AKTUÁLNĚ
Novinky Doktor 15.09. 13:13

Co zaujalo Doktora – Week 1/2021

1)      Moji milovaní Lvíci začali zápas s Niners tak horrorovým způsobem, že by to strašidelněji nenapsal ani Hitchcock. Po touchdownu Deeba Samuela už jsem si říkal, že se na to radši ani nebudu dál dívat. A ejhle, dílem zlepšeného výkonu ve druhém poločase a dílem drobného podcenění soupeře ze strany Niners jsme ještě dokázali z téhle selanky udělat drama. Nicméně stále opakuji, u téhle sezóny mě výsledky ani tak moc nezajímají. Hlavní je, že jsme se vydali konečně správnou cestou. Navíc Sewell vypadal velmi slibně. Akorát mě ze sna budí ten prokletej Okudah. Corner, na kterého jsme vyplácali třetí pick a který odehrál dohromady asi 20 minut, si v zápase přetrhl achilovku a v téhle sezóně už ho na hřišti neuvidíme. Za to bych toho Patriciu nejraději pověsil za nejmenované části jeho těla do pořádného průvanu.

2)      Že si Russell Wilson rychle zvykne na novou ofenzívu Shanea Waldrona, to mě příliš nepřekvapilo. Nejdřív si obranu Colts rozebíral s Lockettem, pak zase s Metcalfem. Co mě ovšem zarazilo byla dominance D-line Seahawks, která s přehledem přehrála jednu z nejlepších ofenzivních lajn celé ligy. Na papíře jména pass-rusherů Seahawks nevypadají nijak hrůzostrašně, ovšem o to impozantněji si počínali tito hráči na hřišti. Jestli jim to takhle půjde i v dalších zápasech, tak budou borci ze Seattlu v téhle sezóně hodně tvrdým oříškem.

3)      První týden jako obvykle nebyl chudý na překvapení. Jedním z největších pro mne byla prohra favorizovaných Bills s podceňovanými Steelers. Jak říkal Karel Gott rok co rok na Slavících – tohle jsem opravdu, ale opravdu nečekal. Obrana Steelers hrála naprosto úžasně. Ovšem, co mě na defenzivě Ocelářů zaujalo nejvíc, to bylo totální překopání její strategie. Zatímco v roce 2020 Steelers blitzovali 39,6% ofenzivních snapů soupeře (třetí místo v celé lize), v zápase proti Bills vyslali extra hráče proti Allenovi pouze ve dvou z 54 dropbacků. Tedy v pouhopouhých 3,7% případů. To je doslova obrat v taktice o 180 stupňů. A přesto to dokonale fungovalo.

4)      Dalším šokem byla naprosto jasná výhra Texans nad Jaguars. Teorie o tom, že Houston bude ideálním soupeřem pro debut Trevora Lawrence, vzaly během pár minut za své a jednoznačně lepším quarterbackem v této divizní bitvě byl podceňovaný veterán Tyrod Taylor. Naopak jednička draftu toho krom 41yardového pasu na D.J. Charka moc nepředvedla. Za celou svoji univerzitní kariéru v Clemsonu nehodil Lawrence ani v jednom zápase 3 interceptiony; v NFL se mu to podařilo hned v prvním zápase. Velcí hráči se vyznačují tím, že je takové selhání nakopne a příštím zápase předvedou excelentní výkon. Tak uvidíme, jestli to zvládne i Trevor.

5)      Musím se přiznat, že před startem nové sezóny jsem příliš nevěřil jiné jedničce draftu – a to Kylerovi Murraymu. Ten mne však rychlostí blesku vyvedl z omylu a předvedl jeden z nejvýraznějších výkonů ze všech hráčů, kteří ve week 1 nastoupili. Třešničkou na dortu pak byl úžasný touchdownový pas na DeAndre Hopkinse. To byl jeden z highlightů celého kola. Zdatně mu ovšem v defenzívě jeho týmu sekundoval Chandler Jones. Ten zaznamenal 5 sacků a 2 forced fumbly a stal se prvním hráčem za posledních dvacet let, kterému se podařilo zaznamenat dva zápasy s touto impozantní statistikou. A aby nebylo té chvály málo, tak Cards totálně vymazali Henryho. Inu, co víc si mohli jejich fanoušci do prvního týdne přát? Já myslím, že fakt vůbec nic.

6)      Při sledování výkonu Falcons proti Eagles mi bylo na dálku líto našeho redakčního kolegy Teda Vytisky. Coby fanoušek Lions jsem se dokonale dokázal vžít do jeho pocitů: úvodní zápas proti ne úplně top soupeři, strašidelný výkon a neodbytný pocit, že máme před sebou sakra dlouhou sezónu. Kolikrát já už tohle zažil! No, Tede, přeji Ti pevné nervy. A managementu Falcons co nejrychlejší pochopení, že tenhle tým potřebuje totální přestavbu. Čím dříve, tím lépe. Jinak Hurts hrál za Eagles výborně, nicméně s jeho hodnocením bych ještě počkal na zápas, kde proti němu nastoupí nějaká alespoň průměrná obrana. To, co se tvářilo jako defenzíva Falcons, totiž opravdu není žádná míra.

7)      Jak už jsem říkal ve studiu, Jamarr Chase během preseason jenom kalil vodu. Hned zkraje základní části předvedl, že bude nesmírně platnou zbraní pro svého staronového parťáka Joe Burrowa a nasázel Minnesotě 100 yardů. A jen tak mimochodem, stal se prvním receiverem Bengals, jenž zaznamenal touchdown ve svém prvním ligovém startu od roku 2011, kdy tento počin zaznamenal A.J. Green. Vikingy nechci odepisovat hned po prvním zápase, ale nic jiného mi nezbývá. Útěchou jim může být fakt, že celá NFC North v tomto kole příliš nezářila. Je to až k neuvěření, ale asi nejvíc bych ze všech čtyř týmů v této divizi pochválil Lions. A to zní fakt děsivě.

8)      V našem youtube preview jsem vychválil až do nebes obranu Panthers. A chlapci z Caroliny má slova plná superlativů na hřišti do písmene potvrdili. Nechci je ještě úplně přechválit; přece jen hráli proti Jets. Nicméně 6 sacků, 10 QB hitů, 8 zblokovaných pasů, forced fumble a intereception jasně svědčí o totální dominanci mužů v černém. No a abych nezapomněl: CMC začal tam, kde před zraněním skončil – na jiné planetě.

9)      Naopak obrana Redskins (WTF) nechala mé předpovědi totálně na holičkách. Při snapech, v nichž nebyl nacallován blitz, dokázala vytvořit tlak na Herberta v pouhých čtyřech případech. Nebýt chyb v ofenzívě Chargers, tak bych výkon defenzivy týmu z hlavního města nazval jako jedno velké nic. Navíc se na dosud neznámou dobu zranil Fitzmagic. Nutno ovšem podotknout, že Heinecke předvedl po svém nástupu lepší výkon než mnou mnohokrát opěvovaný vousáč. Světlým okamžikem pak byl catch Terryho McLaurina, jenž bych neváhal označit přívlastkem „nemožný“. Ten chlap se tam snad zlomil vejpůl, ale stejně dokázal míč ve vzduchu najít. Myslím, že podobnou akrobacii jsem za celý svůj život na hřišti neviděl.

10)   Když jsem viděl Laciho, jak vedle ve studiu poskakuje i s operovaným kolenem radostí, tak mi bylo jasné, že se děje něco velkého. A ono jo. Saints naprosto zničili Packers na line of scrimmage: jak v ofenzívě (Packers vygenerovali pouhé 4 QB pressures), tak v defenzívě, kde totálně ničili Rodgersovu protekci, přičemž ten si musel připadat jako fackovací panák na pouti. Co bylo možná nejpozitivnějším znakem celé hry Svatých, byl ten fakt, že Jameis evidentně poslouchal. Kombinace běhů a krátkých přihrávek, žádné nesmyslné hody na riziko a velmi efektivně dirigované útočné schéma Seana Paytona. Pověstnou pumelici ze své pravačky vymáčkl přesně v tom momentě, kdy k tomu byla ideální příležitost. Prostě jednička s hvězdičkou. Vypadá to vypadá, že ten Payton to z něj fakt vymáčkne. Pokud ano, měl by bez váhání dostat cenu pro nejlepšího trenéra roku.

11)   V duelu Broncos s giants proti sobě nastoupili dva horcí kandidáti na titul Comeback Player of the Year. Z tohoto přímého souboje odešel jednoznačně jako vítěz Von Miller, jenž zaznamenal 2 sacky. Saquon Barkley oproti tomu vytěžil z 10 běhů pouze 26 yardů a zdaleka nevypadal jako jeho staré já před loňským zraněním. Nezbývá než mu držet palce, aby se co nejdřív dostal do své stoprocentní zdravotní kondice a opět nás bavil svými úžasnými atletickými schopnostmi. Nu a pro fanoušky Broncos tu mám jednu velmi zajímavou statistiku. Teddy Bridgwater se hned ve svém debutu stal teprve pátým quarterbackem tohoto týmu, jenž dokázal v zápase, v němž hodil nejméně 35 pasů, dosáhnout úspěšnost kompletace přes 75%. Těmi dalšími čtyřmi byli vcelku očekávaně Peyton Manning, John Elway, Brian Griese a – světe div se – Jay Cutler. Tebow měl taky solidní procentuální úspěšnost, ovšem problém je v tom, že na 35 pasů potřeboval skoro celou sezónu.

12)   V AFC East derby mezi Dolphins a Pats se oba týmy přetahovaly o každý jeden bodík, ba o každý jeden yard. A když už to vypadalo, že si Pats jdou pro vítězství, tak Damien Harris udělal zbytečný fumble a bylo po zápase. Pats může těšit alespoň to, že v minisouboji dvou bývalých quarterbacků Alabamy Mac Jones jednoznačně Tuu přehrál. Aspoň taková malá náplast na bolestivou prohru s divizním rivalem.

13)   Šlágr prvního týdne pro sebe nakonec urvali silou vůle a silou pravačky Patricka Mahomese finalisté loňské sezóny z Kansasu. Přihrávku nejlépe placeného hráče ligy, z níž vytěžil Tyreek Hill touchdown, okomentoval Tony Romo tak, že se jednalo o pas, který by nejenže nikdo jiný nezkompletoval, nýbrž by se o něj nikdo jiný ani nepokusil. To myslím hovoří za vše. Browns se ovšem nemusí za svůj výkon vůbec stydět. Předvedli opravdu excelentní fotbal a všem dokázali, že se mohou směle měřit s absolutní špičkou ligy. Nebýt chyby jejich puntera Gilliana, tak bůh ví, kdo by z tohoto zápasu odcházel jako vítěz a kdo jako poražený.

14)   Když jsem přijel po komentování ze studia domů, tak jsem si rychle stačil před SNF vsadit na to, že Montgomery naběhá přes 51 yardů (což stihl za první čtvrtinu) a že Kupp skóruje touchdown. Easy money. Stafford mě svým výkonem nepřekvapil. Velmi přesná ruka při dlouhých hodech, trochu méně přesná při krátkých míčích a sem tam předržení míče v době, kdy už jej měl dávno odhodit. Nicméně v McVayově systému bude excelovat, to je bez diskuse. Kardinální otázkou pro mne ovšem zůstává, co předvede v play-off. Tam se teprve bude lámat chleba.

15)   Poslední bomba uplynulého týdne byla načasována až na pondělí. V zápase mezi Ravens a Raiders to dlouho vypadalo, že favorité z Baltimore mají zápas pod kontrolou a dovedou je k vítězství. Pak ale stačily dvě chybičky a všechno bylo jinak. Klobouk dolů před bojovností celého týmu z Las Vegas a zejména před jejich obranou, která dokázala onen fialový parní válec zásadně přibrzdit a připravit své ofenzivě ideální šanci dovést tenhle duel do vítězného konce – a Derek Carr se Zayem Jonesem touhle nabídkou nepohrdli. Raiders tak vykročili do nové sezóny pravou nohou. Tahle výhra může mít v konečném účtování cenu zlata a vůbec bych se nedivil, kdyby právě díky ní nakonec černí nájezdníci proklouzli do play-off. Ale nepředbíhejme; opona nové sezóny se sotva otevřela. Jedno je jistě ale už teď – je zatraceně dobře, že je fotbal zpátky. Žádný jiný sport se mu totiž nevyrovná.

Sdílejte na sociálních sítích

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Leguan
  22. září 2021 14:42

  tento tyzden sa tu nic nedeje? :)

 • TomRaider
  16. září 2021 16:19

  Super 👌
  Ď

  Tá eufória z prvého zápasu je neskutočná
  O pol 6 ráno to prežívali všetci so mnou
  Keďže som revom zobudil cely barák 😄
  Dúfam že sa na tejto vlne povezieme naďalej / v nedeľu nás čaká Pittsburgh

  Teším sa ako malé dieťa , keď si rozbaľuje vianočný dar / tá atmoska na Allegiant pohltí každého

  Raiders 4 life 💪
  (Upraveno: před 8 měsíci)

 • Bob
  15. září 2021 21:42

  Super zhodnocení celého týdne.Jako vždy perfektní přehled. Já taky fandím Detroitu snad už tu smůlu prolomí škoda toho začátku pak už to bylo dram. Ještě jednou díky za zhodnocení celeho týdne . Poroce kdy jsem sledoval nfl všude možně jsem viděl vaše studio a díky celému vašemu týmu co nfl děláte s váma je to zážitek sledovat jste fak jedničky kde se na vás hrabou američtí komentatoři jen tak dále přeju celému vašemu týmu vše nej do další skvělé práce.

 • kisa
  15. září 2021 18:52

  A neříkal Doktor před zápasem s Colts, že "ta chemie je teďka u Seahawks taková špatná"?:-)) A když jsme u té bezejmenné D-SEA. Z posledních 10 zápasů průměr 16,7PPG. Nejhůře 23 povolených bodů (s LA byl jeden pick-6).

 • Hooper
  15. září 2021 21:19

  Doktor povídal i to, že Steelers na hřišti Buffala nemají šanci. Resp. použil slovo "jednoznačné". :-))

 • Slavek
  15. září 2021 21:37

  @Hooper Se skřípěním cedím mezi zuby gratulaci.

 • kisa
  16. září 2021 06:45

  @Slavek Hele, pod tím podcastem k W1 jsem měl až po víkendu dotaz na lidi od BUF ohledně té divné rošády s puntery. Proč vlastně nechali Bills vůbec jít Bojorqueze? Vždť měl jend yz nejlepších čísle z ligy? (navíc šel k Rams, kde neměl šanci hrát).

 • formic81
  16. září 2021 10:37

  tak on vzdycky ten prvni pul rok vypadal na MVP sezonu, Schotty vypadal jako novej Shanahan a pak se to zadrhlo. Ja bych jeste pockal s tou glorifikaci..

 • kisa
  16. září 2021 11:00

  @formic81 To já pochopitelně taky. Ostatně jsem byl z Schottenheimera sám nadšený a po té zkušenosti jsem logicky opatrný. Navíc jsme v SEA polovinu sezóny volali po odvolání DC Nortona a nakonec je to obrana, která od W10 2020 hraje až dosud zatím výborně.

  Tím komentem jsem si jen v dobrém rýpl do "špatná chemie" vs. (o pár dní později) "nepřekvapilo, že si rychle zvykne". Vždyť nikdo ani netušil, jak to Waldron jako OC vezme (čekalo se, že se půjde víc po zemi, protože to chtěl Pete Carol a očekávalo se více play-action, protože na to se v Rams specializoval). Ale jinak OC Waldrona budu osobně hodnotit až na konci sezóny (a zatím si budu přát, ať se mu daří a má dobré nápady).

  Já si právě myslím, že je potřeba si nemyslet, že SEA jsou RW3 a ten je všechno a na základě toho predikovat každý zápas (protože všechno přece stojí jenom na něm). 1/2 rok 2020 musel být v totální MVP formě, aby ten tým vůbec něco uhrál. Teď je důležité, jak dál bude hrát obrana.

 • Slavek
  16. září 2021 14:38

  @kisa P Corey Bojorquez měl solidní loňskou sezónu. Výborná čísla u puntera bych nikdy nebral příliš v potaz, je to hodně ošidná a zavádějící statistika. Bojorquez poměrně dost chyboval v nejméně vhodnou dobu (pokud ovšem pro chybu při 4.downu vůbec existuje vhodná doba). Opravdu vynikal jen v jedné důležité statistice a tou byl hang-time. Na konci sezóny se duo McBean rozhodlo pro kvalitativní posun a angažování nového puntera. Za 2.133 mil si mohli Bojorqueze pojistit, ale neučinili tak. Podle mého zcela laického pohledu to bylo správné rozhodnutí, protože jsem se pokaždé strachy klepal, když Bojorquez odkopával. Zkoušeli Michaela Palardyho a nakonec vzali Matt Haacka. Znovu tedy vybrali levonohého puntera, což dává výhodu v pro returnera nezvyklé rotaci míče. Bohužel, hned v prvním utkání spectým a Haack fatálně chybovali, což bylo součástí prohry Bills se Steelers. Hodit ovšem prohru na hlavu tohoto hráče není možné. Selhala zejména ofenzíva, a to včetně QB Allena. Je to jedna prohra, nic se neděje. Go Bills!

 • kisa
  16. září 2021 15:42

  @Slavek děkuji moc za vysvětlení. Já právě rád sleduji stats P Dicksona a Bojorquez byl vřdy podobně. A na Michaela Dicksona se fakt můžeme neskutečně spolehnout. Btw. ten blocked-punt ze strany PIT byla chyba zbytku special teamu, s tím punter fakt nic nezmohl, kopal do valu soupeřových hráčů.

 • mm-majkl
  15. září 2021 14:57

  Add 9) Je otázka, zda front 7 WFT hrála tak špatně, jak lze mezi řádky vyčíst, nebo OL Chargers hrála tak dobře. Za mě druhá varianta je správná. Playcalling byl přizpůsoben kvalitě Dline WFT, kdy se Herbert snažil hodně rychle odhazovat. A pak především zářil rookie LT Slater - celkem 81 snapů, točili se na něm Ch.Young (53 snapů) a M.Sweat, výsledek - 0 sacks, 0 QB hits, 0 QB pressures.

 • babelx
  15. září 2021 14:11

  Diky za shrnuti, tesil jsem se opet na navrat pravidelnych clanku...