AKTUÁLNĚ
Novinky TomPetri19 28.09. 18:29

NCAA Review – Week 4/2021

Zdravím všechny fanoušky univerzitního fotbalu, právě nám skončil poslední zářijový víkend a s ním i 4. hrací kolo letošní sezóny. Začínalo se v sobotu od 18:00 našeho času hlavním zápasem víkendu a již tradičně program uzavírala konference PAC12. Tak si v následujícím článku pojďme připomenout kdo z hráčů vynikl, jaký tým si dost možná pokazil sezónu a jak se zamíchalo pořadí AP TOP 25.

Zaujali – QB Casey Thompson (Texas), Keontay Ingram (USC) WR Jameson Williams (Alabama), WR Bryce Ford-Wheaton (West Virginia), QB Chance Nolan (Oregon State), S Bennett Williams (Oregon), QB Taulia Tagovailoa (Maryland), WR Jalon Calhoun (Duke)

Zklamali – QB Kedon Slovis (USC), útok Clemsonu, UNC + Sam Howell, QB Graham Mertz, TE Jalen Wydermyer (Texas AM)

18 Wisconsin (Big 10) – 12 Notre Dame 13:41

Hlavní trhák úvodních zápasů sobotního okna byl souboj tradičních bašt univerzitního fotbalu, v této sezóně obohacený o nálepku zápasu Shamrock Series. Proto byl zápas hrán na svatostánku amerického fotbalu, na Soldier Field v Chicagu. K lepší sezóně mají našlápnuto Fighting Irish, jelikož do zápasu šli s bilancí 3-0. Zato Wisconsin před dvěma týdny prohrál s Penn State a pravděpodobně si tím uzavřel cestu ke konferenčnímu titulu.

Zápas začal výměnou field goalů, až ve druhé čtvrtině našel QB Jack Coan – který před sezónou přišel právě z Wisconsinu – ukázkovou přihrávkou WR Kevina Austina Jr. u levého pylonu. Ve třetí čtvrtině zamrazilo všechny fanoušky Fighting Irish, jelikož ze zápasu odstoupil právě QB Jack Coan kvůli zranění nohy. Jeho backup, Drew Pyne, si připsal jeden touchdown; ještě předtím však Chris Tyree donesl kickoff return přes celé hřiště do endzóny. Ve čtvrté čtvrtině se za již rozhodnutého zápasu QB Badgers Graham Mertz naprosto rozsypal a připsal si 1 fumble a 3 INT. Dobře se tak vyznamenala obrana Notre Dame, jelikož dvě ze tří INT donesli do endozóny pro pick 6 jak LB Jack Kiser, tak LB Drew White.

Notre Dame příští sobotu čeká další těžký soupeř – Cincinnati. Ani Wisconsin nečeká žádná procházka, jedou do Ann Harboru vyzvat dosud neporažený Michigan.

16 Arkansas (SEC) – 7 Texas A&M (SEC) 20:10

Zápas hraný na domácím stánku Dallas Cowboys, AT&T Stadium, ukázal další důvod, proč je Arkansas jedním z překvapení začátku sezóny. Aggies se už druhý týden potýkají s problémem zranění jejich starting QB Haynese Kinga, který si v zápase proti Coloradu zlomil nohu.

V defenzivní bitvě, kde bylo k vidění celkem 15 (slovy patnáct! ) puntů, rozhodly dvě touchdownové přihrávky QB Razorbacks KJ Jeffersona. Ta první přišla v první čtvrtině, kdy 80 yardovou bombou našel WR Treylona Burkse, jednoho z nejlepších „skrytých diamantů“ celé NCAA. Druhý touchdown si zase bude dlouho pouštět WR AJ Green, který protančil obranou Aggies pro 48 yardový TD.

RB Isiah Spiller během třetí čtvrtiny utekl pro 67 yardový TD a dal Texasu naději na obrat, kterou však pohřbil QB Zach Calzada interceptionem a bídným posledním drivem.

Může mít Arkansas šanci na výborné umístění v přetěžké konferenci SEC? Po silném soupeři v Aggies je za týden čeká ještě těžší zkouška – rozjetý vlak jménem Georgia Bulldogs.

Touchdown týdne – ukázková přihrávka QB KJ Jeffersona:

NC State (ACC) – 9 Clemson (ACC) 27:21 po prodloužení

UPSET TÝDNE!!!

Tigers si ze začátku zápasu vzali vední poté, co si QB DJ Uiagalelei vystoupil z kapsy a našel svého hvězdného receivera Justyna Rosse. Tohle duo si své spojení zopakovalo ještě jednou v prodloužení – do něj se týmy dostali po přelévání vedení ze strany na stranu. Na konci základní hrací doby měli NC State možnost rozhodnout 39-yardovým field goalem, ale kicker Dunn svůj pokus zatočil lehce doprava. V prodloužení NC State skórovali dva touchdowny, včetně úžasného pasu po trase QB Leary–WR Carter. Útoku Clemsonu se druhý drive v prodloužení nepovedl a pravděpodobně si uzavřel cestu do letošního playoff. NC State porazili Clemson po dlouhých osmi letech, a poprvé od roku 2012 porazili soupeře z Top 10.

Skvělý zápas prožil QB Vlčí smečky Devin Leary, který obranu Clemsonu porazil čtyřmi touchdownovými přihrávkami. Zato DJ Uiahalelei naházel pouhých 111 yardů a pokračuje tak v nepřesvědčivých výkonech. Clemson se tak ocitl na kraji TOP 25 a Dabo Swinney má před sebou mnoho práce.

Poslední vteřiny + prodloužení na videu:

4 Oklahoma (Big 12) – West Virginia (Big 12) 16:13

Tohle byl šílený zápas. V Americe se těmto zápasům říká „sloppy“: hodně nepřesností, spoustu faulů a flagů, do toho se obě útočné party nemohli pořádně nastartovat (první drive Mountaineers však vypadal slibně!). Kicker Sooners Gabe Brkič trefil všechny tři své pokusy, včetně toho klíčového – dvě vteřiny před koncem zápasu. Oklahoma tak i přes nepřesvědčivý výkon QB Spencera Rattlera dokráčela k dalšímu vítězství a zůstává neporažena na čele tabulky konference Big 12.

Další víkendové výsledky:

Virginia – Wake Forest 17:37

Syracuse – Liberty 24:21

22 Fresno State – UNLV 38:30

Pamatujete si na heroický výkon QB Jakea Haenera z minulého týdne proti UCLA? Tak v sobotu naházel 5 TD, z toho 4 pochytal jeho dvorní receiver Jalen Cropper. Fresno State se tak posouvá v AP 25 pořád výš.

Mississippi State – LSU 28:25

Texas – Texas Tech 70:35

Ofenzivní festival v malém derby mezi dvěmi z největších univerzit v největším americkém státu si připravili Longhorns – QB Casey Thompson hodil 5 touchodwnů, z toho 3 mířili na WR Worthyho. Všichni tři hlavní runnigbackové Texasu – Bijan a Keilan Robinsonovi + Roschon Johnson – si připsali po jednom touchdownu.

Utah State – Boise State 3:27

Vandy – 2 Georgia 0:62

Pět lidí s jedním běhovým touchdownem rozhodla o naprosté dominanci Bulldogs. QB JT Daniels hrál jenom jednu čtvrtinu, ve kterém však hodil dva touchdowny.

Western Michigan – SJSU 23:3

Utah – Washington State 24:13

Baylor – 14 Iowa State 31:29

Další upset! Iowa State nepotvrdila roli favorita, když se v konferenčním souboji přetahovala s univerzitou Baylor. Ten svoje vítězství ukořistil v poslední minutě zápasu, kdy S JT Woods zachytil přihrávku QB Brocka Purdyho při 2 point conversion, která by zápas vyrovnala.

Florida State – Louisville 23:31

19 Michigan – Rutgers 20:13

Duke – Kansas 52:33

Souboj dvou gigantů univerzitního basketbalu ovládl tým ze Severní Karolíny. QB domácích Gunner Holmberg si připsal 88 yardů po zemi 4 běhové touchdowny! Sám na sebe měl přes 400 yardů, jelikož přidal i 328 yardů vzduchem – parádní výkon!

Stanford – 24 UCLA 24:35

Purdue – Illinois 13:9

20 Michigan State – Nebraska 23:20 po prodloužení

Spartans si ve druhé půli připsali pouhých útočných 10 yardů, 3 minuty před koncem však vrátili punt přímo do endozóny. V prodloužení hodil QB Nebrasky Adrian Martinez INT v redzóně a Spartans si došli pro rozhodující field goal.

Houston – Navy 28:20

Akron – 9 Ohio State 7:59

Kauza týdne! Linebacker Buckeyes K’Vaughan Pope se rozhodl podkopat svojí fotbalovou kariéru, když se 1) pohádal se spoluhráčem, který ho vystřídal 2) začal hlasitě projevovat svojí frustraci 3) musel být eskortován do kabiny 4) ještě během zápasu na twitter napsal tweety, ve kterých stálo „fucc ohio state“ a „good luck to my teamates“. Ten první už smazal, ale víme, jak to chodí na internetu. Ještě nebyl oficiálně vyhozen z týmu, ale očekává se to během několika dalších dní.

Oklahoma State – 25 Kansas State 31:20

1 Alabama – Southern Miss 63:14

QB Bryce Young s ledovým klidem trefil 5 TD a udržel tak Bamu na pozici nejlepšího univerzitního týmu – letos vypadají ještě víc rozjetě, než vypadali loni. WR Jameson Williams si připsal dva kickoff return TD, k tomu ještě 83 yardový touchdown.

Georgia Tech – 21 UNC 45:22

Washington – California 31:24

Arizona State – Colorado 35:13

3 Oregon – Arizona 41:19

Podle mého názoru má Oregon nejlepší kombinace dresů v celém univerzitním fotbale, a tento zápas laťku posunuli ještě výš – ducks-dresy

USC – Oregon State 27:45

Další z překvapivých výsledků se udál v úplně posledním zápase hracího víkendu. USC zažívá sezónu jako na houpačce a k lepším výsledkům nepomáhá forma QB Kedona Slovise, který hodil 3 INT a Beavers si tak připisují cennou výhru.