AKTUÁLNĚ
Novinky TomPetri19 02.11. 20:56

NCAA Review – Week 9/2021

Vítejte zpátky u víkendového review víkendového kola univerzitního fotbalu, tentokrát speciálního – halloweenského. Mnoho týmů tak nastoupilo se speciálními dresy či helmami, kromě toho jsme viděli i speciálně upravené studio ESPN, bitvu o Michigan, několik soubojů o čelo konference a obří množství upsetů. Troufnu si říct, že jsme viděli jeden z nejlepších víkendů univerzitního fotbalu za posledních pár let. Tak si pojďme připomenout uplynulý víkend a jeho zápasy!

Zaujali – QB Tanner Mordecai (SMU), WR RJ Sneed (Baylor), WR Nathan Dell (Houston), RB Lawrance Toafili (FSU), RB Will Shipley (Clemson), WR Jahan Dotson (Penn State)

Zklamali – Iowa, obrana Pittsburghu, QB Will Levis (Kentucky), QB Brock Purdy (Iowa State)

Florida – (1) Georgia 7:34

Největší derby pro oba týmy, aneb „Coctail Party“ nebo „War of the Oar“ (vítěz zápasu totiž dostává trofej zvanou Okefenokee Oar, Oar je v překladu veslo nebo pádlo), ovládla Georgia. Ta se zatím nepotýkala s žádným závažnějším problémem a ani jejich jižní rival jim neudělal žádné extra vrásky na čele.

Rozhodnuto bylo již na konci druhé čtvrtiny, kdy se během dvou minut skóre změnilo z 3:0 na 24:0. Takhle to šlo popořadě – QB Richardson ve vlastní redzone ztratil míč, z následující akce si připisuje RB Zamir White 11 yardový běhový touchdown. Další drive Richardson hodil interception ještě na vlastní polovině, z následující akce našel QB Stetson „Mailman“ Bennett WR Kearise Jacksona pro 36 yardový touchdown. A aby Richardson dokončil dvouminutovku hrůzy ve stejném tempu, hned další drive jeho přihrávka skončila přímo v rukou LB Nakobeho Deana, který jej donesl 50 yardů do endzone pro pick six. V polovině třetí čtvrtiny převzal otěže útoku Gators QB Emory Jones, který se však zmohl jen na jeden běhový touchdown. Finální skóre určil svým druhým touchdownem RB Zamir White a myslím, že letos je favorit na vítězství jasný.

(8) Michigan State – (6) Michigan 37:33

Pokud by se z Heismanovy trofeje nestala víceméně trofej jen pro QB, už teď by mohl RB Kenneth Walker III slavit. Nejlepší hráč celé NCAA má však ještě jeden důvod k oslavě – třaskavé derby o stát Michigan jeho Spartans na domácím stadionu v East Lansing dotáhli do vítězného konce a obhájili Paul Bunyan Trophy (trofej vyobrazuje dřevorubce se sekerou a uděluje se vítězi bitvy o Michigan).

Spartans ale začali hrůzostrašně – první a třetí drive skončili interceptionem. Wolverines z toho vytěžili vedení 10:0, včetně 93 yardového touchdownového spojení QB McNamara – WR Anthony. Skóre dvěmi touchdowny otočil fantastický Walker III., ale poté se útok Spartans na necelé dvě čtvrtiny odmlčel – a toho využil Michigan, po jedné touchdownové přihrávce si připsali rotující QB Wolverines McNamara i JJ McCarthy a vedli 30:14. Michigan State, respektive Kenneth Walker III, skóre vyrovnal dvěmi běhovými touchdowny (1 yard a 58 yardů) – k tomu pomohli i dvě proměněné 2pt conversion.

5 minut před koncem Walker zkompletoval svůj den pátým běhovým touchdownem zápasu. Poté zabrala obrana Spartans, nejdříve Wolverines zastavili na čtvrtém downu, a v posledním drivu CB Charles Brantley zachytil McNamarovu přihrávku jednou rukou a připsal si „game-ending-one-handed interception“.

(5) Ohio State – (20) Penn State 33:24

Zlatým hřebem pozdního zápasového okna byl další zápas rivalů z konference Big 10. Hned na první pohled museli zaujmout uniformy Ohio State, které nastoupili „all scarlet“ alternativách, velmi povedená kombinace - https://twitter.com/SaturdayGameday/status/1442572451255177220

Poté, co si oba týmy na úvodních drivech vyměnily ztráty míče, skórovali první touchdown zápasu Nittany Lions – 5 yardové spojení QB Clifforda a TE Strange. Tohle vedení jim vydrželo téměř celý první poločas, do té doby, dokud QB CJ Stroud netrefil jeho oblíbený cíl WR Chrise Olaveho. O několik akcí později vypadl Cliffordovi míč z náručí během sacku, míče se zmocnil DT Jerron Cage a ten se se svými 136 kilogrami dokymácel do endzóny a Buckeyes o poločase vedli 17:10. Hned po poločase ale skóre srovnal jeden z nejlepších receiverů ligy Jahan Dotson, ale nabušený útok Buckeyes nezastavoval, k jednomu field goalu přispěl i touchdownem RB TreVeyon Henderson a najednou to bylo 27:17. Penn State se krátkým běhovým touchdownem dotáhlo na tři body, dva nepovedené drivy (jeden punt a jeden INT) a jeden netrefený field goal Lions ale pomohly Buckeyes k významnému vítězství. Rýsuje se tak souboj s Michigan State o konferenční titul (a nezapomeňme, že za dva týdny hrají právě proti sobě!).

(18) Auburn – (10) Ole Miss 31:20

Upset! Upset to ale nebyl z historického pohledu, protože Auburn vyhrál posledních 6 vzájemných utkání a celkem udržel Ole Miss k pouhým dvěma výhrám z posledních dvanácti zápasů. Tigers vedli už od prvního drivu po běhovém touchdownu QB Bo Nixe, a vedení od té doby už nepustili. Další touchdowny přidali RB Tank Bigsby a znovu Nix. Po dvou touchdownových odpovědích Rebels od QB Coralla a RB Snoopa Connora se náskok Auburnu zmenšil na 4 body, ještě před poločasem však zvýšil WR Jarquez Hunter, kterého v endzone našel QB Bo Nix.

Druhý poločas si zaslouží označení „sloppy“. Oba týmy několikrát puntovali, viděli jsme netrefený field goal, dva fumbly, dva interceptiony a Rebels dvakrát neproměnili čtvrtý down. Jediné body druhého poločasu tak vzešli z field goalů, oba týmy trefili jeden. Nejméně povedený zápas sezóny má za sebou QB Rebels Matt Corral, když si připsal „pouze“ jeden TD, 11 yardový běh do endzone ve druhé čtvrtině. Na jeho obranu je potřeba říci, že se celý zápas potýkal se zraněními, během zápasu několikrát odkulhal do kabiny, jen aby se poté vrátil zpět. Po zápase se nechal slyšet, že doktorům sdělil, že pokud jeho kotník není zlomený, bude hrát i přes bolest. Rebels příští týden doma hostí slabší Liberty (s jedním z nejlepších QB prospectů letošního ročníku Malikem Willisem, ale o něm jindy..), tak uvidíme, jestli Lane Kiffin Corrala pošetří na klíčový souboj s Texas A&M. S nimi se příští týden utká právě Auburn.

Další zápasy:

Tulsa – Navy 17:20

Nevada – UNLV 51:20

(16) Baylor – Texas 31:24

3. týden za sebou, co Longhorns promrhali vedení ve druhém poločase. Po Oklahomě, Oklahomě State si na ně vyšlápl i Baylor, které podržela pevná obrana a trio QB Bohannon, RB Smith a WR Sneed. Texasu nepomohl slabší den RB Bijana Robinsona, který tak definitivně vypadl ze závodu o Heismanovu trofej a o Top 25 se jim může jenom zdát.

Buffalo – Bowling Green 44:56

Georgia Tech – Virginia Tech 17:26

(17) Pittsburgh – Miami 34:38

Upset! Trenér Manny Diaz stále balancuje na hraně vyhazovu, ale výhra na Pittsburghu mu v udržení práce přece jen pomůže. Skvělý výkon si připsal QB Trevor Van Dyke se 426 yardy a třemi touchdowny. Jeho oponent, rozjetý Kenny Pickett, sice přepsal školní rekord s naházenými 519 yardy (na kterých se podílelo 11 jiných receiverů!), na konci zápasu však hodil osudovou interception a Miami mohlo kontrolovat konec zápasu.

Illinois – Rutgers 14:20

Liberty – Massachusetts 62:17

Maryland – Indiana 28:25

Temple – UCF 7:49

Tulane – (2) Cincinnatti 12:31

Wisconsin – (9) Iowa 27:7

Upset! Další kapitola jedné nejstarších rivalit celého univerzitního fotbalu se odehrála před 74 tisíci fanoušky na Camp Randall Stadium a domácí nezklamali, zato hosté z Iowy se po výborném startu do sezóny propadají Top 25 čím dál tím hlouběji. Hawkeyes o poločase prohrávali 20:0, první (a jediný) touchdown si připsali až v půlce třetí čtvrtiny. QB Hawkeyes Spencera Petrase bude obrana Badgers děsit ještě dlouho, ti totiž vynutili 3 turnovery a připsali si 6 sacků.

West Virginia – (22) Iowa State 38:31

A další upset! Tentokrát z konference Big 12, která je kromě suverénní Oklahomy velmi vyrovnaná. Cyclones se minulý týden konečně posunuli do Top 25, jenže z ní zase poletí, i přesto, že si skoro celý zápas vedli dobře a měli jej pod kontrolou. Devět minut před koncem čtvrté čtvrtiny RB Mountaineers Leddie Brown nastavil konečné skóre krátkým touchdownem a obrana West Virginie vydržela dva drivy Cyclones – jeden vynucený fumble a finální drive zastavený na čtvrtém downu.

Utah State – Hawaii 51:31

Vandy – Missouri 28:37

Clemson – Florida State 30:20

Super Bowl pro Seminoles? Takhle během týdne tento zápas korunovali zámořská média, Clemson totiž zažívá nejhorší sezónu posledních let, zato FSU vypadá na vzestupu a bylo na třízápasové vítězné vlně. To se ale nestalo, Tigers přetlačili Seminoles až tři minuty před koncem touchdownem RB Willa Shipleyho (který měl celkem 152 yardů a 2 touchdowny). Ale highlight zápasu patří Seminoles, ve druhé čtvrtině si připsal 75 yardový touchdown RB Lawrance Toafili – ten chytil přihrávku, běžel kolem sideline, a tam ho složil obránce Tigers. Jenže ho složil tak nešťastně, že se Toafili nedotkl země a ten mohl doklusat do endzone. Tady na videu:

Kansas State – TCU 31:12

Marshall – FIU 38:0

Northwestern – Minnesota 14:41

Nebraska – Purdue 23:28

(4) Oklahoma – Texas Tech 52:21

Utah – UCLA 44:24

Utah před zápasem vyřadil číslo 22, které nosili spoluhráči Ty Jordan a Aaron Lowe. První byl tragicky zastřelen 25. prosince 2020 v Texasu. Aaron Lowe si na jeho počest změnil číslo dresu na 22, bohužel i on zemřel 26.září 2021 při přestřelce na párty po vítězném zápase Utes. Utah i na jejich počest poté přejel UCLA i díky fantastickému výkonu RB Taviona Thomase (24/160/4TD)

(7) Oregon – Colorado 52:29

Krásné dresy z halloweenského šatníku vytáhli i Ducks:

ducks-tweet

Syracuse – Boston College 21:6

SJSU – Wyoming 27:21

(13) Wake Forest – Duke 45:7

Absolutní dominance a výborné výkony Wake Forest pokračují! Ti si suverénně kráčejí pro titul v konferenci ACC pod vedením QB Sama Hartmana, který v tomto zápase tři touchdowny hodil a pro další dva doběhl. Demon Deacons v tomto zápase podržela i obrana, ta dovolila útoku Duke jen jeden touchdown a ten navíc přišel až za stavu 45:0.

Western Kentucky – Charlotte 45:13

Další pochvala pro QB, dneska si jí zaslouží QB Western Kentucky Bailey Zappe. Ten Charlotte zničil 5 touchdownovými přihrávkami, celkem už jich má 35 a v tomto aspektu vede celou NCAA. Mezi jeho přednosti patří přesnost a pohyb jak v kapse, tak i mimo ní. Expertům se úplně nelíbí jeho výška (185 cm) a to, že nemá úplně nejsilnější ruku a nerad hází daleko do hřiště. V NFL popisu jeho hry odpovídá například Case Keenum.

California – Oregon State 39:25

Colorado State – Boise State 19:28

Houston – (19) SMU 44:37

V minulém review jsem zmínil, že se na tento zápas moc těším. A nezklamal mě – Houston odehrál nejlepší zápas sezóny a připsal si jednu z nejcennějších výher posledních let. K tomu přispěl i výborný výkon QB Claytona Tunea – 400 yardů a 4 TD. Nejlepší akce zápasu však přišla půl minuty před koncem, kdy SMU srovnalo field goalem na 37:37 a vykopávali. Jenže ten výkop padl do rukou CB Marcuse Jonese, který ho přenesl přes celé hřiště, zvýšil na 44:37 a opařené SMU ve zbývajících 17 sekundách nic nevymyslelo.

Poslední půlminuta zápasu na videu tady:

Mississippi State – (12) Kentucky 31:17

Další upset! K další prohře Kentucky přispěl jak jejich QB Will Levis, který má na svědomí tři INT a jeden fumble, tak především QB domácích Will Rodgers, který zkompletoval 36 ze 39 přihrávek – což je mimochodem rekord konference SEC – a obrana Bulldogs. Svěřenci Mikea Leache se tak posouvají na blinaci pěti výher a tří porážek a ještě můžou zamíchat s tabulkou SEC.

(15) Oklahoma State – Kansas 55:3

Jayhawks se poté, co minulý týden proti Oklahomě vydali jeden z jejich nejlepších výkonů posledních let, snažili překvapit dalšího favorita, Oklahomu State. Ti však nedovolili žádné komplikace a Kansas smázli i díky dvěma touchdownům od obou quarterbacků - Spencera Sanderse a Shanea Illingwortha.

USC – Arizona 41:34

NC State – Louisville 28:13

(11) Notre Dame – North Carolina 44:34

Irish si pohlídali potencionální upset s nepříjemnými Tar Heels, i přesto že quarterback a hlavní útočná zbraň UNC Sam Howell měl velmi slušný zápas s 430 celkovými yardy a dvěma touchdowny. Zápas ale rozhodl začátek čtvrté čtvrtiny, kdy UNC za stavu 31:27 puntovalo – hned další akci si RB Kyren Williams připsal 91 yardový touchdownový běh – a na první útočné akci dalšího drivu UNC hodil Sam Howell interception a najednou to bylo o 11 bodů. Notre Dame tak mají pouhou jednu prohru (s Cinncinnati) a vypadají jako černý kůň boje o playoff.

(25) BYU – Virginia 66:49

Skvělý útočný zápas! Defenzivně laděné BYU přeplo na útočnou notu a přestřílelo Virginii. Neskutečné výkony podalo duo QB Hall a RB Allgeier – první si připsal přes 400 celkových yardů a 4 touchdowny, druhý měl na konci zápasu 266 yardů a 5 touchdownů po zemi! Cavaliers táhl QB Brennan Armstrong, kterého jsem zmiňoval v minulém review. Ten se bohužel na konci třetí čtvrtiny zranil a zápas nedohrál. Ale i tak naházel 337 yardů a 4 touchdowny. Zranění vypadá na zlomená žebra, čímž by jeho útok na Heismana bohužel skončil.

(22) SDSU – Fresno State 20:30

Stanford – Washington 13:20

A na konec ještě zmínka ze světa středoškolského fotbalu – v pátek se odehrál zápas mezi středními školami z Los Angeles, Inglewood a Morningside. QB Inglewoodu (a commit UCLA) Justyn Martin přepsal historii, když v jednom zápase hodil 13 touchdownů! Inglewood nakonec vyhrál 106:0.