AKTUÁLNĚ
Novinky TomPetri19 20.10. 09:55

NCAA Review – Week 7/2021

Vítám vás u dalšího víkendového review univerzitní ligy amerického fotbalu, kdy se pár skvělých zápasů odehrálo netradičně už v noci z pátku na sobotu. V sobotu jsme viděli většinou konferenční souboje, kde nám především konference SEC a Big 12 nabídly pořádné trháky, poté nějaký ten upset a další přesvědčivé výkony favoritů na spot v playoff!

Zaujali – LB Noah Sewell (Oregon), RB Kobe Pace (Clemson) RB Jerome Ford (Cinncinati), WR Malik Nabers (LSU), RB Tavion Thomas (Utah), QB Jayden Daniels (Arizona State), QB Jaren Hall (BYU)

Zklamali – QB Emory Jones (Florida), Texas a kouč Sarkisian ve druhém poločase (zase...)

(25) Texas – (12) Oklahoma State 32:24

Po prohře v Red River Rivalry se Longhorns utkali s dalším neporaženým soupeřem – rozjetými Cowboys. Trenér Mike Gundy vyhlásil útok na konferenční titul a táhne za ním především díky skvělé obraně.

Texas skóroval jako první, když se nejlepší RB celé ligy Bijan Robinson dotlačil do endzone. Za pár minut se situace opakovala a Bijan si připsal další touchdown. Okie State se však vrátili do zápasu 85 yardovým pick-sixem, který QB Thompson hodil přímo do rukou skvěle hrajícího DB Jasona Taylora. Jinak to Cowboys drhlo především v zakončení: první tři drivy sice dokázali dotáhnout až do redzone, ale museli se spokojit jen s field goalem. Na druhé straně doběhl do endzone pro další TD – jak jinak – Bijan Robinson.

Třetí čtvrtina skončila za stavu 24:17 a během krátké pauzy Mike Gundy svého QB snad něčím nadopoval; ten totiž čtvrtou čtvrtinu začal skutečně skvěle. Povedený drive završil přihrávkou na WR Presleyho do endzone s jediným zádrhelem: Cowboys neproměnili 2pt-conversion. To si vynahradili za pár minut, když trefili další field goal a tím pádem o bod vedli. Dvě minuty před koncem Cowboys skórovali další touchdown, tentokrát běhovou akcí QB Spencera Sanderse.

Pro Longhorns se tím opakoval scénář z minulého týdne. Když QB Casey Thompson, kterému se tento zápas moc nevydařil, hodil INT na první akci potenciálního záchranářského drivu, bylo vymalováno. Být fanouškem Longhorns je občas těžké; ještěže máme příští týden bye week.

LSU – (20) Florida 49:42

Během týdne se v kuloárech univerzitního fotbalu neslo, že ani jeden z koučů nemá svou pozici příliš jistou a tento zápas by mohl o jejich pozicích mnohé napovědět. LSU, jak bylo trefně napsáno v preview, zažívá opravdu dlouhou mistrovskou kocovinu. Florida má velký otazník na pozici QB, protože starter Emory Jones opravdu nevypadá jako nástupce Kyla Traska, což potvrdil i tento zápas.

Florida začala tento útočný festival lépe, když si první touchdown zápasu připsal RB Damieon Pierce. Jeho oponent, RB Tyrion Davis-Price, za pár minut skóre vyrovnal a odstartoval sérii hrůzy pro Gators, kdy na dvou za sebou jdoucích drivech hodili INT, nejdřív Emory Jones, potom i jeho backup Anthony Richardson. Zato LSU skórovali TD ve dvou drivech za sebou, v obou případech se vyznamenal QB Max Johnson.

Gators si svůj poločasový highlight nechali až na úplný konec, kdy se jim povedla hail mary, kterou Jones vyslal 43 yardů do endzone, kde našel WR Shortera. Ale k čemu to je, když hned na prvním drivu druhého poločasu hodí pick-six a posadí tím Tigers zpátky na koně? To Emory Jonese definitivně usadilo na lavici a na jeho místo nastoupil Richardson, který vypadal o moc lépe: celkem si připsal 3 TD a doháněl to, co obrana neuhlídala. Když ve čtvrté čtvrtině Richardson 33 yardovou bombou do endzone našel WR Copelanda, začínalo se za stavu 42:42 znovu. Ty Davis-Price ale Tigers dotáhl až k endzone, kde Johnson pod velkým tlakem shodil míč na WR Jenkinse a i díky osudovému INT Richardsona dvě minuty před koncem tak porazili svého dlouhodobého rivala.

Za velké uznání stojí výkon RB Tyriona Davise-Price, který 287 běhovými yardy nastavil školní rekord LSU v počtu yardů za zápas.

UPDATE: Ed Orgeron se po sezóně nevrátí na lavičku LSU! Domluvili se na neprodloužení smlouvy a kouč s legendárním hlasem se tak po pěti letech loučí. Je to dva roky poté, co dovedl družinu kolem Joe Burrowa k jedné z nejlepších sezón v historii NCAA. Pár trenérských jmen, která se skloňují pro Tigers: Joe Brady (OC Carolina Panthers), Billy Napier (kouč Lousiana Ragin Cajuns), Bill O’Brien (OC Alabamy a bývalý kouč Houston Texans)

Tennessee – (13) Ole Miss 26:31

Jinak docela zajímavý zápas zcela zastínil neskutečný skandál, za který může univerzita domácího týmu očekávat obří flastr ze strany NCAA. Za stavu 31:26 pro Ole Miss musel být – necelou minutu před koncem – zápas na dvacet minut přerušen, protože fanoušci domácích začali házet všemožné objekty na hrací plochu i střídačku Ole Miss. Na hráče létali pet lahve, kelímky, krabice od pizzy, plechovky, banány a další věci. Kamera ESPN dokonce zachytila láhev hořčice a kouč Rebels Lane Kiffin v pozápasovém interview ukázal golfový míček, který po něm byl vržen. Policie nakonec musela ze stadionu vyvést celý sektor fanoušků z řad studentů školy, ze sekce, kde má své místo například školní kapela. Na sítích se fanoušci Volunteers snaží ospravedlnit tím, že rozhodčí většinu sporných momentů posoudili ve prospěch Ole Miss. Situace vyvrcholila, když byli Vols jen pár centimetrů od překročení 4th&24, ale rozhodčí rozhodli, že se koleno TE Warrena dotklo země pár centimetrů před prvním downem.

Poté, co byl kvůli „nepokojům“ zápas přerušen, fanoušci vyvedeni a hřiště uklizeno, se mohlo hrát dál. Tennessee dokonce získali míč zpátky a měli půl minuty na to zápas otočit. Jenže se při první akci potenciálního zlomového drivu zranil QB Hendon Hooker a do hry šel backup Joe Milton – ano, přesně ten, který v létě přišel z Michiganu. Ten finálovou akci zápasu nepochopitelně zazdil tím, že místo posledního výstřelu naděje do endzone s míčem vyběhl ze hřiště. Po celém průběhu utkání Rebels raději ani neslavili přímo na hřišti a utekli nejrychlejší cestou do šaten.

(1) Georgia – (11) Kentucky 30:13

Přestože první čtvrtina skončila za stejného stavu, za kterého začínala, neměli Bulldogs s Kentucky žádný větší problém. Za Georgii znovu startoval náhradní QB Stetson „Mailman“ Bennett; starter JT Daniels už je nicméně blízko návratu. Mailman odehrál další téměř bezchybný zápas, hodil 3 TD, z toho dva chytil TE Brock Bowers, který se pomalu dostává mezi elitu celé ligy, přestože je teprve freshman. Wildcats se nemohli rovnat s dominantní obranou Bulldogs, která v tomto zápase povolila svůj teprve třetí a čtvrtý touchdown sezóny – v letošním sedmém zápase!

Syracuse – Clemson 14:17

Pro Clemson to byl první zápas od listopadu 2014, do kterého nenastupoval coby člen AP Top 25. A znovu se o vítězství musel obávat, protože zápas byl celou dobu velmi vyrovnaný. Orange měli 43 sekund před koncem základní hrací doby šanci poslat zápas do prodloužení, ale kicker Andre Szmyt svůj pokus o field goal zatočil až moc doleva.

Moc se mi líbil RB Sean Tucker, který naběhal 140 yardů a celkově si v této sezóně v průměru připisuje 135 yardů na zápas.

(9) Oregon – Cal 24:17

Ducks odvrátili další blamáž, kdy Golden Bears odrazili až v poslední čtvrtině, ve které pět minut před koncem otočili skóre. Oregon v tomto zápase táhlo duo RB Dye/LB Sewell. První jmenovaný si, coby backup za zraněného RB CJ Verdella, připsal přes 200 celkových yardů.

Mimochodem, oba tito hráči mají starší sourozence, kteří už válejí v NFL: Troy Dye za Vikings a Penei Sewell za Lions.

San Jose State University – 24 San Diego State University 13:19

(17) Arkansas – Auburn 38:23

Sága Bo Nixe pokračuje! Výkony jako na houpačce; a tento zápas byl ten, kdy jste na houpačce úplně nejvýš. V nepřátelské atmosféře Razorback Stadium rozhodla ve prospěch Auburnu třetí čtvrtina, kdy se Arkansas během tří minut úplně rozpadl: 4th down stop QB KJ Jeffersona, 71 yardová bomba po trase QB Nix-WR Robertson a strip sack fumble, který obrana Tigers donesla do endzone. Arkansas najednou ze stavu 17:14 odskočil na 28:17 a bylo po zápase. Bo Nix si připsal přes 330 celkových yardů a 3 touchdowny.

Jeden z highlightů víkendu: přesná přihrávka QB Arkansasu KJ Jeffersona na hvězdného receivera Treylona Burkse.

Buffalo – Ohio 27:26

(3) Cincinnati – UCF 56:21

Další týden, další dominantní výkon Bearcats. Dnešní drtivá výhra nad UCF ani tak nestála na hlavní hvězdě, QB Desmodnu Ridderovi, ale spíš na RB Jeromovi Fordovi. Hráč, kterého Cinci přetáhlo přes transfer portal z Alabamy, si připsal 189 yardů a 4 TD. A právě s Alabamou se rýsuje potenciální souboj v playoff…

Indiana – (10) Michigan State 15:20

Hodně upocená výhra a tím pádem prodloužení neporazitelnosti Spartans, kteří nastoupili proti Indianě s jejich backup QB, Jackem Tuttlem, protože starter Michael Penix Jr. má poraněné rameno.

Jediné body MSU v prvním poločase vzešli z pick-six LB Haladaye, jinak se ofenzíva vedená QB Paytonem Thornem hodně zdráhala. Zápas rozhodlo až spojení právě Thornea s TE Huntem, které posadilo Spartans do vedení o 8 bodů, které Hoosiers korigovali pouze field goaly.

Minnesota – Nebraska 30:23

Z rubriky nejhezčí dresy víkendu – a ty helmy!

dresy

Missouri – (21) Texas A&M 14:35

Northwestern – Rutgers 21:7

USF – Tulsa 31:32

Virginia – Duke 48:0

Baylor – (19) BYU 38:24

Upset! I když si na začátku druhé čtvrtiny BYU vzalo vedení, Baylor po výborných výkonech dvojice RB Smith/WR Thorton zápas otočili a Bears si tak sezónu můžou vyšperkovat dalším skalpem zvučného soupeře. Po bye weeku je čeká klopýtající Texas.

Central Michigan – Toledo 26:23 po prodloužení

Colorado – Arizona 34:0

(2) Iowa – Purdue 7:24

Upset týdne, kterým Hawkeyes si výrazně zkomplikovali cestu do playoff. Purdue si znovu vyšláplo na druhý tým žebříčku, stejně jako když v roce 2018 skupina kolem Rondale Moorea zaskočila Ohio State. Tímto zápasem se do nejvyšších příček univerzitního fotbalu vyšvihl WR David Bell, který obranu Hawkeyes naprosto sešrotoval 240 receiving yardy a touchdownem, který byl pomyslným hřebíčkem do rakve. Iowě citelně chyběl jeden z nejlepších DB ligy Riley Moss, který je na pár týdnů mimo hru.

UNC – Miami 45:42

Southern Miss – UAB 0:34

Virginia Tech – Pittsburgh 7:28

Pittsburgh je nyní na bilanci 5-1 a vede ACC Coastal divizi. Kenny Pickett hraje ve velké pohodě a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se o něm začalo mluvit jako o potenciálním kandidátovi na Heismanovu trofej.

Western Michigan – Kent State 64:31

Wyoming – Fresno State 0:17

Kansas – Texas Tech 14:41

South Carolina – Vandy 21:20

UTSA – Rice 45:0

Mississippi State – (5) Alabama 9:49

Crimson Tide si zápas pohlídali a nedovolili ani náznak upsetu od týmu, který porazil jejich předchozího soupeře, Texas A&M. Viděli jsme klasický ofenzivní stroj svěřenců Nicka Sabana: QB Bryce Young 4 TD, RB Briar Robinson Jr. 2 TD a WR John Metchie III 117 yardů a 1 TD.

New Mexico – Colorado State 7:36

UNLV – Utah State 24:28

Boston College – (22) North Carolina State 33:7

Kansas State – Iowa State 20:33

(4) Oklahoma – TCU 52:31

Tak přece jenom to byl Caleb Williams! Celý týden se spekulovalo, jestli zápas proti Horned Frogs začne Spencer Rattler, který byl letos už několikrát usazen na lavici a nepodává dobré výkony, nebo právě freshman Williams, který minulý týden naprosto fantasticky přetáhl Red River Rivalry na stranu Sooners. Tato hádanka byla poměrně kuriózním způsobem vyřešena už během týdne: student OU Mason Young, který píše do studentských novin, sledoval předzápasový trénink Sooners z vedlejší budovy pomocí dalekohledu a zjistil, že většinu tréninkových snapů s prvním týmem odehrál Williams. A dát mu přednost se vyplatilo – Oklahoma rozstřílela TCU a Williams naházel 4 TD.

Více o příběhu s dalekohledem TADY

Wisconsin – Army 20:14

Washington – UCLA 17:24

Boise State – Air Force 17:24

UTEP – Louisiana Tech 19:3

Utah – (18) Arizona State 35:21

Upset! Nic tomu však ještě o poločase nenasvědčovalo. Sun Devils, vedené QB Jaydenem Danielsem, měli pohodlné vedení o 14 bodů, které ale do konce třetí čtvrtiny promrhali. Utah Utes skórovali touchdown na všech čtyřech drivech druhého poločasu, ASU k ničemu nepustili a pořád mají šanci zamíchat kartami ve velmi vyrovnané Pac-12.

Nevada – Hawaii 34:17

Další skvělý výkon jednoho z mých nejoblíbenějších draft prospectů letošního ročníku, QB Nevady Carsona Stronga: téměř 400 yardů a 3 TD.