AKTUÁLNĚ
Novinky Toman 13.08. 11:30

Pohledem z gauče na NFL – AFC West

Čas do prvních přípravných zápasů se nám rychle krátí a já budu muset aspoň trochu zrychlit, aby jsme stihli proletět všechny divize. Než jsem se vrhnul do těchto souhrnů, tak jsem ani netušil, jak moc času to zabere. Když už jsem si to ale naložil na své bedra, tak neodstoupím od rozdělané práce a vezmu si do parády, pro českého fanouška atraktivní divize AFC West a posléze NFC North. 

Probíhající training campy nás nutí mít pořád oči na šťopkách, protože se nám opět více rozjíždí trh s otrok-- pardon, s hráči.

Denver Broncos

Ten jejich kádr, to je neskutečná paráda! Osobně Broncos v nějakém pomyslném power rankingu řadím výše, než 10. místo, na kterém je mají PFF.

V offseason zaujal moment, kdy nejdříve NFLPA radí hráčům, aby vynechali dobrovolné minicampy a pak na tohle doplatil pravý tackle Ja’Wuan James. Při individuálním workoutu si roztrhnul achilovku a Broncos to označili jako “nefotbalové zranění”, protože se to nestalo na jejich hřišti. Jak by řekla moje teta: “Čau pipi.” James byl propuštěn, ale myslím že pouhým odchodem do Ravens tahle aférka jen tak neskončí.

Jinak Hřebci v offseason pouze posilovali, posilovali a pokud neumřeli, tak posilují dodnes - jako posily beru i prodloužené smlouvy Kareema Jacksona, Justina Simmonse a Shelby Harrise. Jsou v tak dobré pozici, až je přestávám mít v oblibě: skvělý kádr bez výrazné slabiny, obrovský cap space a třeba si na příštím draftu dojdou pro vysněného franchise QB, který by jim na dalších pět let přinesl levnou kvalitu i na té klíčové pozici.

schedule-broncos

V rozpisu jsou venkovní zápasy označeny červenou barvou.

Hlavní příchody: CB Ronald Darby (Washington), CB Kyle Fuller (Bears), RB Mike Boone, DT Shamar Stephen (oba Vikings), OT Cameron Fleming (Giants), S Tedric Thompson (Browns), QB Teddy Bridgewater (Panthers)

Hlavní odchody: RT Ja’Wuan James (Ravens), CB A.J. Bouye (Panthers), OLB Jeremiah Attaochu (Bears), DE DeMarcus Walker, RB Phillip Lindsay (oba Texans), CB DeVante Bausby (Raiders), TE Nick Vannett (Saints), DT Joel Heath (Lions), DT Jurrell Casey (zatím bez angažmá)

Jak vidíte, tak v odchodech není nikdo, kdo by stál za uronění slzy - možná až na Lindsayho, kde možná jedna slza ukápne ze sentimentu, protože se jedná o místního klučinu. První dvě sezony měl dobré, ale když nedostáváte carries, tak tu důvěru prostě necítíte.

Casey v Broncos odehrál pouze tři zápasy, takže za sebou nezanechal velký impact a Bouye loni taky neměl dobrou sezonu.

Draft:

1st CB Patrick Surtain II (Alabama)

2nd RB Javonte Williams (North Carolina)

3rd C Quinn Meinerz (Wiconsin-Whitewater)

3rd LB Baron Browning (Ohio St.)

5th DB Caden Sterns (Texas)

5th DB Jamar Johnson (Indiana)

6th WR Seth Williams (Auburn)

7th CB Kary Vincent Jr. (LSU)

7th DE Jonathon Cooper (Ohio St.)

7th DE Marquiss Spencer (Mississippi St.)

Cap space: 26,8M USD

Předpokládaná sestava:

Tady jsem vytvořil klasickou 3-4 obranu se dvěma cornery. Do passových downů by v nickel formacích šel místo NT Purcella zřejmě nickel-corner Bryce Callahan.

sestava-broncos

V závorce za jménem je PFF hodnocení za uplynulou sezonu. Pokud byl hráč třeba málo využíván nebo ho na celou sezónu vyřadilo zranění, bude u něj napsáno hodnocení za ročník 2019, které bude označeno jednou* hvězdičkou. U nováčků, kteří ještě žádné NFL hodnocení nemají, budou použity hodnocení PFF college za sezónu 2020 s označením dvěma** hvězdičkami, popřípadě třemi*** za sezónu 2019.

Nejsilnější část týmu: Tady nejde říct nic jiného, než secondary jako celek. Hned čtyři elitní corneři Fuller, Darby, Callahan a Surtain, plus top safety ligy Simmons a skvělý Jackson. Z tohohle jde vážně strach a respekt! Obrovská kvalita a hloubka na cornerech zajišťuje to, že všichni zůstanou čerství a můžete je rotovat, jak jen bude potřeba.

Přemýšlel jsem o tom, jak by se vůbec dali Broncos porazit a došel jsem k tomu, že je potřeba v útoku dlouho držet balon a hrát spíše heavy formace se třemi tight endy; tím se eliminuje jejich největší hrozba, protože corneři zůstanou na sideline. Z těchto formací to pak hrnout po zemi, případně přes play action na své TE. Zrovna Browns mají papírově tým na to, aby se jim to povedlo a na jejich vzájemný zápas se hodně těším.

Slabina týmu: Asi quarterbaci. Nicméně, v mých očích je Bridgewater upgrade oproti Lockovi. Sice nemá tak silnou ruku, ale je konzistentnější a lepší game manager. Jak říkají v zámoří: “Má vyšší podlahu, ale nižší strop.” Jenže když máte za zády tak skvělou obranu, tak nepotřebujete velké přestřelky - hlavní úlohou Bridgewatera bude neztrácet míče a krátkými pasy posouvat svůj útok. Podpora od running backů v podobě Williamse a Gordona bude veliká. Dlouhé drivy udrží obranu čerstvou a to je to, co budou Broncos potřebovat.

Sázkařské okénko: Pozor na Javonte Williamse! Některým odborníkům připomíná Nicka Chubba a to nejen výškou a váhou. Navíc je z college neopotřebovaný a neobouchaný: ve freshmen ročníku se spíše jen rozkoukával a hrál jako střídající hráč; jako sophomore měl v průměru 12 carries a 71 yardů na utkání; jako junior měl 14 carries a 103 yardů na utkání. Tohle nám ukazuje, že nebyl vyložený work horse, ale pořád z toho dokázal vytřískat skvělá čísla. Za mě i velký kandidát na OROY!

Las Vegas Raiders

Grudenovi s Mayockem se prozatím při stavbě týmu nedaří podle jejich představ a tak z gruntu obměňují hlavně defenzivní lajnu. 

Na draftu Mayock klasicky nezklamal a vybral si úplně někoho jiného než všichni čekali. Naopak výběr safetyho Moehriga ve druhém kole už byl spíše očekávaný a dobrý tah. Celkově ve Vegas provedli spoustu změn a bude zajímavé sledovat, jak rychle a jestli vůbec si to tam všechno sedne.

schedule-raiders

V rozpisu jsou venkovní zápasy označeny červenou barvou.

Hlavní příchody: WR Willie Snead, DE Yannick Ngakoue (oba Ravens), RB Kenyan Drake (Cardinals), DT Quinton Jefferson, WR John Brown (oba Bills), DE Solomon Thomas (49ers), CB Casey Hayward (Chargers), C Nick Martin (Texans), S Karl Joseph (Browns), DE Matt Dickerson (Titans), CB DeVante Bausby (Broncos)

Hlavní odchody: CB Daryl Worley (Cardinals), S Erik Harris (Falcons), OG Marquel Harrell (Bills), DE Takkarist McKinley (Browns), WR Tyrell Williams (Lions), WR Nelson Agholor, LB Raekwon McMillan (oba Patriots), RB Devontae Booker (Giants), S LaMarcus Joyner, DE Jeremiah Valoaga (oba Jets), DE Arden Key, DT Maurice Hurst (oba 49ers). 

Beze smlouvy například: S Jeff Heath, DE Vic Beasley, nebo DT David Irving

Draft:

1st OL Alex Leatherwood (Alabama)

2nd S Trevon Moehrig (TCU)

3rd DE Malcolm Koonce (Buffalo)

3rd DB Divine Deablo (Virginia Tech)

4th S Tyree Gillespie (Missouri)

5th CB Nate Hobbs (Illinois)

7th OL jimmy Morrissey (Pittsburgh)

Cap space: 4,3M USD

Předpokládaná sestava:

sestava-raiders

V závorce za jménem je PFF hodnocení za uplynulou sezonu. Pokud byl hráč třeba málo využíván nebo ho na celou sezónu vyřadilo zranění, bude u něj napsáno hodnocení za ročník 2019, které bude označeno jednou* hvězdičkou. U nováčků, kteří ještě žádné NFL hodnocení nemají, budou použity hodnocení PFF college za sezónu 2020 s označením dvěma** hvězdičkami, popřípadě třemi*** za sezónu 2019.

Nejsilnější část týmu: Darren Waller je elita! Od roku 2019 nemá žádný z tight endů více yards after catch než on - konkrétně 1188 - a jen Travis Kelce má více zachycených míčů, které šly 15+ yards vzduchem. Waller je sice horší v run blockingu, ale při veškeré té produkci mu tohle bezvýznamné mínus odpustíme; všechno si to rozebereme v sázkařském okénku.

Slabina týmu: Přes veškerou snahu na posledních draftech zůstává slabina v secondary. V prvním kole draftu 2019 Raiders brali S Johnathana Abrama, ve druhém kole pak CB Trayvona Mullena. O rok později v prvním kole vybrali CB Damona Arnetta. Když někoho draftujete v prvním nebo ve druhém kole, tak čekáte že bude mít celkem velký impact na hru. V tomhle případě to evidentně nefunguje, protože Raiders se i nadále potácí na dně ligy ve statistikách obdržených bodů či umožněných passových yardů. Pokud se Abram v letošním training campu nevzpamatuje, tak přijde o post startera na úkor navrátivšího se Karla Josepha.

Sázkařské okénko: Derek Carr věří Darrenu Wallerovi a na jeho číslech to je vidět. Statistiky za poslední dvě sezony jasně vypovídají o tom, jak často je Waller využívaný: v roce 2019 byl v 16 zápasech targetován 117krát a hned 90krát za chytil míč; v sezoně 2020 na něj mířilo 145 přihrávek a hned 107 jich bylo zkompletováno. To dohromady dělá průměr téměř sedm catchů na utkání. Kdo by spíše preferoval sázku na zachycené yardy, tak tam se pohybujeme v průměru 71 yardů na utkání v sezoně 2019 a 79 yardů za minulý ročník.

Los Angeles Chargers

Chargers už nechtějí být týmem, který z vyhraného zápasu udělá prohraný. Už se nechtějí střílet do vlastních nohou a doufají, že potřebná změna přijde s novým coaching staffem. Na post hlavního trenéra byl dosazen Brandon Staley, který dělal skvělou práci jako defensive coordinator u Rams. Pozice head coache a coordinatora a z toho plynoucí povinnosti jsou hodně rozdílné a jsem zvědavý, jak se s tím Staley popere a jestli kupříkladu bude, nebo nebude callovat defenzivní akce. 

Když fanoušci začali vyřvávat, že chtějí Lombardiho, tak na to GM Tom Telesco řekl že “pro fanoušky všechno” a na post offensive coordinatora přivedl bývalého trenéra quarterbacků Saints, ehm, Joe Lombardiho. Teď nevím, jestli mezi fans a GM proběhl nějaký informační šum, ale jsem si docela jistý, že zrovna tohohle Lombardiho na mysli opravdu neměli. Je mi ale jasné, že jako fanoušek Browns bych měl sklopit hlavu a šoupat nohama, protože naše nemohoucnost - ne nepodobná té Chargers - trvala již od dob, kdy Adam prznil Evu.

Celkově u Chargers udělali vše pro to, aby Herbertovi zlepšili protekci a výběr Slatera na draftu bude terno.

schedule-chargers

V rozpisu jsou venkovní zápasy označeny červenou barvou.

Hlavní příchody: C Corey Linsley (Packers), RT Matt Feiler (Steelers), TE Jared Cook (Saints),OLB Kyler Fackrell (Giants), OT Oday Aboushi (Lions), CB Ryan Smith (Buccaneers), DT Christian Covington (Bengals)

Hlavní odchody: OG Forrest Lamp, ILB Denzel Perryman (Panthers), DT Damion Square (Browns), QB Tyrod Taylor, OG Cole Toner (oba Texans), OT Sam Tevi, DT Isaac Rochell, OLB Malik Jefferson (všichni Colts), S Rayshawn Jenkins (Jaguars), CB Casey Hayward (Raiders), OLB Nick Vigil (Vikings), TE Hunter Henry (Patriots), OG Dan Feeney (Jets), OLB Melvin Ingram, OG Trai Turner, RB Kalen Ballage (všichni Steelers), C Mike Pouncey (konec kariéry)

Draft:

1st OL Rashawn Slater (Northwestern)

2nd DB Asante Samuel Jr. (Florida St.)

3rd WR Josh Palmer (Tennessee)

3rd TE Tre´ McKitty (Georgia)

4th DE Chris Rumph (Duke)

5th OL Brenden Jaimes (Nebraska)

6th LB Nick Niemann (Iowa)

6th RB Larry Rountree (Missouri)

7th DB Mark Webb (Georgia)

Cap space: 17,8M USD

Předpokládaná sestava:

sestava-chargers

V závorce za jménem je PFF hodnocení za uplynulou sezonu. Pokud byl hráč třeba málo využíván nebo ho na celou sezónu vyřadilo zranění, bude u něj napsáno hodnocení za ročník 2019, které bude označeno jednou* hvězdičkou. U nováčků, kteří ještě žádné NFL hodnocení nemají, budou použity hodnocení PFF college za sezónu 2020 s označením dvěma** hvězdičkami, popřípadě třemi*** za sezónu 2019.

Nejsilnější část týmu: Tady se trochu odchýlím od svého běžného zaměření se na celou skupinku hráčů a vypíchnu dvě individuality. Joey Bosa a Derwin James jsou naprosto rozdílovými hráči, které chcete mít vždycky ve svém týmu - tedy pokud jim slouží zdraví. A pevné zdraví, to je to co hlavně druhý jmenovaný zrovna hledá ve slovníku cizích slov.

Slabina týmu: Bývalý trenérský štáb se rouhal a z Denzela Perrymana udělali po většinu sezony jen hráče do rotace, i když nám čísla ukazují, že to je stále velice platný hráč. A tak jim chlapec frnknul do pryč a Chargers za něj nepřivedli adekvátní náhradu. Připadá mi, že front office podceňuje důležitost kvalitního inside linebackera. Soupeřovi slot receiveři a tight endi by proti téhle linebacker corps měli mít žně.

Sázkařské okénko: Keenan Allen je jasná jednička na pozici wide receivera. Kdybyste porovnávali jeho statistiky catchů, touchdownů a yardů za poslední čtyři roky, tak by vám to připomnělo činnost srdce nějaké mrtvoly na EKG přístroji; prostě v jedné hladině. Jen loni se trošku utrhl a místo 6 TD si jich připsal hned 8 - to by ale mohl být takový ten klasický posmrtný záškub. Allen produkuje zhruba 100 catchů sezonu co sezonu a loni to dokonce stihl za 14 zápasů, což nám udělá průměr lehce nad 7 catchů na utkání.

Kansas City Chiefs

Největší změny nastaly zejména v offensive line, když skončili dlouholetí tacklové Mitchell Schwartz s Ericem Fishererem a center Austin Reiter. Aby je nahradili, Chiefs výměnou za pár picků získali z Baltimoru Orlando Browna a na guarda přišel Joe Thuney. Doufám, že nové offensive line bude trvat, než se pořádně sehraje, a Mahomes bude v prvním kole utíkat o život proti nátlaku dua Clowney + Garrett.

Celkově nemám z Chiefs moc dobrý pocit. Jasně - nějak vylepšili OL, ale z celého týmu necítím dostatečnou kvalitu, co se depth chart týče. Vezměte si třeba tight endy: Kelce, jasně -- to je víc než OK! Ale pak? Blake Bell, Noah Gray... znáte je? Pravda je, že jestli si s tím někdo dokáže poradit, pak to je Andy Reid. Toho pána mám rád ještě z dob kdy působil u Eagles, takže jim budu věřit.

schedule-chiefs

V rozpisu jsou venkovní zápasy označeny červenou barvou.

Hlavní příchody: OG Joe Thuney (Patriots), DT Jarran Reed (Seahawks), RB Jerick McKinnon (49ers), FB Michael Burton (Saints), S Will Parks (Broncos), TE Blake Bell (Cowboys), OG Austin Blythe (Rams), OT Orlando Brown (Ravens)

Hlavní odchody: WR Tajae Sharpe (Falcons), WR Sammy Watkins (Ravens), RB Damien Williams, DT Mike Pennel (oba Bears), CB Alex Brown (Lions), LT Eric Fisher (Colts), OLB Damien Wilson (Jaguars), CB Bashaud Breeland (Vikings), DE Tanoh Kpassagnon (Saints). 

Bez smlouvy zatím hráči jako RT Mitchell Schwartz, C Austin Reiter, FB Anthony Sherman (konec kariéry), RB Le´Veon Bell

Draft:

2nd LB Nick Bolton (Missouri)

2nd OL Creed Humphrey Oklahoma)

4th DE Joshua Kaindoh (Florida St.)

5th TE Noah Gray (Duke)

5th WR Cornell Powell (Clemson)

6th OL Trey Smith (Tennessee)

Cap space: 8,1M USD

Předpokládaná sestava:

sestava-chiefs

V závorce za jménem je PFF hodnocení za uplynulou sezonu. Pokud byl hráč třeba málo využíván nebo ho na celou sezónu vyřadilo zranění, bude u něj napsáno hodnocení za ročník 2019, které bude označeno jednou* hvězdičkou. U nováčků, kteří ještě žádné NFL hodnocení nemají, budou použity hodnocení PFF college za sezónu 2020 s označením dvěma** hvězdičkami, popřípadě třemi*** za sezónu 2019.

Nejsilnější část týmu: Mohl bych parafrázovat jednu hlášku Bárta, velkého fanouška a odborníka na Green Bay, když nám umožnil pohled na letní love story jejich franchise a “nejtalentovanějšího QB všech dob”. Tyto pohledy jsou veskrze subjektivní a já osobně bych nikdy v životě nedokázal nějakého konkrétního quarterbacka takto označit, protože chovám obrovský respekt ke všem těm Manningům, Breesům, nebo k Pánovi Prstenů - a to že ho fakt nemám rád, ale jeho kariéra zaslouží obdiv. Respekt mám i k dalším quarterbackům směrem dále do historie a podobné řeči mi zkrátka zavání strašným disrespektem. Nicméně Mahomes patří k hráčům, o kterých budu jako táta vyprávět své dcerce, až bude větší. Jen škoda, že já Patrickovi nebudu moct říkat “tati”. Zasloužil bych si to.

Poslední Super Bowl Mahomesovi statisticky nijak závratně nevyšel, protože jeho ofenzivní lajna spíš parodovala snahu o nějaké blokování obránců. To Patrickovi dopřálo spíše sprinterský trénink, během kterého protahoval akce i o několik vteřin a v často nemožných pozicích stále dokázal posílat přesné lasery na své receivery. Veškerá jeho snaha vykřesat ze zoufalého úniku z kapsy nějaké pozitivum ale přišla vniveč - receiveři si zřejmě rukavice namazali lubrikantem, když potřebovali spíš lepidlo. Druhá část této záměny ale již patří do úplně jiného pořadu.

Slabina týmu: Budu se opakovat, ale mně se tento tým nelíbí z hlediska kvality hloubky sestavy. Stačí, aby se zranil Chris Jones, Kelce nebo Mathieu a vzniká obrovský problém. Do toho si vezměme, že běhová obrana skončila až na 27. místě - to může částečně vylepšit příchod Reeda, ale i tenhle hráč byl u Seahawks zvyklý rotovat pozice na endu a tacklu, takže to není takový ten typický ucpávač středu. Bolet může odchod klasického špunta - nebo-li nose tackla -, Mika Pennela, i když to byl “jen” hráč do rotace.

Sázkařské okénko: Tady si každý z nás vybere jinou hlavičku z té tříhlavé saně: Mahomes nahází v průměru 316 yardů na utkání; Travis Kelce měl minulou sezonu v průměru 7 catchů a 94 yardů na utkání; Tyreek Hill zase pochytal 15 TD ve stejném počtu zápasů a měl lehce pod 6 catchů na utkání. Všechno bude záležet na vypsaných hranicích, ale kdybych se měl rozhodnout teď a tady, tak budu preferovat catche Kelceho. Toho vnímám jako největší jistotu.

record-afcw

Sdílejte na sociálních sítích

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Forestík
  17. srpna 2021 14:24

  Dobra zprava s tema Hardknocks, dneska na Premier Sport 2. Pred nedavnem jsem videl All or nothing prave s Cowboys, tak to bude zajimavy pro srovnani, jak se to tam posunulo

 • OMAHA2
  14. srpna 2021 13:18

  Broncos víťaz divizie??? Tak to by bola rozprávka, ja to tak optimisticky nevidím. Ale budem veriť v tvojej predikcii. 👌

 • TomRaider
  13. srpna 2021 14:36

  Perfekt 👌
  Ď.

  Raiders: 2020 worst draft class
  v súčte posledných 3 sezón: najhoršia obrana ligy
  Rozbitá o line ktorá bola pozitivum tímu / Hudson. Trent Brown . Gabe Jackson /

  Hovorí sa že 1 week is liar
  Neostáva nič iné len veriť tejto formulke

  Raiders Nation a Mark Davis stoja pevne za Grudenom ! !

 • Lucka Elsi
  13. srpna 2021 13:49

  Díky, jsem opravdu zvědavá na predikci pro Broncos. Ta nostalgická slzička u Lindseyho ukápla, ale tak se mu v Texans povede dobře.

 • Toman
  13. srpna 2021 17:21

  Nejtěžší to mají v období 4-7week. První 3zápasy prostě musí být 3-0.. Už jen to že by byli po 3kolech bez porážky, je může posadit na vítěznou vlnu a hlava dělá ve sportu strašně hodně. Po těch 7zápasech můžou být s přehledem 5-2.
  Jinak všem díky za zpětnou vazbu.

 • doktor23
  13. srpna 2021 13:19

  Ho ho ho ... 12-5? Bodaj by si mal pravdu

 • StevenJohn11
  13. srpna 2021 13:05

  Díky za super článek.