzíva Irů, která nemá v sestavě moc zkušených borců. Samozřejmě to nebude mít snadný a je otazník, jak mu pomůže nezkušená ofenzivní linie, ze které odešla čtveřice na draft NFL. Nečeká ho vůbec jednoduchá sezóna. Výhodou Williamse je kromě mrštných nohou také chytací schopnosti a vynikajicí blokace, což je k jeho postavě až nepředstavitelné. 

3. Tank Bigsby, Auburn

Loňská čísla: 10 zápasů, 834 rush yards, 6.0 Avg, 5 rush TDs

Pravděpodobně nejlepším skutečným nováčkem v roce 2020 byl Tank Bigsby. Jestli se může nové vedení Tigers na něco těšit a opřít, bude to jistě stokilový TANK. Bigsby patřil mezi Top 5 nejvíce tacklujících running backů ligy, přesto ho to nijak výrazně nepoznamenalo a v této konkurenci dokázal nastřádat průměrně 6 yardů na akci. Díky své muskulatuře a silné balanci těla, má velký předpoklad pro budoucí roky. Do 12. týdne byl na třetím místě v celkovém hodnocení running backů. Před ním už byli jen Khalil Herbert z Virginie Tech a Javonte Williams z North Caroliny. 

2. Bijan Robinson, Texas

Loňská čísla: 9 zápasů, 703 rush yards, 8.2 Avg, 4 rush Tds

Asi nejméně známé jméno ve výběru, ale setsakramensky dobré. Po prvním roce na univerzitě nám už může být jasné, že v Texasu kvete jeden z nejperspektivnějších running backů v zemi. První opravdový rok a rázem 8.2 yardů na akci, přičemž dostal míč do rukou 86x. Robinson s rukou v kapse dokázal přetlačit jména jako Keaontay Ingram či Roschon Johnson. Nově příchozí trenér Steve Sarkisian bude ideálním partnerem v rozvíjení kariéry mladého prospekta. Dokonce bych nazval Robinsona jako takového tančícího býka směr Heisman Trophy. Otázkou je, jestli to bude letos nebo až za rok.

1. Breece Hall, Iowa State

Loňská čísla: 12 zápasů, 1 572 rush yards, 5.6 Avg, 21 rush Tds

Neexistuje lepší hráč na pozici running backa, který by mi utkvěl v paměti více než Breece Hall. Nejen, že má v sobě zkušenosti a dostatek dovedností, která ho předurčují k fenomenální sezóně, ale určitě bych zařadil mezi nejnadějnější prospekty pro následující NFL draft. Co může těšit kouče Matt Campbella, je tíha odpovědnosti, kterou sebou Hall dokáže nést. Je to jednoduše hlavní hnací motor ofenzívy Cyclones. Ne nadarmo měl míč v držení dohromady 279x, což bylo bezkonkurenčně nejvíce v lize. Přesto všechno dokázal ve 13 % utrhnout deset a více yardů, a hravě patřil mezi nejlepší desítku running backů sezóny 2020. Všem doporučuji Halla bedlivě sledovat, tenhle kluk bude jednou startérem některého z týmů NFL. 

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku