AKTUÁLNĚ
Novinky TomPetri19 26.10. 11:39

NCAA Review – Week 8/2021

Vítám vás u dalšího víkendového review, a i v chudším víkendovém kole bylo o zábavu postaráno. Ani bye week mnoha týmů nás neochudil o chaos ve světě univerzitního fotbalu, kterého je v letošní sezóně až nad míru. Viděli jsme nejdelší zápas v historii NCAA, favorita trápit se s outsiderem, potvrzení útoku na Heismana a mnoho dalšího. Tak si pojďme poslední říjnový víkend připomenout a trochu se naladit na příští halloweenský víkend!

Zaujali – RB Сhris Smith (Louisiana), QB Jason Beam (Kansas) RB Nathan Parodi (Arkansas), QB Hendon Hooker (Tennessee), TE Jeremy Ruckert (Ohio State)

Zklamali – útočný playcalling Penn State, Indiana, Oklahoma v prvních třech čtvrtinách, QB DJ Uiagaleilei (Clemson)

Kansas – (3) Oklahoma 23:25

Sooner si hodně zahrávali, když je zoufalý Kansas celý první poločas k ničemu nepustil. A to i pod vedením QB Caleba Williamse, který poslední dva zápasy odehrál skvěle. Oklahoma tak poprvé od roku 2014 neskórovala v prvním poločase, a Kansas měl nakročeno k jednomu z největších upsetů všech dob! O poločasové pauze domácí na sociálních sítích vyzývali fanoušky, že prodávají lístky speciálně na druhou půli. Během třetí čtvrtiny to zašlo až tak daleko, že Kansas lístky úplně zrušil a nastala situace „kdo je poblíž, přijďte zdarma“

Jayhawks vedli ještě 12 minut před koncem, poté na 20:17 upravil krátkým běhovým TD RB Kennedy Brooks. Obrat potvrdil QB Williams, který si připsal 40 yardový TD po zemi. Ale ta nejlepší akce zápasu přišla za stavu 28:23, kdy Sooners čekala 4th&1 - předávka na RB Brookse, který je však zastaven ještě před line of scrimmage. Williams mu ale z ničehonic míč vytrhne z rukou a protlačí se přes lajnu first downu. Podle expertů to ale nebylo úplně podle pravidel, jelikož forward progres RB Brookse byl zastaven a mělo být pískáno. Rozhodčí na hřišti rozhodli ve prospěch Sooners a ti mohli kontrolovat čas až do konce zápasu. Tady na videu:

(7) Penn State – Illinois 18:20 po DEVÍTI prodlouženích

Upset týdne! A jsme svědky historie, protože tohle byl ten nejdelší zápas, jaký historie NCAA zažila. Ale nic tomu nenasvědčovalo a čekalo se, že silní Nittany Lions si připíšou snadnou výhru a zůstanou v boji o konferenční titul. To by ale museli zastavit RB Chase Browna, který je přejel 223 yardy po zemi. I díky tomu stačilo QB Illinois Arturovi Sitkowskimu pouhých 8 zkompletovaných přihrávek.

K prodloužení v univerzitním fotbale – od letošního roku jsou nová pravidla, která mají zamezit dlouhým zápasům (a přesně to se tady nepovedlo). První dvě prodloužení začínají na 25 yardové lajně soupeře a funguje to stejně jako v NFL. Jakmile dojde na třetí prodloužení, týmy začínají 2 yardy od endzone a mají jeden pokus (něco jako 2pt. conversion) na skórování. Pokud první skóruje, druhý má šanci vyrovnat a další sérii začíná on. Pokud oba neuspějí, jde se dál – a tímto jsme se dostali na devět prodloužení.

Sitkowski, normálně backup QB, sice tento zápas startoval kvůli menšímu zranění startera Brandona Peterse, ten se ale vrátil na šesté prodloužení a připsal si klíčovou hru zápasu, kdy v DEVÁTÉM prodloužení našel WR Caseyho Washingtona a Fighting Illini mohli začít slavit.

Iowa State – (8) Oklahoma State 24:21

Upset! Neporažení Cowboys se vydali na vyprodaný Jack Trice Stadium, kde sídlí Cyclones z Iowa State. Ti zažívají celosezónní kocovinu z loňské veleúspěšné sezóny zakončené vítězství ve Fiesta Bowlu. Tento rok se dostávají do formy až teď, což je před zápasy s West Virginií, Texasem a Oklahomou velké plus. Zato Cowboys letos vypadají velmi dobře, minulý týden otočili souboj s Texasem a vyhřívají se v Top 10. Ale to se teď změní, i přes poločasové vedení Cowboys odehrála Iowa State zápas roku a během třetí čtvrtiny zápas otočili. To si však vzal QB Sanders osobně a svojí třetí touchdownovou přihrávkou našel WR Martina a 8 minut před koncem znovu vedli. RB Breece Hall, nejlepší hráč Cyclones v minulé sezóně a jeden z nejlepších RB ligy, si vzal poslední touchdownové slovo a nastavil finální skóre na 24:21. Obrana Iowy State minutu před koncem zápasu zastavila rychlý screen na čtvrtém downu a mohli začít slavit, můžou si totiž brousit zuby na zápas o konferenční titul (pravděpodobně s Oklahomou)

TD po trase QB Sanders – WR Presley a skvělý catch receivera Cowboys - Video odkaz

(12) Ole Miss – LSU 31:17

Zápas, kterému se přezdívá Magnolia Bowl, ovládli domácí, kteří tento zápas věnovali jejich bývalému QB Eli Manningovi, který si udělal věhlas v NY Giants. Ole Miss o poločase vyřadilo Manningovu ikonickou desítku a přejelo Tigers, kde svojí poslední sezónu odkroutí trenér Ed Orgeron. QB Rebels Matt Corall nemusel předvádět žádné heroické výkony, protože se Rebels mohli opřít o silnou běhovou hru na ramenou dvojice runningbacků Jerrion Ealy a Snoop Conner.

Mimochodem – na zápase se byl podívat i Arch Manning, syn třetího z bratrů Manningových (Eli, Payton a Connor). Arch je považován za jednoho z nejlepších středoškolských quarterbacků a na stránce 247sports je považován za toho vůbec nejlepšího. Ole Miss navštívil jako „recruit visit“, kdy středoškolští talenti jezdí po univerzitách, které pro ně připraví program, podívají se na jejich zápas a snaží se je přesvědčit, proč v budoucnosti hrát právě tam. Arch Manning takto navštívil Texas, Georgii a Alabamu. Ole Miss se dušuje, že návštěva Arche a vyřazení čísla jeho strýce v jeden den byla náhoda, ostatní to však považují za chytrou výhodu při rekrutování.

Další zápasy :

Appalachian State - (14) Coastal Carolina 30:28

(21) SMU – Tulane 55:26

Arkansas State – Louisiana 27:28

Utah State – Colorado State 26:24

Naprosto šíleně vyřešili poslední drive hráči a trenéři Colorado State. Ti se postupně dostali až na 24 yardovou linii před endzone – získali první down, čas se na pár momentů zastavil, a Rams místo zastavení času (spike, rychlá incompletion) nahnali svého kickera na hřiště a v obřím chaosu zkusili unáhlený field goal – a ten kicker Cayden Camper netrefil. Utah State tak přežili a kouči Rams na sideline na sebe nechápavě zírali.

Arizona – Washington 16:21

Ohio – Kent State 27:34

Wisconsin – (25) Purdue 30:13

Arkansas – Arkansas Pine Bluff 45:3

Překvapení začátku sezóny pomalu končí, minulý týden dokonce Razorbacks vypadli z top 25. To jim ale vůbec nevadilo, tento víkend si smlsli na jejich „rivalovi“. Stadiony obou týmů od sebe dělí pouhé tři hodiny autem, takže si Arkansas nemohl přát lepšího soupeře. I díky 3 TD WR Treylona Burkse v prvním poločase vedli 45-0 a druhý poločas už byla pouhá povinnost.

Army – (16) Wake Forest 56:70

Ofenzivní festival si přichystal tým, který většinu útočných akcí hraje po zemi, a letošní černý kůň konference ACC. Zápas kariéry zažil QB Sam Hartman, který měl sám na sebe skoro 500 yardů a 6 touchdownů. Army v zápasu drželo trio RB Tyler, Robinson a Adkins, kteří si připsali téměř 300 yardů po zemi. Jeden z nejlepších zápasů celého kola.

Florida State – UMass 59:3

FSU si po trapném začátku sezóny připisuje třetí výhru v řadě, tentokrát po dobrém výkonu především RB Jashauna Corrbina (127 yardů a TD) a pick-sixu DB Jarvise Brownleeho Jr. A příští týden můžou sezónu vylepšit ještě víc, čeká je výjezd na klopýtající Clemson.

Pittsburgh – Clemson 27:17

Heisman Kenny Pickett! Já už si svého favorita našel, jeho výkony mě neskutečně baví a co je hlavní – svůj tým táhne k zápasu o titul konference ACC, momentálně jsou na druhém místě za Wake Forest (kdo by to na začátku sezóny řekl). Tentokrát 300 yardů a dva touchdowny a Panthers v relativní pohodě porazili Tigers. Jejich dosavadní výkony definuje moment ze třetí čtvrtiny, kdy QB DJ Uiagaleilei rozehrál a házel shovel pass na RB Kobeho Pace, který však nádherně přečetl LB SirVocea Dennis, chytil ho do vlastních rukou a donesl až do endzóny. Tohle definitivně usadilo Uiagaleileho na lavici a dva drivy dostal backup QB Taisun Phommachanch.

UAB – Rice 24:30

UCLA – 10 Oregon 31:34

Kayvon Thibodeaux! Jeden z nejlepších hráčů celé ligy a pravděpodobný top 5 pick v příštím draftu naprosto ovládl souboj s ofenzivní lajnou UCLA a připsal si 2.5 sacku, 4.5 TFL a 9 tacklů. Jeden z nejlepších individuálních výkonů celé sezóny. Oregon skóroval jenom běhovými touchdowny, 4 si připsal RB Travis Dye a poslední si připsal sám QB Anthony Brown. UCLA se na konci nadechovala k velkému obratu (po touchdownu RB Britaina Browna se dostali na dostřel 3 bodů), jenže poslední drive musel převzít backup QB UCLA Ethan Gabers, a ten hodil interception. Oregon si tak připisuje kvalitní vítězství a posouvá se v Top 25 tím správným směrem.

Wyoming – New Mexico 3:14

Louisville – Boston College 28:14

Houston – East Carolina 31:24 po prodloužení

Jeden z nejvíce podceňovaných týmů letošní sezóny Houston se s East Carolina docela trápil a zápas rozsekl až 25 yardový běh freshman RB Altona McCaskilla v prodloužení. Příští týden je čeká zápas s SMU a kdo by to řekl, tento souboj o stát Texas by mohl být velmi zajímavý.

Air Force – 22 SDSU 14:20

(4) Alabama – Tennessee 52:24

Pamatujete si na kauzu z minulého týdne, kdy fanoušci Vols přerušili zápas kvůli házení odpadků na hřiště? Univerzita Tennessee dostala flastr, musí zaplatil 250 tisíc dolarů. A nyní k zápasu, který byl až překvapivě vyrovnaný – ještě na konci třetí čtvrtiny to bylo „pouze“ o jeden touchdown. První běhový touchdown si připsal QB Alabamy Bryce Young (k tomu měl 24 pasových touchdownů..). Ten zápas i definitivně odstavil začátku čtvrté čtvrtiny svým druhým běhovým touchdownem, který ale byl trošku kontroverzní – na opakovaných záběrech to vypadalo, že Young milimetry před endzonou míč ztratil a zalehl ho až v endzone, což se v pozápasovém rozhovoru nelíbilo trenérovi Vols Joshovi Heupelovi. Poté ještě skórovali WR John Metchie III a dvakrát RB Robinson Jr. a Alabama si může užít bye week na vítězné vlně.

Fresno State – Nevada 34:32

USF – Temple 34:14

Lousiana Tech – (24) UTSA 16:45

Indiana – (5) Ohio State 7:54

Je Ohio State druhý nejlepší tým v zemi? Momentálně tak hrají, mimo zakopnutí s Oregonem ve druhém týdnu každého soupeře rozstříleli, nyní si pochutnali na Hoosiers, kde si freshman QB C.J. Stroud si do kolonky touchdowny přidal další 4 zářezy.

Cal – Colorado 26:3

Miami – NC State 31:30

(13) Notre Dame – USC 31:16

Souboj dvou z největších univerzit, co se univerzitní fotbalu týče, ovládla ta v posledních letech úspěšnější. Finální skóre vypadá blízko, ale to nenasvědčuje průběhu zápasu, Irové ho drželi pod kontrolou. USC prožívá velmi neúspěšnou sezóny, zatím prohráli se všemi silnějšími oponenty v Pac 12 a pokud příští týden neporazí nejslabší tým celé země Arizonu, je už opravdu něco špatně. Radost jim mohlo udělat duo RB Dixon (24/138/1TD) a WR Drake London se 171 receiving yardy.

Oregon State – Utah 42:34

Dva z nejvíce podceňovaných týmů v celé zemi se střetli ve chvíli, kdy oba pokukují po slušném výsledku v Pac 12. Ta je letos velmi vyrovnaná, takže ani s dvěma prohrami nebylo nic ztraceno.

TCU – West Virginia 17:29

(17) Texas A&M – South Carolina 44:14

Virginia – Georgia Tech 18:40

A na konec další pochvala pro QB – skvělou sezónu zažívá QB Virginie Brennan Armstrong, který Cavaliers drží v boji o titul v ACC. Proti Georgii Tech naházel téměř 400 yardů a 4 TD, po zemi si připsal 99 yardů a další 2 TD. Během sezóny pouze jednou nedosáhl na hranici 300 naházených yardů (proti Miami) a celkem už má 27 touchdownů. Mezi jeho přednosti patří velmi silná ruka a schopnost se pohybovat za line of scrimmage. Experti ho přirovnávají k Joshu Allenovi – tak uvidíme, jak dopadne na jarním draftu do NFL.