AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 30.07. 17:25

TOP 10 quarterbacků – NCAA 2021

To nejzajímavější a nejsledovanější je konečně tady: pozice quarterbacka je každým rokem hodně diskutovaná a mnoho fanoušků - a dokonce ani scoutů - stále nemá jasno, kdo bude v nadcházejícím draftu ten nejlepší. Pravděpodobně ani tady nenajdete jasnou odpověď, přesto jsem se snažil vybrat nejvyšší kvalitu, jakou univerzitní fotbal na klíčovém postu nabízí. Je Rattler opravdu nejlepším quarterbackem ligy?

Kdo se nevešel

Desmond Ridder (Cincinnati)

Bo Nix (Auburn)

Tanner Morgan (Minnesota)

Emory Jones (Florida)

Phil Jurkovec (Boston College)

Malik Willis (Liberty)

Jayden Daniels (Arizona State)

Bryce Young (Alabama)

Brock Purdy (Iowa State)

Žolík - D'Eriq King, Miami (FL)

Loňská čísla: 11 zápasů, 64.1 %, 2 686 pass yards, 23 TDs, 5 Ints

S ohledem na nepříjemné zranění (přetržené ACL) se D'Eriq propadl v mém žebříčku do pozice žolíka. Po pěti letech v univerzitním kolotoči se jedná o jednoho z nejrespektovanějších dual-threat quarterbacků. Miami má konečně za centrem kvalitního rozehrávače, který může naplnit ambice programu ze slunného města. Já osobně bych byl s návratem opatrný a počkal si, jak se na něm vážné zranění podepíše.

10. Grayson McCall, Coastal Carolina

Loňská čísla: 11 zápasů, 68.8 %, 2 488 pass yards, 26 TDs, 3 Ints

Do své třetí sezóny vstupuje překvapení loňského roku z Coastal Carolina. McCall v minulém roce málokdy udělal chybu a s výjimkou jednoho utkání držel kompletaci přihrávek nad 61 %. Mezi quarterbacky, kteří v loňském roce odehráli závěrečných 7 utkání, měli pouze Mac Jones a Zach Wilson lepší QB rating než McCall. V očích veřejnosti mu moc nepomáhá, že nastupuje v malém programu, který nemá za soupeře elitní Power Five. To však nemusí být až takový problém; nejlepším příkladem je Zach Wilson.

9. Carson Strong, Nevada

Loňská čísla: 9 zápasů, 70.1 %, 2 858 pass yards, 27 TDs, 4 Ints

Nevadský fotbal má po delším čase zase kvalitního quarterbacka. Carson Strong ukázal v loňském roce velké zlepšení, o čemž svědčí jeho 27 naházených touchdownů a pouze 4 interceptiony. Umístil se mezi desítkou nejpřesnějších quarterbacků ligy, což mu může do budoucna zvýšit cenu. Strong je zajímavé jméno, které může být brzy spojeno s prvním kolem draftu - stačí potvrdit výkony z minulého ročníku a pokud možno se nezranit. V nadcházející sezóně bude mít v týmu i své největší cíle – WR Elijah Cookse, WR Romeo Doubse a TE Cole Turnera. Očekávání Nevady je vysoké a vůbec bych se nedivil, kdyby se nacházeli v žebříčku AP Poll Top 25.

8. Michael Penix Jr., Indiana

Loňská čísla: 6 zápasů, 56.4 %, 1 645 pass yards, 14 TDs, 4 Ints

Asi největším překvapením loňského roku byla jízda Hoosiers, kteří se opírali o kvalitní výkony svého quarterbacka Michaela Penixe. Navzdory tomu, že v minulém roce hrál za jednou z nejhorších ofenzivních lajn v lize, dokázal v šesti startech naházet solidních 1 645 yardů a 14 touchdownů. K jeho smůle si však ve třináctém týdnu přetrhl ACL a sezóna pro něj definitivně skončila. Penix však do té doby předváděl kvalitní hru, zbytečně nezmatkoval uvnitř kapsy a dokázal posílat dlouhé přesné pasy i pod tlakem. Pokud se dá před začátkem sezony zcela do pořádku, věřím, že Indiana pod jeho vedením může opět útočit na Top 10 nejlepších mužstev v zemi.  

7. DJ Uiagalelei, Clemson

Loňská čísla: 9 zápasů, 66.7 %, 914 pass yards, 5 TDs

Uiagalelei je jeden z nejcennějších rekrutů, které kouč Dabo Swinney dokázal na svou univerzitu přivábit. Po loňském prvním roce ukázal DJ záblesky geniality, na které se bude snažit v letošní sezóně navázat. Tentokrát už to nebude vyjukaný nováček, který zaskakoval za Trevora Lawrence - už z něj je kompetentní rozehrávač s velkou sadou dovedností. Drobné nedostatky? Jistě, občas měl problémy s mechanikou hodů. V čem je ale jeho síla? Naprostý kulomet v ruce! Navíc především jeho odvaha a mentální vyzrálost jsou vlastnosti, díky kterým by Clemson mohl atakovat mety nejvyšší a nezaseknout se před branami playoff.

6. Kedon Slovis, USC

Loňská čísla: 6 zápasů, 67 %, 1 921 pass yards, 17 TDs, 7 Ints

Loňská zkrácená sezóna byla pro Slovise spíše průměrná, přesto se pořád drží v mém hodnocení Top 10 quarterbacků. Slovis měl pozoruhodnou nováčkovskou sezónu 2019 a nadále mu svítá naděje, že na ní v nadcházejícím roce naváže. Díky své přesnosti - která se dá srovnávat s verzí Joe Burrowa z roku 2019 - je Slovis pro budoucí draft pořád žhavým prospektem. V minulém roce měl problém s házením dlouhých pasů, ale stále patřil k tomu nejlepšímu, co konference Pac-12 nabízí. Přestože mu odešel levý tackle Alijah Vera-Tucker (draftován v prvním kole Jets), alespoň zbylá čtveřice starting linemanů mu zůstala pohromadě. To je důležitý faktor pro to, aby letos prožil báječný rok a ideálně se stal nejvýše vybraným quarterbackem na draftu.

5. JT Daniels, Georgia

Loňská čísla: 4 zápasů, 67.2 %, 1 231 pass yards, 10 TDs, 2 Ints

Čistě teoreticky mohl Daniels uvažovat o draftu už letos, ale protože v poslední pošramocené sezóně do Georgie teprve přišel a ihned nenastupoval, logicky se rozhodl zůstat a vylepšit svůj hype. JT má ambice stát se volbou pro první kolo. Bývalý starting quarterback USC je v ideálním programu se skvělými hráči a to je v kombinací s jeho kvalitami velký předpoklad k úspěchu. Přestože v loňském roce stihl odehrát pouze čtyři závěrečné zápasy, dokázal upozornit nejednoho scouta. Statisticky se mu podařilo naházet 307 yardů na utkání s průměrným passing ratingem 178. Bulldogs pod jeho vedením ani jedno utkání neprohráli, což nahrává jeho pozici pro následující rok. Georgia je jeden z největších adeptů na titul.

4. Spencer Rattler, Oklahoma

Loňská čísla: 11 zápasů, 67.5 %, 3 031 pass yards, 28 TDs, 7 Ints

Patrně nejskloňovanější jméno o cenu Heisman Trophy. Bezpochyby se jedná o jednoho z nejtalentovanějších quarterbacků v univerzitním fotbale, přesto bych byl velmi opatrný. Rattlera dost často brzdí jeho charakter. Přechod ze středoškolského týmu, kde je takový quarterback modlou, a předvádět podobné výkony na vyšší úrovni není jednoduché pro nikoho. Jeho úroveň hry často nemusí působit vyloženě skvěle, ale díky talentu a dobré ruce mu hodně věcí projde. Občas mu je vyčítáno špatné čtení hry, které se dá postupně díky herní praxí odstranit. Rozhodně je efektivní na akcích, kdy je potřeba uniknout z kapsy; v tomto atributu hry je bezkonkurenčně nejlepší v lize. 

3. Dillon Gabriel, UCF

Loňská čísla: 10 zápasů, 60 %, 3 570 pass yards, 32 TDs, 4 Ints

Pokud patří v mém žebříčku někdo mezi nejlepší decision makery, je to bezpochyby levoruký Dillon Gabriel. V prvních dvou letech na Centrální Floridské univerzitě naházel neskutečných 7 223 yardů (314 yardů na utkání), 61 passových touchdownů (2,65 TD na utkání), a pouze 11 interceptions (0,47 INTs na utkání). Přestože oproti prvnímu roku odehrál o 3 utkání méně, pořád jeho čísla v sezóně 2020 rostla. Do nové sezóny vstoupí Gabriel s novým trenérským štábem a to může mít neblahý vliv na změnu výkonů. Pod Heupelem byl zvyklý hrát jednoduché hry s mnoha vertikálními passy v situacích jeden na jednoho, screeny, RPOs a play-actiony. Bez ohledu na to jde o jednoho ze tří nejlepších quarterbacků.

2. Matt Corral, Ole Miss

Loňská čísla: 10 zápasů, 70.9 %, 3 337 pass yards, 29 TDs, 14 Ints 

Možná je to překvapení, že ho řadím tak vysoko, ale podle toho, jak se prezentuje pod novou ofenzívou Lane Kiffina, patří Corral mezi to nejlepší v univerzitním fotbalu. Přestože v minulém roce podal v utkání proti Arkansasu mimořádně špatný výkon, nenechal se tím rozhodit a v dalších zápasech hrál zase svůj vysoký standard. Loni se umístil na pátém místě v počtu naházených yardů na dlouhých passech (1 265 yardů) a pátý v přesnosti hodů nad 10 yardů. Důležitým prvkem jeho hry je kreativita; dokáže využít pohyb očima a tělem. V notýscích scoutů se jedná o zajímavý produkt a já bych si klidně vsadil o to, že v příštím roce předvede pod Kiffinem monstrózní jízdu, která ho před draftem odpálí mezi nejvyhledávanější hráče.

1. Sam Howell, North Carolina

Loňská čísla: 12 zápasů, 68.1 %, 3 586 pass yards, 30 TDs, 7 Ints

Tento hoch má dělovou ruku! Za poslední dva roky se umístil na první příčce v několika kategoriích souvisejících s hloubkou passů: nejvyšší počet zkompletovaných pokusů na 20+ yardů (dohromady 66) a na těchto passech pak měl i nejvyšší počet yardů (2 654) a naházených touchdownů (32). Scouti musí ocenit, že se Howell od prvního roku na univerzitě zlepšil v několika faktorech: především odstranění špatných rozhodnutí, předčasné útěky z kapsy nebo naopak zbytečné předržování míče. Hodně se po něm chtělo, aby vylepšil běhy, což se mu částečně podařilo. Pořád se jedná o rozvíjejícího se quarterbacka a stále má nějaké mezery, ale pracuje na jejich odstranění příliš tvrdě, než aby byl vynechán z konverzace o budoucí jedničku draftu. 

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Richmond
  1. srpna 2021 22:20

  Rattlera nevím proč nemám rád :) A na Nevadu jsem tedy zvědav.
  A chlapi, kdy napíšete článek o tom, co nejvíc hýbe USA? O útěku (a zradě!) OU a UT! :-D

 • Šráma
  2. srpna 2021 10:57

  To si myslím, že ani nemá moc smysl psát. My jsme rádi, že si lidi něco o college přečtou, ale abychom dělali článek do hloubky, co všechno to přinese pro oba fotbalové programy, to už je spíš jen pro fajnšmakery.

 • Richmond
  2. srpna 2021 11:03

  @Šráma Ale jo, asi máš pravdu. Ono to možná zahýbe pořádně s celou college. Viděl jsem už takovou spoustu scénářů, že snad ani nemá cenu to teď řešit. Mně tedy by se libilo, pokud by Iowa State přešla do Big 10 :) Ale klidně bych bral, kdy se do Big12 zařadil nějaký zjaímavý tým mimo Power Five (třeba Cincinnati, BYU, coastal Carolina apod.).

 • Šráma
  2. srpna 2021 18:55

  @Richmond Já si naopak myslím, že se ostatní velké konference budou chtít spojit (Big Ten, Big 12, Pac-12 a ACC). Pokud by to zůstalo takhle a SEC by měl 16 velkým mužstev, tak pro ostatní to vytváří finanční nestabilitu. Ohio State, Michigan, Florida State či Clemson měli také meetingy k přesunutí do SEC. Celý tento proces zase naruší plánované rozdělení Playoff na 12 týmů. Já bych si dokázal představit, že by se tam mohli dostávat jen 2 mužstva ze SEC. To by byla sranda. Ale tak peněz budou mít hodně a to je hlavní. Úspěch je hned potom. Proto si myslím, že Ohio State či Clemson nechtěli odejít ze svých konferencí, ptž tam získávájí každý rok titul. Trochu se divím Oklahomě. Ta měla skvělou půdu pod nohama v Big 12. Uvidíme. Následujících deset let nás čekají velké změny, bohužel negativní. Je ještě otázkou, jak to udělají s hráči. Myslím si, že jim umožní po dvou letech (ne 3 jako letos) jít do NFL. To bude sranda. :D

 • Mirius
  1. srpna 2021 10:14

  Na Netflixe je seriál zo stredoškolského futbalu a jedným z protagonistov je aj Spencer Rattler. Jeho chovanie bolo vtedy ozaj, slušne povedané, problematické.

 • Šráma
  1. srpna 2021 12:51

  Dlouho to odkládám ke sledování. Každopádně Spencer to chování ideální nemá. Tohle se nedá úplně vymýtit. Nechtěl bych ho ve svém týmu.

 • DCC
  31. července 2021 08:21

  Díky Šrámo.
  Jsem zvědavej, jak se bude QB situace vyvíjet v sezóně, protože se může lehounce stát, že QB budeme shánět a přitom nebudeme na nějaké TOP pozici nahoře v pořadí výběrů.

 • Šráma
  31. července 2021 09:24

  Chápu, že se to říká takřka každý rok, ale tahle class v aktuální situaci je nejsilnější, co si pamatuju. Hned 5 jmen figuruje v 1.kole a to ještě jsou výstřely dalších, kdo může vyletět. Pokud zůstanou všichni zdravotně v pořádku, tak bych se nedivil, kdyby 6 jmen jsme uslyšeli v prvním kole.

 • DCC
  31. července 2021 13:59

  @Šráma Ono to bude taky o poptávce. Už nyní by se dalo tipnout s poměrně solidní jistotu, dko si půjde na draftu pro QB. A do toho ještě vidle s možnými škatulaty okolo Aroda, RW3 a Watsona... Tři TOP QB by se mohli v offseason 2022 stěhovat. Bezprecedentní.

 • Šráma
  1. srpna 2021 12:52

  @DCC Samozřejmě, ale pokud se podíváme zpět, tak těch 5 QBs chodí celkem pravidelně. Příští rok není žádnej Lawrence, ale naopak je tam hodně kluků na stejné úrovni s různými charaktery.