AKTUÁLNĚ
Novinky Ježour 27.10. 10:10

DOJMY a ROZMARY – Díl třicátýčtvrtý: Den velkých výprasků

S odehraným sedmým týdnem nového ročníku jsou tu samozřejmě moje glosy zapsané tak, jak mi během víkendu běžely hlavou. Netroufnu si na žádné hloubkové analýzy a rozbory. Snad se aspoň v některých názorech shodneme, jinde pak zasejeme trochu té naší fanouškovské kontroverze. Tak pojďme na to!

Když často slýchám od různých komentátorů výčet zranění některých týmům, nabývám často dojmu, že ten mančaft jednoduše nastoupí k zápasu v 23 lidech a že útok bude hrát v 8 hráčích na hřišti, protože „není, kdo by nastoupil“. Realita je samozřejmě úplně někde jinde a rčení „next man up!“ je v NFL jedno z dlouhodobě nejplatnějších. Předvedli to už Ravens po zranění celého backfieldu, kdy už nyní má čtveřice náhradních runningbacků na kontě alespoň jeden TD na hlavu. Vůbec Ravens, patřící k favoritům AFC, i přes nečekanou porážku od Bengals, mají na injury reserve listu nejvíce hráčů ze všech týmů. Takže jak? Někdy rozhoduje i kvantita, nebo chcete-li v řeči NFL – depth – hloubka kádru. Je až k nevíře, jaké poklady někdy trenéři vytáhnou z practice squadu.

Jedním z nich je d´Ernest Johnson, díky jehož výkonu ze čtvrteční předehrávky spadla nejedna expertní brada. Až do utkání s Broncos měl za celý ročník 3 běhové pokusy pro 11 yardů, tedy něco na úrovni designovaných běhů Bena Roethlisbergera. Ofensivní lajnaři sice oficiálně nepatří mezi skill pozice (RB,WR, TE), ale v případě O-line Browns bych se vůbec nebál udělat výjimku a označil je za ultimátní útočné playmakery. A to vlastně ještě chyběl pro zranění tackle Jack Conklin. Ale i zbylí Čtyři z tanku a náhradní pes Blake Hance předváděli nevídaný buldozering. Case Keenum za nimi vypadal jako vyklidněný rutinní starter, na kterém není vidět ani špetka nervozity z důležitosti tohoto zápasu. Zkompletoval si pár přihrávek, hodil TD a víceméně jen sledoval záda Ernestova a vytrvale slavil jeho úspěšné běhy. Řeknu vám, Nick Chubb je mladý a jeho síla bude určitě potřeba. Ale Kareem Hunt je se svými 6 miliony na další rok jasný adept na uvolnění místa pod stropem. Takže příště zase s touhle partou rozehranou nashledanou a nemusí přijít ani „kouzelník“ Mayfield.

Tato neděle byla jednou z mála za celou sezonu, která pro mě osobně postrádala dramatičnost. Jednak chyběla už tradiční prodloužení, druhak se hned 6 týmů flákalo a Treťjak vesměs narazily demoliční čety na maňásková divadla. Takže se normálně a bez pardonů přiznám, že jsem u druhého slotu zápasů už místama chrápal, nepomáhalo ani přepínání, prostě se tohle schedule nepovedlo. Fotbalově nejhladovější neděli máme tedy za sebou a pojďme tedy na tu ranně pondělní prochc… deštivou kalifornskou parádu. To vám bylo něco! Colts se do primetime zápasů v posledních letech moc nedostávají a když už, tak se hodně často stává, že panují nějaké extrémní povětrnostní podmínky. Buď fouká tak, že se nedá ani vykopávat, natož házet. Pak bylo taky půl metru sněhu v Buffalu a poslední dobou máme štěstí i na monzuny. Zažili jsme všechny druhy deště a včera jsem měl místama pocit, že snad prší i zespoda. No po prvních 5 minutách jsem si říkal, že to snad vypnu a půjdu spát, protože jak ofensivní tak defensivní plán Colts vypadaly jako z přípravky nějaké základní školy v indianském vidlákově. Naštěstí Niners na svůj skvělý nástup nenavázali, zatímco u nás se mohutně adjustovalo na obou stranách míče. Díky vydatnému dešti to vypadlo, jako kdybychom my na Třeboňsku hráli fotbal místo se šiškou s kaprem vytaženým z loviště. No s ním se prostě nedá utíkat, to vám pořád padá. Však o tom musím něco vědět, když jsem se jich jako kluk něco nanosil domů do vany. „Zápas chyb“ se co chvíli stával doslova parodií na hru samotnou, bylo toho jednoduše mnoho. Přesto se Wentz i Garoppolo vůbec nebáli hrát velké vzdušné bigplays, které naštěstí pro Colts končili buď přímo TD nebo častěji defensive pass interference. Podle mého soudu právě 5 (jestli jsem počítal správně) DPI na straně Frisca nejvíce zapříčinilo naše cesty po hřišti a vedlo k našim bodů. Musím říct objektivně, že ty fauly byly a nezaznamenal jsem ani nějaké velké protesty od domácích hráčů nebo Shanahanovy bezmocně roztažené ruce. Secondary Niners prostě nezvládla pohlídat Pittmana s Pascalem a to rozhodlo. Za sebe musím říct, že tahle penalta je neskutečně krutá a já bych se raději přimlouval za penaltu za 15y než tyhle brutální posuny o 50 yardů. To je peklo.

A tak já se teda ještě k tý nudný a nezáživný neděli krátce vrátím, abych nepřišel do řečí.

O zápasu Tampy s Chicagem nebudu psát nic, kromě jedný maličkosti. Když napíšete o nějakém útoku, že šel několikrát 3-and-out, je vám všem jasné, že to asi moc ofensívě neklapalo. Bears tento stav s Fieldsem a zmatenou ofenslajnou ponížili ještě na nižší level, když se v neděli prezentovali zejména drajvy 2-and-turnover. Sorryjako, na tuhle hrůzu se prostě nedá dívat. Na hřiště zpátky Dalton a Fieldse s ofensivním koordinátorem minimálně na rok zavřít do treninkovýho centra a nepouštět ven ani na krok.

Kyler Murray je teprve 4. rozehrávačem, který začal sezonu 7-0 s průměrnou kompletací přes 70%. To se dosud povedlo jen Bradymu, Manningovi a Rodgersovi. Všichni ve svých sezonách získali cenu MVP.

Hodnocení jeho zápasu vezmu stejně pečlivě a zevrubně, jako ten předešlý. Zažil jsem ten rozhovor několikrát, když jsem se vrátil domů po hobby hokeji. „Tak jak jste hráli“, zeptala se manželka: „Hele začali jsme naprosto výborně, vlítli jsme na ně jako uragán a za 3 minuty jsme vedli 2-0.“ Na to ona: „No a jak dál?“ „Dál nic, prohráli jsme 9-2.“ Tak Houston Texans, to je přesně ten hobbyhokej a Arizona Cardinals jsou Phoenix Coyotes.

Colts odehráli dobře už 4 zápasy (3 výhry), ale neodvážím se to zatím nazývat formou. Ten strašák z Baltimoru mě bude pronásledovat ještě hodně dlouho. Kor když jsem viděl, jak včera Havrany sežrali, rozžvejkali a pak zase vyplivli Bengálští Tygři. Dle mého soudu to včera bylo největší vítězství této franchise v základní části za posledních možná 6 let. Vážně. Na venkovním hřišti u jednoho z nejlepších týmů ligy, navíc divizního rivala, to je teda štempl kvality. Jistě si toho spoustu přečtete a zkouknete o Ja´Maru Chaseovi a jeho rekordních 200 yardech, určitě bude chválen i Joe Burrow za 400 yardů a 3TD. Mě ale zaujala jiná věc. Při pohledu na statistiky Lamara Jacksona si řeknete, že kluka zase vyšíval, když měl 260y vzduchem a 90 po zemi, ale přesto si troufnu tvrdit, že si na něj obrana Benglas neskutečně počíhala. 5krát byl sackován v ten správný okamžik a 5krát z těchto sacků resultoval punt. Ikdyž přišel sack na 1.down, tak už z toho drajvu Ravens nedokázali vytěžit nic jiného než obranný odkop. Takto vypadá v pravém významu slova „situační fotbal“. A to byla obrana Cincy před sezonou podle PFF považována za úplně nejhorší ze všech.

Něco mi říká, že o naší divizi AFC-South už je tak nějak postaráno. Nejvíc děsivý na tom je, že Tennessee na poražení domněle nejlepšího týmu ligy (srpen) včera nepotřebovali ani umění toho velkýho pána, co fouká bubliny z hovězích stejků. Ty vo*e, oni z něho ještě udělají quarterbacka, ne? Místo aby teda běžel ve Wild Cat formaci, tak ještě hodí TD. A prej že odchodem OC Artura Smithe ztratí útok Titans na kreativitě. Pchá, to zatím ani náhodou. A přitom byl ofensivní gameplan Titans prostinký jak romský slabikář. Proč bychom měli nechávat Henryho probíjet se totálně naplněným boxem, když jsou Chiefs tak slaboučký ve vzdušný obraně a my máme navíc na hřišti Julia i AJ Browna najednou a k nim Reynoldse s Pruittem? Tento plán realizoval Ryan Tanehill takřka bezchybně o čemž svědčí pouhých 6 nekompletních přihrávek. Oni pak Henrymu ty běhy ve 2.poločasu stejně naskákaly, ale to už nebylo nic jinýho, než ždímání hodin. Že Chiefs 27 dostanou nikoho nepřekvapí. Že skórují jen jednu usmolenou trojku nečekal vůbec nikdo. Nejméně bodů KC od příchodu Andyho Reida. Všiml jsem si, že kolem 20:30 byl přímo na homepage nfl.com úplně nahoře odkaz na shlédnutí skvělého laterál passu TE Kelceho. Myslím, že toto skvěle demonstruje celou storyline letošních Chiefs. Vymýšlení blbůstek a akrobacií, které se sice mohou líbit, ale uniká jim ten tolik omílaný fundamentální fotbal a poctivá fyzická hra od ofenslajny, od downu k downu. K tý celkový mizérii pak chudák Mahomes ještě na závěr dostal wrestlingový kolínko na čelo, po kterém mu museli nějací cizí pánové v červenobílých dresech a helmách vysvětlovat, že je neděle odpoledne a že spolu s ním hrají americký fotbal v Nashvillu. Bude se muset vzpamatovat, ale mnohem víc než z tohoto hitu z faktu, že mají Chiefs letos více turnoverů než Jaguars. Potřebovali by teď bye-week jako sůl, ale ten mají až na konci listopadu a do té doby je ještě čekají Cowboys, Raiders a Packers.

Jééé, to jsme nečekali. Byznysmenovi Davidu Tepperovi asi dochází trpělivost se Samem Darnoldem už po 7 zápasech. Není zvyklý na neúspěch. Jemu není díky profesní oblasti hedgeových fondů agresivita cizí a určitě nechce, aby se do něj na odborářském sjezdu amerických milionářů ve Washingtonu D.C. nějaký kolega s posměšky trefoval, že mu v NFL pšenka nekvete. A nebo novináři, to jsou svi*ě hele, to je zase rejpání, je to všecko jenom o rejpání. No tak mi ho teda vyndej, toho Darnolda a dej tam Watsona. Ano, já jsem se taky divil, ale už se divím míň. Po Miami Dolphins jsou prý v současnosti horkým front runnerem v získání DeShauna Watsona i Tepperovi Panthers. Na Discordu nfl.cz jsme v týdnu do problematiky sexuálního obtěžování hodně zabrušovali a já zde jenom zopakuju svou domněnku. Možná má na krku řadu trestních oznámení, možná se to ještě povleče, ale třeba to opravdu nebude tak horký. Třeba skutečně existuje reálná možnost, že se mu nic nedokáže a že bude před soudem očištěn. Všichni vědí, že se jedná v jeho případě o vyjímečné a prověřené zboží, které na sobě údajně neustále tvrdě pracuje. Ani já, ani NFL a doufám, že ani nikdo z vás násilí na ženských nepodporuje a neobhajuje. Ale ctěme presumpci neviny. Rozhodně se v případě DeShauna Watsona nebavíme o případu RB Ray Rice, který uspal svou ženu ve výtahu pravým hákem a nechal se natočit průmyslovou kamerou. . . . . Sam Darnold se na stadionu v Meadowlands velmi nápadně podobal tomu Darnoldovi, který tady v tmavozeleném zpackal nejeden zápas. Já mu před sezonou hrozně věřil, že se dokáže v Panthers s novým trenérem najít, ale jde to s ním opravdu dole kopcem. Sebevědomí ze začátku sezony zmizelo stejně rychle, jako Carolinský rekord 3-0. Na straně druhé si Daniel Jones ve svém 39.startu v lize připsal teprve 5. (slovy pátý!!!) zápas, ve kterém nezaznamenal ani jeden fumble ani interception. Ale pozor, z těch 5 zápasů se 3 odehrály letos, takže v tomto ohledu nesmírný kvalitativní posun vpřed. Giants rovněž patří k týmům s nezvykle rozsáhlou marodkou a díky druhé výhře i k těm, které zjevně dokáží najít náhrady a být konkurenceschopní. Sezonu jim to asi nezachrání, ale je to pro backupy obrovská satisfakce. Giants výhru OBRovsky přeju.

Mac Jones zatím docela funguje. Neříká se mi to lehko, ale funguje. Vede statistiky quarterbacků nováčků v naházených yardech, v kompletaci přihrávek i passer ratingu. Poprvé v kariéře si připsal 300y vzduchem a kdyby nemusel na hřiště pustit dotěrného vlezdoprdelku Hujera (75y), věřím, že by nadělil odevzdaným Jets čtyřkilo. A to byla radost jako na Starém Bělidle, že Patriots neprohráli doma popáté v řadě. Že jsou teď 3-4 a považte - porazili 2x Jets a dokonce i Texans, ikdyž s odřenýma Belichickama a McDanielsama. Dalšího soupeře z této kategorie PowerHouse budou mít až 2. ledna 2022 doma – Jaguars. Do té doby od nich čekám jednu, ne, ať nežeru, 2 výhry. Jednu z nich samozřejmě v Indy, kde jinde, že?

Ráz utkání na severní točně udal začátek druhé půle. Taylor Heinicke druhým snapem fumbloval míč, Aaron Rodgers pak druhým hodem našel v endzoně Tonyana a zasadil tak do sebevědomí bývalých Redskins (*byl jsem jedním pečlivým a velmi pozorným čtenářem upozorněn, abych starým název týmu z Washingtonu už nepoužíval, pozn.autor) očividnou ránu. Do té doby jsme se mohli bavit o vyrovnaném zápase, ve kterém obrana hostí za celou první půli dovolila Packers absolvovat pouhé 4 drajvy, přičemž jeden skončil puntem a druhý zblokovaným FG Masona Crosbyho. Docela fajn soustředěný výkon, kdy snad letos poprvé zahrála dominantně jejich opěvovaná D-line. A jako by se zpackaný nástup po pauze podepsal na svěřencích Rona Rivery, kterým se v okamžiku nejvyšší potřeby zcela přestalo dařit. Nepamatuji, aby se tým dostal v rozmezí několika minut 3x na úplný okraj endozony a 3x z toho nevytěžil ani 1 bod. Turnover na downy na 1 yardu GB, pak znova neproměněný 4.down tentokráte na 6 yardech GB a dotřetice všeho zlého interception hozená přímo do EZ z 12 yardů GB. Asi tuším, jakou herní variantu budou bývalí Skins přes týden nacvičovat – red zone offense. Ne náhodou jsou v ní až 28.v pořadí. Přitom jsem letos docela mile překvapen, jak dokáže trojice Heinicke – Gibson – McLaurin hýbat s míčem. Škoda zranění TE Logana Thomase, to by pak mohl být skoro legit útok.

Docela mě mrzelo, že si ty nebojácné a překvapivé trikovky nenechala Lvíčata na nějaký hratelnější zápas, kde by se utkala se soupeřem, kterému by rychlým vedením 10-0 sebrali vítr z plachet. Bohužel Rams působili až příliš sebejistě, aby je piškuntálie Dana Campbella vyvedly z míry. Detroit alespoň sympatickou hrou zcela vymazal předzápasový příšerný sprej +/- 18,5 bodu, který vypsali bookmakeři. Ze všech týmů na dně soutěže působí nejsvěžejším a velmi bojovným dojmem. Věřím, že nějaké do „W“ na vylepšení pondělka jistě brzo přijde.

Leghornky z Philadelphie byly dalším z řady týmů, které své utkání docela dobře začaly, aby se v jeho průběhu doslova v prach obrátily. Nájezdníkům už pak nezbývalo nic jiného než koukat po hodinkách a čekat na vypršení času. Naprosto devastační se ukázal prostřední úsek zápasu rozdělený pauzou, ve kterém se Vegas podařilo nastřádat 17 bodů v řadě, během kterých se Phila dostala k jedinému útočnému snapu. Uznale musím pokývat zejména nad výkonem Dereka Carra, který zkompletoval 31/34 přihrávek pro 323 yardů, ale zároveň na 9 různých spoluhráčů, přičemž všech 9 mělo dvojciferný počet zachycených yardů. Pěkně spravedlivě, aby si nikdo nestěžoval. Sprosťák a hulvát Jon Gruden zdá se zatím příliš nechybí.

A pondělní dohrávka Saints se Seahawks jen podtrhla divácky nezáživný hrací týden, protože na to se taky moc nedalo koukat. Přitom si z historie pamatujeme, jaké bitvy spolu dokázaly tyto týmy sehrát, když se po place proháněli Marshawn, Drew a Russell. Ale nyní jsou oba tyto týmy naprosto limitovány dovednostmi svých přinejlepším průměrných rozehrávačů. V pondělí jsme hráli puntovanou, vždyť to znáš. Svou výplatu si zasloužili zejména Gilikin a Dickson, kteří šli dohromady na hřiště 12x. Souhrnná úspěšnost třetích downů byla rovněž impozantní – 5 z 25. No aby taky ne, když takový Sean Payton na dlouhý 3.down minimálně 2x nadiktoval Winstonovi kraťounký checkdown na runningbacka. Panečku, to je důvěra ve vlastního QB. Výsledku 13-10 se tedy nemůže nikdo divit a já obdivuju každého nezaujatého fanouška, který tu holomajznu se mnou dokoukal. Domácí mohli nakonec nad papírovým favoritem utrpět vítězství, ale to by nesměl Marquise Blair udělat idiotský roughing the passer ve chvíli, kdy Bobby Wagner zastavoval drive hostí krásným sackem. 5 minut před koncem tak drive Saints pokračoval a nakonec i rozhodl.

Další týden načne ve čtvrtek předehrávka Packers @ Cardinals a já jsem přesvědčený, že už si pak na nezáživný 7.týden vůbec nikdo nevzpomene.

Tom Brady je o rok starší, než tátův opečovávaný náklaďák Avia vyrobený v roce 1978 v pražských Letňanech. Každý rok, když s ní jede na technickou, říká: „Letos je to naposledy, pak už určitě neprojde.“ Když s ní přijel minulý týden z další „poslední“ technické kontroly, vystoupil a hrdě prohlásil. Víš, co mi tam dnes řekli? „Pane Ježek, s tou Avií to už vidím bledě, ta bude jezdit už jen maximálně 10 let.“ S Tomem Bradym, který měl v neděli přibližně 600 důvodů k úsměvu, to vidím podobně bledě.

Díky za pozornost a možná příští týden (doufám) opět nashle u Dojmů a Rozmarů.

Sdílejte na sociálních sítích

Ježour

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • HuMpTy-
  29. října 2021 19:06

  Navrhuji, aby správce NFL.cz sebral všechny Ježourovy příspěvky a seřadil je do brožury, kde na straně 473 bude velké poděkování za práci, kterou svými články odvedl. :o)

 • Tragikomix
  29. října 2021 12:13

  Bezva článek. Díky.

 • kosto1
  28. října 2021 19:00

  Krásne čítanie,klobúčik dole,teším sa na dalši článok.Ahoj.

 • Boban
  28. října 2021 14:25

  Ježoure, ty si macher...skoda, ze nemas na svoje "dojmy a rozmary" cas kazdy pondelok (ci iny den)...strasne rad citam tvoje prispevky, fantasticky bavia...sqely zmysel pre humor...a celkovy taky ten pohodovy nadhlad...👍👍👍 Len tak dalej chlape...a dakujem...(a to asi za vsetkych clenov tohto fora) 😉💪

 • OMAHA2
  28. října 2021 10:02

  Prepána Ježoure nestraš s tým odhadom Bradyho životnosti, už teraz si odskakujem do kuchyne / prípadne na Wecko/ keď ho dávajú v RZ, to už je takáááá nuda !!!

 • M0f0
  28. října 2021 07:46

  Chiefs - rozmyslal som cez leto ako a ci zvladnu ten SB hangover a ako som aj predpokladal - nezvladnu a do PO nepostupia. Maju to v hlavach a chceli by sa tam co najskor dostat spat, ale takto to nepojde. Mali by sa na tuto sezonu vykaslat a rozmyslat, ako prebudovat tym a pripravit ho na buduci rok. Videl som vsetky zapasy Chiefs tuto sezonu a ta obrana hori jak papier a hori aj Olina. To vytvara neskutocny tlak na celu O-fence a QB ale ten nedokaze varit z vody a carovat celu sezonu, coho vysledkom je tych 9 INT. Taky Falcons ten hangover nerozchodili doteraz a Broncos ho maju tiez a to dokonca po vitaznom SB 50.

 • TomRaider
  28. října 2021 14:33

  Chiefs postúpia a pokojne sa s tebou stavím
  Na každý tím príde obdobie že poj€bú 5 - 6 zápasov po sebe, v športe je to úplne normálne, nie sú stroje aj keď káder a mená predikuju stale úlohu favorita

  Mahomes je z dlhodobého hľadiska naj QB ligy + Andy reed nepotrebuje komentar
  Zmatoria sa a ešte aby nevyhrali ligu, obdobná situácia bola v reale Madrid za Zidana pár rokov dozadu, v decembri a v januári j3bali všetko co sa dalo a každý ich odpisoval / Zidane nevydrží do konca mesiaca / vo výsledku zobrali LM aj ligu, ide o načasovanie formy a vybrať si čas aj na faily, rozhodujúci bude december tak ako to je v NFL už toľko omielane , v našej divízii strácajú len 2 zápasy na 1 / a to 2 x hrajú s nami /

 • M0f0
  28. října 2021 21:09

  Chiefs budu radi ak skoncia s vyrovnanou bilanciou, co vlastne tuto sezonu neni mozne :) Horsi vykon v sezone predviedli uz len Bears @ Bucs, ktorych sa snazim prave dopozerat, ale palia ma z toho oci :D Raiders porazili Chiefs raz aj v minulej inak skvelej sezone, tak nevidim dovod, preco by to nezopakovali aj teraz. Aj Giants mozu v pondelok vyhrat tiez. Staci normalny utok, ktory obrana Chiefs proste nedokaze zastavovat a trosku nadpriemerna obrana, ktora bude drtit kapsu a je vymalovane, Chiefs sa dostanu pod tlak a ten je tento rok velky. Potrebovali by poriadneho mentalneho kouca lebo toto je tym v rozklade v priamom prenose.

 • Rekoj007
  27. října 2021 16:29

  Super článek, nemá chybu. Díky

 • JuroMt
  27. října 2021 15:52

  Super čítanie a ten posledný odsek ma totálne dorazil😂

 • TomRaider
  27. října 2021 14:40

  Prirovnania nemajú chybu 👌
  Ď.

  Posledné 2 roky sme na bilancii: 6:3 / 6:4 teraz sme 5:2 a čakajú Giants, Kansas, cinci, cowboys na thanksgiving ,redskins, zasa Kansas a Browns a každý rok nás o tomto čase “experti” pasujú do playoff

  MVP: Brady bez diskusií
  (Upraveno: před 6 měsíci)

 • HuMpTy-
  27. října 2021 21:41

  Já nejsem ten pozorný čtenář, o kterým se v článku Ježour zmiňuje, nicméně bych ti doporučil, abys nepoužíval bývalý název Washingtonu....

  V deníku Njů joork thááájms, který odbírááám, psali, že už se jmenujou WTF.


  Článek jako obvykle přečtený jedním dechem, skvělá práce!

 • TomRaider
  27. října 2021 22:42

  @HuMpTy-
  😄

  Červenokožci ! Boli Sú Budú

  Korektná pani Americká

 • Razor 32
  27. října 2021 14:00

  Vyborej clanek, Jezoure, diky za nej,v dneska mne nejvic pobavila Avia a , sprostak Gruden :-)))

 • Spyna
  27. října 2021 10:51

  Opět super čtení. Díky