AKTUÁLNĚ
Novinky Mi.Tch 02.09. 18:45

College football is back!?

Minulý víkend začal nultým týdnem 152. ročník univerzitních soutěží organizovaných pod hlavičkou NCAA a osmý od doby, kdy je sezona zakončená systémem čtyřčleného play-off (CFP).

Offseason byla dlouhá, vyplněná draftem, skandály a tradičními škatulaty v podobě transfer portálu, kde hodně aktivní byly především univerzity UCLA Bruins a Florida State Seminoles. Volno bylo vyplněné klasickými problémy hráčů s užíváním a přechováváním drog, řízením pod vlivem alkoholu a/nebo drog, účastmi na rvačkách a bohužel se vyskytla i obvinění z napadení, krádeží a dokonce vražd.

Minulá sezóna byla poznamenaná pandemií Covid-19 a restrikce s tím spojené si začínají vybírat i oběti ve smyslu vyplouvajících obvinění z porušení proticovidových pravidel. Tým Nebraska Cornhuskers býval chloubou a stálicí univerzitního fotbalu, ale v posledních letech se potýká se svou vlastní neschopností otočit směr uvadajícího programu. Nyní bude čelit možným sankcím ze strany NCAA za to, že v době zákazu tréninků uvnitř kampusu organizovali hromadné tréninky mimo školu, což ale samozřejmě povoleno také nebylo. Velký problém také řeší tým Arizona State, který je zase obviněn z porušování náborových pravidel. Další menší skandálky nebo víření vod způsobili někteří z trenérů, kteří nevěří na očkování a tak vzhledem k různým nařízením, které jsou v každém státě jiné, některým hrozilo i vyhození z práce. Například HC týmu Washington State Cougars, Nicku Rolovichovi, ten ale po „přátelském“ připomenutí od guvernéra státu Washington ze svých přesvědčení slevil.

V rámci transfer portálu probíhá každoročně velký přesun hráčů mezi univerzitami a najdeme mezi nimi i hodně známých jmen, které se pokouší restartovat svou kariéru. Nejzajímavějšími přestupy jsou přesuny na pozici RBs: Eric Gray z Tennessee Volunteers přestoupil do Oklahomy Sooners a jeho kolega od Volunteers, Ty Chandler, do North Caroliny. Tar Heels a Zach Charbonnet utekli z Michiganu do LA k UCLA Bruins; tady bych řekl, že přesun od Jimba Harbaugha k Chipu Kellymu bude výrazně ku prospěchu věci, což se koneckonců už potvrdilo v prvním zápase, kdy Bruins předvedli demolici duhových bojovníků z Hawaii, ve které Charbonet skóroval 3 TD.

Na pozici WRs je zajímavý přestup Puky Nacuy z Washingtonu Huskies za svým bratrem do BYU Cougars. Velký talent na pozici TE, Arik Gilbert, si tak nějak nemohl vybrat, kam chce z LSU odejít, a nakonec si vybral tým Georgia Bulldogs, kde se stane novou hračkou QB JT Danielse. Na defenzivních pozicích je zajímavým přestupem přechod LB Henry To’o To’oa z Tennessee do Alabamy Crimson Tide, kde posílí již tak našlapanou obranu. Budeme také sledovat, jestli se podaří vrátit po extrémně těžkém zranění kolene QB McKenzie Miltonovi, který přešel z UCF do týmu Florida State Seminoles.

Důležitou věcí, která zřejmě bude významně ovlivňovat mentální nastavení hráčů a jejich soustředění na výkon a dlouhodobý cíl - vydělat peníze a dostat se do NFL - je fakt, že bylo prolomeno dlouholeté tabu v době zákazu vydělávání peněz za prodej memorabilií nebo uzavírání sponzorských smluv univerzitními hráči. Aktuálně mohou hráči podepisovat lukrativní smlouvy a vydělávat si tak dřív, než dostanou balík v NFL. Jak se s tím ti mladí divočáci srovnají ukáže až čas, ale aby kluk (QB Bryce Young z Alabamy), co skoro nehodil přihrávku, pár dní po uvolnění restrikcí podepsal smlouvu na sedmimístnou částku v dolarech, mi hlava nebere. Dalším příkladem je 800.000 USD pro QB Spencera Rattlera, který má z mého pohledu velice diskutabilní povahu. Většinou tyhle problémy řešili hráči až v NFL; teď to přijde o něco dřív. Uvidíme, co přinese čas, ale můžou to být i leckdy nepěkné příběhy zničených snů.

Okurkovou sezonu pak zakončili spekulace na téma odchodu Texasu a Oklahomy do konference SEC nebo vznik superkonference sloučením Big10, PAC12 a ACC, případně jen některých týmů z nich. Zatím to jsou spíš fantasmagorie, ale uvidíme jestli to časem nezpůsobí revoluci v systému univerzitního fotbalu. Poslední dobrou zprávu do budoucnosti je závazek, že se od roku 2025 rozšíří play-off na 12 týmů, což je podle mého názoru jednoznačně krok správným směrem, který měl přijít už dávno.

Jaká sezóna nás tedy vlastně čeká? Bude po té loňské divné zase normální? Všichni bychom si to přáli, ale realita může být jiná. Pandemie neskončila; pořád je tu s námi a i když jsou američané v rozvolňování daleko, poslední vývoj nevěstí nic dobrého. Návrat studentů do kampusů s sebou nese příval nových přírůstků nakažených a tím pádem i další vlny restrikcí, omezení apod. Bude složité vyznat se v tom, co kde platí, a každý stát si to bude řídit různě. Záleží taky na tom, jestli jsou školy státní, nebo soukromé. Ve státě Oregon obě zdejší univerzity oznámili, že na stadion budou mít přístup pouze fanoušci s očkováním nebo negativním testem. Na Hawaii zase nejdříve nařídili, že se úvodní zápas bude hrát bez diváků, ale posléze stanovisko změnili a jen omezili návštěvnost. Sezóna tedy bude zmatená, nepřehledná a v některém z týmů samozřejmě může dojít k nějakému breakoutu. Vinou toho se pár zápasů může řešit kontumací, ale celkově se podle mého názoru sezóna odehraje.

I když se některé věci v rámci světa univerzitního fotbalu mění, tak některé jistoty zůstávají. Opět budeme sledovat boj o to, kdo na konci projde do play-off a získá vysněnou trofej pro vítěze CFP. Okruh favoritů je posledních pár roků stejný, takže to bude opět kvarteto Alabama, Ohio State, Clemson a Oklahoma. Do jejich souboje se bude snažit promluvit opět Notre Dame, který však musí dobře doplnit odchody do NFL. Na svou šanci bude čekat Georgia a uvidíme, kdo bude černým koněm, který může překvapit. Zatím je do této pozice pasován tým Iowa State Cyclones, který je na vzestupu a vrátilo se mu spousta hvězd z minulé sezóny: RB Breece Hall a QB Brock Purdy budou nebezpeční. ZDE je odkaz na předsezónní žebříček agentury AP – TOP 25. . Budeme sledovat i souboj o Heisman Trophy pro nejlepšího hráče sezóny, kde to bude opět převážně mezi quarterbacky a uvidíme, jestli do toho konečného pořadí promluví někdo z defenzivních hráčů nebo třeba running back Hall. ZDE je například watch list TV stanice ESPN.

Na konci loňské sezóny - jako vždy - spousta týmů vyměnila trenéry ve snaze obrátit kolo dějin a otočit své slabé výkony zpátky na pozitivní vlnu. Zvučné týmy jako Arizona, Tennessee nebo Texas vyhodili neúspěšné trenéry a noví HC mají před sebou těžké úkoly. Ten nejtežší asi čeká Stevea Sarkisiana v Texasu, kde fanoušci očekávají úspěchy hned a na dlouhou přestavbu nebude mít čas. Snad se s tím Sark srovná líp než v USC, kde kvůli tlakům podlehl i svodům démona alkoholu a složitě pak hledal cestu zpět. Dalšími známými jmény jsou Brett Bielema v illinois a Gus Malzahn v UCF.

Některé týmy trenérům dali čas na restart programu, ale výsledky to zatím nenese a tak jsou tito trenéři na tzv. “hot seat” a spousta odborníků se bude předhánět v predikcích, kdo půjde od kormidla jako první. Nahnuté to má můj oblíbenec Scott Frost v Nebrasce, který po prohře s Illinois ve week 0 už má jednu nohu židle uřezanou. Dalšími kandidáty jsou Clay Helton v USC a Jim Harbaugh v Michiganu.

Předsezónní žebříčky všech pozic Vám udělal Šráma, takže víte, koho máte sledovat. Nezbývá než se pohodlně usadit a užít si zábavu jménem NCAA! Čeká nás kick off week se spoustou zápasů i na neutrálních hřištích. Začíná se už ve středu v noci zápasem Jacksonville State vs UAB a pokračuje se těmito zápasy:

Středa 1. 9.

Cramton Bowl , Montgomery, Alabama

Jacksonville State Gamecocks vs. UAB Blazers

Čtvrtek 2. 9.

Duke's Mayo Classic ( Bank of America Stadium , Charlotte ): 

Appalachian State Mountaineers vs. East Carolina Pirates

Sobota 4. 9.

Chick-fil-A Kickoff Game ( Mercedes-Benz Stadium , Atlanta ):

No. 1 Alabama Crimson Tide vs. No. 14 Miami (FL) Hurricanes

Duke's Mayo Classic ( Bank of America Stadium , Charlotte ):

No. 3 Clemson Tigers vs. No. 5 Georgia Bulldogs

Allstate Kickoff Classic ( AT&T Stadium , Arlington, Texas ): 

Kansas State Wildcats vs. Stanford Cardinals

Texas Kickoff ( NRG Stadium , Houston ): 

Houston Cougars vs. Texas Tech Red Raiders

Vegas Kickoff Classic ( Allegiant Stadium , Paradise, Nevada ): 

Arizona Wildcats vs. BYU Cougars

Pondělí 6. 9.

Chick-fil-A Kickoff Game ( Mercedes-Benz Stadium , Atlanta ): 

Louisville Cardinals vs. Ole Miss Rebels

Co se týče preview a review jednotlivých kol, tak Šráma má v plánu dělat preview jako loni; moje review - pokud budou - nebudou již tak podrobná, protože jsem bohužel na štíru s časem.

Výsledky week 0 – 28.8.2021:

Illinois Fighting Illini – Nebraska Cornhuskers 30:22

Fresno State Bulldogs – Uconn Huskies 45:0

UCLA Bruins – Hawaii Rainbow Warriors 44:10

New Mexico State Lobos – UTEP Miners 3:30

San Jose State Spartans – Southern Utah Thunderbirds 45:14

Sdílejte na sociálních sítích

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Mato49er
  4. září 2021 15:29

  a to klucina, co prisiel skor zo strednej na Ohio State (quinn ewers) dostal 1,4 mega:-) zacina nova era.. Na juhu napr takmer neexistuje NFL, iba saturday football

 • DCC
  3. září 2021 08:56

  Nedáte dohromady se Šrámou nějakou tipovačku na TOP10?

 • Mi.Tch
  3. září 2021 09:15

  Můžem se o to pokusit ;-). Dobrý nápad!!. Popravdě jsem chtěl udělat i svůj tip jak dopadnou jednotlivé konference, ale mám tak málo času, že jsem od toho nakonec "zatím" upustil :-) Ale třeba se k tomu vrátím a něco vznikne :-)

 • DCC
  3. září 2021 08:55

  Proč je ve větě "College football is back!?" i otazník? :-)

 • Mi.Tch
  3. září 2021 09:14

  Protože všichni věří, že se po covidu vše vrátí do normálu, ale nevím jestli to tak bude (třeba se bude hrát bez díváků nebo se budou rušit zápasy). Protože umožnění vydělávání peněz univerzitním hráčům může změnit celou culture a auru bezstarostného fotbalu a třeba už to nebude nikdy taková zábava a protože se chystají změny (odchody týmů do jiných konferencí, vznik jiných aliancí), které to taky mohou poznamenat. Tak mě tak napadlo dát tam takovou hříčku k zamyšlení :-)
  (Upraveno: před 8 měsíci)

 • Richmond
  2. září 2021 20:59

  Parádní shrnutí všech podstatných událostí před ofiko startem, díky! Ke "zradě" OU a UT jsem se vyjadřoval v diskusi u jiného článku, taky si ale myslím že to je spíš negativní zpráva a trochu předzvěst budoucího vývoje. Co se týče ISU, ač hardcore fanoušek Cyclones, nedělám si iluze, spíš se budeme motat kolem 10. pozice v AP rankingu. Každopádně jsem už rád, že to začíná!!!!

  Jen ještě drobnost - dnes v noci se ale podle mého hraje o dost víc zápasů, zítra hodlám relive bez znalostí výsledků sledovat pro mě atraktivní zápas Boise St. - UCF.

 • Mi.Tch
  3. září 2021 08:25

  Díky. Ohledně přehledu zápasů v článku: vybíral jsem jen ty, které se hrají na neutrálních hřištích jako oficiální kick-off games. Dalších x zápasů, které se hrály včera a dnes jsem už nevypisoval :-).
  BSU-UCF dobrá volba a užij si to ;-).

 • Mirius
  2. září 2021 19:23

  Bude možné sledovať zápasy NCAA v niektorej z televízií v Čechách a na Slovensku?

 • Richmond
  2. září 2021 21:01

  Sport TV budou budou vysílat určitě (v sobotu vysílali UCLA - Hawaii) celou sezónu.

 • OMAHA2
  3. září 2021 15:06

  @Richmond
  V nedeľu 1:30 budu dávať live šláger
  No. 3 Clemson Tigers vs. No. 5 Georgia Bulldogs
  Určite to bude stáť za pozretie 👌