AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 16.07. 15:35

TOP 10 wide-receiverů – NCAA 2021

Ranking wide receiverů je jedna z nevyspytatelných predikcí před sezónou. Do hry se konečně po roční vynucené přestávce vrací elitní Justyn Ross. Naopak sezónu s vysokou pravděpodobností nestihne George Pickens, který byl hodně vysoko. Rozhodně jsem zvědav, kdo se z mého žebříčku stane bustem, naopak kdo z chybějících vyletí vzhůru. 

Smolař

George Pickens, Georgia

Loňská čísla: 8 zápasů, 513 zach. yardů, 14.3 Avg, 6 zach. TDs

Nebudu nikterak zakrývat svůj obdiv k wide receiverovi Georgie. Pickens by byl ve světě, kde neexistují zranění nejlepším chlapem na své pozici. Bohužel v jarních trénincích utrpěl poměrně závažné zranění přetrženého ACL, což mi ho bohužel automaticky znemožnilo přisoudit na první pozici. Všichni v trenérském personálu Bulldogs doufají, že na závěr sezóny bude fit, ale optimisticky to nevypadá vůbec dobře. Pokud vše půjde podle plánu, tak se spíš rozhodne pošetřit tělo na nadcházející NFL draft. 

10. Jahan Dotson, Penn State

Loňská čísla: 9 zápasů, 884 zach. yardů, 17.0 Avg, 8 zach. TDs

Jeden z pěti wide receiverů konference Big Ten, kterého jsem zařadil do mého letošního žebříčku. Do svého čtvrtého roku na škole vstupuje 180 cm malý rychlík, který v univerzitě Penn State studuje obor telekomunikaci. Pokud měl v Nittany Lions minulý rok někdo povedený rok, je to asi jen Jahan Dotson. Jeho takřka v průměru 100 yardů na zápas byl solidní počin, což se samozřejmě neobešlo pozornosti skautů NFL. Dotson silně zvažoval přechod do nejprestižnější sportovní soutěže světa, avšak po konzultaci s odborníky měl pocit, že ho ještě dostatečně neoceňují a musí přidat další povedený rok, který mu umožní solidní odezvu k prvnímu kolu NFL draftu. Dotson se v minulém roce dostal až do třetí sestavy konference Big Ten, a to přesto, že byl v počtu zachycených yardů na prvním místě o téměř 200 yardů. Pozorujte Dotsona, malý velký muž s číslem 5 se chystá zazářit.

9. David Bell, Purdue

Loňská čísla: 6 zápasů, 625 zach. yardů, 11.8 Avg, 8 zach. TDs

Rondale Moore je pryč a tak čas přichází pro jiného muže. Purdue dokáže vyprodukovat zajímavé talenty na pozici wide receivera, což vzhledem k budoucnosti Bellovi nahrává. Za poslední dva roky na škole odehrál 18 utkání, ve kterých dokázal zachytit 1 660 yardů a skórovat 15 touchdownů. Jeho ovládání těla a kvalitní hra proti man-to-man coverage z něj dělá skvělého hráče. Pouze Ja'marr Chase a DeVonta Smith měli z elitářských konferencí Power Five lepší bilanci proti tight coverage, než právě David Bell. Jedná se o hráče, který je velmi spolehlivý zachytávač, což z něj dělá křišťálový diamant v notýscích skautů. Pokud se vybrousí hrany a doladí route tree, stane se wide receiverem budoucnosti. 

8. Ty Fryfogle, Indiana

Loňská čísla: 8 zápasů, 721 zach. yardů, 19.5 Avg, 7 zach. TDs

Konference Big Ten nabízí před letošní sezónou zajímavou plejádu hráčů na pozici wide receivera. Ty Fryfogle je překvapení minulé sezóny, kdy za pomoci quarterbacka Michael Penixe Jr. zachytil v 8 zápasech 721 yardů pro 7 touchdownů. Jeho tři zářezy proti Ohio State přivádělo defenzívu Buckeyes k šílenství. Tento už zkušený borec za Indiany odehrál 33 utkání, přičemž se jeho vliv na ofenzívu Hoosiers každým rokem zvyšuje. Fryfogle je výjimečný svou vyšší postavou, fyzickými parametry v soubojích, solidní prací na line of scrimmage a dodržování routy. Jeho route tree je vcelku omezená, ale nevypadá, že by mu udělalo problém překonávat obrany. V minulém roce zachytil 9 míčů pro více jak 15 yardů, což ho eskaluje mezi elitu na své pozici. 

7. Marvin Mims, Oklahoma

Loňská čísla: 11 zápasů, 610 zach. yardů, 16.5 Avg, 9 zach. TDs 

Oklahomští Sooners mají letos vysoké ambice. Na quarterbacku vzhlížejí ke Spencer Rattlerovi, který by měl nejvíce zásobovat svého hlavního wide receivera Marvin Mimse. Ten nebyl v minulém roce primární volbou v game planu ofenzívy, přesto zaznamenal největší vliv na hru svého mužstva. Mims odehrál v minulém roce skutečnou nováčkovskou sezónu, což při jeho statistikách skoro až tají dech. Neskutečně produktivní, což jenom nahrává ambicím mužstva Lincoln Rileyho. Jeho rychlost a kontrola těla, kterou vlastní, je jeho největší hrozbou. Ze 49 zachycených passů, které mířily jeho směrem, dokázal vyprodukovat 11 dlouhých zachycení. To je 4. nejlepší výkon mezi WR v Power Five konferencích. Tento hoch má ambice se stát nejlepším wide receiverem v lize a má k tomu se vší vážností solidně nakročeno. 

6. Treylon Burks, Arkansas

Loňská čísla: 9 zápasů, 820 zach. yardů, 16.1 Avg, 7 zach. TDs

Po dvou letech v univerzitním kolotoči se skauti zaměřují na jméno Treylon Burks. Tento borec získal v minulé sezóně dostatek míčů v různých situacích, což z něj udělalo hrozbu na několika úrovních hřiště. Díky své velikosti, fyzičnosti a rychlosti se jen těžko odstavuje od míče, což v minulém roce dokázal naplno využít, kdy zaznamenal 7,6 yardů po zachycení. Za poslední 2 sezóny dokázal zachytit 17 míčů pro více jak 20 yardů. Tento výsledek ho zařadil na 10. pozici mezi všemi wide receivery v konferencích Power Five, přestože ještě nebyl v draftovém ročníku. Hodně jsem zvědav na jeho spojení s quarterbackem KJ Jeffersonem, který má slibný potenciál vyrůst ve velkou hvězdu, a to nejen na univerzitní úrovni.  

5. Kearis Jackson, Georgia

Loňská čísla: 10 zápasů, 514 zach. yardů, 14.3 Avg, 3 zach. TDs 

Poté, co se Bulldogs vážně zranil George Pickens, tak se veškerá pozornost upíná na druhého nejzkušenějšího borce v receiving corps. Kearis Jackson sice odehrál na college pouze 15 utkání, přičemž především v minulém roce získal solidní porci míčů, když dokázal zachytit 36 passů pro 514 yardů a vytěžil z toho 3 touchdowny. Nejsou to ohromující čísla, ale při srovnání s loňským Pickensem (36 zachycení pro 513 yardů, 6 TDs) a nejzkušenějším Demetris Robertsonem (dohromady 5 sezón – 1280 zach. yardů pro 10 TDs), se jedná o nejnebezpečnějšího hráče v passovém útoku Georgie. A to jsem ještě nezmínil nový přírůstek z LSU v podobě Arik Gilberta, který se má přetransformovat na wide receivera a má nahradit odcházejícího Robertsona. Jackson nepatří mezi nejrychlejší ani nejzábavnější receivery v týmu, ale jednoznačně se jedná o nejspolehlivější klenot, který bude quarterback JT Daniels hojně využívat. 

4. Chris Olave, Ohio State

Loňská čísla: 7 zápasů, 729 zach. yardů, 14.6 Avg, 7 zach. TDs

Buckeyes možná ztratili svého starting quarterbacka, running backa a střed obranné linie, ale vracejí se elitní wide receiveři, kteří jsou vysoce vyhledávanými pro nadcházející NFL draft. Olave měl být adeptem na první kolo NFL draftu 2021, ale překvapivě se rozhodl vrátit pro svůj seniorský ročník. To mu může jistě ještě více pomoci k posílení pozice. Díky tomuto návratu má Ohio State nejlepší route-running duo na pozici wide receivera. Proti pokrytí jedním hráčem zaznamenal 15 zachycení, ve kterých dokázal vyprodukovat 15 a více yardů. To vše za poslední dvě sezóny. To je druhý nejlepší výkon po DeVonte Smithovi – vítězi Heisman Trophy. Olave bude patřit k největším favoritům o Biletnikoff Award, která se uděluje nejlepšímu wide receiverovi ligy. Pokud se mu povede získat prestižní individuální cenu, stane se teprve druhým WR po zesnulém Terry Glennovi, který by tuhle cenu z prestižní Ohijské univerzity získal.

3. John Metchie III, Alabama

Loňská čísla: 13 zápasů, 916 zach. yardů, 16.7 Avg, 6 zach. TDs

Druhý nejproduktivnější wide receiver minulé sezóny by se měl v nadcházející sezóny stát hlavním pilířem passového útoku. John Metchie III zachytil v minulém roce takřka 1 000 yardů, což z něj automaticky dělá pro skauty vyhledávaný produkt. V jeho druhém roce na škole zaznamenal 3,55 yardů na jednu routu proti press coverage, což ve výsledku dělá pátý nejlepší výkon mezi wide receivery v Power Five konferencích. Hlavní silnou zbraní Metchieho je druhý rychlostní stupeň proti defenzivním backům, přičemž se nenechá vykolejit ani kontaktem se svým soupeřem. Horší jsou jeho ruce, kde není až tak jistým zachytávačem. Tohle je velký bod, na kterém musí zapracovat. Pokud zlepší nedostatky, určitě se tenhle bývalý 40. nejlépe hodnocený WR náboru 2019 stane hráčem pro 1. kolo NFL draftu.

2. Garrett Wilson, Ohio State

Loňská čísla: 8 zápasů, 723 zach. yardů, 16.8 Avg, 6 zach. TDs

Druhý receiver v mém žebříčku z univerzity Ohio State je na podobné úrovni jako Olave. Experti se sami neumí shodnout, kdo je vlastně důležitější pro svoje mužstvo. Můj pohled je na to prostý. Oba dva mají neocenitelný přínos, což má ve výsledku pro passový útok pozitivní dopad. Spolu usnadní přechod C. J. Strouda na pozici starting quarterbacka. Wilson těží ze skvělých rukou, kontroly těla, extrémní atletičnosti a rychlosti. Obrovskou výhodou Wilsona je všestrannost, kterou týmy NFL milují. Během 21 utkání na univerzitě dokázal zachytit 73 míčů pro 1 155 yardů a skóroval 11 touchdownů. Pokud bude pokračovat ve stoupajících výkonech jako dosud, tisícovku zachytí s prstem v nose. 

1. Justyn Ross, Clemson

Loňská čísla: -

První pozici na jedné z nejatraktivnější pozici v nádherném sportu jménem americky fotbal získává talent z Death Valley. Justyn Ross se vrací po roční přestávce, kdy musel po operaci léčit vrozenou vadu krční páteře. Pro jeho pozici je tohle zranění poměrně vážné, neboť musí skvěle využívat krční pohyb při otáčení směrem k míči. V žebříčku je bez diskuze nejlepší jump-ball receiverem, který těží ze své rychlosti a umění zachytávat míč ve složitých man-to-man situacích. Ross má za sebou solidní životopis. Od prvního roku na škole patřil k vysoce produktivním receiverům. Quarterback Trevor Lawrence ho v první sezóně často využíval, což z něj udělalo statisticky nejlepšího zachytávače, přestože se pohyboval v konkurenci Amari Rodgerse nebo Tee Higginse. Během dvou let na škole zachytil 112 míčů pro 1 865 yardů a zakončil 17 touchdownů. Pokud v letošním roce naváže na své výkony z minulosti, není pochyb o tom, že se umístí v Top 15 hráčů na draftu 2022.

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Richmond
  23. července 2021 21:29

  Moc pěkný rozbor. Jsem zvědav, kam to dotáhne Bell z Purdue.
  Jinak mimochodem co říkáte na snahy Oklahomy a Texasu o přesun do SEC? :)

 • StevenJohn11
  20. července 2021 09:14

  Díky za super článek. Říkám si jestli by jsi nechtěl hodit odkaz např na ESPN profil u jednotlivých hráčů?

 • Gapa1
  19. července 2021 19:55

  Měl bych pravidlový dotaz. Sledoval jsem LSU - Alabama (11/2019). Burrow hodil pass do těsné blízkosti sideline, kde čekal receiver. Ten nejprve v kontaktu s obráncem (bez flagu) jednou nohou vyšlápl ze hřiště, pak ji vrátil zpět a vzápětí pass zachytil. Catch byl po kontrole na videu shledán v pořádku. Co Illlegal touch? Když vyšlápl, vrátil nohu zpět a pak jako první ihned zachytil míč?

 • Šráma
  20. července 2021 04:16

  Tam šlo o situaci, kdy byl vytlačen ze hry, proto mohl pokračovat ve hře. V opakovačce se řešilo pouze to, jestli byl vytlačen a nebo jestli se do té situace dostal "sám". Snad tenhle článek více odpoví.

  https://bleacherreport.com/articles/2862010-sec-explains-ruling-on-randy-moss-son-thaddeus-controversial-catch-vs-alabama

 • Gapa1
  20. července 2021 08:21

  To vytlačení mě taky napadlo, ale měl jsem za to, že pokud dojde k vytlačení bez faulu, tak je to, jako by vyšlápl sám. A pokud vím, tak jako faul to klasifikováno nebylo. Navíc je diskutabilní, zda vůbec k nějakému vytlačení došlo, ten kontakt byl velmi mírný (jinak by z toho muselo být DPI, řekl bych). Ale každopádně díky za článek, aspoň znám oficiální závěr :-)