AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 01.10. 19:30

NCAA Preview – Week 5/2021

Začíná druhý měsíc nejvyšší univerzitní ligy, která nám přináší zábavu každou sobotu. V pátém týdnu se můžeme těšit na zajímavou trojici neporažených duelů. Zatímco Georgia přivítá v Athens překvapující Arkansas, do Notre Dame zavítá našláplé Cincinnati. Tradičně silná Alabama se těší na Ole Miss, kde to bude přestřelka na obě strany. 

So 18:00, no.8 Arkansas @ no.2 Georgia

Asi nejatraktivnější utkání pátého týdne se odehraje v Athens, kam zamíří čuníci z Arkansasu. Bude to teprve jejich 16. vzájemný souboj, přestože oba jsou členy konference SEC. Poslední utkání, které se odehrálo v roce 2010 v Athens, bylo šťastnější pro hosty. Historie však nebude mít vliv na zítřejší střetnutí.

Favoritem jsou bezesporu domácí Buldoci. Ti mají kvalitativně jeden z nejlepších týmů na obou stranách hřiště. Ne nadarmo jsou na 2. místě v AP Poll a pomalu směřují ke konferenčnímu finále. Quarterback JT Daniels přinesl ofenzívě plno zkušeností, takže asi nikoho nepřekvapí, že si v minulém týdnu v poklidu došli pro jednoznačné vítězství 62-0 ve Vanderbiltu. Konečně se jim totiž začalo dařit taky v běhové hře, kde hned pětice hráčů z různých pozic zaznamenala touchdown.

Nejvíce bych ocenil obranu Georgie. Už před sezónou bylo jasné, že to bude jejich hlavní zbraní. To se jistě potvrdilo. Dosud povolili běhovým útokům pouze necelých 70 yardů na utkání (7. nejlepší v lize). Proti passové hře jsou ještě o něco lepší – 115.8 yardů na utkání (2. nejlepší v lize). Tyto číselné statistiky pouze potvrzují, co se už předem očekávalo. Bulldogs mají ve své obraně natolik silné individuality, kterým může sekundovat jedině Alabama.

Arkansas vyráží na východ ve skvělé náladě. Dlouhé roky se jim nedařilo, až na letošní rok, kdy vyhráli svá dosavadní utkání. A to museli čelit silnému soupeři z Texasu A&M, proti kterému vyrukovali na AT&T Stadium především v první polovině utkání. Quarterback KJ Jefferson během čtyř utkání naházel přibližně 850 yardů, které si téměř z poloviny umanul wide receiver Treylon Burks. Razorbacks se spoléhají na passovou obranu, ve které jsou na 8. místě v lize. To jim však může být proti běhové hře Bulldogs k ničemu. Ti jsou známý svou variabilitou v pozemním útoku.

Nevěřím příliš tomu, že by Arkansas mohl Buldoky nějak výrazně potrápit. Očekávám vítězství domácích minimálně o dva touchdowny.

So 20:30, no.7 Cincinnati @ no.9 Notre Dame

Pokud celky mimo elitní konference k někomu vzhlížejí, jsou to jistě Cincinnati Bearcats. Tento skvělý fotbalový program brázdí v American Athletic Conference od roku 2013 a za dva roky se přesunou do Big 12, kde nahradí odešlé super programy Texasu a Oklahomy. Důvod je prostý. Přesunutí do Big 12 se stanou členy elitního Power Five řetězce, získají mnohé výhody a rozhodně si polepší směrem k náboru.

V sobotu však nebude mužstvo Luke Fickella myslet na budoucnost. Čeká je velká výzva, kdy si otestují kvalitu a můžou získat skvělý upgrade směrem k Playoff. Prakticky pro ně Playoff začíná už teď. Pokud totiž vyhrají na Notre Dame Stadium, kromě toho, že by přerušili sérii 26 po sobě jdoucích domácích výher Irů, jistě by ve zbylé sezóně jen těžko hledali konkurenceschopné a nasazené mužstvo, které by jim sebralo neporaženou sezónu. Tohle jsou pádné důvody, proč sledovat zápas Top 10 mužstev ligy.

Domácí mužstvo se po velkolepém vítězství v Shamrock Series proti Wisconsinu, dostalo do skvělé nálady, která podtrhla jejich kvalitu. Pokud někdo snižoval družinu kouče Brian Kellyho, v utkání na Soldier Field mohl uvidět top tým, který dokáže nahradit zraněného starting quarterbacka. Především však skvělá obrana dostala Notre Dame do skvělé pozice. Je vidět, že výkon roste s kvalitou soupeře. Nový defenzivní koordinátor Marcus Freeman bude mít o motivaci postaráno. Poslední čtyři roky totiž pracoval jako defenzivní koordinátor právě u Bearcats.

To na druhé straně barikády je pro Iry ofenzivní koordinátor Mike Denbrock velmi známý. V letech 2010-16 pracoval pod Kellym v několika ofenzivních pozicích. Bearcats hrají v posledních letech pohledný ofenzivní fotbal, který jde ruku v ruce s prací ofenzivního koordinátora. Zkušený quarterback Desmond Ridder má opět solidní formu, která pomáhá týmu v úspěších. Za poslední čtyři roky má skvostnou bilanci 34-5.

Pro hosty však bude základem úspěchu passová obrana. V té totiž patří mezi Top 20 týmů ligy. Tento atribut bude základním stavebním kamenem toho, jestli chtějí v South Bendu uspět. Irové se budou hlavně spoléhat na passový útok, který je nadprůměrný. To se však nedá říct o běhové hře. Tam jsou jednoznačně Irové s průměrem 80 yardů na utkání tragičtí. Není to však tolik vina ve dvojici Kyren Williams a Chris Tyree, ale spíše ofenzivní linie, která má mnoho problémů. Po odchodech čtyř linemanů se jí nedaří zlepšit tuto činnost, přesto zůstávají ve hře o Playoff.

Hlavní kouč domácích Brian Kelly může do zápasu počítat s quarterbackem Jack Coanem, který si v minulém zápase přivodil lehké zranění kotníku. To jej sice ve zbytku zápasu proti Wisconsinu vyřadilo, ale jeho návratu do pátého utkání sezóny nic nestojí v cestě. Otazník visí nad defenzivním tacklem Kurt Hinishem. 

So 21:30, no.12 Ole Miss @ no.1 Alabama

Po roce tu máme opět trenérskou bitvu Nick Saban versus Lane Kiffin. Hostující kouč v minulosti úspěšně vedl ofenzívu Crimson Tide, ale s ohledem na rozdílné názory v play-callingu se musel předčasně pakovat. To je však minulost.

Poslední vzájemné utkání na Vaught Hemingway Stadium přineslo kupu bodů. Rebels až do závěrečného konce bojovali o úspěch, přestože se museli poklonit výsledku 63-48. Do sobotního duelu je však mužstvo z Ole Miss jistě skvěle připravené.

Quarterback Matt Corral už naházel téměř 1 000 yardů pro 9 touchdownů a 0 interceptionů. Po zemi přidal 158 yardů pro 5 touchdownů. K tomu potřeboval pouze tři zápasy! Dvojice wide receiverů Jonathan Mingo a Dontario Drummond dostává hodně míčů, které přetavili v 629 yardů a 7 touchdownů. Já bych řekl, že aktuálně mají Rebels jeden z nejlepších útoků v lize. Proti Alabamě jim to však může být k ničemu, pokud nebude fungovat obrana.

Ta se představuje jako průměr ligy. Není to však překvapením, že právě Lane Kiffin jako ofenzivní guru, kouká hlavně útok, který režíruje. To však může být v příští zápase málo. Alabama je silná na obou stranách hřiště. Je naprosto jedno, kolik touchdownů skórujete, pokud vám obrana alespoň trochu nepomůže.

Crimson Tide pokračují ve výkonech z minulé sezóny. Přestože museli vyměnit několik důležitých dílků z celé mozaiky, trenérská legenda Nick Saban si tradičně počítal mistrně. Quarterback Bryce Young průměrně naházel 281 yardů na utkání, přičemž to dokázal naservírovat v 15 touchdownech a jednom interceptionu. Možná, že v útoku Bamy nenajdeme příliš „sexy“ wide outů, pořád je to talentovaná skupina, která může své mužstvo posunout k nejvyšší metě. Wide receiver Jameson Williams si připsal za 12 zachycení takřka 300 yardů, které přetavil ve 3 touchdowny. Nejčastějším cílem je však zkušenější John Metchie III, která míč zachytil ve 24 případech. Myslím si, že zůstává trochu za očekáváním. Není jednoduché po odchodu Jaylen Waddla a DeVonty Smitha převzít otěže útoku. Obrany vědí moc dobře, kdo proti nim stojí. Metchie není třetí volbou jako v minulosti. Je už jedničkou. To má logicky za následek menší produkci.

Bamská obrana je skvost, proti které se fakt blbě hraje. Trojice linebackerů Henry To’o To’o, Will Anderson a Christian Harris sbírají tackly jak houby po dešti. K přikládání pod kotel jim už bohužel nepomůže Chris Allen, který kvůli zranění nohy vynechá zbytek ročníku. Ani secondary není nikterak pozadu. Safety Jordan Battle si už připsal 19 tacklů. Dost se očekává od cornera Josh Jobeho, který by měl ještě zabrat, aby získal solidní zpětnou vazbu pro nadcházející NFL draft. Myslím si, že tahle obrana je další z výkladních skříní Nick Sabana, která má zajímavé individuality, o kterých v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

Závěr tohoto utkání si jistě nenechám ujít, protože očekávám, že skvadra Lane Kiffina bude bojovat až do konce.

Ne 01:00, no.21 Baylor @ no.19 Oklahoma State

Poslední utkáním, které bych jistě doporučil, je bitva v konferenci Big 12. Kovbojové proti medvědům. Utkání, které nemá favorita, ale může mít šťastlivce, který by potencionálně mohl vyzvat Oklahomu o královský trůn zvaný Big 12.

Oba neporažené celky, které se nachází v AP Poll na pozici 19 a 21, mají mezi sebou dávnou historii. Je to totiž jejich 40. vzájemný souboj, ve kterých dosud domácí drží pozitivní bilanci 21-18. V minulém zápase v Texasu sice vyhráli celkem přesvědčivě 42-3, ale očekávám letošní bitvu o něco více napínavou.

Baylor druhým rokem vede dříve respektovaný defenzivní koordinátor Dave Aranda. Ten si nově přivedl do Waca z BYU ofenzivního koordinátora Jeff Grimese. Zatím to vypadá, že vše šlape, jak má. Bears jsou aktuálně 4-0, přičemž minulé utkání proti nasazené no.14 Iowa State bylo hodně důležité pro ověření kvality. Baylor mocně toužit po výhře. Funguje jim skvěle běhový útok, ve kterém jsou v lize na 6. místě celkově (273 yardů na utkání). Running back Abram Smith už dokázal naběhat 413 yardů pro 5 touchdownů. Zdárně mu sekunduje Trestan Ebner, který však na touchdown ještě čeká. Vůbec bych se nedivil, kdyby právě tento útok ve Stillwateru vypálil domácím rybník. To píšu přesto, že se dosud kovbojům daří proti běhovým útokům náramně. Aktuálně jsou v Top 20 v této statistice. Netřeba připomínat, že jim k tomu pomohl výkon proti Kansasu State, kde si running back Deuce Vaughn ani neškrtl (22 yardů ze 13 běhů).

V posledním utkání Oklahoma State vymazala Wildcats poměrem 31-20, ale hodně jim k tomu pomohli hostující quarterbeci. Po zranění Skylar Thompsona, se ujal vedení za centrem Will Howard, který však zkompletoval pouze 4 z 12 a místo přenechal Jaren Lewisovi, který si počínal pouze o kousek lépe (10/19 pro 148 yardů, 1 TD a 1 INT). Cowboys mají za sebou jako Bears 4 výhry v řadě a navázali tak na skvělý vstup do ročníku stejně, jako v loňské covid sezóně. Pro kouče Gundyho, který za 16 kompletních sezón posbíral 10 bowl trofejí, je tento začátek ročníku důležitý z hlediska psychiky. Na quarterbacku působí už třetím rokem Spencer Sanders, který pokračuje v podobných výkonech z minulosti. Nic hrozného, nic skvělého. Takový standart.

Kdybych se měl podívat do křišťálové koule, věřím více hostům. Rozhodně bych si však na to nevsadil.

AP Poll Top 25 - Week 5

1. Alabama 4-0

2. Georgia 4-0

3. Oregon 4-0

4. Penn State 4-0

5. Iowa 4-0

6. Oklahoma 4-0

7. Cincinnati 3-0

8. Arkansas 4-0

9. Notre Dame 4-0

10. Florida 3-1

11. Ohio State 3-1

12. Ole Miss 3-0

13. BYU 4-0

14. Michigan 4-0

15. Texas A&M 4-0

16. Coastal Carolina 4-0

17. Michigan State 4-0

18. Fresno State 4-1

19. Oklahoma State 4-0

20. UCLA 3-1

21. Baylor 4-0

22. Auburn 3-1

23. NC State 3-1

24. Wake Forest 4-0

25. Clemson 2-2

Zápasy Week 4

Virginia @ Miami (FL)

So 01:30, Houston @ Tulsa

So 02:00, Iowa @ Maryland

So 03:00, BYU @ Utah State

So 18:00, Arkansas @ Georgia

So 18:00, Michigan @ Wisconsin

So 18:00, Tennessee @ Missouri

So 18:00, Charlotte @ Illinois

So 18:00, Pittsburgh @ Georgia Tech

So 18:00, Duke @ North Carolina

So 18:00, Minnesota @ Purdue

So 18:00, Toledo @ UMass

So 18:00, Texas @ TCU

So 18:00, Memphis @ Temple

So 18:00, Western Michigan @ Buffalo

So 18:30, Louisville @ Wake Forest

So 20:00, Appalachian State @ Georgia State

So 20:00, USC @ Colorado

So 20:30, Cincinnati @ Notre Dame

So 20:30, UL Monroe @ Coastal Carolina

So 20:30, Eastern Michigan @ Northern Michigan

So 21:30, Ole Miss @ Alabama

So 21:30, Oregon @ Stanford

So 21:30, Oklahoma @ Kansas State

So 21:30, Ohio State @ Rutgers

So 21:30, Troy @ South Carolina

So 21:30, Florida International @ Florida Atlantic

So 21:30, Syracuse @ Florida State

So 21:30, Texas Tech @ West Virginia

So 21:30, UCF @ Navy

So 21:30, Tulane @ East Carolina

So 21:30, Central Michigan @ Miami (OH)

So 21:30, Ohio @ Akron

So 21:30, Bowling Green @ Kent State

So 21:30, Nevada @ Boise State

So 21:30, South Florida @ SMU

So 22:00, Arkansas State @ Georgia Southern

So 23:00, Army @ Ball State

So 23:30, Washington State @ California

Ne 00:00, Florida @ Kentucky

Ne 00:00, Louisiana Tech @ NC State

Ne 00:00, UNLV @ UTSA

Ne 00:30, Southern Miss @ Rice

Ne 00:30, Air Force @ New Mexico

Ne 01:00, Mississippi State @ Texas A&M

Ne 01:00, Baylor @ Oklahoma State

Ne 01:00, Marshall @ Middle Tennessee

Ne 01:00, Liberty @ UAB

Ne 01:00, Kansas @ Iowa State

Ne 01:30, Indiana @ Penn State

Ne 01:30, Western Kentucky @ Michigan State

Ne 01:30, Boston College @ Clemson

Ne 01:30, UConn @ Vanderbilt

Ne 01:30, Northwestern @Nebraska

Ne 02:00, Louisiana @ South Alabama

Ne 03:00, Auburn @ LSU

Ne 03:00, Old Dominion @ UTEP

Ne 03:00, Washington @ Oregon State

Ne 04:30, Arizona State @ UCLA

Ne 04:30, New Mexico State @ San José State

Ne 05:00, Fresno State @ Hawai’i

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • OMAHA2
    2. října 2021 12:09

    Črtajú sa dobré zápasy na dnes. Dokonca aj Crimsoni majú konkurencieschopneho súpera, tak asi budem súčasne pozerať Oregon v TV a na nete Bamu. Roll Tide 🙌

  • DCC
    2. října 2021 08:53

    Jsem hodně zvědavý na Matta Corrala proti Bamě. Letošní třída QB je zatím za očekáváním a tak si Matt svou pozici notně vylepšil a na tankathonu už je nejvýše "hodnoceným" QB. NA všechny tři zápasy se ale těším a snad mi to letos konečně vyjde...