AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 04.09. 11:10

NCAA Preview – Week 1

Dámy a pánové, první hrací týden nové univerzitní sezóny 2021 nám sice už odstar-toval minulý víkend, ale hlavní chod a nejvíce zápasů v jednom dni weeku 1 je teprve na program. Elitní mužstva jako jsou Alabama nebo Clemson čekají hned na úvod nepříjemní soupeři, což ve finále může negativně ovlivnit jejich pokračování celou sezónou. Určitě je důležité připomenou hlavní změnu v NCAA, která se udála na začátku léta a ztrácí pojem amatérský sport.

NIL neboli Name, Image a Likeness, je nový pojem, se kterým se od 1. července 2021 můžeme v systému univerzitního sportu setkat. Je to důležitý nástroj pro hráče, kteří chtějí od mladého věku vydělat nějaké ty peníze. Ne všichni mají talent prosadit se v profesionálním sportu. Tento bod je prvním nástrojem, který má odměnit jejich výkony. Nejvýdělečnější hráči si můžou přijít klidně na 1 milión dolarů. Stačí jen upsat se vý-znamnému sponzorovi, mít vypracovaný instagram, sem tam hodit nebo zachytit nějaký ten touchdown, a o příjmu je rozhodnuto. Univerzitní fotbal ztratil jedno z největších kou-zel – amatérismus. 

So 18:00, Penn State @ Wisconsin

Sobotní otvírák odšpuntuje šlágr top fotbalových programů z konference Big Ten. Domácí Badgers se nachází ve velkém očekávání. Na pozici quarterbacka mají talentovaného Graham Mertze, kterému se předvídá světlá budoucnost, a okolo něho se bude celý útok točit. Do ofenzivní linie se vrací tři startéři, což je bezpochyby velkou výhodou. Tajným esem by se mohl stát running back Jalen Berger, který v minulé nováčkovské sezóně naběhal 301 yardů ve 4 utkáních. Obrana Badgers stojí na hlavním staviteli, kterým je jeden z nejlepších defenzivních koordinátorů Jim Leonhard. Ten v minulém roce dokázal defenzívu dovést k nejlepším v několika metrikách, především proti běhům. Ve středu obrany se vrací na pozicích inside linebackerů dvojice Chenal – Sanborn. Wisconsin se aktuálně nachází v ideální pozici, kdy může atakovat nejvyšší mety konference Big Ten, a stát se přímým konkurentem Ohio State. Úvodní týden hodně napoví.

Nitanny Lions po tragickém začátku loňské sezóny nechtějí dopustit stejný scénář i letos. Kouč James Franklin byl pod palbou kritiky, přesto vše ustál a závěr ročníku 2020 s mužstvem doklopýtal k bilanci 4-5, což ve výsledku není zas tak zlé, když si odmyslíme úvodních pět proher. Na té nejdůležitější pozici v jejich spread offense, se mohou hosté spoléhat na Sean Clifforda, který je startérem už nějaký ten pátek. Čím více se blížil závěr minulého roku, tím více se tento klučina dostával do své obvyklé formy. Jeho hlavním cí-lem bude především wide receiver Johan Dotson, který bude chtít navázat na loňských 884 zachycených yardů pro 8 touchdownů. Otazník visí nad tragickou ofenzivní linií, která musí svou pass protekci o tisíc stupňů zlepšit. Velkou oporu budou mít v levém tacklu Rasheed Walkerovi, který má ambice se dostat v nadcházejícím draftu do prvního kola. V obraně najdeme hodně zkušeností, na kterou dohlíží už šestým rokem defenzivní ko-ordinátor Brent Pry. Hodně se očekává, co vyvede outside linebacker Brandon Smith. Velkou ztrátou se zdá zranění hybridního enda Adisa Isaaca, kterého musí nahradit nově příchozí z Templu Arnold Abiketie. 

V mých očích se jedná vcelku o vyrovnané utkání, přičemž hlavním hybatelem utkání bu-dou domácí. Pokud se dopustí minimum chyb, využijí naplno své ofenzivní možnosti, jen těžko se budou hosté dostávat častokrát na míč, což může hrát ve výsledku hlavní roli. Očekávám dlouhé drivy, ve kterých bude ofenzivní linie Badgers excelovat, a dopomůže domácím k vytoužené výhře.

So 21:30, Alabama vs Miami (FL)

Velkým tahákem prvního týdne jsou samozřejmě loňští šampióni z Alabamy. Ti musí na-hradit několik špičkových hráčů, kteří jim očekávaně explodovali v prvním kole draftu. Na pozici quarterbacka můžeme sledovat obrovský talent v podobě Bryce Younga, který má v sobě dostatek potenciálu, aby napodobil Tuu Tagovailoa. Bývalou Bamskou dvojici wide receiverů Waddle – Smith se pokusí plnohodnotně nahradit John Metchie III, který už nasbíral v loňském roce hodně zkušeností. Ofenzivní linie se po odchodech Le-atherwooda, Dickersona a Browna musí opřít o dvojici LT Evan Neal a C Chris Owens. Na pozici running backa nahradí Najee Harrise zkušený Brian Robinson Jr., který vstu-puje do pátého soutěžního ročníku. Ofenzíva nevypadá tak děsivě jako v minulé sezóně, naopak obrana budí respekt na několika frontách. Secondary se může opřít o Malachi Moora, Jordan Battla a Josh Jobeho. Střed obrany je po příchodu linebackera Henry To’oTo’oa naprosto zastrašující. Defenzivní linie je na papíře lehký nadprůměr, což může z počátku klamat. Obrana vypadá jako ten tažný kůň, který by měl mužstvo Nick Sabana dovést opět na vrchol.

Nelehký start čeká Miamské hurikány, kteří vyrukují na šampiony z Crimson Tide. Prav-děpodobně neexistuje těžší začátek sezóny, přesto může vypadat tato situace jako tou nejideálnější. Jedním z hlavních aspektů je nesehranost, kterou by mohli Miamští využít. Hlavním faktorem bude, jak se podaří lídrům na ofenzivních a defenzivních pozicích táh-nou jejich jedenáctku. Quarterback D’Eriq King je po nepříjemném zranění kolene zpět, přestože je plný otazníků. Na jeho výkonu bude v tomto utkání, které se odehraje na ne-utrální půdě v Atlantě, hodně záležet. Defenzívě nově velí safety Bubba Bolden, kterého čeká hodně práce. Osobně se mi sestava Miami Hurricanes tolik nelíbí, a po několik loň-ských odchodem vidím v tomto mužstvu plno mezer, které nebudou na Alabamu vůbec stačit.

So 21:30, Indiana @ Iowa

Pokud vás nebude bavit demolice ze strany Alabamy, neváhejte a přepněte svůj strea-movací program na souboj v Kinnick Stadium, kde se utkají mužstva hodnocená na 17. a 18. pozici v předsezónním AP Poll rankingu. 

Dlouholetý kouč domácích Kirk Ferentz se pokusí Hawkeyes dotlačit k důležité úvodní výhře. Vzájemná historie mu dává solidní naděje. Ve 23leté kariéře u žlutočerných si dokázal s Indianou poradit v deseti případech z patnácti. V posledních třech případech na svém hřišti pokaždé vyhrál. Hlavní pozornost však bude upřena na quarterbacka Spencer Petrase, který bude chtít navázat na loňský strhující finiš, kdy se podařilo Ha-wkeyes vyhrát šest zápasů v řadě. Petras si v tomto šestizápasovém období připsal 1 088 naházených yardů pro 8 touchdownů a 2 interceptiony. Domácí budou jistě chtít pokračovat v sérii zápasů, kdy soupeřům nepovolili více jak 24 bodů (22 zápasů v řadě). K tomu jim dopomůže většina lídrů z loňského týmu.

To hosté z Indiany chtějí zase navázat na loňskou povedenou sezónu, ve které excelova-li díky výkonům quarterbacka Michael Penix Jr. a wide receivera Ty Fryfogleho. Přestože se zdálo, že natržení předního křížového vazu v koleni bude pro Penixe Jr. před nadchá-zející sezónou časově náročné, podle posledních zpráv je zcela zotaven a měl by v úvodním utkání nastoupit. Indiana se tak ocitá v situaci, kdy má důležité hráče v ofenzívě, ale i v obraně znovu u sebe, což jim plně nahrává, aby se pokusili navázat na loňskou bilanci 6-2. Mužstvo Tom Allena se vyplatí sledovat, a rozhodně doporučuji sle-dovat tento duel, který se bude lámat v závěrečných minutách.

Ne 01:30, Georgia vs Clemson

Největším šlágrem úvodního týdne je bitva mezi elitními celky Clemsonu a Georgie. Za-tímco Clemson je pravidelný vítěz konference ACC, Buldoci v konkurenci LSU a Alabamy na vrchol v konferenci SEC dosáhli naposledy v roce 2017. Tenhle střet soupeřů má sil-né kořeny v historii obou soupeřů. Vůbec první vzájemný duel se datuje do roku 1897, kdy si Bulldogs připsali jednoznačnou výhru 24-0. Historicky jsou na tom také mnohem lépe, avšak aktuálně jsou o krok pozadu. O to větší motivaci budou mít v prvním utkání sezóny.

Georgia je momentálně v silném hráčském rozpoložení. Konečně mají quarterbacka, kte-rý umí své myšlenkové pochody přesně adresovat. Přestože do utkání nenastoupí vyso-ce hodnocený wide receiver Jeremy Pickens, tight end Darnell Washington či nově pří-chozí TE/WR Arik Gilbert, ofenzivních cílů má J.T. Daniels požehnaně. Jermaine Burton a Kearis Jackson budou hlavními terči, kterým bude Daniels zprostředkovávat míče. V záloze je připraven navrátilec po zranění Dominick Blaylock. Na running backu se Kir-by Smartovi protočí několik hráčů, přičemž hlavně Zamir White a James Cook budou ata-kovat hranici 100 naběhaných yardů. Levá stran ofenzivní linie bude ve dvojici LT Salyer – LG Shaffer držet, přičemž na pravé straně jsou mírné obavy. V obraně mají Bulldogs několik těžkotonážních hvězd. Do secondary jim dorazil hříšník na pozici cornerbacka Derion Kendrick z Clemsonu. O tvrdost muziky se postarají linebackeři Adam Anderson a Nolan Smith. O silné defenzivní linii nemusí být ani řeč. Tohle mužstvo čeká skvělá sezó-na a nedivil bych se, kdyby to proti Clemsonu byl skvělý defenzivní festival. 

To Clemson musí před začátkem počítat výrazné ztráty. Quarterbacka Trevor Lawrence nahradí D.J. Uiagalelei, který si v minulém roce připsal několik povedených startů. Za sebou nebude mít však Travis Etienneho, přesto je tam zástup několika solidních running backů. Hlavní roli ukrojí především Lyn-J Dixon, který má za sebou patřičné zkušenosti. Hlavní posilou je návrat wide receivera Justyn Rosse, který bude pro Uiagaleleie velkou vzpruhou. Hodně jsem zvědav, jak se ukáže Joseph Ngata. Defenzíva bude opřena o zkušenosti linebackera James Skalskiho, kterého jistě doplní Baylon Spector. Obrovský talent Bryan Breese na defenzivním tacklu stojí také za pozornost. Odchod linebackera Mike Jones do LSU pravděpodobně nedělá trhliny v obraně Clemsonu. I kdyby, tak se o nápravu postará nejlepší defenzivní koordinátor ligy, kterým je bezesporu Brent Vena-bles.

Ne 02:30, LSU @ UCLA

Pokud se vám do programu nehodí duel Top 5 nejlepších týmů ligy, rozhodně můžete brzy ráno sledovat další lákavý souboj. Na svém hřišti přivítají kalifornští UCLA atraktivní-ho soupeře v podobě LSU. Ti budou chtít vylepšit pokažený dojem z loňské sezóny.

Tigers mají jasno o tom, kdo je jejich definitivní starting quarterback. Max Johnson se po-kusí výkonnostně napodobit svého otce, který je vítězem Super Bowlu XXXVII s Tampou Buccaneers. V loňské sezóně posbíral solidní nováčkovské zkušenosti, které by chtěl pod zkušenou ofenzivní linií naplno využít. Samozřejmě nemá kolem sebe mužstvo jako v minulosti Joe Burrow, přesto se v ofenzívě nachází solidní prospekt Kayshon Boutte. Vůbec bych se nedivil, kdyby Boutte prožil báječný rok. Obrana doznala několika změn. Ve středu mají nově pžíchozího Mike Jonese Jr., který přišel z Clemsonu. V secondary mají nejlepší cornerback dvojici Eli Ricks a Derek Stingley Jr., přesto se hodně očekává od defenzivní linie, která překypuje zkušenostmi. 

Domácí UCLA už své úvodní utkání sezóny odehráli o týden dříve, kdy si hravě poradili s Hawaijskými Rainbow Warriors v poměru 44-10. Skvělý debut si připsal Zach Char-bonnet, transfer z Michiganu. Ten v utkání naběhal 106 yardů pro 3 touchdowny, přičemž mu k tomu stačilo pouze 6 doteků s míče. Quarterback Dorian Thompson-Robinson ne-vypadal jako ten nejjistější, přesto se největší zkouška odehraje až příjezdem LSU. Hodnš bude záležet, jakým způsobem bude držet velezkušená obrana, která v úvodní jedenáctce nemá hráče, který by byl v programu méně jak 3 roky. Pomůže to Bruins?

Po 01:30, Notre Dame @ Florida State

Irové vstupují do soutěže až nedělním šlágrem v Tallahassee. Jednak jsou do boje s novou ofenzivní linií, ale také především s novým quarterbackem. Do South Bendu totiž přestoupil dosud solidně vypadající Jack Coan, který donedávna brázdil vody Wisconsi-nu a zanechal tam dobrou stopu. Tým Brian Kellyho sice počítá několik důležitých od-chodů, přesto má jeho tým v sobě několik opěrných bodů, na které bude chtít stavět. Ob-ranu potáhne safety Kyle Hamilton. V útočné fázi se často na míč dostane dvojice mršt-ných running backů Kyren Williams a Chris Tyree. Na tight endu působí monstrum v podobě druháka Michael Mayer, který nemá od Gronkzilly daleko. Receiving corps se opře o rychlíka Braden Lenzyho. Pozadu nezůstane ani navrátil po dlouho přetrvávají-cích zranění Kevin Austin. Brian Kelly má s Iry v otvírácích úspěšnou bilanci 9-2, což bu-de jistě chtít vylepšit.

Floridští Seminoles se nachází aktuálně v přestavbě. Teprve minulý rok přišel do týmu kouč Mike Norvell, který si sebou vzal kompletní personál. Loňský rok nebylo pro jeho mužstvo jednoduché, přestože si vyšlápli trochu překvapivě na North Carolinu. S bilancí 3-6 určitě nemohla panovat spokojenost, ale ve finálo to nebylo ani nijak směrodatné. K týmu se letos v offseason připojil quarterback McKenzie Milton, který v minulých letech brázdil univerzitními stadiony v dresu UCF. Tento chlap byl až do konce sezóny 2018 jedním z nejlepších quarterbacků, přičemž devastující zranění kolene ho definitivně na dva roky vyřadilo. Seminoles mají už od angažmá Jimbo Fishera obrovské problémy v ofenzivní linii, což je ve finále jejich největším problémem. Ani na obranu nebyl v minulém roce velký spoleh. Jednak nedokázala vytvářet dostateční tlak na quarterbac-ka, úspěšná nebyla ani ve třetích downech, a průměrně inkasovala 36 bodů na zápas. Návrat třech svých nejlepších hráčů v obraně na pozici linebackera, je alespoň malá na-děje, se kterou Seminoles do sezóny vstupují. Dokáží konkurovat favoritovi? 

Zápasy Week 1

Nebraska @ Illinois 22-30

UConn @ Fresno State 0-45

Hawai’i @ UCLA 10-44

UTEP @ New Mexico State 30-3

Southern Utah @ San José State 14-45

UAB vs Jacksonville State

Temple @ Rutgers

The Citadel @ Coastal Carolina

Long Island University @ Florida International

Boise State @ UCF

Western Illinois @ Ball State

Weber State @ Utah

Wagner @ Buffalo

South Florida @ NC State

East Carolina vs Appalachian State

UC Davis @ Tulsa

Ohio State @ Minnesota

Bowling Green @ Tennessee

UT Martin @ Western Kentucky

Houston Baptist @ New Mexico

Eastern Washington @ UNLV

Southern Utah @ Arizona State

North Carolina @ Virginia Tech

Duke @ Charlotte

Old Dominion @ Wake Forest

St. Francis (PA) @ Eastern Michigan

South Dakota @ Kansas

Michigan State @ Northwestern

Northern Colorado @ Colorado

South Dakota State @ Colorado State

So 18:00, UL Monroe @ Kentucky

So 18:00, Colgate @ Boston College

So 18:00, Western Michigan @ Michigan

So 18:00, Penn State @ Wisconsin

So 18:00, Holy Cross @ UConn

So 18:00, Stanford vs Kansas State

So 18:00, Oklahoma @ Tulane

So 18:00, Army @ Georgia State

So 18:00, Foldham @ Nebraska

So 20:00, Rice @ Arkansas

So 20:00, Fresno State @ Oregon

So 20:00, Lafayette @ Air Force

So 21:30, Alabama vs Miami (FL)

So 21:30, Marshall @ Navy

So 21:30, Indiana @ Iowa

So 21:30, West Virginia @ Maryland

So 21:30, Northern Iowa @ Iowa State

So 21:30, Miami (OH) @ Cincinnati

So 22:00, Louisiana Tech @ Mississippi State

So 22:00, Central Michigan @ Missouri

So 22:00, UMass @ Pittsburgh

So 22:00, Montana State @ Wyominng

So 22:30, Louisiana @ Texas

So 23:00, San José State @ USC

Ne 00:00, Campbell @ Liberty

Ne 00:00, Gardner-Webb @ Georgia Southern

Ne 01:00, Akron @ Auburn

Ne 01:00, Eastern Illinois @ South Carolina

Ne 01:00, Monmouth @ Middle Tennessee

Ne 01:00, Syracuse @ Ohio 

Ne 01:00, Oregon State @ Purdue

Ne 01:00, Texas Tech vs Houston

Ne 01:00, Missouri State @ Oklahoma State

Ne 01:00, Baylor @ Texas State

Ne 01:00, Nicholls @ Memphis

Ne 01:00, Abilene Christian @ SMU

Ne 01:00, Norfolk State @ Toledo

Ne 01:00, Central Arkansas @ Arkansas State

Ne 01:00, Southern @ Troy

Ne 01:30, Florida Atlantic @ Florida

Ne 01:30, Georgia vs Clemson

Ne 01:30, Northwestern State @ North Texas

Ne 01:30, UTSA @ Illinois 

Ne 01:30, Northern Illinois @ Georgia Tech

Ne 01:30, William & Mary @ Virginia

Ne 02:00, Kent State @ Texas A&M

Ne 02:00, East Tennessee State @ Vanderbilt

Ne 02:00, Southern Mississippi @ South Alabama

Ne 02:00, Duquesne @ TCU

Ne 02:00, Montana @ Washington

Ne 02:30, LSU @ UCLA

Ne 03:00, Bethune-Cookman @ UTEP

Ne 04:30, Nevada @ California

Ne 04:30, BYU vs Arizona

Ne 04:30, New Mexico State @ San diego State

Ne 05:00, Utah State @ Washington State

Ne 05:59, Portland State @ Hawai’i

Po 01:30, Notre Dame @ Florida State

Út 02:00, Louisville vs Ole Miss

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • OMAHA2
  5. září 2021 09:24

  Week 1 pre mňa skvelý.
  Moji obľúbení Crimsoni jednoznačne ukázali kto je No1 👍
  Tak isto výber zápasov Sport2 vyšiel, včera v noci chytili prekvapko, fakt výborný zápas, a dnes to bol úžasný výkon obrany Bulldogs 😱
  A tí diváci a atmosféra 🙌 to minulú sezónu chýbalo.
  Len tak ďalej, aj keď mám obavu, že ako minulý rok, tak ani tento Bamu dávať nebudú 😬 Až v Bowloch 💃