AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 11.07. 14:30

TOP 10 Defensive backů – NCAA 2021

Defenzivní beci se dali rozdělit na dvě části, jenže kvůli variabilitě jejich pozic by to nedávalo příliš velký smysl rozdělit cornery a safety zvlášť. Zaměřil jsem se na hráče, kteří budou nosnými pilíři svých týmů a kteří mají nejvyšší pravděpodobnost vyšplhat ke hvězdám. Je Derek Singley Jr. stále nejlepším cornerem ligy?

Kdo se nevešel

S Kolby Harvell-Peel z Oklahoma State

10. CB Sevyn Banks, Ohio State

Loňská čísla: 8 zápasů, 23 tacklů (19 solo), 0.5 TfL, 1 FR, 1 TD

Pokud má obrana Buckeyes na někoho spoléhat, bude to jistě nejzkušenější defenzivní back Sevyn Banks. Tento corner má za sebou už tři roky na univerzitě, ve kterých bych aktivně zapojen ve 20 zápasech. Banks získal startovní roli až v loňském juniorském ročníku, což je standardní postup v univerzitním fotbale. V novém roce ho možná bude zpočátku limitovat zranění, ze kterého byl na jaře z tréninků vyřazen. Banks vyniká především v man-to-man coverage, je snadno trénovatelný a charakterní corner, který bude pro Ohio State velkou oporou. Už od střední školy na Floridě si musel vydobýt své místo, aby se stal Top 250 hráčem náboru 2018. V mých očích je to nejlepší defenzivní back v konferenci Big Ten. Takovýhle borců v lize moc nenajdete.

9. S Tykee Smith, West Virginia

Loňská čísla: 9 zápasů, 61 tacklů (33 solo), 8.0 TfL, 2 INT

Jeden z nejlepších slot coverage cornerbacků ligy má políčeno zadělat si na skvělou sezónu, která by ho vystřelila v pohledu skautů mezi naprostou elitu na své pozici. V loňských deseti zápasech se dostal do 38 coverage snapů, ve kterých povolil pouze 110 yardů. Díky své fyzické hře je noční můžou pro soupeře. Jeho cit pro fotbal, skvělé vidění v coverage je důvod, proč se nedostane do situace, kdy by byl zaskočen. Tykee Smith bude mít průlomovou sezónu, o tom jsem zcela přesvědčen.

8. CB Josh Jobe, Alabama

Loňská čísla: 13 zápasů, 55 tacklů (39 solo), 2.5 TfL, 2 FF

Další vynikající cornerback z vyhlášené univerzity Alabama. Jobe je už zkušeným cornerem, který má za sebou tři sezóny, ve kterých nasbíral 27 startů. V jeho loňských 12 utkáních povolil soupeřům pouze 12 prvních downů, zabránil 10 kompletacím, uhlídal je v průměru na 3,3 yardů na akci a pouze 2,8 yardů na akci v coverage. Díky své fyzické hře je velmi oceňován v press coverage. Jeho nekompromisní styl hry ho předurčuje často k flagům, což je kaňka na jeho hře a kterou muset před příštím NFL draftem zlepšit. Jeho vášeň pro hru samotnou a konfrontaci s wide receivery, jsou důležitým aspektem hry cornera a Jobe svou práci dělá na 100 %.

7. CB Eli Ricks, LSU

Loňská čísla: 8 zápasů, 20 tacklů (11 solo), 0.5 TfL, 4 INT, 2 TD

V loňské sezóně nebyl co se týče konferencí Power 5 nikdo lepší v man-to-man coverage, než nováček Eli Ricks z LSU. Ten byl vystaven tlaku, od kterého byl naopak ušetřen generační talent Derek Stingley. Skvěle fyzicky připraven na line of scrimmage a obtížně se překonávající corner, proti takovému chlapovi nechcete stát. V minulé sezóně povolil pouze 44,4 % catchů, kterých byl vystaven na jeho straně hřiště. Obrana Tigers byla v sezóně s rekordem 5-5 doslova špatná a to se dotklo i samotného Rickse, který byl jedinou světlou hvězdou v systému bývalého defenzivního koordinátora Bo Peliniho. To, že secondary LSU byla podprůměrná se obecně vědělo, ale na výkonech Rickse to nemělo nikterak vliv. Obranu LSU má letos za úkol oprášit Daronte Jones, který působil v pozici kouče defenzivních backů v Minnesotě Vikings. Bude cornerback duo Stingley-Ricks nejlepší v lize?

6. CB Kaiir Elam, Florida

Loňská čísla: 12 zápasů, 39 tacklů (28 solo), 1.0 TfL, 2 INT, 1 FR

Pokud bude v nadcházejícím draftu opět vysoká sháňka po cornerech, tohle jméno je třeba mít v dalekohledu hodně zaostřeno. Floridský rodák zaznamenal loni průlomovou sezónu, na kterou bude chtít určitě opět navázat. Díky své délce a tělesné konstrukci dokáže hrát velmi efektivně v press coverage. Ve 265 případech ze 600 coverage snapů nashromáždil nejlepší známku v press coverage ze všech cornerů v Power 5 konferencích. Tvrdá práce, kterou Elam odvedl v minulé offseason, ho dostala na piedestal konference SEC, kam se vyšplhal do sestavy roku 2020. Rozhodně je to jeden z Top 3 nejlepších cornerů ligy.

5. S Jordan Battle, Alabama

Loňská čísla: 12 zápasů, 66 tacklů (41 solo), 3.0 TfL, 1 INT

Poté co jsme mohli na draftu 2021 vidět Patricka Surtaina II, který zamířil v prvním kole do Denveru Broncos, podobný scénář by se mohl u jiného defenzivního backa z Tuscaloosy. Jordan Battle figuruje sice oproti Surtainovi na strong safetym, ale do svého třetího roku na škole vstupuje se solidním očekáváním. V minulém roce byl třetím nejvíce tacklujícím hráčem Alabamy. Po prvním Dylan Mosesovi a druhém Christian Harrisovi zaznamenal 66 tacklů (41 solo). Dá se očekávat, že secondary Crimson Tide nebude nikterak oslabená. Spolu s Battlem mají v sestavě ještě na free safetym Daniel Wrighta a na corneru Josh Joba, který mají za sebou úspěšnou sezónu 2020. Pokud Battle bude pokračovat v dosavadním představením jako spolehlivý tackler a playmaker, dají se od něj očekávat velké věci.

4. S Bubba Bolden, Miami (FL)

Loňská čísla: 11 zápasů, 74 tacklů (50 solo), 6.5 TfL, 1 INT, 3 FR, 4 FF

Jeden z nejvšestrannějším safeties v lize. Bolden dokáže fungovat ve hloubce hřiště, v boxu i ve slotu. Jeho efektivita v coverage a podpora běhové obrany je na vysoké úrovni. Až do minulé sezóny jsme ho neměli možnost příliš vidět, ale v roce 2020 byl pro Hurricanes velmi spolehlivým safetym. Původní rekrut z USC zaznamenal skvělých 74 tacklů a v této statistice byl jednoznačně nejlepším v týmu. Pokud udrží své nevhodné chování z let minulých na uzdě a bude pokračovat v tvrdé práci, jedná se o jeden z nejperspektivnějších objevů pro nadcházející výběr talentů.

3. CB Ahmad Gardner, Cincinnati

Loňská čísla: 9 zápasů, 28 tacklů (16 solo), 0.5 TfL, 3 INT

Nejlepším man coverage cornerbackem ligy je bez velkého hledání Ahmad Gardner ze Cincinnati, který se skvěle rozvinul pod taktovkou defenzivního koordinátora Marcus Freemana. Ten však už svou práci dělá v Notre Dame, což bude pro Gardnera novou situací. Pokud jste loni zaznamenali skvělou sezónu Bearcats, jedním z důvodů jejich výkonů je kromě defenzivního koordinátora právě Gardner, který svou stranu hřiště zcela zavřel. Z 84 hodů na jeho stranu vyprodukoval soupeř pouze 16 prvních downů, přičemž ve své univerzitní kariéře nedovolil jediný touchdown. Pokud bude Gardner stejně úspěšný i v letošním roce, není pochyb, že se jedná o velký příslib do profesionální NFL.

2. S Kyle Hamilton, Notre Dame

Loňská čísla: 11 zápasů, 63 tacklů (51 solo), 4.5 TfL, 1 INT

Nejvýbušnější safety mého žebříčku je ten, který pochází z univerzity Notre Dame. Kyle Hamilton je zajímavý produkt, který je hodně všestranný a je mu celkem jedno, kde se v secondary pohybuje. Svými atletickými dovednostmi pracuje skvěle v coverage, kde je osvědčeným playmakerem. Za poslední dvě sezóny zachytil 5 interceptionů a povolil pouze tři hry na více jak 15 yardů. Jeho nedostatkem je tacklování v otevřeném prostoru, což by svou rychlostí mohl v nadcházející sezóně zlepšit. I tak byl v sezóně 2020 třetím nejlepším tacklerem svého týmu. V letošní offseason se Hamilton léčil ze zranění kotníku, přičemž by ho to nemělo na začátku sezóny nikterak limitovat. Tenhle chlap může být další Ed Reed.

1. CB Derek Stingley Jr., LSU

Loňská čísla: 7 zápasů, 27 tacklů (19 solo), 2.5 TfL, 1 FR, 1 FF

Generační talent, kterým oplývá Derek Stingley Jr. nelze přehlédnout. Už jenom při vstupu na univerzitu se o něm mluví jako o hráči, který půjde na draftu mezi Top 5 výběry. Jeho neskutečná rychlost (40 yardů za 4.3s) ho předurčila ke skvělým atletickým matchupům. Rozhodně patří mezi nejlepšího hráče, který nehraje na quarterbacku. V mistrovské sezóně 2019 na jeho místo mířilo 94 passů, ve kterých povolil soupeřům zachytit pouze 38 % míčů. O rok později už Stingley nebyl pod takovým passovým tlakem, kdy se na základě čísel jasně ukázalo, že se ofenzivní koordinátoři soupeře raději vyhnuli straně na které působil a obstarávali dalšího talentovaného nováčka Eli Rickse. Ve finále to mělo za následek menší produkci čísel, avšak nesmíme zapomínat jeho velkou míru pokrytí, kterou dokáže skvěle přečíst. Z mého pohledu neexistuje v univerzitním fotbale za poslední roky lepší cornerback.

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku