AKTUÁLNĚ
Novinky Ondra Horák 02.09. 11:00

NCAA Preview - Week 1

Tak dámy a pánové, už je to tady zas. Naše nejoblíbenější sportovní hra na světě startuje a já se vám pokusím přiblížit její první kapitolu, která startuje prvními zápasy už ve čtvrtek brzy ráno. Je na čase odhodit negativní myšlenky a těšit se z každé sportovní události, které nás v následujících měsících čeká.


Univerzitní fotbal bude v letošním podzimním roce zúžen o mnoho mužstev, které kvůli epidemii koronaviru přesunuly veškeré sportovní soutěže na jaro. Ve zkratce to znamená, že na podzim neuvidíme týmy z prestižní konference Pac-12 a otazník visí nad Big Ten (ta plánuje odstartovat až v listopadu). Pokud se těšíte na výkony jednoho z nejlepších prospektů nadcházejícího draftu, kterým je ofenzivní tackle Penei Sewell, je mi to líto. Oregon si na podzim nezahraje.


Podle dosavadních čísel se hlavní sezóny 2020, která zahrnuje i tradiční novoroční Playoff, zúčastní 77 celků ze 130. Velkou neznámou je konference Big Ten, která nemá ještě stanovený formát a momentálně to vypadá na listopad. Velké týmy jako jsou Ohio State, Michigan, Oregon nebo USC letos souboje o národní titul nečeká. Vedení soutěže se i přes odpor tradičních univerzit, které nemohou nastoupit na podzim, rozhodlo nechat v platnost Playoff formát. Můžeme se tak těšit na novoroční semifinále, které se odehraje na legendárním Rose Bowlu v Kalifornii a Mercedez-Benz Stadium v New Orleans. Vítězové těchto utkání vyrazí na národní šampionát do Miami, které svého vítěze pozná 11. ledna (resp. 12. ledna). 


V první hracím týdnu uvidíme v akci pouze 18 týmů, přičemž některá prvodivizní mužstva hrají proti druhodivizním a o favoritech je předem rozhodnuto. Přesto všechno jsem se rozhodl vám přiblížit některé zajímavé momenty, které nás mohou hned v prvním hracím týdnu mile překvapit.


Nejzajímavější zápas: Navy- BYU

Oba celky uzavírají první hrací týden a řekl bych, že se bude na co dívat. Navy má několik silných vracejících se startingů z loňského 11-2 týmu. Jednodimenzní běhová ofenzíva domácích je pořád dost kvalitní, přestože bude kormidlo držet nový quarterback. To je nejdůležitější hráč v tomto systému a stále není jasno, kdo se jím stane. Obrana vypadá velmi zkušeně i po ztrátách na cornerbacku. 

Na druhé straně Brigham Young má na quarterbacku docela přetlak, i když vše směřuje k nejzkušenějšímu Zachu Wilsonovi, který je po všech lapáliích fit. Do karet by mu měla hrát zkušená ofenzivní linie, kam se vrací čtyři startéři a pomocnou ruku najde i na tight endu v Matt Bushmanovi. Tohle mužstvo dokázalo loni porazit USC i Boise State. Favoritem jsou domácí, ale pokud vyhrají hosté, nemusíme být příliš překvapení.


Kde může dojít k překvapení: Southern Mississippi – South Alabama

Domácí Golden Eagles vstupují do sezóny jako favorit, kdy na svém M. M. Roberts Stadium přivítají South Alabamu. Obě mužstva se utkají poprvé v historii a nemyslím si, že by tam byl nijak výrazný kvalitativní rozdíl.

Hostující Jaguars budou muset vstoupit do utkání plně koncentrovaný a snažit se co nejvíce eliminovat spojení quarterbacka Abrahama s wide receiverem Jonesem. Tim Jones během loňské sezóny zachytil 73 míčů pro 902 yardů a dokázal skórovat 3 touchdowny. Letošní rok bude chtít své yardy více zúročit. 

Pokud chtějí hosté vyhrát, musí být především efektivní ve všech matchupech a konzistentní v pasové hře. Běhy se zdají být vcelku v pořádku, stejně jako zkušená ofenzivní linie. Zápas se tedy bude nést v duchu, jak moc dokáží Jaguars odpovídat na nepříznivý stav.


Koho sledovat: QB Shane Buechele (SMU)

Jedním z nejlepších hráčů tohoto týdne bude seniorský quarterback Shane Buechele, který je největší tváří mustangů a vstupuje do posledního roku na univerzitě. Není lepší čas, kdy dát o sobě vědět, než v prvním utkání sezóny. Southern Methodist jsou vcelku jasným favoritem na hřišti Texasu State.

Buechele strávil první tři roky na univerzitě v týmu Texasu, kde se jeho herní čas tenčil, až ho definitivně odstřelil Sam Ehlinger. Jako nováček dokázal ve 12 utkáních nastřádat 2 958 naházených yardů pro 21 touchdownů a 11 interceptionů. Další rok nastoupil v 9 utkáních, kde ztratil definitivně svou pozici. Juniorský třetí rok se objevil už pouze ve dvou zápasech, což vedlo k využití redshirt klauzule a následnému přestupu.


V minulé sezóně dokázal mladý Texasan naházet 3 929 yardů pro 34 touchdownů a 10 intercepionů. Svými výkony dopomohl mustangům k 10-3 sezóně a k zvýraznění programu SMU. V nové sezóně je připraven udělat další důležitý krok, který ho vynese do nadcházejícímu draftu NFL.


Zápasy Week 1

UAB – Central Arkansas

Southern Mississippi – South Alabama

Marshall – Eastern Kentucky

Army – Middle Tennessee

Texas State – SMU

North Texas – Houston Baptist

Memphis – Arkansas State

UTEP – Stephen F. Austin

Navy - BYU

autor: Martin Šrámek


Sdílejte na sociálních sítích

Ondra Horák

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • Doktor
    8. září 2020 13:56

    Tak at jsem prvni, kdo to okomentuje!