AKTUÁLNĚ
Novinky Ježour 05.09. 12:00

DOJMY a ROZMARY a ODHADY - Díl dvacátýdevátý: O čem quarterback sní, když zrovna spí

S blížícím se startem nového ročníku jsou zpět mé ryze amatérské glosy k dění v NFL, zapsané tak, jak mi během letošního jara a léta letěly hlavou. Netroufnu si ani na žádné hloubkové analýzy a rozbory. Snad se aspoň v některých názorech shodneme, jinde pak zasejeme trochu té naší fanouškovské kontroverze. Tak pojďme na to! 

„Už nežijeme ve stejném světě jako před dvěma minutami.“ Tahle legendární věta Sonyho Weavera z filmu Draft Day mi vešla na mysl ve chvíli, kdy Patriots odstřihli Cama Newtona a já si uvědomil, že odstavec napsaný před několika hodinami je vlastně k ničemu. Stejně tak to platí pro WR Breshada Perimana z Lions, kterého jsem označil za slibnou posilu. V NFL nikdo neví dne ani hodiny, proto prosím omluvte zbylé další nesrovnalosti v tomto článku, pokud nějaké budou.

Fotbalový fanoušek rozlišuje pouze 2 roční období: fotbalovou sezonu a čekání na fotbalovou sezonu. To druhé je konečně za námi a mně osobně uběhlo rychleji, než čůrací zastávka na území chřestýšů. Stačilo k tomu jen přibrat si druhou práci, pak třetí a člověk nemá čas na blbosti  Ale jakmile začne foukat ze strnišť a večer se udělá dřív tma, tep se člověku zvýší, jen co začne v TV koukat na rozcvičující se čtvrté stringy z Jets a Lions. A k tomu jsou zpátky diváci v ochozech, na HBO z ničeho nic vyskočí reklama na Hard Knocks, upomínkový email na prodloužení Game Passu, po sedmi měsících pípne notifikace z Fantasy, breaking news o dalším zranění Carsona Wentze a člověk hned ví, že už je zase vše zpátky ve starých dobrých zaběhlých kolejích.

V historii se pouze 2 družstva dokázaly propracovat k úctyhodné bilanci 0-16. Nebyl to nikdo jiný než legendární Lions 2008 a Browns 2017. Za zmínku ovšem stojí, že jak Detroit, tak Cleveland v inkriminovaných letech zakončily své srpnové přípravné zápasy s optimistickou bilancí 4-0. Tolik k významu výher/proher v letošních třech pouťácích a já se opravdu hodně divím těm fandům, kteří si při bilanci 3-0 mnou ruce nebo při 0-3 vyhazují trenéry. No tak, chlapci, prosím vás, nechte toho. To nemá za mák smyslu, co tady děláte. No to jste družstevníci?

Krásný příklad: Indiana jako typický zemědělský stát středozápadu je družstevníků plná. Naše 3 preseason utkání tým Franka Reicha nakonec přetavil - díky třem comebackům v druhých poločasech - ve 3 výhry. Suma sumárum: hráči, kteří letos NFL hrát nebudou, porazili na druhé straně stojící stejnou sestavu odpadlíků. A teď se pojďme podívat na los Colts v prvních pěti utkáních: Seahawks, Rams, Titans, Dolphins, Ravens. Takže na rozehřátí 0-5, aby nám to pak ve zbytku října (49ers, Titans) a listopadu (Bills, Buccaneers) lépe šlapalo? Jediné „pozitivum“ je tak pouze neotřesitelný fakt, že ze všech 32 QB starterů v 1. týdnu si Jacob Eason zaházel v srpnových kláních zdaleka nejvíc. Hezký alibi jsem si teď sepsal a pak budu machrovat, až naše obrana všechny zašlape do země.

Ready, Teddy, GO! S tímto sloganem se pokusí odpálit start nové sezony v Denveru. Nepatřím k těm bezbřehým optimistům, kteří zastávají názor, že Broncos mají naprosto kompletní tým na obou stranách míče a chybí jen maličkost - pořádný rozehrávač. Nicméně pokud si projdu soupisku a k tomu připočtu 1,5 preseason zápasu (jasně, ani toto není úplně kompletní materiál na jasný verdikt), začínám čím dál tím víc tento názor vstřebávat a rozumět mu. Možná ještě v ofenslajně by mohlo být jedno dvě jména zvučnější, ale jinak se Hřebci jeví skutečně velmi VELMI silní. Hlavně z jejich obrany si myslím letos leckterý tackle krůpne do výstroje. Pokud se jim vyplatí odchod RB Philipa Lindsayho na úkora trochu matného Melvina Gordona, tak papírově nevidím v tom týmu větší slabinu. Jenže víme dobře, jak se mnohým runningbackům těžce hledají mezery, když se soupeřovy obrany nebojí passové hry. Status Quo Denveru Broncos 2021: „Třicátýsedmý pokus Johna Elwaye najít konečně pořádného QB startera od ukončení kariéry Peytona Manninga & poslední šance Teddyho Bridgewatera stát se oporou týmu NFL.“ Uvidíme, co se bude začátkem listopadu honit Elwayovi hlavou, až bude v kanclu vzteky lámat další žlutou tužku: „Ti mají Mahomese, tihle mají Herberta a my jak největší jitrnice? My máme … no my teď máme pár měsíců na rozmyšlenou, kolik toho na jaře pošleme do Green Bay výměnou za Rodgerse.“

Když už jsem se hned zkraje otřel o Lions, musím zavzpomínat na ty obří výbuchy euforie, když jim na konci dubna spadl v draftu do klína Penei Sewell. Staří dobří Lions by možná v této chvíli zpozorněli a se Sewellem na boardu stejně nakonec sebrali nějakého receivera nebo šikovného cornera. Ale třeba bude nakonec tenhle dar z nebes tím pravým odrazovým můstkem a pomyslným kormidlem schopným otočit dějiny této ztrápené franchise kupředu, zpátky ni krok! Rozhodně si nemohou stěžovat na nedostatek MATTivace, přestože se zbavili Mattů Patricii i Stafforda. Říkal jsem si, že po doslovném rozprášení kompletní squadry receiverů (Golladay, Marvin Jones, Amendola) nebude mít kromě Hockensona Jared Goff kam hodit, ale co jsem měl možnost zatím vidět, tak se trio Breshad Periman (edit - cutnutý stejně nečekaně jako Cam), Tyrell Williams a Osiris Anubis Nefertiti Amon Ra jeví docela slibně. Nezbývá než doufat, že Goffův útok nebude nucen ve jménu každé jedné výhry skórovat alespoň 45 bodů a že se svojí troškou do modrobílého mlýna přispěchá i obrana. Té zatím nevěří ale vůbec nikdo.

Když vidím Zacha Wilsona na tréninku Jets, mám pocit, že se jedná o dvanáctiletého klučíka, kterého maminka poslala v neděli newyorským metrem, aby dovezl babičce bábovku, ale chlapec nechtěně přejel 4 stanice a vystoupil v Bronxu. Vůbec si neumím představit, že tenhle uhlazený mládeneček, jak vystřižený z obalu Bravíčka roku 1998, bude šéfovat v kabině nařachaným padesáti odstínům šedi. Samozřejmě že se jedná jen o úsměvný a velmi zkreslený pohled skrze televizní obrazovku, ale mě to k němu opravdu nesedí. Určitě bude chtít, aby místo motivačních proslovů po prohraných zápasech nechal raději promlouvat svou vychvalovanou pravačku. Z 32 starting quarterbacků nečeká nikoho taková šichta, jako právě tohoto nováčka: dvakrát za rok bude muset čelit třem nesmlouvavým defensivním klanům pod vedením tří defenzivních mozků Belichicka, McDermotta a Florese. Ten ještě bude vzpomínat na nedělní výlet do Bronxu. Chudáčisko!

Překotný vývoj v pubertě a zrychlené dospívání může mít podle studií značné negativní dopady na psychiku člověka i v dospělosti. Možná i tato studie je důvodem k tomu, proč se neustále trenéři pokoušejí před vysoko draftované budoucí opory svých týmů strkat ostřílené matadory, kterým už, obrazně řečeno, správně sestoupila fotbalová varlata. Jak medvídě Justin Fields, tak vlasteneček Mac Jones mají před sebou Andy Daltona, resp. Cama Newtona. Tenhle scénář jsme již zažili v minulosti mnohokrát a ještě zažijeme. Veterán je na hřišti od prvního snapu nové sezony právě tak dlouho, dokud se jeho týmu daří vyhrávat a od počátku stojí na vratké stoličce s oprátkou na krku. Ono to jako má něco do sebe. Fiktivní situace, kdy Mac Jones jako starter prohraje první 3 utkání a bude pak posazen na úkor kloboučníka Newtona, může okamžitě zanechat šrámy na jeho sebevědomí. Fajn, nechť u Patriotů začne raději Cam a uvidíme, jak se září vyvine. PRDLAJS! Bill Belichick se rozhodl jít all-in s Jonesem, jehož rosolovité tělo náramně připomíná Bradyho z roku 2001. Odstřižení Cama na poslední chvíli mi silně zavání spíše nějakým kázeňským prohřeškem, než že by najednou v Patriots zjistili, že je horší než Stidham. Třeba si řekli, že nebudou Pudinka dostávat zbytečně pod tlak tím, že na jeho chyby bude na lávce čekat bývalý MVP. Musíme být k velkému Billovi shovívaví, on totiž ještě nikdy pro New England cíleně franchise QB nedraftoval a trochu v tom plave. To myslím zcela upřímně a bez přehánění. 

V Chicagu je situace dosti odlišná. Jestli se na Newtona část obecenstva dokonce vysloveně těšila a nakonec jej odmítl nečekaně hlavní trenér, tak Daltona nechtějí pod centrem ani fanoušci, ani novináři. Troufnu si říct, že už vůbec ho tam nechce celostátní TV stanice NBC, která má hned pro první letošní Sunday Night Football nachystaný zápas Bears s Rams, jehož atraktivita by se startem Fieldse raketově vzrostla. Jak dlouho bude trvat Mattu Nagymu nalezení odpovědi na otázku, zda proti obraně vedené Aaronem Donaldem bude mít větší šanci pocket passer, který měl poslední dobrou sezonu v roce 2015, nebo ultramobilní nováček, kterého ještě svěřenci DC Raheema Morrise neviděli pořádně v akci?

Srpnový QB žebříček webu sportingnews.com seřadil na prvních 5 místech v pořadí Mahomese, Rodgerse, Bradyho, Allena a Wilsona. I když bychom jen stěží lovili v úvahách negativa týkající se této pětice, myslím, že ani fotbalová smetánka nemusí mít letos na růžích ustláno. Patrick Mahomes si zahrál v posledních 2 Super Bowlech, jeden vyhrál, jeden prohrál. Jeho nejdelší sezona se tedy začne až 30. ledna 2022 a do té doby jej čeká předlouhých minimálně 18 přípravných zápasů. Solidní tlak na psychiku. Poslední MVP Aaron Rodgers vyhlásil „The Last Dance“ v Packers a v podstatě tak nepřímo naznačil, ať s ním napřesrok už za polárním kruhem nepočítají. Možná úplně nemusel použít tenhle termín, který si většina zámořských sportovních fanoušků pojí s Posledním Tancem Michaela Jordana a Scottieho Pippena v Chicagu Bulls a sezonou 97-98, kterou Býci zakončili pohádkovým titulem. Když máte z pěti hráčů na palubovce 2 nebo dokonce 3 špičkové individuality, je velmi vysoká pravděpodobnost, že ten titul fakt uděláte. V NFL 2 týmové individuality neznamenají často vůbec nic. Věta „dám do toho všechno“ platí za jedno z největších sportovních klišé (protože pak logicky do toho někdy dávám jen půlku) a v případě AR12 se hned nabízí otázka „a myslíš, že to bude stačit?“ Pokud platovou kalkulačku mírně pootočíte a ještě zkosíte směrem k sobě, dostanete pohled, který dělá z Joshe Allena nejlépe placeného QB současnosti. Ale až za dva roky! Bills mají před sebou dvouleté okno, kdy se jednoduše musí dostat do Super Bowlu. Sakra, počkat, Buffalo a SuperBowl… to už tu bylo - pro západní New York spíše Trauma Bowl. Vyhraje Russell Wilson někdy cenu MVP a podívá se ještě někdy do Super Bowlu? Kdybychom měli stroj času a díky němu mohli tuto otázku položit příznivcům NFL na konci sezony 2014, věřím, že bychom klidně dostali tuplované ANO od 100% dotázaných. Že nám ten čas letí, co? A zatím nic. Toma Bradyho nemá cenu hodnotit. GOAT je málo. Tak tedy přírodní úkaz? Od dob, kdy se začalo mluvit o jeho sklonku kariéry a jak ho již dostihuje „otcovský čas“, stihl vyhrát další 4 prsteny. Pojďme tedy dál naivně spoléhat na mistrovskou kocovinu a na to, že už má více šedin než Brett Favre a Šakal dohromady. 

V odhadech letošních výsledků Pittsburghu Steelers vidím velké disproporce. Od neochvějných optimistů a jejich odhadů (12-5), přes spíše zdrženlivější až po vyložené pesimisty (4-13). Ben Roethlisberger se prý dle svých slov za poslední dekádu necítil zdravější a zhubl něco přes 8 kilo. Za posledních 30 let se ale nestalo, aby Steelers během jedné offseason přišli o čtyři startery z ofensivní lajny. Nad tou se loni snášel hodně veliký otazník, protože Oceláři ve finálním součtu patřili v počtu naběhaných yardů k nejhoršímu týmu v lize a chudák zchvácený Ben byl na sklonku ročníku nucen absolvovat zápas co zápas s 45 a více pasovými pokusy. Takhle by to rozhodně dál nešlo. Po prosinci a lednu jsem jednoznačně očekával, že uslzený Roethlisberger oznámí konec kariéry, protože tělo už jednoduše dál nechce spolupracovat. Asi mu musel čerstvý ofensivní kouč Matt Canada vlít novou krev do žil a motivovat ho k návratu do tvrdé práce, namísto k přihláškám do soutěží v pojídání Benových oblíbených trojitých hamburgerů. Steelers během pár let vyrostla v divizi silnější konkurence, než by si na závěr kariéry jejich dlouholetá opora přála. Neskončit třetí bude opravdu velmi těžký úkol.

Jedním z aspirantů na konferenční finále budou letos podle papírových předpokladů Cleveland Browns. Projděte si soupisku a řekněte, že ten tým na papíře nevypadá úžasně, kam jen oko pohlédne. Až bych se skoro nebál říct, že jestli někdo může Hnědákům sezonu zazdít, tak je to Baker Mayfield. Možná už opravdu ve Stefanskim našel vysněného trenéra, který z něj po nezdarech s Jacksonem, Williamsem a Kitchensem vydoluje to nejlepší. Ale čtvrtá sezona bývá pro vysoko draftované QB’s klíčová. Takový Marcus Mariota by mohl vyprávět, že? Baker má jistě na paměti, že není jediným vysokým pickem z posledních let, který v Clevelandu čeká na tučnou smlouvu. Myles Garrett se již dočkal, ale co další zástup dychtivých tvůrců hry? Může se klidně stát, že v sezoně Jabrill Peppers, David Njoku, Denzel Ward, Nick Chubb i Austin Corbett předvedou výkony, které budou po podpisu smlouvy volat mnohem víc, než výkony Mayfielda. Už mě napadla i myšlenka udržet tým pohromadě, Bakera odstranit a na pět let znovu draftnout levného mladíka. I když Mayfield odehrál druhou polovinu sezony solidně, zatím ho na 40 míčů za rok - nebo kde se teď pohybuje ta šílená hladina - nevidím ani omylem. Ani s tou ofenslajnou a zbraněmi, které Browns pro něj sehnali.

Polovina fanoušků Cowboys vidí novou sezonu optimisticky; ta druhá polovina nemá na drogy peníze. Jerry Jones bude mít zase řečí jako opice chcanek, ale já vážně nevěřím, že se značně pochroumaným, nedoléčeným a znovu zraněným Dakem Prescottem dokáží papírově slabší Národní-východní ovládnout. Hodně otazníků, povážlivě se natahující na vykřičníky, vzbuzuje zejména nové bebí, které si na ramenním svalu házecí ruky Dak přivodil při tréninkovém odhodu míče - bez kontaktu. Po dvou magnetických rezonancích se pár chytrých hlav dalo dohromady, a není náhodou že to bylo zrovna v Cowboys, a zažádali o radu doktory z Houston Astros a New York Yankees. Nikdo si pořádně neví s diagnostikou rady. Pravděpodobnost tohoto zranění je asi taková, že kdyby člověk vybral náhodný vzorek 100 tisíc lidí a každého z nich nechal hodit krikeťákem, tak se podobně zraní jeden. Vím, je to tedy blbá náhoda, ale musím chca-nechca připomenout jednu ze základních pouček, které se učí hned v prváku Středního odborného učiliště pro budoucí generální manažery týmů NFL: „Pay rarely and never pay early.“ Jerry asi tenkrát chyběl, protože tohle pravidlo porušuje v podstatě každým rokem.

Pokud teď někteří z vás smutní, že se v mém výčtu nedostalo na jejich oblíbence Kirka Cousinse (7-31 proti týmům s pozitivní bilancí, tomu se musím pořád tlemit), Lamara Jacksona či Jameise Winstona, nezoufejte. Slibuji, že vašim miláčkům umyju prdele při nejbližší příležitosti v dalším z dílů Dojmů a Rozmarů. Dal jsem si politický závazek, že nepřesáhnu rozsah tří stránek a proto se již nyní v polovině čtvrté Á-čtyřky loučím.

Díky za pozornost, hodně štěstí vašim týmům a co nejméně zranění počas celého nového ročníku!

Sdílejte na sociálních sítích

Ježour

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • w8888
  8. září 2021 16:29

  Jedenačtyřicet let se živím novinařinou a musím smutně konstatovat: je to skvěle napsané! Fakt paráda. Díky!

 • Maja
  8. září 2021 15:20

  Chlapi, čtu vás dlouho, ale tenhle článek mě donutil se registrovat! Jen proto, abych napsal, že je naprosto geniální. Kromě toho, že je plný super postřehů a erudice, je to šílená prdel! Už dlouho jsem se takto nezasmál. Parádní humor, parádní sloh. Díky, díky!!!!!!!!!

 • Ježour
  8. září 2021 23:05

  Děkuji

 • StevenJohn11
  7. září 2021 12:32

  Mac Jones též známý jako - Pudink xD (to mě dostalo) ; Polovina fanoušků Cowboys vidí novou sezonu optimisticky, ta druhá polovina nemá na drogy peníze.

 • SKOL
  6. září 2021 19:18

  Super článek :) jen mě překvapilo že je zmíněný Elway jako GM , když už není ale nejde si pamatovat vše .
  A vůbec se nezlobím že není v článku Kirk, ten má v hlavě asi jen penízky co vydělá v Minnesotě , protože nikdo jiný by mu takovou smlouvu nedal. Já jen tiše doufám, že svou hvězdnou vzducholoď bude letos kormidlovat naposled!

 • Ježour
  7. září 2021 08:53

  Šmankote,dyť já nikde Elwaye jako GM nezmiňuju. On tuto pozici předal G.Patonovi, ale i jako prezident fotbalových operacíje stále jednou ze 3 hlavních exekutivních person Broncos. Jsem zcela přesvědčený, že má stále hodně co mluvit do složení týmu. Ostatně to potvrdil i Joe Ellis, že Paton bude mít jako nováček na pozici GM stále Elwaye "k ruce".

 • SKOL
  7. září 2021 14:53

  @Ježour Pardon, já to z kontextu vyčetl jinak, než to je napsané.
  No třeba už toho QB trefí :D moc bych to Teddymu přál, po tak hnusném zranění aby hrál NFL naplno.

 • Rhade
  6. září 2021 17:15

  Ahojte,

  nema niekto chut sa pridat este do jednej ligy, cez vikend nam 2ja odpadli
  http://fantasy.nfl.com/registration/privateleaguejoin?leagueId=3739261
  ID ligy: 3739261
  League Password: NFL789

  draft je dnes o 20:00

  miesta su 2 ale kludne mozete aj 4ia ak bude zaujem

 • formic81
  6. září 2021 16:11

  zoufale hledam duo Lance a Jimmy G :/

 • Ježour
  6. září 2021 18:58

  V šuplíku. Už se těším, jak si je namažu na chleba ;-)

 • Razor 32
  6. září 2021 15:36

  Vítej z5, Jezoure, vynikajici clanek, jako vzdy! To tve psani mi chybelo. ;-)

 • Mrucik
  6. září 2021 09:46

  Zase super clanek a hned je ten den lepsi...

  umet mlumit jako ty pises tak uz mam vlastni talkshow lepsi jak Honza Krauzu...

  dik

 • DCC
  5. září 2021 19:09

  Díky za super článek.

  Btw.
  Elway už v Denveru GM nedělá. Od 12.1.2021 máme nového GM -> George Patona ;).
  Melvin Gordon byl v porovnání s Lindsaym imho lepší RB. Parádní v pasové hře, lepší blokař, skoro tisíc yardů po zemi (986) a dle této statistiky 10. v lize. 4,6 y na běh, nejdelší 65. Kazí to jen dva fumbly.

 • OMAHA2
  6. září 2021 18:31

  Tiež som zostal s otvorenými ústami čo to píše Jezour, ale potom ma prepadla nedobytna otázka, či on nemá ešte nejaký dosah na toto aj z novej pozície, keďže:
  Elway announced that he would step down as general manager but continue to serve as the Broncos' president of football operations.
  Dík za odpoveď, som v tom stratený ako to funguje...

 • DCC
  6. září 2021 21:29

  @OMAHA2 John Elway zůstal jako Prezident fotbalových operací a slouží jako poradce "na vyžádání". George Paton je neoddiskutovatelným GM týmu. Musí to tak být, aby to fungovalo. Nový GM nestojí o to, aby mu do práce někdo kecal. Zprávy ze zákulisí toto uspořádání potvrzují.

 • mfr
  5. září 2021 18:37

  Tak toto mi chybělo 😀 a doufám, že ti chybí dobrý moravský, protože jak budu mít zas cestu…

 • Ježour
  5. září 2021 21:22

  Tlač to sem! :-D

 • TomRaider
  5. září 2021 17:50

  Perfekt
  👌

  My máme Kara!

  Mayock mal zostať na pozícii draftoveho analytika - tam bol vynikajuci, ako GM je stratený ako Arnoldova parta v džungli hľadajúca neviditeľnú jastericu / sebareflexia je vzácna vlastnosť /

  Baltimore Pittsburgh Miami
  Arnold: tohle nemúžeš vyhrát!
  Dillon: třeba to bude plichta

 • Pufexx12
  5. září 2021 14:42

  Vždy dobré čtení, které pobaví! Let’s go pojídač hamburgerů (steelers) 😉🤟🏽

 • Toman
  5. září 2021 14:34

  Super článek Ježoure! Akorát s Clevelandem si trochu uletěl 😂 Chubb už novou smlouvu má,ale to je relativně čerstvá záležitost,tak Ti to odpustim😂 Austin Corbert je už 2roky v Rams,Jabrill Peppers zase dlouho u Giants.. ale chápu že Teller a Ward zní podobně,tak budiž Ti odpuštěno.😂

 • Toman
  5. září 2021 14:36

  Ikdyž i mě napadlo,jestli spíše nevzít mladíka..bo podávat míče Huntovi a Chubbovi přeci jen umí kde kdo😂 ale pravda že Baker udělal upgrade již loni.

 • Hooper
  5. září 2021 15:59

  Penn i Ward mají čtyři písmena. Náhoda?

 • Ježour
  5. září 2021 16:50

  @Toman tak to jsem byl vedle jak ta jedle. To máš tak, když něco vystřelíš z voleje z hlavy a neověříš si fakta. Příště budu moudřejší, holt jsem po offseason trochu "rusty" :-D