AKTUÁLNĚ
Novinky Ondra Horák 07.09. 19:00

NCAA TOP 10 OL a DL pro sezónu 2020

Jak jsem sliboval v první college preview, tak plním. Na první výborný článek od Martina navazuje celá série žebříčků. Bohužel situace kolem pandemie covidu nám zkomplikovala situaci i v těchto článcích, takže u některých hráčů si můžete všimnout, že jejich tým neodehraje sezonu. Nicméně to nic nemění na jejich kvalitách. Doufám, že se vám článek bude líbit tak jako mě a že vás trochu víc naladí na college fotbal.


Offensive line


Pro koho jsem nenašel správné místo – Walker Little, Stanford – tým se neúčastní letošní sezony


Hodně jsem zvažoval, kam umístit hráče, který v loňském roce prakticky nehrál, poté co utrpěl vážnější zranění kolene hned v prvním utkání sezóny. Jeho šance v draftu to natolik oslabilo, že se rozhodl pro návrat na Stanford. Píšu tu o hráči, který byl predikován mezi top 10 výběr pro draft 2020. Little je zkušeným linemanem, který prakticky od sezóny 2017 plní roli startinga. Zatímco začínal na levém tacklu, postupně se přepracoval na pravého. Bez nadsázky je talentově druhým nejlepším linemanem v zemi a budeme doufat, že jej zranění nebude limitovat.  


10. G Nolan Laufenberg, Air Force

Další Quenton Nelson? Jeden z nejlépe hodnocených levých guardů nadcházejícího roku. Laufenberg působící v triple-option offense, je vysoce sledovaný skauty pro svou podobnost s Nelsonem. Jeho hlavní předností je blokování běhů, zatímco v blokování pasů není rozhodně tak elitní. Herním stylem se dokonale hodí do systému Air Force a je nedílnou součástí jejich běhové sestavy. 


9. T Christian Darrisaw, Virginia Tech

V prvním a druhém roce se Darrisaw zapsal do pamětí mnoha skautů. Přestože v prvním ročníku 2018 měl trochu problémy s blokováním běhů, v minulém roce vše naprosto otočil. Teď je Darrisaw brán jako konzistentní, všestranný a top ofenzivní lineman. Na levém tacklu bude pro Virginii Tech důležité, aby tam působil skvělý tackle. Každý zápas se všemožně točí quarterbeci a není nic důležitější než skvělá lajna. Darrisaw bude jistě zářit. 


8. T Liam Eichenberg, Notre Dame

Levý tackle Eichenberg letos vstupuje do poslední roku na univerzitě. V minulém roce předváděl spolehlivé výkony a nepovolil jediný sack na svého quarterbacka. Jeho akcie stoupají s blížícím se draftem 2021 nahoru a rozhodně mu k tomu dopomáhají dobrá hodnocení v pasovém a běhovém blokování. Menší nevýhodou jsou penalty, ve kterých neexceluje a je za ně často kritizován. Celkově se dopouštěl v minulé sezóně jako 3. nejhorší na své pozici. Pokud se zlepší v disciplíně, může být vyhledávaným prospektem pro následující draft. Momentálně ho vidím jako prospekta pro druhé kolo draftu 2021.


7. G Alijah Vera-Tucker, USC – tým se neúčastní letošní sezony

V minulém roce nebyl v passové protekci na pozici levého guarda nikdo lepší. Jeho hlavní předností je konzistence výkonů. Návrat do sestavy USC je důležitý pro celou ofenzivní linii, neboť Trojans už ztratily oba startující tackly. V žebříčku Mela Kipera Jr. se nachází v elitní pětice nejlepších guardů pro nadcházející draft. Spolu s Davisem (Ohio State) bude právě Vera-Tucker nejvíce vyhledávaným guardem, avšak díky pozici na levé straně, je Vera-Tucker o malinko nejvýše postaveným


6. T Cole Van Lanen, Wisconsin 

Wisconsin si nemohl přát lepší návrat. Levý tackle Van Lanen je důležitým článkem ofenzivní lajny a pro quarterbacka Jacka Coana je extrémně důležitý. Přestože loňský rok neměl lepší, než ten předchozí 2018. V pasové protekci je dobrý, ale jeho denním chlebem je především blokování běhů. Po dvou aktivních letech může mužstvo z Madisonu na Van Lanena spoléhat. 


5. T Samuel Cosmi, Texas

Cosmi nebyl rekrutován jako nijak zvlášť talentovaný kluk. Byl to ten typ hráče, na kterého jste zvědavý až jako na dalšího z řady. Po nepříliš povedené loňské sezóně Longhorns, se Cosmi rozhodl pro návrat a pokusí se vylepšit svůj univerzitní odkaz. Pokud své výkony ještě o něco vylepší, dá se předpokládat, že se opravdu stane volbou v prvním kola draftu 2021. Za sebou má opravdu povedené dva ročníky, přičemž v roce 2018 byl hodnocen jako druhý nejlepší levý tackle v zemi. V loňském roce povolil pouze jeden sack z 595 pass-block snapech. Tohle jméno si zapište do deníčku.


4. T Alex Leatherwood, Alabama

Alabama umí produkovat neskutečné talenty, který se později skvěle etablují do profesionální ligy NFL. Není žádné překvapení, že kouč Saban zná recept, jak správně nasměrovat své mladé talentované ovečky. Leatherwood dokáže hrát na obou stranách lajny, přičemž tu loňskou nastupoval na levém tacklu a patřil mezi osamělou pětice levých tacků, kteří nepovolili na svého quarterbacka jediný sack. Jeho problémy jsou penalty (celkem 9), stejně jako u Eichenberga z Notre Dame. Má skvělou pass protekci, ale zapracovat by měl na té běhové. 


3. C Creed Humphrey, Oklahoma

Není žádným tajemstvím, že Humphrey měl nováčkovskou sezónu 2018 lepší než tu loňskou. Hlavně jeho pass-blocking mírně poklesl. Není však na místě pochybovat o jeho schopnostech a je potřeba říct, že právě on je nejlepším centrem v žebříčku. V jeho 896 pasových snapů, povolil soupeřům pouze dva hity na jeho quarterbacka a žádný sack. Třetí sezóna je velmi důležitá, kde se ukáže dospělost hráče. Proces učení je u konce. Teď je na řadě zazářit a ukázat svou cenu. 


2. G Wyatt Davis, Ohio State

Davis je nejlepším pravým guardem ligy. Přestože měl v loňském roce nějaké zdravotní problémy a nemohl v závěru sezóny hrát víc než jen slušně, jeho cena pro Buckeyes je nevyhodnotitelná. Po většinu loňského roku předčil veškerá očekávání. Ve 459 pasových snapech se mu podařilo zabránit sacku a hitu. Quarterback Justin Fields musí být s jeho prací spokojen a bezpochyby má Davis na jeho výkonech velký podíl. 


1. T Penei Sewell, Oregon – tým se neúčastní letošní sezony

Bez velkého přemýšlení je nejtalentovanějším a nejspolehlivějším ofenzivním linemanem univerzitního fotbalu. Sewell byl loni nejlépe hodnoceným linemanem a vyhrál Outland Trophy, proto není vůbec žádný pochyb o tom, že má nejvyšší šance to znova zopakovat a zvýšit si svou cenu pro nadcházející draft. Sewell je nejtalentovanějším ofenzivním tacklem od doby Jaka Longa nebo Joe Thomase. Může to být další Ryan Ramczyk či Quenton Nelson, což jsou hráči, kteří začínali celkem nedávno v NFL a napříč oběma ligami si udrželi vysokou úroveň. Je mu zcela jedno, jestli musí blokovat běhy či pasy. Má dostatečnou šířku, atletické dovednosti a techniku. Je to budoucí top 5 draftu, bez ohledu na pozici. 


Defensive line


10. Edge Taylor Riggins, Buffalo – tým se neúčastní letošní sezony

Buffalo bude mít v letošním roce na obou stranách míče opravdu skvělé mužstvo. Taylor Riggins se stane výkladní skříní obrany. Hlavně díky svým zkušenostem, přehledu a dominantnosti. V loňském roce si vybojoval startující pozici a proti pass-rushi patřil mezi top 20 nejlepších hráčů v lize. Spolu s Kooncem na druhé straně, je toto jedno z nejlepších pass-rush dvojic. Osobně jsem na sezónu Buffala velmi zvědavý. Tak našlapaný tým může ligu hodně překvapit.


9. Edge Keion White, Old Dominion – tým se neúčastní letošní sezony

Skutečnost, že hrál Keion White v roce 2018 tight enda a po loňské zkušenosti i v nové edge pozici, je v žebříčcích návratů pro další rok označován jako top 10 návrat napříč ligou. V minulé sezóně byl označován jako 11. nejlepší edge rusher a patřil i mezi top 25 nejlepších v pass-rushi. Ve třetím roce na škole bude pro něj a pro jeho budoucnost zlomový. Pokud potvrdí kvality, dá se očekávat, že o něj bude v NFL velký zájem. V této malé univerzitě nebude mít pro další velký rozvoj tolik možností a laso z NFL klubů je natolik lákavé, že se nedá odmítnout.


8. Edge Jordan Smith, UAB

Problémový, avšak zkušený Jordan Smith vstupuje do druhého herního roku na University of Alabama. Jeho mimoškolní problémy způsobily, že se po třech letech na univerzitě Florida spakoval a díky nabídce z UAB mohl svou univerzitní kariéru restartovat. Smith byl v loňském roce jedním z nejužitečnějších hráčů. Jeho flexibilita a univerzálnost z něj dělá nedoceněného hráče. Hlavním aspektem jeho hry, je běhová obrana. Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se v roce 2020 předvede.

 

7. Edge Malik Herring, Georgia

Přestože poslední dva roky nedostal tolik potřebných příležitostí, jeho vliv na hru buldoků je obrovský. Před svou seniorskou sezónou je pro Georgii klíčovým návratem. Je skvělým proti běhům i proti pass-rushi. V loňském roce dokázal vyprodukovat 14 tackles for loss, Pouze jednou se mu v kariéře nepovedlo proměnit tackle z jeho 59 pokusů. Srážka s jeho 127 kg nemusí být moc příjemná. Herring je hráčem, na kterého bude obrana hodně spoléhat.


6. Edge Quincy Roche, Miami

Roche je dvěma slovy top edge. Po třech letech v Templu se rozhodl přesunout do kvalitnějšího programu, který by ho měl posunout na vyšší level. Roche se momentálně řadí mezi top 3 edge obránce. Pro své využití síly a rychlých rukou, bude mít jeho hra pro Miami okamžitý efekt. Na svých 106 Kg má rychlé nohy a tvrdou odolnost, což není pro quarterbacky a running backy zrovna příjemné.


5. DL Levi Onwuzurike, Washington – tým se neúčastní letošní sezony

Huskies mají poslední dva roky v Onwuzurikem dominantního linemana, který patří mezi vyhledávaný cíle pro příští rok draftu. V roce 2018 trávil čas mezi nose tacklem a defenzivním tacklem, přičemž v obou postech patřil mezi TOP 10 nejlepších hráčů. Konkrétně v pozici nose tackla může být Onwuzurike nejlepším vracejícím se hráčem letošní sezóny. Produkce proti pasům a běhům je jednoduše skvělá. Další skvělý prospekt, který bude vyhlížet první kolo draftu.


4. Edge Chris Rumph, Duke

Každý z nás tu zná jméno Chase Young. Z univerzitního fotbalu zmizel, přesto má svého další nástupce, který mu v hodnoceních alespoň částečně sekundoval. Podle specializovanému žebříčku PFF se umístil druhý v celkovém hodnocení, hned za Youngem. Své zkušenosti z ofenzivní lajny se snažil využít i v obraně, kde v minulém roce patřil k elitním pass-rusherům. Jeho střídavá role mezi edge a linebackerem ho dělá nečitelným. Ve 30,8 % snapů vyhrál proti pass-rushi. Výbušnost a rychlost, kterou Rumph nabízí, je doslova smrtící. Spolu s dlouhými pažemi a instinktem zabijáka, můžeme jeho jméno vidět příští rok na draftu.


3. Edge Greg Rousseau, Miami (FL) – hráč se neúčastní letošní sezony

Pokud nejste v predikcích hodnoceni jako elitní top rekrut, automaticky to neznamená váš malý potenciál. Greg Rousseau je skvělým příkladem, jak se popasovat s průměrným ohodnocením. Ve druhém roce na univerzitě předváděl opravdu vydařené výkony, kdy si řekl o velkou pozornost všech skautů a expertů. Díky příchodům Roche z Templu a Phillipse z UCLA, mají Hurikáni pravděpodobně asi nejlepší rushing the passer v lize. Díky rychlosti a flexibilitě dokáže nevídané věci a jméno Rousseau bude v příští sezóně zářit.  


2. DL Marvin Wilson, Florida State

Bylo obrovské překvapení, když se Wilson rozhodl pro návrat na univerzitu. Takto dominantní hráči z obranné linie většinou po juniorském ročníku volí odchod na draft. Je velmi tvrdým linemanem proti běhům, avšak to nejlepší od něj můžeme vidět v pass-rushi. Wilson ukázal, jak moc je všestranný, kdy se dokáže skvěle pohybovat po lajně, zleva, zprava a být stále dominantní. Je to nejlépe vracející se vnitřní defenzivní lineman a příští rok v dubnu bude hojně vyhledávaný.


1. Edge Kayvon Thibodeaux, Oregon – tým se neúčastní letošní sezony

Velká očekávání. Tak by se dalo říct, co všechno v něj vidí fanoušci Ducks. Po optimistické nováčkovské sezóně stojí před Thibodeauxem skutečná výzva. Žádný jiný edge nováček, nedokázal za posledních šest sezón to, co v roce 2019 Thibodeaux. Jeho hlavní devízou jsou konzistentní výkony v pass-rushi, které jej vynesly do popředí statistik konference Pac-12. Už teď si můžeme být jistý, že on a Derek Stingley z LSU, budou jediný ne-quarterbackové v záři reflektorů NFL draftu 2022.

autor: Martin Šrámek


Sdílejte na sociálních sítích

Ondra Horák

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • Mi.Tch
    10. září 2020 23:29

    Walker Little se rozhodl vypustit tuto sezónu (opt-out) a bude se připravovat na draft.